Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
Evi, víme o tom své, viď. Ale neboj boží mlýny melou. I když někdy hodně pomalu, tak na ně věřím. Stejně jako věřím, že se Ti vrátí vše co myslíš a děláš dobře, tak i to co není úplně čisté.
Sarlott, mě smlouva k poslednímu červnu právě končí. A s tím RD jsem si myslela, že se to váže na výdělky, tak jsem ráda, že u varianty na tři roky to tak není 🙂
Kačí, jestli jsi to dostala opravdu za 3 dny,tak jsem to vypočítala a přesně to vychází jako průměr 155Kč, což odpovídá hrubému měsíčnímu příjmu 4.715,-. Těch 155 se ti redukuje na 90%, což je 139,5 a za 15. - 30. den nemoci je to 60% z těch 139.5...tedy 84 Kč na den a 3x84=252Kč
Podle mě ti v práci vyplnili blbě ty příjmy co odeslali na socku a podle toho ti to teď budou pořád vyplácet.
Asi bych zavolala na sociálku nebo do práce.
Na 3 roky RD podmínky nejsou 😉 , jen na tu zrychlenou variantu 🙂
Je možné,že to máš jen za jeden úvazek....já bych na socku zavolala a zeptala se jich. Jinak to odpovídat nebude, jen do toho 30. dne nemoci,pak budeš brát do 60.dne víc a od 60.dne nemoci nejvíc.
Holky, hádejte co dělá děda. Spí u televize, to se někdo má, co 😀 😀 😀
Už se tomu směju, ten hysterický amok mě s vámi opustil 😀 😵
no včera jsem zjistila, že jedna z těch kolegyň, co mne pomlouvali na firemním skypu dala výpověď, druhá je odvolaná z pozice vedoucí... jim už za to domlelo. Ale mně z toho líp není, mrzí mne, že vůbec někoho baví škodit, navíc když to není pravda...
Marti, přesně ty částky co píšeš, byly i v tom elektronickém výpisu. Vypadá to, že to odpovídá, jen tomu jednomu úvazku. Já měla problém s červenou neschopenkou, nebylo na ní razítko dr., tak jí účetní dala dýl na socíalku, ale i tak jí slibovali, že to stihnou doručit, ale asi nestihli, tak jsem se uklidnila. Bude to určitě ono.
Kačí smlouva ti končí? Pak budeš teda marodit z ochranné doby a na MD musíš nastoupit do 180 dní od ukončení PP,ale to ti asi vyjde ne? Jinak na MD nárok mít nebudeš ani si nebudeš moct vybrat délku rodičáku a automaticky se dává 4 roky.
no poviem vám aj ja ked som sa vrátila po pn do práce tak som bola hotová z tých vzťahov ☹
som s nimi dohodnutá na výpovedi ked sa vrátim.chvílu budem doma a potom chcem rozbehnúť podnikanie
mar ty si ale hlavička učtovníctvo je pre mňa španielsko 😅
Evi, přesně tak. Mě se neuleví nikdy a v životě nepochopím, jak mi někdo v tak životně těžké situaci (ztráta mimi) dokázal ještě hodit klacek pod nohy a shodit úplně na zem. Ale vím, že se na tu kolegyni taky možná něco chystá, co se jí líbit vůbec nebude a v podstatě příjde o místo, co mi sebrala, ale finančně na tom bude pořád stejně dobře. Jen si z toho všeho beru ponaučení, jak se vše vrací. A i proto se třeba já nechci s tím dědou dohadovat. Ani s tou kolegyní jsem si to nevyříkala, ikdyž by si to možná zasloužila.
Marti, tak to je pro mě teda bomba, to jsem ani v nejmenším netušila a nepočítala jsem zda mi to dá. Zkusím to vypočítat. Říkam to je dneska den.
kači jedna moja suseda velmi škaredo okomentovala stratu mojho bábenka odvtedy ju nemôžem ani cítiť.
z niektorých ludí je človeku ťažko
Marti, v den předpokládaného porodu je to od konce smlouvy 161 dní, tak by mělo být alespoň tohle v pohodě. A pak místo mateřské dostanu ty 3 800 nebo kolik to je?
kači,
já jsem ráda, že jsem za manažerkou šla si to obhájit, jinak by mi nikdo to, v čem mne pomlovaly, už neodpáral. Takhle mne sice asi pomlouvají ještě víc, ale manažerka ví, jaká je pravda a ony dvě, že se umím bránit. Ale měla jsem štěstí, že to dokázat šlo a to neprůstřelně. Jen je mi jasné, že to teď není o tom, jít na pobočku ukázat bříško, protože jejich verze asi bude úplně jiná... Ale to je život. Mně už se něco podobného kdysi stalo a tenkrát jsem se nebránila. Proto jsem se tomu teď na radu manžela postavila a jsem ráda. Zlu se nesmí moc dlouho ustupovat 🙂
tý jo to je drsné s tou končící smlouvou, to dřív nebývalo né? to je od letoška?
Evi, víš bránila bych se taky, kdyby nepracovala v kolektivu dalších dvou kolegyň, které mám hrozně ráda a za nimi do práce chodím. Nechtěla jsem tam rozházet vztahy a pak mi bylo jasné, že bych přišla i o ty dvě, když s ní jsou každý den a musí s ní vycházet a spolupracovat. Obě je to zarazilo, jak se zachovala. Ale chápu, že to víc řešit nemohly.
Teď mi volala ta účetní, že tu druhou neschopenku tam nesla až v pondělí, takže to budou peníze určitě jen z té jedné. A že na MD mít nárok budu, protože stihnu těch 180 dní, což já od Martinky prvně takhle nepochopila. Jsem dnes prostě mimo 😅
kačka to je ten nedostatok spánku.to by chcelo k dedovi pri telku doniesť niečo čo robí hluk,aby v noci spal 😵
Kači,
tak to je dobře, že na ni máš nárok, já to také předtím pochopila blbě 😒
a já to měla v práci snadné, loni se komplet obměnil kolektiv a já přišla po porodu mezi nové tváře.
Mimi 😀 On tvrdí, že neslyší 😀
Evi, já dost uvažuji o tom, že bych si udělala na konec VŠ jiného směru než speciální pedagogika a prostě po mateřské bych zkusila něco nového. Ikdyž svojí práci moc miluji.
Holky mějte, se tu hezky, už vážně jedu. Možná budou už i třešínky. Mňam 😵
Tak odpolko 🙂
mimina,
manžel se chce kvůli práci přestěhovat blíž k Praze, aby byl víc s námi, tak se do práce vrátím asi úplně jinam 😀 😀 😀 On je takhle většinu týdne pryč a už ho to jeno manželství stálo, tak to chce řešit. Protože ale bydlíme v městském bytě, o který se soudíme s jeho ex, je to trochu složitější, už se snažíme dohodnout 3 roky. Manžel sem nainvestoval bezmála milion, který splácí a poslední jednání je, že by nám jeho ex dala alespoň půlku a my bychom odtud odešli. Už chceme alespoň něco, když už z ní nemůžeme dostat celý dluh, jak ho v rozvodové dohodě podepsala. Se soudy je to totiž na léta, stačí když se nedostaví a odročí to o dalšího půl roku ☹ ☹ ☹
🙂 kači stačí 180dní od konce smlouvy do nástupu na MD..a to je 6-8tt před termínem porodu..čili 56dní před TP. To máš určo míň než 161 ne ?
Mě to teda vychází na chlup 179dní 😲 😀 smlouva mi končí 31.5.-nástup na md 26.11. tj 179dní. uff.
Ale kdoví jak se změní zákony do té doby,že.... když tak si 3letou vyriantu vybere manžel 😉 Všechno jde.
Kačko já tu teď nebyla,ale je to přesně tak, je to 180 dní do nástupu MD...nějak jsem byla líná to počítat a nevěděla zda ti to vyjde,ale vyjde,tak je to pohoda a můžeš jít na tu tříletou 😉
sarlott jo když tak manžel...ale i tam je to od nového roku trošku s komplikacema 😠
mimina,
vůbec nevíme, jak to dopadne, jestli tuhle nabídku vezme, vzala si čas na rozmyšlenou. Zatím se domluvit nikdy nechtěla a hrála na čas, ale teď se vrátila po rozchodu s přítelem do Brna a bydlí v podnájmu, tak třeba se konečně domluví. Ale netroufám si nic odhadovat...
vím,mar musí se udělat smlouva o převzetí dítěte do péče.....byrokrati...čerpám info na www.aperio.cz
tak já kdyžtak dojdu na radu potom mar🙂)))
Tak přemýšlím jak to řeknu v práci...určo až po první kontrole 1.6. do té doby si nechám neschopenku co mám teď....ale stejně už vidím ty protáhlé obličeje.......chjoooo ještě aby se člověk obhajoval že je těhu.....

kači když jsi zaměstnaná...i kdyby Ti končila smlouva... a omarodíš a pak přejdešrovnou na MD tak máš nárok si vybrat délku RD🙂)) akorát pak po skončení si musíš najít novou práci...ale co....určo najdeš lepší🙂)))
Navíc nevíš jaké dítko bude..jestli mazlík nebo nebojsa🙂)))) Jak to bude zvládat ve školce a vůbec..to je daleko.