Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
kačka grááátulujem 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 to je neuveritelné v poslednej dobe samí chlapci 😵
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emu
Vlastovka... čeká chlapečka
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 9.6.
Ba..............čeká chlapečka - kontrola 17.6. Od 4.6. nastupuji na mateřskou .
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Maova.........našla //
Evanek........čeká chlapečka KO - 12.6.
Murynka......čeká asi chlapečka - KO 2.6.
Dracek........čeká chlapečka,KO 23.6.
Kačka..........čeká chlapečka
Jaspina..................18DC
Tercie...................16DC
Strouzek................14DC
Nella......................12DC
Mimina...................11DC
Sarlotta..................čeká na porevizní MS
kačenko to jsem moc ráda!!!!a gratulujuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu
to riziko je krásnééééééééééééééééééééééééééé o takovém si můžu nechat zdát....ale jsem ráda za tebe protože si to zasloužíš,tak paráda budou samí pinďové 😀
dráčku, oslavuj, vyšlo ti to pěkně, nebo ti osobně přijdu dát na zadek 🙂 😉 😉 😉
Ahoj holky, já od rána měla lítání a byla na velkém nákupu...po dlouhé době sama..manža šel cvičit,ale čeká na něj v autě,aby ho vynosil 😀
Už mám vyřízenou mateřskou, nástup 1.6. ..takové pěkné datum 😵 V práci mě všichni chválili, jak moc mi to sluší, tak mi udělali radost a za odměnu se jdeme příští týden s manžou fotit ...jen pár bříškových foteček, budu bříško hooodně špulit,aby bylo vidět 🙂
Dneska jsem v lékárně a DMku dokoupila fakt už poslední věcičky.
Taky na nákupu nakoupila už dobroty k porodou -po porodu a pití a tak...už jsem fakt připravená 😀 😀
Kačko mooooc gratuluji, krásné zprávičky z NT 😵 a taky k pravděpodobnému chlapečkovi 🙂 ,alespoň ty naše holky budou mít spoustu nápadníků 😵 . Mám moc radost, pěkně to s manžou oslavte 🙂
Brzy už ti bude dobře a budeš si krásně těhu užívat ...ještě aby mamince bylo brzy dobře 😔
marti,
tak teď už můžeš dát nohy doma v klidu nahoru a až do porodu odpočívat 😉 🙂
Ahojík Kači blahopřeju ke kontrole....tak sis oblinkala chlapečka joooo🙂)))
To je krásné jen tak dál těhulinky 😉
Mar ty poslední týdny si užij, pořádně se vyspi a pořádně se rozmazli🙂))) pak už budeš celý život myslet jen na blaho toho mrňouska🙂)) už bude navždycky na 1.místě 😵 😉
Káťo!!!!!!!!!!!!!!! Gratuluji k chlapečkovi!!!!!!!!!!!!!!!! Moc moc moc moc!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Dneska jsem uklízela, už mám hotovo!! Na oběd jsme si Oliverkem uvařili zelňačku a teď už odpočíváme. Jen nás ještě čeká třídění pidioblečků. Dostala jsem od kamarádky nějaké oblečky na chlapečka - tak je musím přetřídit.
Evičko, ty se nám pěkně léč
Ahojte,velka gratulacia....jeejda,to uz tak skoro vedia zistit? 😨 mne v 15tt hovorili na Ellu,ze 80% dievca a na Miu chlapca....potom na 3D v 22tt boli obe dievky a den pred porodom,ze Mia bude asi Mio,ze ma asi "ruksak a bakulu" 😀 ...to z NT vedia tak skoro zistit....lebo utz,je dost klamlive....hlavne na zaciatku....a vraj chlapcom zostupuju vajicka az po 30tt....dovtedy to vyzera na pysky....no uz su asi pokroky....raz to mozno bude tak,ze si deti nasich deti a ich deti odnesu do nemocnice vajicka a spermie a babo bude vyrastat v takom akvariu a rodicia sa budu kazdu poradnu chodit pozerat ako rastu,co to je,ci su zdrave....a ked dozrie cas,tak si ich mamicka s oteckom vytiahnu z akvarka a pritulia si ich 😵 ....scifi tehu 😉
Gratuluju moc moc: Andaře k Magdalence 🙂
Kačce a Dráčkovi k chlapečkům 🙂
Já dnes byla opět na kontrole a je to stejné jako v út, dobré je, že to není horší. Hlavička pořád těsně naléhá a doktor se bojí, že by tlak na čípek ho mohl otevřit. Není mi schopen říct, jestli to tak zůstane, ani jestli ležení pomůže. Snažím se více odpočívat a poléhávat a moc mi to nejde.
Evi, šarlotko-to udělám, pěkně si ještě užiju toho klidu doma 😀 a budu relaxovat, chodit ven s kamarádkama a odpočívat 😵
Evi jak ti je?
dadu fakt se odpočívat snaž...je ještě brzy aby Tadeášek šel už na svět....to odpočívání určitě trošku pomůže 😵
Mar, já se snažím, ale moc mi to nejde, hrozně mě to psychicky deptá. 😔
Nevím, jestli není lepší, abych byla v pohodě a měla napůl polehávací režim a byla mezi lidmi, než tohle.
Je to těžký, nikdo mi nezaručí, jestli ležení vůbec pomůže. 😒
dadu vím,že to je těžký,jak jsem musela ten měsíc ležet,tak to bylo na bednu...ale u mě to pomohlo...taky to nebylo jisté jak dlouho to budu muset vydržet...no a u mě se to fakt vyplatilo, teď je to úplně dobrý a ani bříško netvrdne 🙂
Zkus to brát tak,že když budeš doma...budeš ležet...mezitím chvílem můžeš něco připravovat pro Tadeáška. Dobrý je vyhnout se luxování, žehlení...
ALe jestli by to psychika moooc odnášela,tak je asi lepší ta druhá varianta.
Potřebovala bych k rozhodnutí asi víc odborných názorů od doktorů a PA, nevíš, na koho bych se teď do neděle mohla obrátit?
ahojte baby najprv gratulacia vsetkym ste super 😉 a dadunka ja som mala to iste co ty zacala som sa v 30.tyzdni ale aj otvarat tak silno hlavicka naliehala...prelezala som v nemocnici osem tyzdnov s nohami hore psychika prvy tyzden pod nulou ale potom som si tam na rizikovom nasla kamosky s ktorymi sa stretavam dodnes a bolo super jak dovolenka a zodpovedne ti mozem povedat ze lezanie pomohlo a byt tebou idem do nemocky lezat si pod kontrolou aspon kvoli malickemu naozaj...viem ze je to hrozne v nemocnici ale pre to drobciatko verim ze by si spravila vsetko na svete ale je to viac menej na tebe...drzim palce
Holky moje, dřív jsem se sem nedostala, moc moc moc moc gratuluju, a to že všem těhulkám, jak ke kontrolám, tak všeobecně jak to všechno moc krásně zvládáte\!!!! \já to zrovna v tenhle okamžik moc nedávám, ale mám důvěru v to, že když budu věřit jako vy, že to taky zvládnu!!! jen tak dál a přeju vám dobrou noc 🙂
Andara.......23.5. porodila holčičku Magdalénku
Jana.jaro.....27.5. porodila holčičku Emu
Vlastovka... čeká chlapečka
Inneska......čeká chlapečka
Mar........... čeká holčičku - kontrola 9.6.
Ba..............čeká chlapečka - kontrola 17.6. Od 4.6. nastupuji na mateřskou .
Dadunka.....čeká chlapečka
Kristynaw....čeká holčičku
Nanai..........našla//
Maova.........našla //
Evanek........čeká chlapečka KO - 12.6.
Murynka......čeká asi chlapečka - KO 2.6.
Dracek........čeká chlapečka,KO 23.6.
Kačka..........čeká chlapečka KO 24.6.
Jaspina..................19DC
Tercie...................17DC
Strouzek................15DC
Nella......................13DC
Mimina...................12DC
Sarlotta..................čeká na porevizní MS
Ahoj holky moje zlaté, moc vám děkuji za gratulace. Velmi se mi ulevilo. Riziko na Dawna je něco přes 1:30 000 a i ostatní vady vycházely pěkně. NT je 1,9 a nosní kůstka přítomna. Poprvé jsem slyšela i srdíčko a bylo to úžasné. Prý se jeví zatím zcela normálně a dokonce byly viditelné všechny 4 dutiny, což v tomhle týdnu tak často nebývá. UTZ trval něco kolem půl hodiny. A já jsem moc šťastná.
Jen jsem se už sem včera nedostala, musela jsem obstarat Aničku.
kači ještě jednou moc gratuluji co fotečka?? 😵 😵
jinak my také viděli 4 dutiny a ukazovalo se to to barevně? 😕 nám modře a červeně bylo to zajímavé 😅
Taky to chvilkama na barevné přepínal a dokonce i na 3D, ale to zas až tak hezký obraz ještě nebyl. Ale já byla z toho srdíčka strašně unesená, poprvé v životě jsem ho slyšela. Předtím mi ho nikdo nikdy nepustil.
kačka to musí byť super 😵
moja dr nemá ani obyč.sono nie ešte 3D,k takýmto zážitkom sa teda nedostanem
Mimi, u nás je NT placené, tak se hodně snaží 😉
Pořád uvažuji, jestli se po tom 20tt na 3D objednáme, ale nevím.
Mury, fotečku tam máš.
Jinak mi to připadá taky podezřelé, že mi všechny 4 z konce čekáme chlapečka. Asi se v březnu dělají 😀 😀
A porodní asistentka mi radila, aby jsem zkusila si něco z NT proplatit na pojišťovně, že to tak nereálné není.
kači krásná 😵 😵 😵 a chlapeček je jistý??a co jméno?už jste nějaké vymysleli?
mimi ahojky jak je mladá paní 😵

kačko ještě jednou moc gratuluji mám takovou radost!!!!!!!! 😵 😵 😵