Interrupce jako volba?

floka
22. srp 2019

Otěhotněla jsem plánovaně, přirozeně, bohužel až v průběhu desátého týdne jsem se dozvěděla, že čekám mono dvojčata. S manželem jsme byli nadšení, tedy alespoň do té doby, než jsme si vyhledali více informací o tom, jak moc je takové těhu rizikové. Moje strana rodiny má jasno: bylo by lepší, kdybych šla na potrat, protože riziko, že se děti narodí mrtvé nebo alespoň nedonošené a nějak postižené je příliš velké a protože jsem ještě mladá, mám vysokou šanci otěhotnět znovu a mít tak vyšší šanci na mnohem méně rizikové jednočetné těhotenství. Můj doktor se vyjádřil tak, že zrovna v mém případě vícečetné těhotenství rád nevidí. Ve specializovaném centru na vícečetná těhotenství mi řekli, že zatím se vše vyvíjí dobře, ale že samozřejmě do budoucna nelze nic předvídat - těhotenství je skutečně vysoce rizikové.

Osobně mi přijde dost ujeté, abych šla na potrat jen kvůli tomu, že existuje zvýšené riziko komplikací a že se "možná něco špatného přihodí". Na rovinu ale přiznávám, že pokud by tento nejčernější scénář v podobě těžkého postižení skutečně nastal, dítě/děti bych si nenechala. Obdivuji všechny maminky, které se starají o postižené děti a obdivuji i všechny sociální pracovnice a zdravotnice - já vím, že bych toto nedala, což jsem si ověřila i v praxi (stáž v Jedličkově ústavu, kterou jsem bohužel psychicky nezvládala).

Přemýšlím, co je z etického hlediska více přijatelné. Zabít dva plody "jen tak", preventivně, protože zde existuje velké riziko, že se jejich vývoj pokazí, nebo nechat těhotenství dál vyvíjet, velkému riziku navzdory, a pak postižené dítě odložit do ústavu? Osobně na potrat jít nechci, chci dá šanci životu. Jen nevím, zda takové jednání není ve výsledku nezodpovědné, pokud by skutečně mělo dojít na krajní scénář. Samozřejmě si uvědomuji, že je zde i dobrý scénář, ve kterém se děti narodí naprosto v pořádku a zdravé - právě proto se kloním k tomu na potrat nejít. Interrupce jako řešení by mě nebýt rodiny asi ani nenapadla, ale po intenzivním každodenním "hučení" jsem už asi taky nahlodaná a černé scénáře již neumím nevidět. Chci udělat takové rozhodnutí, které je z morálního hlediska přijatelné, zodpovědné a které si v budoucnu nebudu muset vyčítat. Vím, že nakonec se budu muset rozhodnout sama. Ale i tak mě zajímá, jestli je tu někdo, kdo třeba zažil podobně strašné dilema, případně jak byste se v takové situaci zachovaly vy.

sudylichozrout
22. srp 2019

@floka silene dilema, nezavidim ti to a nedokazu ti rict, co mas ci nemas delat, protoze na to nemam pravo. Ale jestli muzu jen neco doporucit, tak se v tomto ohledu rid jen svym vlastnim usudkem a vykasli se na to, co rika okoli. Okoli to sice asi mysli dobre, ale ve tve kuzi neni a s tvym svedomim zit pak nebude. Zarid se dle sebe a dle toho, co ti prijde moralne spravnejsi.
Moc drzim palce, at se rozhodnes jakkoliv.

svha
22. srp 2019

O tom zda jít na potrat jsem se rozhodovala loni přes vánoce, po prvním porodu jsme druhé dítě nechtěli, těhotenství bylo neplánované a šlo o patologické těhotenství, tzn. pro oba s možným koncem smrti, nakonec jsem nešla, těhotenství bylo pod bedlivým dohledem s potřebnou medikací, vzhledem k mému věku včetně odběru plodové vody, který dopadl dobře, kdyby ne, asi bych dítě taky neměla, když to píši, mám u prsa 5ti týdenního chlapečka a u boku mi leží 8mi letá dcera, pro jejímž porodu jsem málem umřela
Je to těžké rozhodnutí a mě vyšlo. A jak píšeš, je jen a jen na tobě. Druhý porod byl taky náročný, ale mnohem lepší než první.

klea81
22. srp 2019

Zabít někoho preventivně? 🙄Každopádně si nenech zasit brouka do hlavy nebo si fakt koledujes, že se něco pokazí. Lékaři jsou na vylekani opravdový mistri ☹️

hermanecka
22. srp 2019

Jsou tu maminky co mono mono dvojcatka donosily v prijatelnem terminu a dnes se z kluku a druha z holcicek raduji..bud samy zareaguji a povzbudi te nebo Ti do sz pisnu kontakty..sice byly stale po vysetrenich,ale zvladly to obe🙂)

jipe
22. srp 2019

Můžu psát pouze teorticky, v podobné situaci jsem nebyla, ale pouze z důvodu vícečetného těhotenství bych na potrat nešla. Nepochopila jsem, jestli jsou u tebe v té souvislosti i nějaká další rizika. Ale lékařská péče je dnes na vysoké úrovni a rodí se spousta vícerčat, co jsou zcela v pořádku. Pokazit se něco může i u jednočetného těhotenství, nikdo ti nedá záruku, že příště budeš čekat dítě jedno a to bude v pořádku

kkaajinka
22. srp 2019

Píšu SZ prošla jsem si tím stejným problém..

bonulinka
22. srp 2019

Znám dvě ženy, které mají mono dvojčata ( jedna kluky, druhá holky ). Děti donosily do přijatelného týdne těhotenství a jediný ,,problém" byl plánovaný císař, což ve výsledku braly jako plus, protože si manžel na ten den vzal volno a mohl být i při porodu hned vedle sálu. Dětem je nyní kolem 14 let, žádné větší problémy nemají.

kridav
22. srp 2019

Slyším o tom poprvé, Tak jsem si to našla co to je. A našla jsem tento článek https://www.modrykonik.cz/blog/coreprincess/article/mono-mono-jednovajecna-dvojcata-aneb-bo-k4d891/
Paní určitě poradí 😊
Držím palečky abyste to vše zvládla, a vše dopadlo co nejlépe 😊❤️

avadake
22. srp 2019

Dej na sebe, udělala bych to také tak. Šance životu není nikdy špatně. Na rovinu přiznám, že toto se může stát i v normálním jednočetném těhu a také bych volila zřejmě ústav, když by tam od začátku nebylo nic... Jinak by to bylo pro mne,pokud by se něco stalo zdravému dítěti.

radkaem
22. srp 2019

Já ovuluju po dvou vajíčkách. Jak první, tak i teď druhý těhotenství jsou dvojčata. Asi to bude znít drsně, ale naštěstí první těhotenství přežilo jen jedno z dvojčat. Měla jsem do toho hnusnou nemoc a tělo tak nějak poznalo, že bych v tu dobu dvojčata nezvládla. Chci tím říct, že i když teď podstoupíš potrat, příště mužeš opět otehotnět úplně stejně, s dvojčaty.

kkaajinka
22. srp 2019

@radkaem Tak já mám docela čerstvou zkušenost,první dcera vše v pořádku,druhé těhotenství mono/mono kluci jedno to vzdalo v 9tt a druhého jsme se museli vzdát ve 16tt,a teď třetí těhotenství a ,,zatím 27tt,, to vypadá na zdravého chlapečka ..

kittyy17
22. srp 2019

@floka kamarádka čekala jednovaječná dvojčata - holčičky. Měly společnou placentu, transfuzní syndrom (nebo tak něco), musela ještě v těhotenství na zákrok - rozdělení placenty. Holčičky jsou krásné, úplně zdravé, a velmi živé ;)

a_nnysek
22. srp 2019

Nevím, co přesně máš na mysli Mono dvojcaty? Já mám tříleta dvojčata mo-bi, tedy jednovajecna co měla společnou placentu. Ano, těhotenství rizikové, hodně hlídané a poslední dva měsíce prolezene v nemocnici. Ale kluci jsou zdraví a úžasní, a díky nemocnici znám spoustu maminek od dvojčat s různými "diagnózami" v těhotenství a všechny mají zdravá dítka. Mít dvojčata je dar, a je to naprosto nepopsatelne.

kkaajinka
22. srp 2019

@a_nnysek mo-mo je jedna placenta,jeden obal bez přepážky,těsně na sobě. je to něco jiného než mo-bi,krasne je to popsano ve článku výše😉

kkaajinka
22. srp 2019

@kittyy17 tohle bohužel u mo-mo neni možné,jelikož nemají prepazku

matty2019
22. srp 2019

@floka ahoj, když jsem otěhotněla a na screeningu v prvním trimestru nám vyšel pozitivní Downův syndrom, navíc kvůli vyššímu věku i riziko předčasneho porodu,taky jsme zvažovali co dál. Všichni radili potrat,i přítel se k němu pro sichr přikláněl. Dala jsem na svůj instinkt, těhotenství nechala pokračovat a 16.4.2019 se nám, sice ve 32tt, narodil úžasný, naprosto zdravý kluk, který je pokladem celé rodiny. Tak snad jen rada...dej na svůj instinkt

floka
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
manssake
22. srp 2019

@floka dvojcata nemam a nikoho s nimi neznam, ale poradim ti jedno... Negoogluj, nevyhledavej si informace na netu, tam vzdy najdes jen to spatne a akorat budes ve stresu... 😉

floka
autor
22. srp 2019

Moc děkuji za reakce. Příští týden mi udělají první velký ultrazvuk, abych měla ještě další podklady pro "informované rozhodnutí". Upozornili mě ale, že je možné, že děti budou ještě příliš malé na to, aby byl screening proveditelný. Mrzí mě, že jsem nevěděla dříve o možnosti odběru choriových klků nebo plodové vody (to se ale možná dělá až později, nevím...?) - tam jsou prý výsledky ještě mnohem jistější než u screeningu, jenže je údajně nutné si na ně alespoň čtrnáct dní počkat. A tolik času na rozhodnutí o "dobrovolné" interrupci už nemám...

Někde jsem četla o možnosti, že se mono špatně diagnostikují a s postupem času se přepážka ještě objeví - ukáže se, že dvojčata jsou vlastně mono bi, což by sice stále bylo poměrně rizikové (specifické problémy výhradně pro mono bi), ale přeci jen snad o něco méně...

surikata131
22. srp 2019

@floka pokud jsi zdravá, není tam z tvé strany nějaký další důvod proč v těhotenství nepokračovat, tak bych na potrat teda nešla, jen kvůli nějakému coby kdyby. Určitě je takové těhotenství rizikovější, asi nejhorší to riziko fetofetální transfuze při společné placentě, ale v dnešní době existuje zákrok, který se dá v průběhu tehotenství provést (přeruší se cévní spojky).

priefi
22. srp 2019

@floka jedina rada je, nenech okoli, aby Te zmanipulovalo a rozhodni se podle sebe, podle srdce i rozumu. Pokud by ses nechala natlacit okolim do potratu a sama bys to tak netila, bylo by to pak hodne spatne. Preji hodne stesti pri rozhodovani!

antoinet
22. srp 2019

Drzim palce, at to zvladnes, at uz se rozhodnes jakkoliv (radit si netroufam). Jen pocitej s variantou, ze kdyz se ti narodi postizene deti (jako verim, ze ne!), ze je nebudes chtit opustit, ze proste nastoupi materske instinkty a budes za ne dychat, milovat je - pro maminky jsou jakekoliv deti dokonale a milovane a bez tebe by je cekal hodne smutny zivot a ty by ses z toho sveho bez nich stejne neradovala.

kittyy17
22. srp 2019

@floka počkej si na ten screening. Jestli má tvůj doktor ultrazvuk stejně zrnitý jako můj, nejspíš tam toho moc neviděl 😉
Co se týče nového těhotenství. Máš dost slušnou šanci, že to budou zase jednovaječná dvojčata. Tato genetická vlastnost vajíček je dědičná...

xvitko13
22. srp 2019

Ahojky, chci te povzbudit, niceho se neboj. Ja jsem taky mela strach, kdyz jsme cekali dvojcata ale nic jsem si nepripoustela. Ano, holky se narodily o 2 mesice drive, ale zvladli jsme to. Ted maji 2 roky a jsou zdrave! Na facebooku je skupina dvojcata, tak se pridej. Je tam spousta maminek jako jsi ty, tak ti urcite napisi zkusenosti a povzbudi te! Je to super skupinka, drzim palce!

makronka222
22. srp 2019

Jdi na potrat pokud nejsi schopna se o nemocne dite postarat a vis to o sobe. Aby meli zivot na nic a jen lezeli na posteli a koukali do stropu... nekde v ustavu. To fakt ne

klea81
22. srp 2019

@makronka222 vždyť ještě žádné postižené dítě nemá? 😔

klea81
22. srp 2019

@priefi celkem zírám. Doktor plácne nějaké číslo a matka běží pro jistotu na potrat? Nebylo by lepší všechny ženy rovnou sterilizovat? Preventivně, pro jistotu? 🙄

leilinka1234
22. srp 2019

@makronka222 teda ty jsi dneska fakt marná 🙈 kdes vyčetla, že čeká postižené/nemocné dítě?

orchidis
22. srp 2019

@floka Hlavně klid 🙂. Počkej na screening. Doktoři jsou někdy fakt psychopati. Taky je ve hře možnost, že dáš na radu "pana doktora" pryč dvě zdravé děti, které by se ti narodily max. o pár týdnů dřív a pak už neotěhotníš. Víš jak to po umělých potratech chodí. Na postižení nemysli a neděs se tím. Děti budou zdravé, vyváznete z toho maximálně s brejličkama, uvidíš 🙂. Doktorům jde o to, aby se jim nezkazily statistiky, ne o Tebe. To mi věř a rozhodni se srdcem. Rozhodně doporučuju doufat a děti si nechat. Zabít je preventivně není řešení a jestli jsi neunesla pohled na postižené děti - vědomí, že jsi preventivně zabila vlastní bys unesla?

priefi
22. srp 2019

@klea81 je to silene, ale.asi chtel byt kryty kdyby nahodou neco a timto si umyl ruce. Horsi je, ze do potratu tlaci rodina.