Mám nárok na mateřskou dovolenou a následně rodičovskou?

lucinkamarecek
11. říj 2018

Ahoj krásné milé maminky,
Žádám vás o radu.

Aktuálně mám smlouvu na neurčito jako provozní manažer , pracují tam na HPP od ledna, dříve jsem pracovala ke studiu na DPP cca pět let (nikdy jsem nebyla bez příjmu)-vse za mě platil stát. V práci jsem ve velkém stresu, minulý měsíc přirozene miminko odešlo v prvních týdnech, stále se chceme snažit stím, že bych z práce odešla a manžel se o nás postará. Je nějaká šance na příspěvek behem mateřské dovolené a následně mám nárok na příspěvek behem rodičovské dovolené?

Děkuji za radu

sunflowerr
11. říj 2018

@lucinkamarecek
Jaky příspěvek máte na mysli během mateřské a rodicovske dovolené?
Chcete z práce odejít jako jak? Dát výpověď?

sunflowerr
11. říj 2018

@lucinkamarecek
Pokud dobre vim, tak behem PPM na žádný prispevek nikdo narok nema. Pokud se pletu, at me nekdo opravi...

A behem Rodivskeho prispevku ma rodina narok treba na přídavek na dite, na příspěvek na bydleni apod., ale musi na tento příspěvek dosahnout.... Jinak o zadnych prispevkach nevim....

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@lucinkamarecek maminky myslela jsem klasickou mateřskou a rodičovskou co se vyplaci během rodičovské a mateřské dovolené , špatně jsem se vyjádřila

gruyerre
11. říj 2018

@lucinkamarecek Pokud dáš výpověď a budeš nezaměstnaná, budeš pak rovnou od porodu dostávat rodičovský příspěvek.

sunflowerr
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@gruyerre děkuji moc

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@sunflowerr chci odejít protože se stresem co tam mám se bojím že opět.miminko neudržim pokud nezmění některé podmínky co nastavili

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@gruyerre není to limitováno příjmem manžela?není nějaký limit ?nebo je to paušálně všem a vždy po porodu?

sunflowerr
11. říj 2018

Už samotná materska je davka nemocenského pojištění, ale pokud date výpověď, tak na ni myslim nedosahnete, ale teď si nejsem jista....
Jsou tam nějaké podminky a ochranné lhuty. Pro tuto davku je lepší, pokud jste zaměstnaná, ale jak píšu, treba se vejdete do ochranné lhuty a vyplati vam ji.... Prijde mi ale skoda, pokud mate smlouvu na neurcito, dat výpověď a prijit tak treba o PPM, vetsinou to byvaji hezke penize... Záleží na tom, jestli vam to vyjde.... Jenze pokud date výpověď sama, tak asi ztratíte narok.... 🙁

A rodicovsky prispevek je davka statni sociální podpory, lze si zazadat i o dalsi davky SSP, a pokud splnite podminky, muzete pobirat i dalsi dávky....

https://www.mpsv.cz/cs/2#dsp

https://www.cssz.cz/cz/nemocenske-pojisteni/dav...

Neni skoda odejit z prace, kde máte smlouvu na neurcito? Nejde treba vzit si na chvilku dovolenou, at jen prijdete na jine myslenky a oprostite se od stresu?

sunflowerr
11. říj 2018

Jinak doporučuji se vice informovat o jednotlivých davkach. Viz odkazy výše. 😉

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@sunflowerr já jsem nastoupila po 14dnech po neschopence po potratu a zánětu ledvin dříve jsem ji ukončila neboť mě nutily ať už jdu do práce zdravá pořád nejsem a dostala jsem práci co nejde obsadit ze dne na den nejsou lidi a ještě k tomu jsou další objekty každý den , nespím max. 4hodiny nervy a neustále na cestách řídím pořád takže ani o životosprávě slušné se nedá mluvit

gruyerre
11. říj 2018

@lucinkamarecek Rodičovský příspěvek dostane každý bez ohledu na to, zda pracuje nebo ne, zda má partnera nebo ne. Pracující dostalvají nejdřív mateřskou a pak až rodičák. Vy byste měla rodičovský příspěvek hned od porodu. Je to pro vsechny stejná částka 220000, kterou si vyčerpáte do maximálne 48 měsíců od narození dítěte.

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@gruyerre děkuji moc za rady jsem z toho nešťastná nevím jak se rozhodnout co se týče práce psychicky a fyzicky to za daných podmínek nedávám

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@sunflowerr díky moc

sunflowerr
11. říj 2018

@lucinkamarecek
Pokud to nedavate psychicky ani fyzicky a jinou možnost nemáte, odejděte, jen nemate narok pak ani na odstupne a budete mit i nizsi podporu v nezaměstnanosti, co vim.... Ale zase zdravi je přesnější
Pokud vas manžel nebo pritel dokaze zabezpecit, tak nic nereste a radsi se zotavte. Budete mit pak po porod nárok hned na Rodičovsky příspěvek, jak pisou holky výše.

Drzim palce, hlavně se dejte do kupy zdravotně, praci si pak najdete i jinou, ale zdravi mate jen jednk. Tipuju, ze mate dobre vzdělání, se kterým se v životě neztratite, kdyz jste na takove pozici.... Drzim palce.

lucinkamarecek
autor
11. říj 2018

@sunflowerr děkuji moc za milou zprávu a rady, jsem Bc. Ekonom a germanista, letos dálkově k tomu končím Ing. A pracuji jako provozní manažer tak snad i jinou práci pak najdu, manžel je schopen nás zajistit také pracuje jako manažer , ale výrobní jen jsem se bála abych nepřišla o ten rodicak

Děkuji moc za čas při psaní rad jak dále postupovat

terry1512
11. říj 2018

Tak nemusíte dávat hned výpověď.
Můžete jít na PN. tu vám gynekolog nejspíš stejně po předešlém potratu dá takže nebudete bez peněz, pravděpodobně pak dosáhnete i na PPM.
Zvlášť pokud je smlouva na dobu neurčitou.

Rodičovský příspěvek dostanete normálně jako každá jiná.

denny27
11. říj 2018

Nárok na PPM je v případě, pokud odpracujes/platis si pojištění alespoň 270dni v kuse...

sunflowerr
11. říj 2018

@lucinkamarecek
Nemáte zač. Ja kdyz jsme videla sestru, jak se skoro rok snazili o miminko, a pak se trapila ze ja uz mam a ona ne(jsme dvojcata), tak u me plati, zotavit se.... Rvalo mi to srdce a proto je lro me rodina přesnější nez prace.. Tu si clovek muze najit vzdycky, ale zdravi a rodinu ne...

Vy se v zaměstnání neztratite, rodicak mit budete. Ten ma kazda maminka. Je jaksi povinnost statu starat se o rodiny s detmi a podporovat nejakym zpusobem maminky ci tatinky pecujici o deti... Vzdyt jsou to pro stát dalsi danovi poplatnici 😀

Zdravi mate jen jedno, ja pokud bych to nedavala a nemohla se poradne ani zotavit z predesle nemoci, protože me zamestnavatel nutí pracovat, odesla bych a hledala jinou práci.

lachtanice86
11. říj 2018

Pro ppm jsou určité podmínky. Jedná jenže za poslední 2roky před nástupem na ppm musíš mít pojištění 270dnu. A druhá že na ppm nastupujes ž práce nebo z ochranné lhůty která je tak dlouhá jako poslední zaměstnání ale max 180dnu. Aby byl tedy nárok na ppm musela by si být v době ukončení pracovního poměru už těhotná. Nicméně po jednom potratu počítat a tím že se to bude opakovat protože máš náročnou práci je o ničem. Na potrat psychika nemá až takový vliv jak si každá myslí. Pokud se tam necitis dej výpověď a bez jinam. Rp dostane každá.

lachtanice86
11. říj 2018

@denny27 v kuse to být nemusí

1anetta11
11. říj 2018

@lucinkamarecek Před porodem by jsi měla mít odpracování cca 270 dní, vychází to na nějakých 9 měsíců aby jsi měla nárok na mateřskou. Rodičovský příspěvek dostaneš tak nebo tak.

martina1317
11. říj 2018

Nicmene vim ze hodne holek to resi tak ze v praci otehotni a pak jdou hned na neschopenku az do porodu, pak dostanou MD a nasledne RD.

ejmate
12. říj 2018

@lucinkamarecek Hele být tebou, tak si nejdřív nastuduju, na co máš jako těhotná podle zákona právo. Zaměstnavatel by tě mohl přesunout na méně stresující pozici do doby, než půjdeš na mateřskou dovolenou. Myslím si, že je škoda dát výpověď a přijít o PPM.

j.a.n.i
12. říj 2018

@ejmate Jo, to mohl je tam uvedeno zcela správně, protoze nic jako stresujici potici zakon nedefinuje a ani tim padem neni tehotnym zakazana... Ono se taky najde dost takovych, pro ktere je stresujici naprosto cokoliv.

gruyerre
12. říj 2018

@ejmate Zakladatelka ještě ale těhotná není, takže nemá nárok na žádnou změnu a stejně předpokládám, že ta její práce není braná jako riziková pro těhotné, takže asi ani pak přeřazení nehrozí. Ten stres asi nepramení z práce samotné. Jestli chápu dobře, tak prostě chce být doma, protože doufá, že snáze otěhotní a pak sníží riziko potratu.

lucinkamarecek
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
lucinkamarecek
autor
Autor odpověď smazal
Zobraz
j.a.n.i
12. říj 2018

Ale jo, pokud ti to psychicky pomuze a manzel vas uzivi, tak klidne doma zustan. Ppm mit nebudes, ale rodicovsky ptispevek jo.

ejmate
16. říj 2018

@gruyerre @j.a.n.i

Ano, to je pravda, jen za zeptání nic nedá. Samozřejmě, že ne všude, ale někde se snaží vyjít vstříc.