Jak se diagnostikovalo těhotenství v minulosti?

keckemet
17. čer 2012

Je zde nekdo kdo by mel informace o diagnostice tehotenstvi v dobach kdy jeste nebyly bezne dostupne gravitesty?
Odkaz? Diskuze? Diky

pepibubu
18. čer 2012

Řekla bych, že to tehdy dr zkoušeli pohmatem na čípek a asi z krve.... Zeptej se mámy, jak jí diagnostikovali těhu, případně babičky 🙂

elana
18. čer 2012

@keckemet mám takovou prastarou příručku o výchově díttěte, podle které jela v 50. letech moje babička a pamatuju si, že se těhotenství zjišťovalo naočkováním moči potenciálně těhotné ženy myším...když se jim zvětšily cecíky, byla žena pravděpodobně těhotná 😉 A pak ještě snad tím zalévali obilí a asi když víc zezelenalo, bylo to pozitivní...ale to mi přijde spíš jako pověra, to první byla opravdu laboratorní metoda. Jinak samozřejmě pohmat...ale to nejdřív ve 2.-3. měsíci, dřív se to tak nehrotilo. Nechaly se projít dva termíny menses a teprve potom se žena šla někam ohlásit.

tehulka12
18. čer 2012

@keckemet určitě to bude v nějaké učebnici porodnictví.Jinak myslím,že existuje i nějaká knížka o historii porodnictví,ale název nevím.

keckemet
autor
18. čer 2012

@elana jo, o te laboratorni metode vim, bylo to ale zvetseni vajecniku u mysi.....................................
Zkusim jeste mrknout do nejake historie porodnictvi..... Nebo se jeste zkusim zeptat naseho primare 🙂 Prece jen uz ma pres 50 😝 , uz by mohl neco pamatovat 🙂
Jakoze jinak jasne.....nespecificke priznaky jako amenorhea, nausea, lividni cipek, atd............ Objektivne pak ozvy plodu, ale to uz je nejmene 25tt 🙂))))

stavba
19. čer 2012

tak za sebe můžu říct, že při jednom z mých (bohužel nepovedených) těhotenství mě prohmatal primář gynekologie a hned hlásil, že se mu to nezdá, ale že si u nich pár dní poležím a uvidíme. Poležela jsem si a za pár dní bylo po všem 😔. A "milý" pan gynekolog se musel pochválit slovy: "já to říkal hned", úplně jsem z něj cítila ten až radostný projev své neomylnosti 😠 . Takže dobrý gynekolog ví hned i pohmatem.

ivca_doubek
19. čer 2012

Já vždycky po pozitivním testu šla k doktorce, ta mě prohmátla, povídala že mi může gratulovat a šla jsem 😀. UTZ dělala až při další návštěvě kolem 8 - 9 tt, aby už bylo vidět srdíčko (tohle bylo vždy kolem 5tt). Takže zkušený doktor/ka to pozná 😀

helulela
19. čer 2012

Koukla jsem do porodnictví z roku 1932. Známky těhotenství rozdělují klasicky na nejisté (změny nálady, chuti, zvracení...), pravděpodobné (vynechání menstruace, děloha je zvětšená a měkká, rodidla prosáklá a namodralá, zvětšení prsou) a jisté (srdeční ozvy, pohyby plodu, hmatné části plodu při vyšetření). Také píšou, že určit těhotenství v první polovině není vždy snadné. Tolik trocha z historie 😉

helulela
19. čer 2012

@keckemet ještě dodám, že je to učebnice pro porodní asistentky. Píše se tam, že pokud si není porodní asistentka zcela jistá, má odeslat ženu k lékaři, který má "zvláštní vyšetřovací pomůcky".

bledulka
20. čer 2012

@keckemet mohu se zeptat? Ptáš se "jen" ze zájmu nebo to potřebuješ pro nějakou svou práci? Mohla bych Ti totiž případně poskytnout kopii dvou těhotenských průkazek mé babičky,které jsem objevila po letech založené v jedné knize.. Rodila v 50 letech..

keckemet
autor
20. čer 2012

@helulela 🙂 Moc diky za info 🙂 Samozrejme v drivejsich dobach fyzikalni vys. metody alfa- omega...............Ale stejne, ze....? 🙂 Na druhou stranu zase hned nebezela kazda k dr. ve 4tt a pak nebyla zklamana, ze pátý missed ab.
Ale stejne je to zajimave 🙂 Mamku mam mladou, to uz testy asi byly...Zkusim se zeptat jeste moji babicky🙂 Ale podle mne stejne musely opravdu jit az kdyz treba 2-3 x nebyla MS nebo citily pohyby🙂

keckemet
autor
20. čer 2012

@bledulka Jeee tak to je krasa 🙂 To si opatruj🙂 To se jen tak nevidi🙂 Radi bychom se pokochali, vidte damy 🙂 Zvlaste z zde zastoupene odborne verejnosti 🙂
Ne ne, jen pro zajimavost, jsem se tady na to ptala🙂 O porodech je vsude napsano, ale diagnostika nikde nic..................... Presto diky

kajovaevicka
20. čer 2012

Ještě se prý vstřikovala moč do jednoho druhu žab, teď nevím do kterého.. a když žába nakladla vajíčka, tak byla těhotná.. ale to je dooost exaktní 😀

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru