Vlaštovičky se rozrůstají
tak vlaštovičky moje, šup sem 🙂
Stručné shrnutí
- Prenatální screening zahrnuje NT (měření šíjového projasnění a nosní kůstky) prováděné mezi 11.–13. tt a triple test prováděný od ~16. tt; oba testy poskytují pouze statistický odhad rizika a při pozitivním výsledku se nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- Výsledky screeningu jsou statistická rizika, nikoli definitivní diagnóza; v diskuzi byly uváděny příklady rizik 1:240 versus 1:19 000 a bylo zdůrazněno, že NT i triple test mohou být falešně pozitivní.
- Pro zmírnění běžných těhotenských potíží a viroz se v diskuzi zmiňovaly domácí postupy a léky: paracetamol (Panadol), antibiotika (Penicilin), progesteronový přípravek Dufaston, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky (divizna, kontryhel) a inhalace Vincentkou, vždy po konzultaci s lékařem.
Nejčastější otázky
Q: Kdy se dělá NT screening a co přesně měří?
A: NT screening se dělá mezi 11.–13. týdnem těhotenství a měří šíjové projasnění a přítomnost nosní kůstky; výsledky se kombinují s věkem a krevními markery a dávají odhad rizika chromozomálních vad, nikoli definitivní diagnózu.
Q: Co je triple test a kdy se provádí?
A: Triple test se provádí přibližně od 16. týdne těhotenství a měří hladiny určitých těhotenských hormonů v krvi; v diskuzi bylo uvedeno, že triple test má vyšší míru falešně pozitivních výsledků než NT, ale i triple test samotný není diagnostický.
Q: Kdy je indikována amniocentéza (plodovka) nebo odběr choriových klků?
A: Invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza) je obvykle nabízena při pozitivním nebo vysokém riziku v screeningu; v diskuzi byl popis, že odběr choriových klků se provádí dlouhou jehlou přes vaginu přímo do dělohy (uživatelé uváděli tento popis postupu).
Q: Co znamená výsledek 1:240 nebo 1:19 000 u screeningu?
A: Poměr 1:240 znamená vypočtené riziko, že jedno z 240 plodů bude postiženo; poměr 1:19 000 znamená výrazně nižší vypočtené riziko; screening tedy poskytuje relativní pravděpodobnost, nikoli stoprocentní záruku.
Q: Jaké léky a domácí prostředky jsou zmiňovány pro nachlazení v těhotenství?
A: V diskuzi byly zmiňovány Panadol (paracetamol), Penicilin (v případě bakteriální infekce), Septisan, homeopatikum Oscillococccinum, bylinky jako divizna a kontryhel, inhalace Vincentkou a lokální obklady; všichni účastníci zdůrazňovali konzultaci lékaře před nasazením léků.
Q: Co znamená „falešně pozitivní“ u prenatálních screeningů a jak často se to stává?
A: „Falešně pozitivní“ znamená, že screening označí zvýšené riziko, přestože plod není postižen; v diskuzi byly uváděny odhady (uživatelky uváděly triple test až ~50 % falešně pozitivních a NT ~10 %), tyto specifické procenta byly v diskuzi zmiňovány uživateli a nejsou zde ověřeny jako oficiální statistiky.
Závěry z diskuze
Shoda
- NT a triple test jsou screeningové testy, které dávají odhad rizika, nikoli definitivní diagnózu.
- Při pozitivním screeningu se obvykle nabízí invazivní diagnostika (odběr choriových klků nebo amniocentéza/plodovka).
- V případě nachlazení v těhotenství účastnice doporučují konzultaci s lékařem a zmínily paracetamol, antibiotika a domácí inhalace/obklady jako běžné postupy.
Sporné názory
- Některé příspěvky tvrdily, že triple test má výrazně vyšší míru falešně pozitivních výsledků (~50 %) než NT (~10 %), zatímco jiné příspěvky NT považovaly za dostatečně přesný; tedy názory se lišily v tom, který screening je „přesnější“.
Otevřené otázky
- Jaké jsou oficiální statistiky falešně pozitivních výsledků pro NT versus triple test v konkrétních nemocnicích/centrech?
- Jak přesně interpretovat zvýšené hodnoty těhotenských hormonů z krve bez současného UZ?
- Které léky a postupy jsou v konkrétních případech virozy v těhotenství bezpečné a kdy je nutné podat antibiotikum?
Zmíněné značky a firmy
Gennet, modrykonik.cz, lide.cz, DM, Vincentka, Oscillococccinum, Panadol, Dufaston
Zmíněné produkty a metody
NT (šíjové projasnění, nosní kůstka), triple test, amniocentéza (plodovka), odběr choriových klků, Dufaston, Panadol, Penicilin, Septisan, Oscillococccinum, kontryhel, divizna, Vincentka, měření bazální teploty (BT)
Místa a osoby
Brno, Praha, Kladno, Budějovice, Zličín, Mudr. Matoušková
evi fakt? tak to nevím teda podle tohohle bych měla mít plno štěstí protože je fakt že jsem kdysi bývala fakt velká svině no. 😔 hodně lidí by ti to mohlo potvrdit že bylo období kdy jsem byla schopná jít i přes mrtvolu ale štěstí teda fakt nemám. spíš si vždycky při depce říkám že je to trest za to jaká jsem kdysi bývala.
Strouži já mám pocit, že když jsem dřív taky bývala asi trochu mrcha, tak mi vycházelo všechno a jak člověk trochu chytne rozum a změní se, tak už začnou všude vylézat problémy.. Ale třeba si to teď fakt vybíráme za ty dřívější hříchy..
😉 strouži,
my tedy co máme se sestrou pár fakt zlých lidí, tak všem to co dělají prochází a ještě jsou zdraví. Netvrdím šťastní, to mi přijde, že šťastní být neumí, ale že jim prochhází, to co ostatním ne, to tedy platí ☹
A víš jak, opravdu zlej člověk je vlastně ukřivděnej, že koná dobro a ostatní ho nechápou... takže pokud se pokládáš za bývalou potvůrku, jejich kvalit jsi nedosahovala 😀
jaspi,
kdo to nemá v sobě, ten se to nenaučí, naštěstí 🙂
Teď mě taky napadlo, že to spolu nesouvisí. To by Mao musela přinejmenším vyvraždit domov důchodců, kdyby se to takhle vracelo.. Spíš to bude tak, že na někoho si ta smůla prostě zasedne a většinou na toho, kdo si to vůbec nezaslouží, protože mrchy vždycky ví, jak si to zařídit, aby je neštěstí obešlo - směrujou ho na ostatní..
Evi, ale jednou se ta smůla přece musí prolomit a podařit se všechno tak jak má!
Jak si tuším včera psala o tom silikon.kroužku co má kamarádka, tak moje mamka při nejstarším bráchovi měla taky steh, ale na nás 3 už ten kroužek. Dobré bylo, že ten jí nasadila doktorka v ordinaci, kdežto na zašití musela mít narkózu. Ale myslela jsem, že to z nějakého důvodu přestali dělat, když zase zašívají. Tak nevím. Myslíš, že ten kroužek je účinnější?
jaspi,
to opravdu netuším... jen mne zaujalo, že ten kroužek krásně fungoval. Jde o to, že kamarádka porodila ve 30tt a měla steh, tak když pak sestra od druhé měla ten kroužek, hodně jsme to s holkama řešily 🙂
mimina,
už jsem psala, kdo to nemá v sobě, ten potvoru nezahraje, takže máš smůlu holka 😀
Ahoj holky,
tak jsem zpátky z kontroly, nakonec dneska nebyl monitor, Dr. tam neměl sestru
Ale prohlídka ok, čípek měkně, CS mám sice 2,ale říkal,že už pěkně naléhá hlavičkou a světě div se, dneska byla krásně srovnaná a prý můžu už rodit ...ode dneška můžu ve své vybrané porodnici,protože jsem 37tt.
Ještě mi brala sestra od vedle krev na krevní obraz a ze stěru se uvidí zda se mě streptokok drží zuby nehty,ale počítám s ním.
Tak mě zprávičky potěšili, ještě jsem zvládla velký nákup, psovi koupit na veterině vodičku proti klíšťatům, zajít do banky, na poštu, nákup je uklizená a teď si dám pěkně pauzu
Evi taky mi to s Martinkou nejde nějak zařadit do života...prostě takové věci by sem patřit a stávat se neměli...je to fakt podraz od osudu..života..tohle si nikdo nezaslouží!!
Holky tak nevím co si budete myslet,ale v sex shopu jsem byla -jednou 😀
farmarska držím mimískovi v bříšku palečky a hlavně že mu věříš ty!!!
sroužku spermio bude určo v pořádku 😉
mar tak už máš pobalené keby niečo?
evi no to je fakt ja som taká ,,blbá,,že ked niekto do mňa vyrýva a ja konečne zareagujem ako si zaslúži tak mám potom výčitky
marti,
to je krásná zpráva, že se hlavička pootočila a můžeš rodit normálně 😉
ten streptokok je velká komplikace? Může to něco provést? já netuším...
mar🙂) vidíš krásné zprávičky🙂)) stejně budeš určo bříškatět ještě 3týdny 😎 Já si myslela že už se neunesu měsíc před a pak sem rodila na termín.
Holky já jsem v sex-shopu i prodávala 😲 😀 😎 a v poho....lidi se většinou stydí..takže je to v klidu 😉
mimina,
člověk nemůže být úplně splachovací, to by na něm ostatní štípali dříví, nebooj 😀
já tam také ještě nebyla 😝 😝 😝 😝
ale byla jsem to já, kdo k nám domů přinesl první péčko 😀
evi streptokok zas tak nevadí, jestli bude,tak akorát po odtoku plodovky musím do porodnice hned, jinak bych mohla klidně být třeba ještě 3 hodinky doma-podle kontrakcí a dostanu do kapačky antibiotika,aby se miminko při průchodu porodníma cestama nenakazilo.
Ono ho má prý hodně lidí..ani o tom neví..no a já ho měla už z kultivace někdy ve 30tt,tak asi sám nezmizel a taky to nemá cenu léčit předem, protože on je tam za chvilku zpátky.
mimi pobaleno už mám 🙂 -dokonce to má manža i v autě 😀 , na víkend jedem na chatu,tak radši,ale z chaty to mám do porodnice blíž ja z domova,tak to je v pohodě
šarlotko,já bych klidně tak za 14 dní už rodila,ale kdyby to bylo na termín,tak by to bylo taky fajn 🙂
A držím palečky na pátek 😵 ...pomalu dočítám 😅
mar moja segra rodila 29.7 v ten deň bola rekordná teplota,bola som jej pri pôrode dali mi taký hrubý plášť kým sa malý narodil boli sme všetci mokrý ako myši
ale zato mohol hned po príchode z pôrodnice ísť von bolo teplúčko 😵
holky,
jdu nakupovat,
ať navařím ségře s neteří na zítra, tak nakouknu odpoledne 🙂
Já jsem si normálně včera koupila kuchařku a už se těším až budu zkoušet kuchtit nové věci 🙂 Vzala jsem si ji hlavně proto, že je tam všechno parádně popsané - třeba maso jednotlivě - ty části a co z toho atd. V tom doteď plavu..
Jo holky díky za palečky🙂
A hlásím, že jsem začla špinit...je to 26dní od rev. tak snad by to mohla být už mrška 😉
jé ja sa teším zajtra varím pečené kuriatko a nové zemiaky 🙂 nové na paprike a cibulke
jejda já si odskočím na oběd a tady se to rozkecá 😵
mar ty bláho ty už balíš do porodky?? no to mě picne, je to včera co si našla //
holky vy tu všechny pořád něco vaříte, já si pak připadám jak trotl, vařím akorát o víkendu a to ne vždy 😅
Strouži já taky většinou jen víkendy - přes týden je přítel dřív doma nebo jede až na večer do práce, tak skoro vždycky něco ukuchtí. Ho to baví.. a já jsem jen ráda! Ale tím ,že vařím jen tak poskromnu, tak si to přes víkendy většinou užívám a baví mě to. Ale denně by mě to nebavilo. Ani bych to s prací asi nestíhala..
🙂 my máme od včera kuřecí stehýnka zapečená s nějakou omáčkou ze sáčku/bez glutamatu🙂/ a sladkou smetanou + těstovinky. To mám aspoň jistotu, že to prcek sní a ještě vylíže talíř🙂)) Zítra bude asi něco se špenátem a nebo masičko v těstíčku smažené....zase toho udělám na 2dny🙂))
Holky já jsem tak spokojená doma..bych mohla být žena v domácnosti🙂)))) Jak jsem byla v práci, tak to bylo taky fajn....ale stejně na mě ta domácnost večer čekala. Manža pomáhal jak mohl, ale já jsem ten sedající prach fakt psychicky nezvládala🙂))))) Dneska jsme vstávali v 9 😎 , teď máme oběd, pak půjdem nakoupit nějaké pečivo a zrovna se stavíme na hřišti.....ještě ten kočárek k tomu 😵 😒 100% spokojenost.
sarlotko sluníčo, neboj i ten kočárek brzy dorazí! Ber to tak , že dnes dorazila ta toužebně očekávaná první porevizní a pak už to pojede 🙂 ani se nenaděješ a budeš nám tu fotit dálnici na testíku 😵 😵
šarlotko tak to by bylo fajn, kdyby to byla už MS 😵
Taky jsem si na to být doma nějak zvykla 😀, jsem doma vlastně od začátku listopadu...to už je doba 🙂
mimi já zrovna snědla kuřátko s nádivkou 🙂
stroužku no jo, hrozně to uteklo 🙂 , i pan doktor mi to dneska říkal,jak nám to uteklo 😀
Jinak vařím skoro denně...mám asi manžu rozmazlenýho 😀 ,ne že by to vyžadoval,ale mě to nevadí...zvlášť když jsem teď doma (ale vařila jsem i když jsem chodila do práce). A taky ráda peču. Mě přijde,že o víkendu vařím snad míň jak v týdnu,protože většinou někam jedem a jíme dost v restauracích nebo u rodičů a tak.

Tak v tom případě asi začnu být pěkná svině 😉