Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
sarlot a nedonošený miminka potřebují nástřih 😉 😉 naše měla 2,20 a byla jsme nastřižená aby jí tu cestu ulehčili 😉
a hráz jsme nemasírovali 😝 😝 přijde mi to divný nevím 😀
skřítku v porovnání s tebou jsem já pohodářka ale v porovnání s mým okolím jsem já taky vyžíračka za celý okres 😀 zrovna jsem to dneska psala kámošce, já neměla nikdy nic normálně, bydlení, svatbu, otěhu, těhu, když neřeším štítku řeším cukrovku a furt něco, takže nebudu naivní že bych si myslela že porod bude brnkačka.hold si to vyžeru no co už, hlavně že se pak nažeru koprovky a je mi fuk jestli jí budu baštit zašitá dole nebo na břichu 😀 jsem to ale co? místo Neluš přemýšlím o koprovce ale holky touha je touha, dneska jsem na jogurtech manža zrovna obědvá tak okusuju noťas 🙄 😀
my jsme hráz "masírovali" při snažení až dost takže netřeba v tom pokračovat 😀 😀 😀
mury ty jsi hubeňourek🙂))
stroužku drogy a epidurál jsem měla, ale neuklidním Tě bolelo to i tak 😠
Strouži, tu koprovku Ti moc přeju🙂 Kéž by se cukr umoudřil a Ty ses mohla normálně najíst... No ale za 2 měsíce (možná i dřív) touhle dobou už si budeš pěkně nacpávat pupík, takže jen vydrž, pak si všechno vynahradíš🙂
ale tak snad to bolelo méně ne? 😅 holky jak mě to bude bolet tak se manža dozví na sebe věcí,protože vždycky za všechno může chlap 😀
Šarlot, díky moc za IP, jsem zvědavá, jak se na to bude manža tvářit, musím ho na to začít pomalu připravovat 😉
mno před epidurálem mě bolelo v kříži jak čert- ty bolesti v břichu proti tomu byli v poho🙂 to se dalo prodýchat.. záda ne... tak že mi dají epidurál.. pak sem necítila nic a dali mi vyvolávačku a pak jsem cítila všechno i přes epidurál a byl to mazec... ale naštěstí vlastní tělo vyrábí dost hormonů aby ses cítila v takovém rauši🙂) že prostě dýcháš a čekáš co bude🙂))
Tu koprovku si klidně udělej...akorát bez sladké smetany.
skrítková no ze začátku je to divní, že🙂 ale musíte to brát ve srandě, myslím, že na tom něco bude. Bříško se taky mastí proti strijím. takže určo pružnější hráz je dobrá, když nezabrání nástřihu tak se bude aspoň dobře hojit🙂
doufám🙂 chci rodit normálně... kvůli kojení a vůbec SC pak bolí jak čert nemůžeš ani pořádně přebalit prcka 😒
Šarlot díky, musím to dát přečíst manžovi,aby se stihl psychicky připravit 😀 Taky mu budu brzo muset svěřit holení, to začíná bejt trošku problém 😀
Holky já teda koprovku nemusím, ale třeba králíka na smetaně s chlupatejma knedlíkama, co dělala mamina,to bych se neostejchala .-D
Pššššššt o jídle!!! Už zas akorát dumám co sežrat. Já bych holky tu dietu asi nevydržela, mě by museli přivázat a zamknout mi ledničku...
no tak třeba ti ho dali pozdě, protože plno holek co mělo epidurál říká jak to bylo super a nebolelo. no mě je to fuk, přijdu do porodky a budu řvát drogy sem a hned 😀 a koprovku no nevím než se takhle šidit to radši nic. navíc já koprovku jím jedině s knedlama většinou tak 5 kusů žádný problém takže jedině že by měli diaknedlíky 😀
tercie však já tu dietu taky psychicky nedávám už závidím i konzervu kocourovi 😀 ale zítra holky to prdím jdu na gyndu a jak bude po odběru krve na dia tak půjdu rovnou cestou do místní restaurace, už mám vyhlídlé meníčka z netu kde co mají, a kousek od baráku mají kyselicu a lívanečky takže dia nedia zítra prostě jdu 😎
Mě stačí, když mi manža vyprávěl, když mu operovali kýlu s epidurálem... jak byl mrtvej na spodek a cítil jak se v něm hrabou, blééé 😀 A navíc se mu celá procedúra odrážela v chromu na stropním světle co měl nad sebou 😀 Takže ne, díky, já chci normální, přirozenej porod 😀 Žádný píchání do páteře ani řezání do břicha. No, možná těch drog trochu jo 😀
tak to asi ale nebyl epidurál ne? to bylo lokální umrtvení epidurál není přece úplné umrtvení jen zmírnění ale to hrabání musí být hnus, prej se tak často dělá císař že jen umrtví břicho a ty to vidíš, slyšíš a cítíš to by mě omyli když císaře tak uspat
Píchají to taky do páteře, no možná záleží jen na tom, kolik ti toho daj... jinak nevím...
mě píchnutí do zad neva, toho se bojím nejméně věřím doktorovi ale jak říkám bojím se spíš těch bolestí, kleští, šití zaživa atd.
Strouži to já teda nevěřim, víš jak, ujede mu ruka nebo se blbě hneš a do smrti se už nepostavíš na nohy...teda na vlastní 😀 Já nevim, třeba přehánim, ale když to půjde bez toho, budu radši 😀
Si hraju na statečnou 😀
Náááhodou jsem četla, že to bolí taky podle toho, v jakým k tomu přistupuješ rozpoložení. Když jsi vybobkovaná, že to bude děsný a bude to bolet, tak jsi celá v křeči a pak to bolí, to je jasný... a každá bolest začíná v hlavě,žejo...
Naproti tomu, když jsi s tím smířená, že nějaká ta bolest holt k tomu patří, ale že to je proto, aby se Neluš dostala na svět a ty musíš udělat všechno proto, abys jí to usnadnila, tak je to o hodně lepší 🙂
No,a praxe ukáže 🙂
uff sem tu🙂 No já se budu epidurálu bránit, když to půjde, fakt mi zabral až moc... nebylo to pozdě... pichli mi ho v 10dopolko a rodila jsem v půl5 odpoledne 😅
Píchnutí nebolelo - je to spíš tlak,ale v poho, no a normálně můžeš pak chodit, cítila jsem všechno jen ty záda přešli a kontrakce taky- bohužel. Určo je to fajn, když Ti to jen zmírní kontrakce- ale cítit je musíš, abys věděla kdy tlačit.
hehe Tercii, sem se těšila, chodila jsem na kurzy, cvičila dýchání... bolelo to stejně🙂 Radši nad tím nedumat 😎 nějak to dopadne.
Šarlot to jo, já nepsala, že to nebude bolet 😀 Jen že se s tou bolestí asi líp vyrovnáš, než když z toho máš strach... No jo, když to člověk čte, vypadá to děsně jednoduše 😀
Sice jsem porod zažila, ale jen jakoby "malej" takže tak nějak vím do čeho jdu, ale tentokrát se na to docela i těším, Prostě bez bolesti to nejde, tak proč se s tím prát 😉
No zubaře mi radši nepřipomínej 😀 Ještě jsem se k němu ani neobjednala, a to potřebuju razítko do průkajdy. To je vždycky odhodlávání, jít i jenom na prevenci 😀 Jenže já jdu jednou a pak tam chodím dalších půl roku než mi dá všechno do kupy 😀
Jo taky se musím objednat i s malým.
Sem si napsala co mám koupit pro mimísa a šplhá se to k 7tis. 😅 A zrovna mají takové pěkné akce kua. no ještě je brzy.
šarlot na to asi kašli že je brzo,já jsem čekala a teď nevím co dřív. Kdybych začala dřív, mohla jsem si to víc rozvrhnout,pěkně každej měsíc něco... A máš po NT, to už bych fakt nečekala 🙂
No jo Tercii... objednám to přes net🙂 asi po 3tis.. nad 3tis mají dopravu zdarma🙂 Ale musím něco naškudlit.. abysme vyšli 😉 nemocenská bude tento měsíc o ničem.
Vím, že minule jsem pak byla s břichem už nervní v obchodech, když jsem měla něco vybírat 😅
Jdu bucat... přečetla jsem malému 3 pohádky z makové panenky a skoro usla s ním 😀 dobrou 😉

Strouži, pokud Ti to pomůže, tak já jsem taky jedna z těch, co jen pozoruje, jak mají ostatní v mém bezprostředním okolí všechno ok (teda myslím spíše těhotenství+následný porod), takže já budu ta, co si to "vychutná" za všechny😀