Interrupce jako volba?

floka
22. srp 2019

Otěhotněla jsem plánovaně, přirozeně, bohužel až v průběhu desátého týdne jsem se dozvěděla, že čekám mono dvojčata. S manželem jsme byli nadšení, tedy alespoň do té doby, než jsme si vyhledali více informací o tom, jak moc je takové těhu rizikové. Moje strana rodiny má jasno: bylo by lepší, kdybych šla na potrat, protože riziko, že se děti narodí mrtvé nebo alespoň nedonošené a nějak postižené je příliš velké a protože jsem ještě mladá, mám vysokou šanci otěhotnět znovu a mít tak vyšší šanci na mnohem méně rizikové jednočetné těhotenství. Můj doktor se vyjádřil tak, že zrovna v mém případě vícečetné těhotenství rád nevidí. Ve specializovaném centru na vícečetná těhotenství mi řekli, že zatím se vše vyvíjí dobře, ale že samozřejmě do budoucna nelze nic předvídat - těhotenství je skutečně vysoce rizikové.

Osobně mi přijde dost ujeté, abych šla na potrat jen kvůli tomu, že existuje zvýšené riziko komplikací a že se "možná něco špatného přihodí". Na rovinu ale přiznávám, že pokud by tento nejčernější scénář v podobě těžkého postižení skutečně nastal, dítě/děti bych si nenechala. Obdivuji všechny maminky, které se starají o postižené děti a obdivuji i všechny sociální pracovnice a zdravotnice - já vím, že bych toto nedala, což jsem si ověřila i v praxi (stáž v Jedličkově ústavu, kterou jsem bohužel psychicky nezvládala).

Přemýšlím, co je z etického hlediska více přijatelné. Zabít dva plody "jen tak", preventivně, protože zde existuje velké riziko, že se jejich vývoj pokazí, nebo nechat těhotenství dál vyvíjet, velkému riziku navzdory, a pak postižené dítě odložit do ústavu? Osobně na potrat jít nechci, chci dá šanci životu. Jen nevím, zda takové jednání není ve výsledku nezodpovědné, pokud by skutečně mělo dojít na krajní scénář. Samozřejmě si uvědomuji, že je zde i dobrý scénář, ve kterém se děti narodí naprosto v pořádku a zdravé - právě proto se kloním k tomu na potrat nejít. Interrupce jako řešení by mě nebýt rodiny asi ani nenapadla, ale po intenzivním každodenním "hučení" jsem už asi taky nahlodaná a černé scénáře již neumím nevidět. Chci udělat takové rozhodnutí, které je z morálního hlediska přijatelné, zodpovědné a které si v budoucnu nebudu muset vyčítat. Vím, že nakonec se budu muset rozhodnout sama. Ale i tak mě zajímá, jestli je tu někdo, kdo třeba zažil podobně strašné dilema, případně jak byste se v takové situaci zachovaly vy.

klea81
22. srp 2019

@priefi s rodinou je to smutné, místo co by ji podpořila.... S takovou rodinou by se asi dal nestykala 😇

klea81
22. srp 2019

@floka interupce ze zdravotních důvodů se dělá i po 20 tt, takže já bych počkala a nevzdavala to předem

tulikiss
22. srp 2019

Drzim palce at se rozhodnes spravne. Radit nebudu, protoze si nedovedu predstavit tuto situaci a radsi ani nechci. Jen me udivuje jak kazdy pise jak to je pohoda a vsechno bude zalite sluncem. Prijde mi, ze vetsina lidi tu asi netusi co je mono mono dvojcata a ze to opravdu neni zadna legrace. Kecy o tom ze doktor nechce zkazit statistiku je fakt k smichu, nebo spis k placi. Pokud se mono mono potvrdi ceka te opravdu tezke tehotenstvi s hodne nejistym koncem. Doktori mozna pusobi hnusne, ze te strasi, ale oni te jen pripravuji na to co te ceka. Ani pro ne to nebude prochazka ruzovym sadem a chteji aby si to cele videla realne. Je hezke myslet pozitivne, ale dulezite je vedet i fakta. Drzim palce at se prepazka jeste ukaze a cela situace se zjednodussi.

klea81
22. srp 2019

@tulikiss doktor má říct fakta a ne rovnou posílat na interupci, nejsme ovce bez rozumu

priefi
22. srp 2019

@klea81 tak ono to neni zas tak cernobile... ja mit dceru a vedet,.ze ji hrozi nebezpeci, tak sama nevim, co bych ji poradila. Pokud je to mono mono, je to docela risk, ale mam pocit, ze autorka napsala, ze to je mono bi? @tulikiss

klea81
22. srp 2019

@priefi tak já už vím, že rodič nemá radit, ale naslouchat 😇já bych to nechala na dceři a v jejím rozhodnutí bych ji podpořila. Není nic horšího než nevyžádané rady.

tulikiss
22. srp 2019

@priefi no pise, ze doufa ze se prepazka treba jeste najde takze zatim to vypada na mono mono ☹

klea81
22. srp 2019

@tulikiss no právě, ještě nebyla na pořádném ultrazvuku a už dělají závěry 🤨

jade85
22. srp 2019

Počkala bych na screening a případně odběr klků nebo plodovky. Pokud by se prokázal nějaký genetický problém později, můžeš již na potrat i tak, i když už to nebude "jen" revize. Moc držím palce.

tulikiss
22. srp 2019

@klea81 tak ale ty nevis jaky utz ma jeji doktor, a uprimne ono ani mono-bi neni zadna vyhra ☹ ono kazdy je jiny a ja mela rada kdyz se mnou vzdy doktori jednali narovinu a rikali i ty ne moc prijemne prognozy.

holka_zelenooka
22. srp 2019

Mám známou, před rokem touhle dobou se mi svěřila, že čeká mono dvojčata (mo-mo), a říkala tehdy, že jim doktoři říkají, že to jedno to asi nedá. Dnes má dvě skvělé holčičky. Myslím, že pokud tě potrat samotnou nenapadl, není to v tvé situaci cesta. Večer si v klidu sedni a popros Strážné anděla, svého i dušiček, ať se rozhodneš správně. Třeba pocítíš nějakou myšlenku, která ti ukáže směr.

klea81
22. srp 2019

@tulikiss no tak pro mě by bylo lepší, aby děti třeba zemřely v těhotenství, než je obě zabít preventivně dopředu. Každé těhotenství je riziko, jak pro matku, tak pro dítě. Pokud toto riziko neunesu, neplánuji těhotenství.

klea81
22. srp 2019

@tulikiss sama vidíš, kolik je tady příběhů s pozitivním koncem, takže někdo to zvládl, není to beznadějné. Přijde mi to jako nechte si preventivně vytrhat zuby, je jistá pravděpodobnost, že budete mít kaz nebo zubní kámen 😇

tulikiss
22. srp 2019

@klea81 tak zatim vidim snad jen dve s mono mono a ono jich ani vic nebude uz jen ze statistickyho hlediska kdyz tech deti je do deseti za rok. a ja nikde nepisu nic o potratu, jen si musi velmi dobre rozmyslet vse co to prinese. ono totiz nejde "jen" o to, ze muzou deti v tehotenstvi umrit, ale je tu i znacne riziko pro matku.

klea81
22. srp 2019

@tulikiss ano, rozmyslet, ne se nechat ukecat

vitezove
22. srp 2019

@floka A proč musíš hned "zabít" oba??? Je možná i redukce. Prostě ti tam nechají jen jedno... samozřejmě to není zákrok zcela bez rizika ale pořád lepší. Já osobně bych si nechala obě. Taky mi to doktoři nedoporučovali, že vysoký tlak atp. Ale nedokázala bych se zbavit jednoho ani obou.

denny27
22. srp 2019

Být v tvé situaci... rozhodně nejdu na potrat obou plodů.. nevím teď,v jakém týdnu jsi, ale počkej si na ten velký utz. Myslím, že pokud by si dali gynekologove tu práci a opravdu té pečlivě sledovali, tak je velká šance, že miminka minimálně do toho 25tt donosis... já osobně bych jim dala šanci...
@coreprincess ti o tom kůže říct víc

denny27
22. srp 2019

Může....

tulikiss
22. srp 2019

@vitezove ne na redukci nemuze, u tohoto druhu dvojcatek to nejde. tady je to bud a nebo.

alcar
22. srp 2019

Mam mo-bi dvojcata kluky, nar. 30+6 pro akutni TTTs 3.st. Kdyz ctu tvuj uvodni prispevek, jako bych cetla o sobe. Je to pro me citlive tema, v jiste diskuzi jsem se vyjadrila podobne a byla jsem “online ukamenovana”. Ja si v tehu i po porodu prosla peklem...kluci na tom byli spatne. Ale prezili a ted 2,5 roku jsou zcela zdravi. Jestli ti muzu poradit, nebav se o tom verejne s nekym, kdo tu problematiku nezna, nezazil si to a neprosel si tim. Pokud mas zajem, zvu te do soukrome skupinky “Bojovnici s jednou placentou”. Jsem moderator. Take si muzeme popovidat klidne pres sz. Ja osobne te podporim v tom, abys tehotenstvi zachovala, ale jde o nejrizikovejsi typ gravidity a je treba znat vsechna rizika s tim spojena. 😉

priefi
22. srp 2019

@klea81 no to jo, ja bych neradila... ale kdyby se me zeptala, co ma delat, nevedela bych, jak odpovedet. Takhle jsem to myslela.

caverina
22. srp 2019

@alcar konecne nazor nekoho kdo o tom doopravdy neco vi....a ne jen ze to mam nacteno a myslim si...

loylii
Autor odpověď smazal
Zobraz
lolam10
22. srp 2019

Ja bych do potratu nesla.prijde mi to jako zahravani si...

alcar
22. srp 2019

@loylii muze a ma na to plne pravo! Predpokladam, ze ty jsi tyto informace vstrebavat nemusela. Mas dvojvajcna dvojcata?
Ani si nedovedes predstavit, cim vsim si muze zena s mono-bi nebo mono-mono tehotenstvim projit. Od nespocetnych kontrol, xx ultrazvuku, stres, ktery provazi cele tehotenstvi, v pripade, ze dojde k TTTs, tak laserova operace, pri ktere je v nekterych pripadech nutno jeden plod cilene usmrtit apod. Tohle vsechno jsou faktory, ktere zena po zjisteni tohoto typu gravidity resi a ve 20% pripadu pak opravdu resit musi...to je nemale cislo.
Vis o tom kulove, tak nesud!

alcar
22. srp 2019

Jinak tady jeste zaznelo, jestli je rizikovejsi mono-mono nebo mono-bi. Kazdy typ ma sva uskali. Typ mo-bi ma horsi prubeh TTTs, vzhledem k dvema plodovym obalum, kdy dochazi k nepomeru v mnozstvi plodove vody. Kdyz to reknu laicky, tak prijemce si od darce vytahne plodovou vodu a darci, treba v pripade 3.st, nezbyde vubec zadna (plodovy obal je na plodu doslova prilepen, dochazi k selhani ledvin) a prijemce je pretizen, zvetsuje se mu srdce, zacinaji otoky atd. Krome toho se obiraji take o krev. Darce je anemicky a prijemce ma pretizeny krevni obeh.
U typu mono-mono se plody obiraji jen o krev, ale je u nich zase riziko zauzleni pupecniku.

Nechci tady podporovat interupci, to neni v mem zajmu. Ja sama byla v teto situaci a ano, i moznost interupce jsme s lekari probirali. Je to proste bud a nebo. Rozhodnuti je na samotnych rodicich, lekar vam popise, co muze nastat, vam to neda a hledate na internetu (coz je normalni a nelze se tomu vyhnout) a zacnete zvazovat pro a proti. Troufam si rict, ze vsem vyjde jako jasny vysledek PRO, ale ta rizika tam porad jsou a visi nad vami cele tehotenstvi jako sibenice. Matka ma plne pravo premyslet jakkoliv a nikomu neprislusi neuvazene posuzovat jeji situaci, pokud se v ni sam neocitl. Mate proste na misce vah 20% pripadu, ktere skonci TTTs (operace, usmrceni jednoho plodu v deloze, predcasny porod - 3-4 mesice na neonatologii a modleni se, aby to darce, kteremu selhaly diky TTTs ledviny, prezil a prijemci neselhalo srdicko) nebo krasnych 80%, ze budete mit zrovna vy to stesti a odvezete si zdrava dvojcatka s totoznymi vahami 14 dni pred terminem (rodi se nejpozdeji ve 36+6) domu.
Neni to jednoduche rozhodnuti.

odula
22. srp 2019

@alcar @alcar no tak samozrejme má právo nechat si radit od příbuzných. A taky má právo googlit. Ale má to zhruba stejnej smysl a stejnej vysledek A je to podobné konstruktivní, jako nechat si radit od tetek na koniku. Já nevím jestli je uplne šťastný sem s vědomím toho, jak silně funguje výběrovy efekt , dávat pár hnusnych fotek z webu. Nechtěla bys pro vyvazenost postnout taky pár fotek mono- mono dvojčat, který se díky špičkový péči lékařu teď těší životu a dobrýmu zdraví? Protože v 80% případů dopadnou tahle tehotenstvi dobře pro matku i děti - a to je číslo 4x vyšší než to "číslo nemalé", že?

odula
22. srp 2019

@alcar tahle dvojčata jsou mono-bi. Maminku lékaři presvedcovali o tom že jedno dítě určitě neprezije případně s sebou vezme i druhé. Druhá fotka je jak kluci vypadají dnes

odula
22. srp 2019

@alcar takhle

odula
22. srp 2019

@alcar a ještě mono-mono. Jak jsem psala - pro vyvazenost. Vlastně - aby to bylo statisticky v pořádku tak bych musela na tvých 5 obrázku neprosperujicich mono m. postnout 20 co dopadly dobře. Aby to bylo vyvazeny;)