Snažilky srpen/září 2011. Přidá se některá?
Přidá se někdo???
Stručné shrnutí
- Běžné metody ověřování plodného okna jsou měření bazální teploty (BT), ovulační testy (např. Seratec LH Max) a grafy na webech jako FertilityFriend nebo Womenzone.cz.
- Doporučené doplňky při plánování těhotenství zmiňované v diskuzi jsou kyselina listová (listovka), vitamíny pro těhotné (calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan) a bylinné čaje (kontryhelový, fenyklový).
- Po gyn. zákrocích a léčbě jsou v praxi dvě běžné rady: po laparoskopii obvykle počkat se snažením až po první menstruaci, a po vysazení hormonální antikoncepce se návrat k pravidelnému cyklu může nastat okamžitě i až po několika měsících.
Nejčastější otázky
Q: Jak spolehlivě zjistit den ovulace?
A: V diskuzi byly doporučovány ovulační testy LH (např. Seratec LH Max 6 ks v balení) a měření bazální teploty s grafy na FertilityFriend (fertilityfriend.com) nebo Womenzone.cz; kombinace testu LH, stoupnutí BT a změny cervikálního hlenu poskytuje vyšší jistotu.
Q: Kdy začít měřit bazální teplotu a jak ji vyhodnocovat?
A: Měření BT se obvykle začíná od začátku cyklu a zaznamenává se denně do grafu; nástup ovulace se potvrdí trvalým nárůstem teploty v druhé polovině cyklu, přičemž užitečné nástroje pro analýzu jsou FertilityFriend a grafy na Womenzone.cz.
Q: Jak fungují ovulační testy Seratec LH Max a kolik stripů je v balení?
A: Seratec LH Max se používá k detekci vzestupu LH a v tomto vlákně se zmiňuje balení po 6 ks; uživatelé objednávali více balení (např. 10 balení = 60 testů) a zmiňovali dodací lhůtu 3–5 dní z internetové lékárny.
Q: Jak dlouho trvá srovnání cyklu po vysazení hormonální antikoncepce (HA)?
A: V diskusi lékaři i uživatelky uváděli, že cyklus se může vrátit do normálu hned další měsíc, ale u jiných žen se stabilizace může protáhnout na několik měsíců; konkrétní případy v tématu ukazovaly rozmezí od okamžitého návratu až po půl roku nebo déle.
Q: Kdy po laparoskopii lze bezpečně začít snažení o těhotenství?
A: V diskuzi se opakovaně uvádělo doporučení počkat se začátkem snažení až po první menstruaci po laparoskopii; to bylo zmiňováno jako běžný postup před zahájením dalšího pokusu.
Q: Mají bylinky jako kontryhelový nebo fenyklový čaj při snažení opodstatnění a jsou rizika?
A: Diskuze uváděla, že některé ženy užívají kontryhelový čaj a fenyklový čaj jako doplněk, avšak jedna uživatelka popsala špinění po pití kontryhelu; konkrétní pozitivní nebo negativní efekt není v diskuzi vědecky potvrzený.
Závěry z diskuze
Shoda
- Běžné způsoby sledování ovulace jsou ovulační testy (Seratec LH Max), měření bazální teploty a sledování cervikálního hlenu, často zaznamenávané v online grafech na FertilityFriend nebo Womenzone.cz.
- Kyselina listová (listovka) se v diskuzi uvádí jako standardní suplement při plánování těhotenství.
- Po laparoskopii se obvykle doporučuje počkat se snažením až po první menstruaci.
Sporné názory
- Po vysazení hormonální antikoncepce někteří lékaři tvrdí, že tělo nemusí „pročišťovat“ a snažení lze začít hned, zatímco jiní účastníci uvádějí, že u nich trvalo srovnání cyklu několik měsíců.
- Některé ženy považují bylinné čaje (kontryhel, fenykl) za užitečné, zatímco jiná zkušenost v diskuzi zmiňovala nežádoucí špinění po kontryhelu.
- Některé komentáře uvádějí, že laparoskopie zvýší šanci na otěhotnění, zatímco jiní upozorňují, že to není 100% záruka.
Otevřené otázky
- Jak dlouho přesně trvá normalizace ovulace a pravidelnosti cyklu po vysazení HA u konkrétní ženy s historií dlouhodobého užívání?
- Která kombinace metod (LH testy vs BT vs hlenu) je statisticky nejspolehlivější u žen s nepravidelnými cykly?
- Jaký konkrétní vliv mají kontryhelový a fenyklový čaj na cyklus a implantaci u jednotlivých žen?
Zmíněné značky a firmy
womenzone.cz, fertilityfriend.com, www.cenap.cz, internetova-lekarna-online.eod.cz, lekarna.cz, Seratec LH Max, Seratec Direct, calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan, Motol
Zmíněné produkty a metody
ovulační test Seratec LH Max, těhotenský test Seratec Direct, měření bazální teploty (BT), FertilityFriend, Womenzone grafy, kyselina listová (listovka), calibrum babyplan, Mamavit, Acidofolan, kontryhelový čaj, fenyklový čaj, laparoskopie, IUI, IVF, endometrióza, cysta, Norethisteron, měření DPO/DC, implementační pokles
Místa a osoby
Motol
@kd23 v krabičce s ovu testíky budeš mít návod - ale jednoduše řečeno k tomu budeš potřebovat znád délku svého cyklu a od toho se testuje, i když ty jsi teď měla cyklus upravený antikoncepcí, takže asi těžko budeš vědět jak dlouhý máš svůj normální cyklus bes antiko, co? Ale já třeba měla poslední cyklus dlouhý 35 dní a testovat jsem měla začít 18 DC a ovulka přišla až dneska, což je 25DC
AHA 😕 😕 😕 😕 No tak to jsem na to zvědavá, tak to zkusím nějak odhadnout a budu ten první měsíc dělat, že mám cyklus 28. Ale stejně "pochybuju", že to hned první měsíc vyjde...
Ahoj holky,tak my začínáme příští měsíc..bude to přesně rok od svatby.Jsem zvědavá jestli to půjde protože mám zjištěnou endometriozu ale naděje umírá poslední že? 😉
AHOOOOJ🙂
Tak ja se k vam pridam jestli muzu???🙂
Snazime se uz treti mesic jsme vcera zacly tak uvidime jestli se uz konecne po tyhle dva mesice zadari🙂
verik19........................ 28 DC (listovka)
mishule12................. 25 DC
miky............................ 25 DC (listovka a kontryhelový čaj)
wer2........................... 20 DC
alisi001..................... 19 DC (listovka a calibrum babyplan)
mochenkaa...............15 DC (listovka)
esila........................... 11 DC
leni84......................... 11 DC (listovka)
karkulka_17.............. 10 DC
mahonia.................... 7 DC (listovka, kontryhelový čaj)
baibies....................... 4 DC (Mamavit)
sarana........................ 3 DC (listovka)
angels_woman........ ?? DC
peela ......................... ?? DC
kd23.................. ....... ?? DC (listovka a 14.8. bude MS po poslední HA)
ili08 .............................?? DC
dilemma.........................?? DC
@dilemma , @ili08 ahoj holky 🙂
@ili08 můžu se zeptat co to je za nemoc ta endometrioza?
@kd23 já bych na tvém místě možná začla testovat někdy kolem 12DC a uvidíš, ale co jsem tu tak koukala, tak spíš většina holek má kratří cyklus než těch mých 35 dní a ovulku mívají skutečně kolem toho 12-15DC, tak uvidíš. Já třeba dostala menstruaci po vysazení antikoncepce bez problémů, ale kámošce trvalo půl roku než se srovnala -musela chodit k doktorovi na vyvolávačky, ale ona byla určitě extrém a u tebe to bude jistě také bez problémů 😉
@miky Endometrioza je onemocnění, kdy vnitřní výstelka dělohy - děložní sliznice se vyskytuje i mimo děložní dutinu, třeba ve vejcovodu, vaječníku nebo na pobřišnici. Výskyt malých ostrůvků děložní sliznice na těchto místech může způsobit problémy s oplozením. Častými příznaky mohou být bolesti břicha. Při správném stanovení diagnózy, nejlépe laparoskopicky lze však endometriozu léčit. stručně řečeno 😉
Ahoj, jsem tady nová a snažíme se s novým partnerem o druhé mimi, mám doma 6 letou slečnu. Ovulace měla být 1.8. a 31.7. jsem měla nechráněný styk. Nevím, jestli je to možné, ale dnes, cca 8 den po souloži mě bolí břicho jako při MS ( tu mám dostat cca 16.8. ) a je mi zle, motá se mi hlava a začínají mě bolet záda. myslíte si, že je možné cítit těhu tak brzo? Nebo je to něco jiného? Test jsem si nedělala, ve čtvrtek budu mít výsledky s krve. Jinak jsem dneska 20 DC.
přesně jak psala alisi001 🙂 Můžou být ty srůsty ale různě,jak jsem četla tak může být i na plicích nebo třeba v koleni...
Do tabulky se ještě doplnit zatím nemůžu,tenhle měsíc jsem ještě na antikoncepci,začínáme v září 🙂
verik19........................ 28 DC (listovka)
mishule12................. 25 DC
miky............................ 25 DC (listovka a kontryhelový čaj)
wer2........................... 20 DC
alisi001..................... 19 DC (listovka a calibrum babyplan)
mochenkaa...............15 DC (listovka)
esila........................... 11 DC
leni84......................... 11 DC (listovka)
karkulka_17.............. 10 DC
mahonia.................... 7 DC (listovka, kontryhelový čaj)
baibies....................... 4 DC (Mamavit)
sarana........................ 3 DC (listovka)
angels_woman........ ?? DC
peela ......................... ?? DC
kd23.................. ....... ?? DC (listovka a 14.8. bude MS po poslední HA)
ili08 .............................?? DC ( bere HA snažení od září )
dilemma.........................?? DC
Ahoj holky, taky vás vítám 🙂 @ili08 - ja beru poslední HA tohle úterý, tak ti budu dávat echo, jak to probíhá 😀, brala jsem ji cca 12 let a nikdy nevynechala, tak jsem zvědavá, jestli bude vše pravidelné. A držím palce s tou endometriozu, ať rychle zmizí (vyléčí se)
@miky Díky za radu ohledně 12DC-zkusím pak testík - zítra by měly přijít. 🙂
verik19........................ 28 DC (listovka)
mishule12................. 25 DC
miky............................ 25 DC (listovka a kontryhelový čaj)
wer2........................... 20 DC
alisi001..................... 19 DC (listovka a calibrum babyplan)
mochenkaa...............15 DC (listovka)
esila........................... 11 DC
leni84......................... 11 DC (listovka)
karkulka_17.............. 10 DC
dilemma ......................9 DC
mahonia.................... 7 DC (listovka, kontryhelový čaj)
baibies....................... 4 DC (Mamavit)
sarana........................ 3 DC (listovka)
angels_woman........ ?? DC
peela ......................... ?? DC
kd23.................. ....... ?? DC (listovka a 14.8. bude MS po poslední HA)
ili08 .............................?? DC ( bere HA snažení od září )
dnes si udelala test je to brzy ale je mi vselijak.Jedna oskliva carka 🙄 nevim kdy to mam dostat minule po 23dnech jindy 26.Podle ovu kalkulacky 10 den mi to zacina,14dnu beru kyselinu a delsi dobu sarapis mensis.Ale myslim ze tentokrat mrska opet prijde tento tyden 😒
ahoj holky, my se snažíme vlastně od vysazení skoro každý den 🙂 bohužel nevím ,jak jsem na tom s cyklem.. brala jsem HA celkem dlouho a předtím jsem to měla nepravidelně.. někdy i po 36 dnech.. dnes je mi ale nějak šoufl, já zimomřivka, chodím od pátku skoro nahatá 🙂 je mi vedro a točí se mi hlava.. žaludek taky nic moc, ale jestli se moc nepozoruju 🙂
@kd23 uz jsem tak zoufala a preju si kdyby mrcha prisla ze asi jo tak ze se MS opet vrati tak jak ma po 26dnech,kdyby opet po 23dnech tak MS prijde ve stredu.Kalkuluju uz do predu vis kdyby a co by atd.Slabonke na testiku bohuzel nic neni ani naznak 😒 delala rano co se vzbudila ☹ Cyklus se u me zblaznil asi i z nervu.
tak holky ted jsem dělala ovu test a koukla na mě slaba čárka tak že se ovu blíží 😀 včera byla jen jedna hurááá snad už to bude brzy

@kd23 manža dorazí až tak kolem půl druhé odpoledne, takže zatím nabírám síly a i on byl po tel. varován ať se v práci šetří 😀 😀