Neplánovaně těhotná. Nevíme, jestli si dítě nechat

vojteska1
1. říj 2014

Zajímalo by mě, jestli má některá z vás podobnou zkušenost jako já. S manželem jsme si koupili na hypotéku byt a po dvou letech marného snažení se mi díky IUI podařilo otěhotnět a porodit našeho vysněného krásného a zdravého chlapečka. Vzhledem k finanční vytíženosti a toho, že nám "nefungují" babičky, jsme se rozhodli, že si druhé dítě nepořídíme. Ovšem po 8,5 měsících po porodu jsem zjistila, že jsem těhotná a my se rozhodujeme, jestli si jej nechat nebo ne ☹ . Zajímal by mě názor maminek, které se rozhodovali v podobně situaci, jak ji vyřešily a jestli svého rozhodnutí někdy litovaly, ať už ve smyslu, že se nesmířily s interupcí nebo naopak jsou na pokraji zhroucení, protože situaci nezvládají. Obou situací se děsím a mrzí mě, že jsme podcenili ochranu před otěhotněním, ale už to nelze vrátit zpět. Moc děkuji za příspěvky.

barinkas
2. říj 2014

@zuzana_ka vzhledem k tomu, že paní píše, že pokud si dítko nechají, tak si manžel bude muset najít druhou práci, tak se zřejmě netopí v penězích, na dovče taky nebudou jezdit atd. Sobecká není, to je můj názor... ty její život žít nebudeš, ona bude ta, co bude muset vše zvládnout, zajistit dětem vše.. a pokud se jim narodí holka, moc věcí nezdědí.. k tomu další postýlka atd.
Já bych do toho osobně nešla v její situaci.... mám 1 dítě, kdyby se zadařilo takto další, nechám si ho, jelikož si to finančně můžeme dovolit, nemusím hledět, zda malé koupím to či ono...ale třeba moji rodiče peníze neměli, šmudlili každou korunu a ty děti to pocítí, už jenom tím, že jsem nechodila do kroužků, tenkrát mi to bylo líto a nechápala jsem proč já nemůžu.... Nebylo za co... prostě chci malé dát max, nejen materiálně, ale vzít ji k moři, chodit do sportu, aby zkusila vše...

zuzana_ka
2. říj 2014

@barinkas
Nejlepší by bylo podívat se takovém nechtěnému ale již dospělému dítěti do očí a říct mu "my jsme tě s tatínkem nechtěli, protože by jsme museli obracet každou korunu a táta nechtěl do druhé práce"

peníze jsou ten nejubožejší důvod pro interupci či adopci.

A pokud jde o to, že se bojí, že nezvládne péči o dvě děti, tak to se snad bála každá z nás ne?

zazana81
2. říj 2014

@zuzana_ka No ta situace není opravdu ideální, ale jak vidíš, tak tazatelka se snaží najít řešení a to je důležité. Myslím, že není potřeba být tak radikální.

antoinet
2. říj 2014

@zuzana_ka souhlasím. Špatně se mají děti v Súdánu, kde umírají hlady, na Blízkém východě, kde žijí uprostřed války a všude tam, kde nemají bezpečí, výživu, vzdělání atd. V ČR se máme tak dobře, ale hodně lidí si to neuvědomuje. Lékařská péče i školství je zdarma a lidí v nouzi vždy dostanou nějakou sociální dávku. Takže bych dítěti neodpírala život, protože nebude moct chodit do kroužků. Zkus se obrátit na nějakou organizaci pro matky, která tě podpoří - psychická podpora je to, co potřebuješ, vše ostatní už máš.

vendulka
2. říj 2014

@antoinet tak to mě pobavilo lékařská péče a školství je tu zadarmo? 😀 a myslíš si, že vždy každej dostane něco od státu a to mu stačí?

veruska007
2. říj 2014

Osobně si nemyslím, že by na tom byla tazatelka tak brutálně špatně, co se peněz týče - vždyť umělko stojí spoustu peněz. Navíc, z vlastní zkušenosti vím, že malé děti prostě nestojí skoro nic. Co člověk ušetří na sobě (nemusí se tak dobře oblékat, na písek je to jedno; nechodí se do restaurací, divadel, kina... protože to s dětmi nejde; nechodí se ke kadeřnici, na kosmetiku... protože mimčo to neocení), to pak může dát do dětí. Oblečení můžou děti dědit po sobě, na bazárku se dá oblečení nakoupit skoro zadarmo, pro maminky v nouzi se mnohde shromažďuje oblečení naprosto zdarma... Miminko nesní skoro nic, přesnídávky i obědové skleničky se potom dají zavařit doma za pár korun, kaše se dá taky uvařit za pakatel ve srovnání s instantní kaší, jogurty se dají dělat domácí, pečivo taky... Plínky buď jsou v akci nebo si holt paní koupí bazárkovou látkovací sadu.
Fakt si nemyslím, že narození druhého dítěte se musí rovnat chození do druhé práce. Do dětí je třeba investovat více až ve školním věku (to už přeci jen touží po lepším oblečení, hezké aktovce, nemluvím o telefonu, tabletu, ...), a to už potom zase chodí do práce oba rodiče.
A že by se někdo bál, že nezvládne péči o dvě děti, a proto půjde na potrat? Jejda, kolik je maminek, které se starají samy o dvě, tři děti.
V tomto všem nevidím problém... jestli je, tak je nejspíš někde jinde 😕

lrg
2. říj 2014

@zuzana_ka Jsi dost vostrá, ale vlastně máš pravdu 🙂 Žádná sociálka to určitě nebude, když dostali hypotéku (nám jí nedali a nemyslím si, že jsme socky🙂 ), takže hlady nepomřou a taky mi moc nepřijdou úvahy nad interupcí na místě. CO ty paterčata? To je na mašli, ale opravd. Na druhou stranu se nedivím mamině, že je nejistá, když nemá podporu rodiny a tatínek se k tomu staví, že je to její rozhodnutí a bude ho respektovat (ale s pomocí nepočítej). A hlavně nechápu, když si byli tak jistí, že nechtějí druhé, proč neřešili antikoncepci? Není to trochu nefér, v dospělém věku se takto stavit k problému, který jsme samy zavinili vlastní laxností?

antoinet
2. říj 2014

@vendulka moje sestra se narodila, když mi bylo 11 měsíců, měli jsme jen matrace zemi a stůl se židlemi, všude jezdili vlakem apod. Vyrostla jsem obklopená láskou a péčí a zpětně vidím, že mi nic nechybělo. Zdarma jsem vystudovala VŠ, za peníze EU studovala v zahraničí. Zdarma odoperovaný slepák a následné lázně ve 13 letech, letos kompletně zdarma předporodní péče, porod, pobyt v porodnici, poradna pro kojence. Když chci ušetřit, tady na bazárku kupuju oblečení za pár korun. Takže to opravdu nevidím tak černě🙂

vendulka
2. říj 2014

@antoinet nemůžeš srovnávat to co bylo s tím co je dnes

janinek
2. říj 2014

@vojteska1 Tohle za vas nikdo nevyresi, vy sami vite, jak na tom jste financne a zdravotne, jaka je pomoc okoli. Prober to s manzelem znovu, zvazte, kolik vam je, jestli chcete dalsi deti. Tvoje telo, tvoje rozhodnuti, nenech se nikym nutit ani k pokracovani, ani k ukonceni tehotenstvi. Preji hodne sil na rozhodovani.

A do budoucna asi lepsi antikoncepci ci kombinovat vic zpusobu.

barinkas
2. říj 2014

@lrg důvodů proč někomu dají nebo nedají hypotéku je víc... nejen to, zda na to máte či ne... možná měli čím ručit, rodiče něco mají, nikde nikdy nic nedlužili atd. Ale sama určitě dobře víš, proč vám ji nedali 🙂

myskin
2. říj 2014

No tedy holky, docela čumím jak tady zakladatelku hned odsoudíte, že si vůbec dovolí brát do úst slovo peníze v souvislosti s dítětem. Podle mě naopak patří s manželem k těm zodpovědnějším. Takových, který si ukrojí větší sousto než zvládnou je v téhle zemi dost. Viz. množství exekucí,..A nasekat si spoustu dětí a čekat s nataženou rukou co mi kdo na ně dá, na to tu taky máme dost spoluobčanů. A reakce manžela mi taky nepřijde nenormální. Vyjádřil svůj názor, přiklonil se k interupci, protože on je momentálně živitel a pochopitně má obavy. Zakladatelku ujistil, že pokud si bude chtít dítě nechat, tak ji podpoří, ale je logické že moc pomoci od něj čekat nemůže, když bude pořád v práci. Asi bych si s mužem znovu sedla a vyčíslila všechny současné náklady na živobytí a pokud by to jen trochu šlo, tak bych si dítě nechala. Děti takhle brzy po sobě musí být fakt záhul, ale má to i své výhody. Mimo jiné tu, že zakladatelka bude moci dříve nastoupit do práce.

barinkas
2. říj 2014

@myskin konečně normální názor 🙂

barinkas
2. říj 2014

@vendulka co vím, tak základní škola i střední a stále i vysoká škola je zdarma... pokud si ovšem zvolíš soukromou, tak platíš, to je jasné. Nebo snad u vás to je jinak? O zdravotní péči psát nebudu, tak je to jako co... něco zdarma, něco platíš...

achjonetusim
2. říj 2014

@myskin Mno, pokud by byli ti zodpovednejsi jak pises, nikdy by k tehle situaci nedoslo a miminko by vubec nebylo na ceste. Osobne mi prijde ze rozhovor ktery nyni vedli mel probehnout pred tim nez meli nechraneny pohlavni styk a ona otehotnela... howgh.

nonacek
2. říj 2014

vojtesko ja te neodsuzuju ani za tebe nerozhodnu,ale muj nazor je že bych si to mimi nechala vis kolik maminek resi financni nouzi a treba i s vice detma a zvladnouto a dvě děti nejsou moc je to norma a treba bys toho později mohla litovat az se ti mozna bude chtit mit druhy mimi a treba to uz jen tak zase nepujde. Drzim palce at se rozhodnes jak koli tak at toho nelitujes,.

vendulka
2. říj 2014

@barinkas ne u nás není zadarmo, neplatíš školu,ale věci do školy a ty něco stojí!

zuzana_ka
2. říj 2014

Jedno dítě po dvou letech snažení a IUI a druhý dá pryč jen proto, protože se to ted zrovna nehodí?
@lrg nejsem vostrá, jen zklamaná, jak někdo může takhle lehkomyslně uvažovat nad interupcí☹

Co se týče té hypotéky, tak jí nedávaj ani lidem kteří mají docela slušný příjem a jsou bez dluhů, takže v podstatě hypotéka je pro ty majetnější a banka si moc dobře ohlídá jestli na to ten člověk má a i po zaplacení splátky mu zůstane víc než dost....

nonacek
2. říj 2014

achh jo kdybi takhle myslel kazdy tak vimreme

lilithka
2. říj 2014

Je mi z toho smutno, uživatelka chtěla slyšet názory, ne odsuzování. Nevím, proč se musí vždycky někdo najít, kdo bude soudit a kázat člověku, kterého nikdy neviděl, neví o jeho životě nic. Myslím, že se ted zakladatelka bije do hlavy, že vůbec něco napsala. Aby se člověk bál něco napsat.
Nedávno jsem byla v té situaci a opravdu by mi pomohlo k tomu všemu zmatku, co jsem měla v hlavě nějaký rýpání. Názor se dá říct i slušně.
Já bych se těd liskla za moje úvahy o potratu. Manžel mi otevřel oči. Ale nebudu podle sebe brát jiné lidi. Všichni mají právo na svoje pocity a paní se musí rozhodnout podle sebe. Držím palce at se rozhodnete správně a nikdy toho nelitujete.

nicole_1
2. říj 2014

Já bych ji taky neodsuzovala, že přemýšlí o potratu, já osobně bych na potrat nešla,ale chápu lidi že na něj jdou z nějakého důvodu, a peníze jsou dost velký důvod proč si člověk nemůže nechat dítě, pokud člověk chce dopřát dětem nějaké hezké dětství, a chce i on důstojně žít a ne živořit, a to že děti nic nestojí, je pěkný nesmysl, jen když člověk nemůže kojit,kolik stojí UM, pak školka, sice kluci chodí do státní, ale každý měsíc za ně dáváme 2 tis.,do toho nějaký divadla, příspěvky na pomůcky do školky, atd..chceme aby chodili do kroužků, a to že pak pracují oba rodiče, nemusí být vždycky pravda, ono sehnat práci jako matka od dětí není docela lehký a ještě aby jste zkončila tak aby jste mohla vyzvedávat v pohodě děti ze školky je další problém....na světě je spousta děti, které žijí v sociál.slabých rodinách a zářná budoucnost před nimi žádná není, nakonec zkončí na ulici jako fetáci,atd...a to je bohužel pravda ☹ můj názor je, že člověk se má vyvarovat tomu, aby řešil jestli si dítě může nebo nemůže nechat, v dnešní době kdy jsou různé druhy antikoncepce v tom nevidím problém, já sice otěhotněla neplánovaně, ale nějak jsme věděli, že se to může stát a nebude to problém, ted by 3.dítě byl problém, proto beru HA

nicole_1
2. říj 2014

@barinkas ono jak se to vezme zadarmo, školka nás stojí měsíčně tisíc korun, za 2 děti 2 tis.do toho jsme měli dávat příspěvek 600kč na pomůcky do školky,sice je to na půl roku, ale v jednom měsíci, jsme najednou dali 3200kč za školku a to chodí do státní, a s tou školou bych to růžově taky moc neviděla, ,jen vybavit prvnáčka do školy je pěkná pálka a to jsou různý výlety, dívadla se školou a to platí všechno rodiče
@nonacek nemusíte se bát takhle bohužel každý nemyslí, a proto je na světě přelidněno, jsou plný dětský domovy a spousta týraných dětí, protože je pořád spousta lidí, kteří nepřemýšlejí nad tím, co to znamená mít dítě

lrg
2. říj 2014

@nicole_1 Já jí neodsuzuju, jen jí spíš nikdo moc nechápe, tu logiku nemůžeme mít děti a chceme, tak jdeme na umělé oplodnění, máme dítě a nechceme, tak jdeme na umělé přerušení. A tazatelka vlastně nerozepsala, co je tedy ten největší problém, jestli peníze, nebo čas, spíš jí tu nikdo nerozumí, než, že by jí chtěl hanit.

lilithka
2. říj 2014

@nicole_1 plně souhlasím, nebrát antikoncepci byla u nás veeeeeelká nezodpovednostna to žádná výmluva není. Při třetím císaři se nechám rovnou sterilizovat a mám to vyřešené.
A že dítě nic nestojí, to můžou říct jen kojící matky malého miminka, protože jak začne školka, škola, kroužky, školy v přírodě, člověk chce taky vzít někdy děti na výlet, do ZOO....
Dcera je v předškolácích a to e hned plavání 500 Kč, hned planetárium 140,- Kč, hned exkurze kamsi za zvířátkama 140 kč, ted v říjnu vystoupení Dády Patrasové dalších 140 kč... to dítě se na to třepe. Zkuste mu říct "nemůžeš mít všechno, nemáme na to peníze" Nechtěla bych být v té situaci.

olik76
2. říj 2014

Ahoj, tak já v podobné situaci byla a rozhodla se pro potrat. Moje situace: 2 děti 17 měsíců od sebe, mladší bylo 7 měsíců, staršímu 2 roky. Starší dítě hodně náročné, uřvané, agresivní, Já na vše sama, protože manžel do večera v práci a babičky daleko. Byla jsem vyřízená fyzicky a hlavně psychicky, občas jsem byla na Bohnice. Podcenili jsme antikoncepci (počítala jsem si plodné a neplodné dny, ale bylo to asi úplně jinak než mělo být) a já otěhotněla. Představa, že bych měla třetí malé dítě, pro mě byla šílená, nezvládala jsem moc ani ty dvě. Takže jsem šla na potrat a dodnes si myslím (je to už 3 roky), že to bylo dobré rozhodnutí. Měla jsem a má za to, že je lepší mít 2 děti, které mají normální matku, než mít 3 děti a matka na psychiatrii (žádný blázen samozřejmě nejsem, jen jsem to prostě občas nezvládala). Řešili jsme to i z ekonomické stránky, ale to jsme si řekli, že bychom nějak zvládli. Rozhodující bylo zachovat můj zdravý rozum. U tebe je ale situace trochu jiná, protože jde o druhé dítě. Ty dvě děti byly občas na palici, ale nějak se to zvládnout dalo. A je super, že jsou tak blízko věkově, hodně si vyhrajou a pro oba vymýšlíme stejný program. A pokud jde o ekonomickou situaci, vždy to jde nějak udělat.

zuzana_ka
2. říj 2014

@lrg přesně jak píšeš.

monivo
2. říj 2014

Nečetla jsem předchozí komentáře....

Já mám obě děti díky IVF. Bez této metody bychom asi byli bezdětní. A jelikož píšeš, že syna máte díky IUI, tak bych vůbec nad potratem neuvažovala a přirozené otěhotnění bych brala jako zázrak přírody. Za pár let by jste se třeba rozhodli, že druhé dítě chcete a nešlo by to a museli by jste znovu volit umělé oplodnění....to by byla přeci škoda.

smardik
2. říj 2014

@barinkas školka zadarmo? to by se mi líbilo, bohužel i to něco stojí, u nás 700 školné a jídlo na měsíc cca 70 Kč, to máš zhruba 1 400 každý měsíc, no já krát 2 takže cca 2 800 stojí školka, každý měsíc se nosí kapesníky, zubní pasto-já pár kaček ale jak to člověk spočte tak to naskočí. Tento měsíc se platil fond na divadlo, na hračky, pracovní sešity, na mýdla apod. nesmysly no na jedného to vyšlo 700 Kč, dalších 1 400 navíc. Dřív to bylo víc, syn není zdravotně ok, i když všechny testy byli ok takže chodil 2 roky do speciální školky, to bylo cca 2500 - 3000 podle toho jak často tam byl, jak měl rehabilitaci za školku, cca 800 Kč cesta, bere vitamíny na podporu mozku-800 Kč, chodíme ted na kurs grafomotoriky kde se mu věnuje, abych ho co nejlépe připravila na školu a zmírnila jeho potíže které má, to je cca 400 Kč měsíčně atd no

a škola přece taky není zadarmo-výbava do školy něco stojí-aktovka, pastelky apod. není zrovna levná, kroužky nějaké, družina, školní jídelna atd. něco stojí a 10 Kč měsíčně to zrovna není, takže není pravda že tohle je zadarmo

Já třeba bych na potrat nešla, ale nikoho neodsuzuju, to nejde protože to nebudu já, kdo bude dítě život, vychovávat, takže to je na rozhodnutí každého. Nej je určitě tomu předejít, v dnešní době je antikoncepce až až, takže se chovat zodpovědně a když vím že dítě nechci, nemám na něj tak se chránit. ale když už se stalo, jsou takové kecy na nic že, ted si je třeba zvolit z variant, které se nabízí

monivo
2. říj 2014

Tak jsem letmo přečetla pár řádků komentářů nade mnou....ještě že jsem celou diskuzi nečetla....je to typické....fuj hrůza. Raději ani diskuze či otázky nezadávat. To si většina holek spíš naběhne, než vyřeší svůj problém.

myskin
2. říj 2014

@achjonetusim v tomto bodě máš pravdu, ale měla jsem na mysli zodpovědnost v řešení nastalé situace.

Stejně nikdo do situace rodiny nevidíme, nemá smysl srovnávat kdo co zvládl nebo nezvládl, ale pořád si stojím za tím, že než ohrozit existenci celé rodiny, tak si musím pořídit tolik dětí kolik jsme schopni uživit a nespoléhat na nikoho jiného. V tomto těžko radit, každý má standard někde jinde, taky nejsem zastánce jedináčků, ale je to každého volba a někdy to jinak nejde.

Jednou dávali v TV Výměnu manželek, rodina s osmi dětmi ve 3+1 spíše menší velikosti. Děti byly teda super, vychované a fakt hodné a skromné, ale co mi teda neskutečně vadilo bylo to, že jak měli extra napnutý rozpočet, tak se děti ládovaly nejlevnějšími párky (i to nejmenší roční), polévkami z pytlíku a jinými srač..mi. Jogurty koupili 2 pro těch 8 dětí 😕 .Nevedly se u nich Vánoce ani narozeniny. Nechápu proč mít 8 dětí za tuhle cenu.