Těhotenství? Jsem diabetička (typ 1., pumpa)

babuna
15. pro 2015

Ahoj všem, dlouho jsem odolávala položit tento dotaz, ale včerejší návštěva doktora mě poněkud rozhodila a potřebuji slyšet nějaké jiné názory.
V prvé řadě - jsem diabetička, cukrovku mám rok - sekundární - po otravě, jsem na inzulínové pumpě cca 1/2 roku, bez komplikací, bez nadváhy/podváhy ap. Antikoncepci jsem po poradě s diabetologem i gynekologem vysadila k 28. 9. 2015, od té doby jsme se s manželem snažili o potomka. První MS jako že normální přišlo 3. - 5. 11., další už ovšem nikoli - o víkendu 5.12. jsem trpěla značnou nevolností a bolestí zad, první TT byl pozitivní - sice slabě 8. 12., pak jsem se testovala ob den - test krásně zesílil, tudíž jsem se objednala na kontrolu, kde jsem byla včera - bylo mi jasné, že na UZ nebude nic vidět - jen prý zvýšená sliznice dělohy.

Ovšem trochu mě zarazil přístup. Na dotaz jakou mají v Dr. zkušenosti s diabetikem (zdůrazňuji na pumpě) neodpověděl ... že až z porodnice a že mě čeká krušné období jestli jsem teda ,,v tom,, že budu mí velké dítě ap ... to vím ovšem tím jakékoli další informace skončily ... Dále mi doktor dost tvrdým způsobem sdělil, že vůbec nemusím být těhotná (což je mi jasné, ale proč pak je pozitivní test ? a čárka sílí...) a byl celkově takový nekomunikativní... ☹

Byla mi odebrána krev s tím že výsledek bude zítra (tj. středa 16.12.) ... teď jsem nervní a čekám co bude (po přečtení diskuze od Miky jak jí zaměnily výsledky jsem mimo tím tuplem) ... doktor byl jen záskok za mojí paní dr. ale i tak ... ☹

Jsem z toho celá špatná - situace je taková - TT testy jsou pozitivní a čárka sílí ... na UZ jen zvýšená sliznice, nic víc ... cukr se drží 4,1-5,3 víc nemám (ráno)... občasná nevolnost, tuhnu mi záda, trochu bolí prsa a obulím každej seriál 😝 ...

Mám poslední typ inzulínové pumpy - kdy je možnost přidání senzoru, který neustále měří hodnotu cukru a dle toho dávkuje inzulín ... (má celodenní spotřeba včetně bolusů je - 16J)

Může tohle vlastně dopadnout dobře ? jsem těhotná co myslíte ? prosím je li tu nějaká diabetička prosím o jakékoli informace 🙂 budu vděčná ... případně poraďte dobrého gynekologa v Ostravě .... díky moc za jakékoliv informace ...

werumka
1. únor 2016

@lenulka1980 Mrzi me to.. Ale asi by miminko nebyli zdrave. Gynekolog Ti napise antikoncepci? Hormony bys brat nemela... Zvlast pokud nemas fakt super kompenzaci.

pavlaf85
1. únor 2016

Nečetla jsem všechny příspěvky, ale ráda vložím vlastni zkušenosti. Jsem diabeticka 1.typu na inzulínove pumpě 10 let, (cukrovku mám 22let) mam 4letou dceru a 2 měsíčního kluka, oba jsem rodila přirozeného, oba predcasne bez vyvolávání. ...dcera 37tyden 3500g, kluk 39 týden 4490g byl by vyvolaný vzhledem k váze, ale rozhodl se jít sám. Myslím si, že každý porod je individuální, ovšem jako diabeticka se nemusíš ničeho bát, tehu jsem mela kompenzovane, první porod probihal v Brne druhý jsem nestihla do Velké porodnice,tak jen klasika porodnice, kde s diabetickami nemají zkusenost, dle mého je nejdulezitejsi Mít s sebou glukometr a i při porodu měřit, abys neměla hypo a hlavni,před samotnym porodem výkon pumpy snizit na 50% a více jsem neresila.....po celou dobu tehu jsem navstevovala klasického gynekologa a mého diabetologa. ...ničeho se neboj a vse si uzivej.....kdybys potřebovala něco vědět, klidně se ptej 🙂

pavlaf85
1. únor 2016

@babuna na kanylu dobre misto stehna, v hýždích by mi tedy zavázala, ještě se dá dat na záda asi v miste ledvin....

babuna
autor
1. únor 2016

@lenulka1980 - moc mě to mrzí, 😢 dejte se hlavně brzo do pořádku!

@pavlaf85 - mno do stehna to nedám - bolí mě to, jsem asi moc přecitlivělá 🙂 a hlavně jsem srab... když jsem si píchala jeden druh inzulínu ze začátku do noh tak jsem je měla komplet modré, a hrozně to bolelo, takže spíš zkusím to pozadí,v místě ledvin to nemám do čeho píchnout - nemám tam takové ty tukové faldíky takže by to asi bolelo, ale na zadku je místa dost 😅 ....

Chodím do rizikovky spíš proto, že moje gynekoložka s tím jaksi neměla žádnou zkušenost tak mě tam šupli. Jinak mám možnost zavedení senzoru, který hlídá hladinu cukru a dle toho aktuálně dávkuje inzulín přímo přes pumpu - prakticky bez nutnosti měření - takže si jej v posledních měsících těhotenství aplikuji (vydrží jeden týden - mám aktuálně 4 - jeden stojí cca 1300, prý dostanu jako těhotná další tak uvidíme) ...

lenulka1980
2. únor 2016

@werumka Antikoncepci jsem už brala, jenom jsem jí teď na chvíli vysadila a mělo to tento následek, takže jí zase začnu brát...
@babuna Děkuji moc za podporu...časem to přebolí a hlavně mám už doma dvě zdravé děti, takže to není až tak hrozné, jako kdybych ještě žádné neměla...

werumka
2. únor 2016

@lenulka1980 zkus se spis preptat na telisko. Ale gynekolog, co diabeticce bez fakt super kompenzace napise hormony je hazarder s Tvym zivotem.

babuna
autor
8. únor 2016

Tak podávám info - jsme v pořádku, všechny genetické testy dopadly dobře a jsme zdravé. Podařilo se mi přepíchávat kanylu do pozadí a zatím to nedělá žádné problémy tak uvidíme. Diabetolog by rád pokud bych mohla být sledována senzorem co hlídá hladinu cukru již cca od poloviny těhotenství nejen kvůli mě, ale je to pro ně také nová zkušenost a pomohlo by to i dalším maminám co jsou ve stejné situaci jako já tak to vyzkouším. Čekají mě také státnice (dokončuji mgr studium tak snad se vše podaří). Dle UZ to vypadá že budeme mít holčičku tak uvidíme jak se ukáže ve 20. týdnu 🙂 🙂. Zatím cukr přestal zlobit i když je spíš nižší.

markiss85
12. kvě 2016

Ahoj, jsem ráda že jsem našla takové fórum, kde si můžu pokecat a zeptat se na rady a zkušenosti holek, co mají cukrovku 😉 Jsem diabetička už 24 let, druhým rokem na pumpě. Před 2 dny jsem si dělala test a ukázaly se 2 čárky, zřejmě jsem těhotná 🙂 Moje první. 18.5. jdu na krev na gyndu a 20.5. na kontrolu, tam mi to snad doktor taky potvrdí 😉 Akorát se trochu bojím, poslední týden trochu špiním, ale do hněda ne do červena, četla jsem že by to mohlo být uhnižďováním vajíčka, že se to stává, ale taky jsem se dočetla, že by to mohlo znamenat i mimoděložní těhotenství ☹ Nemáte prosím někdo s tímto zkušenosti? Děkuji

cerveliska
12. kvě 2016

@markiss85 špinění je ze začátku normální, dr ti asi predepíše utrogestan. Držím pěsti a gratuluji!

markiss85
13. kvě 2016

@cerveliska děkuji, ve středu se vše dozvím 🙂

markiss85
18. kvě 2016

Tak hlásím, že jsme v 4-5 týdnu 😀 výsledky krve budu znát ve středu, na kontrolu jdu 1.6. a to mně hned i doktor objedná do Poruby na spešl oddělení, kde mají zkušenosti s těhotnýma diabetičkama 😉 prcek má prý 3 mm 😀 špinit jsem už naštěstí přestala. A na ultrazvuku byl jen vidět takový tmavý flek s pidi tečkou

babuna
autor
18. kvě 2016

Teda tak to držím pěsti, aby to všechno dobře dopadlo 🙂 jsem také v Porubě 🙂 a jsem spokojená, vše tam probíhá rychle, doporučuji se objednávat na ráno. Jsou příjemní a vše vysvětlí 🙂. Mají i dobré přístroje tak ultrazvuky jsou velmi pěkné a čisté. První velký v I. trimestru (11. týden) se platí, asi budou chtít i kontrolu na preeklampsii to se taky platí (část vrací pojišťovna), jinak klasické kontroly ne to je jasné. Pak je ještě kolem 20. týdne kontrola na kardio - dětském jestli je srdíčko v pořádku (celkem 3x), tam jdu na druhou kontrolu zítra.... tam se teda čeká, ale docela to jde. My jsme zatím v pořádku, spíš menší než máme být, ale to zatím nevadí. Ultrazvuk dělají pokaždé, i obrázek mi sem tam jen tak dají (tak se babičky o ně perou 😀 ) ... hodně zdaru ! 🙂

markiss85
18. kvě 2016

@babuna moc díky za informace. Já budu dojíždět z Těrlicka, to je kousek od Havířova, autobusem, ale už jsem se dívala, že je tam přímý spoj 😉 Řidičák nemám a přítel pracuje na směny jako horník, tak nebude moci pokaždé třeba jet se mnou a diabetička mi říkala, že než udělají všechna vyšetření tak tam třeba strávím i půl dne. Kolik se platí za ty vyšetření, jak jsi psala? No, snad to bude i u mně v poho, jako u tebe 🙂

babuna
autor
18. kvě 2016

@markiss85 - autem to tam opravdu nemá cenu - lepší je opravdu jen ten bus (jezdím z Heřmanic a i kdybych jako že na krásně chtěla autem neměl ho manžel :D - blbě se tam parkuje) ... to vyšetření jediné placené stálo asi 1200Kč (UZ v I. trimestru + volitelná preeklampsie - pojišťovna mi vrátila 800Kč - 211), jinak vše zadara z velkého UZ se platilo ještě 50Kč za fotku :D ale to je taková prkotina, teď mi ji dávali zadara.... jinak je lepší ráno - na kontrolu, nebo pak ke konci směny kolem 2h odpoledne ... já chodívám na 8:40, diabetičky bývají v úterky, ale je to na domluvě... jinak je to vzadu - růžová budova za nemocnicí - ideál buď se zkusit neztratit v areálu nemocnic - nebo hlavní branou tak je jako by z boku od VŠB a držet se od urgentu/pohotovosti doprava - je tam takový divný tubus jako průchod tak to člověk pozná... 🙂 - pokaždé se nosí moč a testují ji (cukr, bílkovina), pak tlak a je dobré vědět váhu (já se nerada vážím u dr. neb mi vždy ta jejich váha přidá potvora :D ) ... pak posílají na krev (vše v areálu, chtějí své laborky) - tam to teda trvalo, ale byli velmi šikovní a ani modřinu jsem neměla a to brali snad 10 ampulí... na gyndě pokud není problém jako že ,,ve spod,, tak mi kontrolovali čípek až při poslední kontrole minule jinak jen UZ ... když jdu a obyč kontrolu obvykle jsem ještě dopoledne doma a to i s cestou (hodina tam, hodina zpět) ... akorát se člověk nesmí leknout - dost se tam lékaři střídají, minule se mi stalo, že jsem měla jít na řadu a pak doktor vyběhl a omlouval se :D že musím chvilku počkat na kolegini, že musí běžet udělat císaře 🙂 🙂 ale to se dá čekat :D ve špitále ...

babuna
autor
18. kvě 2016

jooo a pokud máte - vemte si poslední zprávičky od diabetologa - chce to vědět cukr jak se drží, inzulín kolik jednotek, jestli to nelítá a tak ... mě čeká v červnu napíchnutí senzoru na hlídání cukru (mám pumpu) ... ale to bude o proti státnicím co mám 1.6. prkotina :/ už abych to měla za sebou ... a mohla se těšit na prcka 🙂

werumka
18. kvě 2016

@markiss85
@babuna Ten screening vývojových vad v prvním trimestru by měly mít diabetičky 1. typu zadarmo. Poptej se pak na gynekologii 😉

babuna
autor
18. kvě 2016

@werumka bohužel nebyl :/ ptala jsem se a je to už placené .... ale alespoň, že vrací část peněz ...

werumka
18. kvě 2016

@babuna To je zajímavý. Mě před šesti lety říkali, že u některých indikací je to plně hrazené a DM tam patří. To jsou teda holomci 🙂

markiss85
18. kvě 2016

holky a byly jste na rizikovce, nebo jste některá chodily do práce? Dělám sekretářku, takže nemám náročnou práci, chtěla bych do ní chodit dál, ikdyby na 6h místo na 8h, ale doma bych se asi zbláznila sedět 😀

markiss85
18. kvě 2016

@babuna moc děkuji za info 😉 budu trochu aspoň připravená. a senzor si musíš nad rámec platit taky navíc? Doktorka mi říkala, že 1 ks senzoru vyjde na cca 2 tisíce, ale taky bych ráda, aby mně to hlídalo více, akorát nevím, jestli už od začátku, v polovině nebo až ke konci?

werumka
18. kvě 2016

@markiss85 Já sem byla OSVČ, ale klidně choď, pokud Ti to půjde dobře a glykémie nebudou zlobit. Kdyby ta práce měla za následek zhoršování glykémií, tak na nemocenskou můžeš vždycky. Jinak do rizikovky jsem chodila, to u nás bylo automatické.

babuna
autor
18. kvě 2016

@markiss85 já jsem bohužel práci neměla :( před dvěma lety jsem onemocněla cukrovkou a než se to nějak upravilo, abych mohla do práce - dovolili nám zkusit mimčo tak jsme nečekali (je mi už 28 tak nebylo ani na co čekat) ...dodělávám druhou VŠ (stejně je mi to k ...) - za čtrnáct dní snad končím .... no vlastně každopádně končím ať už to dopadne jakkoli ... ale já bych asi stejně musela ,,sedět doma,, neb jsem před tím pracovala jako pokladní v supermarketu a před tím na páse v továrně na sporáky a to by doktoři hrůzou nejspíš omdleli... :D

- takže jsem na rizikovce - ale ne na nemocenské.... ovšem jsem ráda neb ta cukrovka semnou občas pěkně zamává a jsem ráda, že si můžu lehnout ... a být v klidu

- mám pumpu od medtronicu - mini med 640g (rok) - co se týče senzorů já dostala k pumpě 4 jako základ s tím, že mám nárok na 4 ročně - pokud otěhotním tak na 8 (děti dokonce mají nárok na 12 a snaží se nově prosadit navýšení) jeden opravdu výjde cca na 1250 - 1500Kč, vydrží cca týden a nad rámec se platí ... takže je pumpnu o těch 8 ks, neřády - to by mohlo do porodu vyjít ... 🙂 - chtějí si mě jako pokusného králíka zkoušet - jako, že jak se bude cukr během porodu vyvíjet - že je to prý zajímá... 🙂

markiss85
19. kvě 2016

@werumka a můžu se zeptat, jestli máš zdravé dítko? bez žádných komplikací? 😉

markiss85
19. kvě 2016

@babuna mně je 31 let a je to moje první, doktorka taky říkala, že pokud budem chtít mimi, tak GHB musí být 50-53 nejlépe, toho jsem dosáhla teď i díky té pumpě (mám ji taky od Medtroniku, asi už druhým rokem). GHB jsem měla teď v březnu 51, ale snažili jsme se o mimi už předtím, cca asi půl roku. No, já se všechno dozvím jak si mně pozvou na tu první kontrolu do té Poruby 😉 Sice jsem v počátku, ale už teď někdy dolezu do práce unavená (jezdím na Hranečník a pak jdu pěšky k ústřednímu hřbitovu), ale jdu si tak z nožky na nožku, nespěchám. Uvidím co mi to bude dělat s glykémkama, teď prozatím se mi to drží v normě, max. mi to vyskočí nejvýše na 10-12, ale to je jen výjimečně

markiss85
19. kvě 2016

@babuna držím palce, ať ty státnice zvládneš a těhu taky do konce, kdy máš termín?

babuna
autor
19. kvě 2016

@markiss85 státnice 1.6., termín porodu od 27.7. - do 18.8. ... dle toho jak bude malá velká ... upřímně doufám v ten červencový .... porod bude pravděpodobně vyvolávaný ...

u1230
6. čer 2016

ahoj holky, můžu se k vám přidat? Je mi 29, jsem teprve v 7tt. Cukrovku mám cca 16 let (na pumpe myslím 6 let). Minulý týden mi gynekolog potvrdil těhotenství a poslal mě do rizikové poradny do Hradce Králové. Tam mám jít 28.6. na první prohlídku. Vůbec netuším, co mě čeká. ☹ Mám z toho strach. Poslední dobou právě řeším kam píchat kanylu. Koukám, že hodně zkoušíte zadeček a stehna.

markiss85
6. čer 2016

@babuna tak jak dopadly státnice? 😉

markiss85
6. čer 2016

Ahojki, tak jsem 8tt, už máme i obrázek 😀 Doktor mně taky poslal do rizikovky do Poruby, ale volala jsem tam a objednávají až od 14tt, takže mám ještě čas, doktor mi má udělal komplet odběry, vystavit těhotenskou průkazku a mít aktuální zprávu od diabetičky. Prozatím píchám kanylu pořád do břicha, tak snad dělám dobře, zatím se mi nijak nezvětšilo. Akorát mi říkali že mi má doktor říct o screeningu a jestli ho budu chtít nebo ne, holky co to je? Nějaký ultrazvuk?

markiss85
6. čer 2016

jinak jsem na nemocenské, minulý týden mně hospitalizovali s ledvinovým kamínkem ☹ tak mi ho odstranili a 14.6. jdu na kontrolu, konečně žádné bolesti, protože to se nedalo, co 4h kapák, miminku to prý neublížilo, sestra říkala, že to byl tekutý paralen či něco podobného.

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Zjisti víc o svém těhotenství: Těhotenství týden po týdnu. Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce.

Přečti si vše, co potřebuješ vědět pro zdárné otěhotnění.
Naše maminky sepsaly skvělé rady, jak otěhotnět.
Důležité je také znát příznaky těhotenství.
Zjisti, kdy má žena plodné dny zde.
Kdy a jak používat těhotenský test?
Modrý koník vám případně napoví i při neplodnosti.

Nenašla jsi odpověď na svou otázku?Zeptej se ve fóru