Snažilky září - prosinec 2012
Všechny slečny i paní kdo se bude snažit až za rok 🙂 probereme spolu úplně všechno o miminkách a potřebách k němu 🙂
Stručné shrnutí
- Kyselina listová se v diskuzi doporučuje začít užívat cca 3 měsíce před plánovaným početím a muži se často doporučuje doplnit selen pro zlepšení kvality spermatu.
- Spermiogram lze zajistit buď na žádanku od gynekologa, kterou hradí pojišťovna, nebo si muž může objednat vyšetření přímo na klinice a zaplatit „řádově několik stokorun“.
- Názory na „pročišťování“ po vysazení hormonální antikoncepce (HA) se liší; někteří gynekologové radí začít snažení hned, zatímco ženy popisují, že se cyklus mohl srovnat až za 5–6 měsíců či že otěhotněly až 15 měsíců po dlouhodobém užívání HA.
Nejčastější otázky
Q: Jak dlouho před početím začít užívat kyselinu listovou?
A: V diskuzi se doporučovalo začít užívat kyselinu listovou zhruba 3 měsíce před plánovaným početím.
Q: Jaké doplňky by měl brát partner pro zlepšení spermatu?
A: Diskuze zmiňovala selen, zinek, vitamin E a multivitaminy (zmíněn Biovit) jako doplňky, které páry berou ke zkvalitnění spermatu.
Q: Jak získat spermiogram a kdo jej platí?
A: Gynekolog může napsat žádanku na spermiogram a v tom případě jej hradí pojišťovna; pokud lékař žádanku nepíše, může se muž objednat přímo na klinice a vyšetření zaplatit „řádově několik stokorun“.
Q: Kdy po vysazení HA začít se snažením?
A: Názory se liší; někteří gynekologové doporučují začít hned po vysazení HA, jiné zkušenosti uvádějí, že cyklus se může srovnat až po 5–6 měsících nebo že těhotenství nastalo až po 15 měsících po dlouhodobém užívání HA.
Q: Pomáhají volně prodejné doplňky jako NosiFol?
A: V diskuzi gynekologka doporučila NosiFol jako doplněk stravy bez předpisu a jedna účastnice uváděla, že jiné pacientce pomohlo jedno balení k otěhotnění; jde o neklinickou zkušenost, nikoli univerzální důkaz.
Q: Jak často mít styk během plodných dnů pro nejlepší šanci?
A: V diskuzi se objevily protichůdné rady: někteří doporučovali „obden“ jako optimální frekvenci, jiní praktikovali každodenní styk; nebyl uveden jednoznačný konsensus ani konkrétní lékařský závěr.
Závěry z diskuze
Shoda
- Kyselina listová před otěhotněním je běžně doporučovaná a muži často berou selen nebo multivitamin se selenem a zinkem.
- Spermiogram je považovaný za užitečné základní vyšetření a lze jej získat buď na žádanku gynekologa (hrazeno pojišťovnou) nebo na vlastní náklady v klinice.
Sporné názory
- Někteří gynekologové radí začít snažení hned po vysazení HA, zatímco jiné zkušenosti říkají, že může být potřeba několik měsíců „počkat na srovnání cyklu“ (uváděny intervaly 5–6 měsíců až 15 měsíců po dlouhodobém užívání HA).
- Doporučená frekvence styku v plodných dnech je sporná; v diskuzi byly argumenty pro obden i pro každodenní styk.
Otevřené otázky
- Jak dlouho průměrně trvá, než se cyklus srovná po vysazení konkrétních forem hormonální antikoncepce (tablety vs. náplast EVRA)?
- Jaký je optimální režim suplementace (dávky, délka užívání) selenu a zinku před počatím pro muže?
- Jakou citlivost a spolehlivost mají různé těhotenské testy v praxi (detekce 2–4 týdnů těhotenství)?
Zmíněné značky a firmy
DM, Modrý koník, Womenzone, Casualplay, zbozi.cz
Zmíněné produkty a metody
kyselina listová, selen, zinek, vitamin E, Biovit, NosiFol, spermiogram, HA (hormonální antikoncepce), EVRA, Duphaston, clostilbegitu, LEEP konizace, revize, měření bazální teploty, těhotenské testy, Miloslava Knappová – „Jak se bude vaše dítě jmenovat“
Místa a osoby
Miloslava Knappová, Velká Británie, Skotsko
mě je 24, manželovi za chvilku 27....jsme spolu už dloooooouhoo a něco přes rok jako manželé 😀
Ahoj holky, no ja co se mě týče začala bych hned, miminko hrozně moc chci, ale myslím že ten rok to jeste zvladnu, potřebuju novou práci a taky trochu ulehcit rozpočtu.. 🙂
teda tak to jsme skoro stejně staré 🙂)
Jinak holky, ja dneska vstala a nebyt muže, tak ani nevím, že se změnil čas :D
já práci mám, penízky si moc řešit nemužou..prostě jich víc už asi nikdy nebude 😵
jsme ted v období, kdy celkem mimčo chce i manžel, tak si myslím, že to je ten správný čas...no a ted nervozně čekám jestli MS dorazí nebo ne....a převládá touha, aby nedorazila 😀
dneska jsem hrozně unavená a chce se mi spát, to bude asi reakce na změnu času 🙂
@elza2110 Tak držím palečky! A snažíte se tedy nebo ne? :D
Jinak ja cekam hlavně na dvě veci, až se uzdraví muj muž, což bude trvat nějaký ten pátek :( a až dosplácíme splátku, která tvoří 40% mého platu, což je moc, a až mi tohle zmizí, a manža bude zdraví, tak hura na to!!
Takže si to tu holky zpestříme ne? 🙂 Aby nam ten rok rychleji utekl..
Jinak ja jdu dneska na pohovor tak mi držte palce!
tento měsíc jsme to zkusili poprvé tak nějak naostro 🙂 tak jo, snažili jsme se 🙂
my máme taky spoustu placení, ale tak budeme to muset zvládnout i tak..trvalo by dloouho, než by se všechno splatilo...
držím palečky, pak napiš jak si dopadla!
@maceek
@elza2110
Holky děkuji za názor..Tento týden se poradím s doktorem a uvidím..Kdyby to bylo na mém mužíčkovi, na miminku by pracoval už dnes a nejlépe aby se narodilo ještě letos 😀. Jenže já jsem zrovna v dost pitomém období a to poslední, co bych chtěla, je otěhotnět před svatbou. Mám strach, abychom to finančně zvládli. Přítel zastává názor, že jsou lidé na tom hůř a že se to vždy nějak zvládne..Jenže to mě nijak neutěšuje..Poslední dobou jsme se kvůli tomu dost hádali.. Připadám si hrozně a taky se tak cítím ☹ ..
Ahojky, tak se také přidávám. S přítelem se bereme v červnu 2012 a hned po líbánkách se začneme snažit o mimíska. Přítel tedy nebyl proti ani před svatbou, ale to sem já nechtěla, protože kdyby to vyšlo a my byli v očekávání asi bych si ten náš den tolik neužila. HA beru od svých 18 let takže cca 6 let, nikoliv však prášky ale náplast EVRA. Upřímně z toho mám docela strach. Jsem od přírody hrozný pesimista a strašně se bojím toho, že nám to nepůjde :(
@lenickae Ahoj. Jsme a tom podobně. Taky jsem pořád něvěděla, zda vysadit, či ne. Dokonce jsem o to četla nejrůznější studie. Sečteno a podtrženo. Co lékař, to jiný názor 😒 V jednom se, ale shodují. Tím, že se antikoncepce vysadí několik měsíců před snažením nic nezkazíte. Já neberu anti druhý měsíc a snažit se začnem na jaře nejpozději v létě. Na listovku začnu brát tak tři měsíce před otěhotněním. Ty už jsi rozhodnutá jak s tou zapeklitou antikoncepcí?
@petulkkab Ahoj, taky jsem vcelku pesimista. Dokonce mě to i děsí. Všechny mi říkají, ať se nebojím, že sem mladá, tak nám to přeci půjde, ale já mám z toho takový strach... Nejvíc se děsím chvíle kdy si řekneme, že na to tedy jdem a já budu mít tendenci si dělat každý týden test a hledat tam neexistujícího ducha 😀 A psychika hraje taky velký podíl.. Nemá se na to tolik myslet.. Ale u mě to nejde. Strašně se těším.. Dokonce mě začínají bavit víc kamarádky s dětmi než nez nich...Většina holek si užívá v těhu studování oblečení, nábytku, vhodné kosmetiky a v neposlední řadě tu zodpovědnost vybrat vhodný kočárek. A já? Nevím, co v těhu budu dělat, jelukož už mám vše předběžně vybrané 😅
jéé, dneska byl nějak blbej den, seděla jsem ve škole a pořád si říkala, že už chci konec, že už chci, aby byl červen a bylo po škole, je šílené tam chodit a nic se nedozvědět 😠 i když tu práci dělat chci... a přitom by člověk rád dělal úplně jiné věci, třeba se snažil o to mít mimčo...
@madli86 Ahoj, v tomto týdnu jdu k lékaři poradit se - zajímá mě jeho názor..osobně si myslím, že mi řekne, že není potřeba se pročišťovat. Ovšem já tak nějak cítím, že se chci pročistit...Po minulém týdnu, kdy jsme se na toto téma s přítelem dost pohádali, však momentálně nevím, kdy vysadit.. Domluvili jsme se, že to teď nebudeme řešit - tzn. že se poradím s doktorem a pak to s přítelem zvážíme..Navíc chci od lékaře získat žádanku na spermiogram - přítel chce dopředu vědět, jak na tom je..
@madli86 :D :D no jako já už mám taky vybraný kočárek a to sme se ještě nezačali ani snažit 🙂 když ono právě spousta lidí kolem mě má už prcka a většinou to bylo spíš jakože náhodou třeba po 2 měsících vztahu a tak... a já si říkám, jestli budeme mít s přítelem taky takové štěstí :( nějak bych nedokázala žít s vědomím, že bych mu nemohla dát mimíska, pač on mi dost jasně řekl, že adoptovat dítě nechce... ale tak trošku se snažím uklidńovat tím, že je přítel je poloviční Kubánec a podle nějakého výzkumu to jsou nejlepší geny pro plození mimísků :D
@lenickae Taky jsem spermiogram před přílelem nadhodila a souhlasil. V lednu tak zajde. Jen nevím, jaký lékař Ti žádanku dá 😕 A přítel chce nebo nechce vysadit? Já to s tím pročičtěním taky tak cítím. Člověk se má řídit svým tělem a hlavou.. Můj instinkt je jasný. Přeci tím nemůžu nic zkazit 🙂
@madli86 Tak o spermiogram si může muž sám požádat na klinice, kde to provádějí, a zaplatí za to, částka se liší. Ovšem žádanku o spermiogram ti může napsat i tvůj gynekolog (většinou to píše párům, kterým se nějakou dobu nedaří otěhotnět). Ale bylo mi řečeno, že někteří lékaři to napíší i "jen tak", aniž byste měli momentálně problém s otěhotněním. A za to pak neplatíte nic, hradí to pojišťovna.
Přítel chce vysadit a miminko hned teď, ale já to tak zrovna necítím..mám docela blbé období a nechci do toho řešit těhotenství.. opět jsme se domluvili, že to necháme po svatbě, tak snad zase přítel nezmění názor a nezačne zase tlačit na pilu..
@petulkkab Měli jsme, ale vzhledem k tomu, že jména která se nám líbí jsou teď hodně oblíbená, tak koukáme na jíná. Spoustu let se mi líbí Ema.. Jenže těch je hodně 😕 Adam je taky pěkné jméno.. Až budu těhu, tak si koupím Miloslavu Knappovou- "Jak se bude vaše dítě jmenovat" Je tam hodně jmen, tak vím, co budu těch devět měsíců dělat 😀 A Ty máš vybrané? Jinak pokud jsi tu první den tak Tě tu vítám 😉
@madli86 Emu má bůj bratr :D a když zlobí říkají jí Emílie což popravdě moc nechápu... měli jí teda rovnou dát jméno Emilka... ale co, to je jejich problém.... No my od začátku chceme chlapečka Nicolase (přítel nesnáší když řeknu, že bude slavit svátek na Mikuláše:D nějak nechce pochopit, že v čj je to prostě Mikuláš) no a na holčičce se extra vyřádíme :D vzhledem k tomu, že chci Lilly tak jsme se domluvili na Lilly Anne a pak se mi moc líbí Sofinka a Ella 🙂 vzhledem k tomu, že má přítel kubánské příjmení tak se k němu prostě české jméno nehodí a mně se tedy ani moc nelíbí...
ahojte holky!!! to se nám to tu pěkně rozjelo!!!! myslím, že ženské jsou od přírody takové ty rozumnější, které vše plánují a vše musí být dokonalé....a já jsem taková až moc, vše spočítané, naplánované a akorát se pak stresuju.Manžel je narozdíl ode me uplně jiný, klidas...ale nekdy je to tak lepší...život se nedá naplánovat 🙂 ale chápu vás všechny! já taky nejdřív svatbu, našetřit nějaké penízky a pak miminko...
a vybraná jména? jéé, ty už máme několik let...nebo spíš se o nich dohadujeme 😀
ahoj holky, můžu se přidat? ještě jsem vás nijak nedočítala, ale určitě se do toho dám 🙂 .... mám za sebou 3.9. jednu revizi .. časný potrat ... a od te doby probehl zatim jeden regulerni snazici cyklus .. ted mam pred ms .. a cekam ji, pac teplota klesla dost rapidne dolu viz. http://www.womenzone.cz/uzivatelka/skirt/grafy.... .. jsem z toho nejaka prepadla dneska :( .. potrebovala bych rozveselit .. verim tomu, ze mrcha dorazi co nevidet :(
Mně se hodně dlouho líbí jméno Sára a Ema, jenže Sáru mají naši jako psa, takže to mi přijde hloupé a Ema je teď opravdu používaná moc, manželovi se líbí Kateřina, tak možná bude ta, ale pro kluka nevíme.
Ahoj holky!!
Tak práce docela ok, pozice se mi líbí, tak uvidíme, ted jsou na tahu oni.. Ale hledam dlouho, tak necekam ze to vyjde :((
Jinak tenhle měsíc je divny, MS dorazila, ale docela kratka a porad se mi mota hlava a jsem precitlivěla.. Nevim co ty hormony zase vyvádějí.. :((
Jinak jména? my máme vybrana už dlouho. Holčička Gabriela, kluk Daniel. Druhá varianta: Veronika/Martin 🙂)
a co se týče antikoncepce, tak Vás nechci děsit, ale ja vysadila ze zdrav. duvodu už před 4 roky a cyklus se mi srovnal teprve před cca 5-6 měsíci :(( Takže celkem nic moc.. Ale jako už nikdy více, je to pěkné svinstvo :((

@elza2110 je mi.. počkej.. jo :D 23 🙂) Mému muži je 24 🙂 Jsme spolu od roku 2004, a od 2008 jako manželé 🙂) aa co ty?