Potrat ve 22tt - jak to zvládnout? 😞

krausule
22. bře 2014

Holky-me nejhorší obavy se potvrdili..naše holčička ma razštep horního patra a rtu..po čtvrtečním screeningu je jasno..ta nepředstavitelona bolest,co človek cítí a hlavne otazky proč zrovna my..je neskutečna..po dvou potratech konečne vysnena holčička..a ted opet takova rána..rozhodla jsem se,ukončit tehotenství..je to příšerna prdestava že pujdu normalne rodit..hlavne když ji pořad cítím jak kope..to čekani je nekonečne..zítra jdu teprv domluvit..co a jak..prosím vas,jak to probíha?Vubec nemam představu jaky je postup..dekuju

crawler
23. bře 2014

@pepibubu nechápu☹

laurital
23. bře 2014

@crawler Ja snad ani nebudu reagovat na to, ze nam podsouvas, ze nemame uctu k zivotu, i kdyz vetsina z nas vyjadrila presvedceni, ze by pravdepodobne na potrat nesla.Bylo by ale fajn, kdyz mate takovou uctu k nenarozenemu zivotu, kdybyste v sobe vydolovaly trochu ucty a empatie k ostatnim zivym lidem, byt s jejich rozhodnutim nesouhlasite.

crawler
23. bře 2014

@laurital a můžete mi zkopírovat, kde jsem ve svých příspěvcích projevila neúctu?

laurital
23. bře 2014

@crawler Ja jsem reagovala na ty vyrazy, ktere tu padly a tys je odsouhlasila, nekterym z nas, byt nazor na ukonceni mame jiny nez krausule, neprisly koser.Nelibi se mi, ze nam podsouvas neuctu k zivotu.To proste neni pravda, jen zastavame nazor, ze do lidi, kteri jsou dusevne down, se nekope.
Mmch se v pripade miminka zakladatelky nejedna jen o rozstep rtu, ale o rozsahly rozstep patra, coz je rozdil.

kaijko
23. bře 2014

@krausule moc se omlouvám za moje vystříknutí tady, nehodí se sem.. ☹ ale nešlo to vydržet.. Já ani nevím vlastně co Ti naspat.. Jen to, že přeji hodně sil..
@crawler neúcta je třeba se tady dohadovat ☹ Nehodí se to sem..

laurital
23. bře 2014

@kaijko Mas pravdu a i ja se omlouvam, nemela jsem se nechat strhnout.

r.severanka
23. bře 2014

Ale jít na potrat, to neúcta k životu je! Anebo se to nějak dělí? Když se jde na potrat dítěte jakoby zdravého oproti potratu dítěte jakoby postiženého? Podle mě, zakladatelka musela očekávat( když se dá všanc, s takovým tématem) že třeba do ní bude i někdo "kopat", třeba tak někdo vyjádřuje lépe své názory a pocity...

marukm
23. bře 2014

A když jí neřeknu, že je to poprava nebo vražda, tak nemám úctu k životu? O tom to přece není. Každý prostě není takový, že si řekne "holka, dyť je to jenom rozštěp, co by za to jiný maminky s dětma, co jsou na tom hůř, daly". Každá z nás nemá na to, aby to pak s tím dítětem prožívala, trpěla s ním... Někdo je psychicky silnější, někdo slabší. Neřekla jsem, ať jde na potrat. Jen že ji chápu. Sama bych měla stejné dilema. A klidně to přiznám, že bych o potratu uvažovala, jakkoli to ode mě může znít hnusně...

crawler
23. bře 2014

@laurital
@kaijko Myslím, že víc se nás nechalo strhnout. Je to hodně kontroverzní téma právě proto, jak je potrat definitivní. A trvám na tom, že nikdo nechce "kopat" - jen ne každý se umí vyjádřit uhlazeně. Myslím,že zakladatelka už rady a odpovědi dostala - myslím, že všechny ať máme názor jakýkoliv jsme se shodly na jedné věci a to je to, že by měla vyhledat více dalších odborníků a poradit se s nimi, tak snad bude mít sílu bojovat a nevzdá to.

pepibubu
23. bře 2014

Přeju všem, které jsme tu takhle "zakvokly," abychom nikdy nemusely řešit to, co @krausule. Teoretizovat, rozohňovat se a používat silná slova je jednoduché. Ale žít to, muset to řešit a nést následky (ať se rozhodnu tak či tak, následky to na mně stejně nechá) to už taková péééérdel zase není.

laurital
23. bře 2014

@crawler S timto absolutne souhlasim.
@pepibubu Mas pravdu.A nekdy si clovek uvedomi, ze zlobit se kvuli hloupostem jako petka ve skole nebo nedostatek penez je fakt malicherne.

elastiq
23. bře 2014

Velmi smutný příspěvek 😢 Nejvíce smutné je, že tazatelka chtěla podpořit jak se vyrovnat se svým rozhodnutím a tato diskuze se zvrhla v téma bytí a nebytí!!!! Všem těhulkám, které musí řešit zdraví svého nenarozeného dítě klobouk dolů za to, že se zvládnou jakkoliv rozhodnout ..... jedno jestli ukončí těhotenství nebo si miminko nechají... psychicky budou na tom asi pořád stejně a nejhorší je ten krok! Takže všechny tyto maminky jsou pro mne silné ženy!!!!

macinka84
23. bře 2014

Rozmysli si to, aby jsi nelitovala...myslím, že by to byla velká chyba...ale konečné rozhodnutí je jen na tobě

alyssa.anna
23. bře 2014

@krausule Tak jsem přečetla celou diskuzi. Stále ale platí to, co jsem Ti psala prve. Pokud máš názor více lékařů....někdo tady radil, zavolat a vyjet do Brna. Pokud se tam na rozštěpy specializují, asi ti řeknou více, mají více zkušeností a třeba budou s prognozou do budoucna optimisté. Co nejvíce informací, názorů a pohledů to je teď to jediné co během toho týdne můžeš udělat. Vím, také bych plakala, moc, straśně moc, nespala... Umím si to představit i když tím neprocházím. Myslím že spousta maminek se do Tvé situace dokáže vžít velmi dobře. Každá máme nějaké to své peklo. Já mám sice dcerku zdravou, ale zato si procházím svým zdravotním peklem, takže vím jaký máš strach, úzkost apod. Nikdo tady ti s tím rozhodnutím nepomůžeme. Nepomůže ti ani to, že se tu do sebe holky budou pouštět. Ty jsi se ptala, jak se dá zvládnout potrat v 22tt a napsala jsi důvod. S důvodem maminky nesouhlasí, protože třeba také nemají potřebné informace. Narovunu, já s tím také nesouhlasím (teď s témi informacemi co mám), ale nevylučuju že bych změnila názor na základé toho, co by mi řekli v Brně. Můžou Ti říci že holčička má velikou šanci na normální život a odoperování, ale také ti můžou říci, že bude hluchá, němá a s velkými vadymi na kráse, což je pro dívku těžké. Nemůžeš dopředu vědět, jaká bude. Třeba si projde svým, řekne si vy co se mi tlemíte mi vlezte na záda a polibte mi pr..., a prostě si najde svůj okruh blízkých kteří jí budou brát takovou jaká je, ale taky se tím může celý život trápit. Někdo tu psal o paní, co se díky tomu nikdy neměla ráda (upřímně, spousta žen se sebou není spokojená a z pohledu do zrcadla nejásá, ale řekne si no nazdar...). Nemůžeš to vědět. Ale třeba bude jasněji. Ať tak nebo tak. Ať to dopadne tak nebo tak....vždy tu najdeš podporu a podpoří tě určitě i rodina. Možná je teď daleko, ale věř mi, źe když by došlo na "lámání chleba" vždy se to dá nějak zařídit a vymyslet a kdo jiný by Ti měl být nablíuku a pomáhat než rodina. Takže, zkus Brno a uvidíš. Budu Ti držet palce, ať se tam dozvíš více informací. Hodně sil a dej nám vědět jak jsi dopadla

martas321
23. bře 2014

@pepibubu Ano, některé komentáře jsou opravdu ostré, ale nemyslím si, že zlé. Mnohdy z nich spíše cítím jen snahu zachránit život miminka... Zpráva o vrozené vývojové vadě není to, co chtějí rodiče na vyšetřní slyšet... Jak řešit vadu plodu neslučitělnou se životem je těžké dilema. Rozštěp není také jen kosmetická vada, ale na duhou stranu je velmi dobře léčitelný a děti prožijí normální, plnohodnotný život. Dětí s rozštěpem obličeje růného rozsahu znám osobně nejméně 50. Žádné z nich není chudáček, žádný z rodičů nelituje, že dítě mají. Rozštěp obličeje, pokud není pouze průvodním jevem nějaké jiné, těžší vady, není důvodem k potratu. A operace? Jsou nepříjemné, bolestivé... ale dají se přeci vydržet. Kolik žen je podstupuje jen proto, ab byly krásnější!!!!! O operacích rozštěpu si můžete přečíst tady: http://stastny-usmev.cz/operace/

laurital
23. bře 2014

Pokud by krausule chtela konzultaci v Brne, nabizim pomoc.Klidne ji vyzvednu, doprovodim, pokud by bylo potreba zajistit co nejdrivejsi termin, nic neslibuji, ale mamka je lekarka, takze by snad pres sve kolegy mohla pomoci.

lucie2604
23. bře 2014

Ještě reaguji na poslední příspěvek, ráda bych upřesnila, že v České republice jsou dvě rozštěpová centra. Záleží na tom odkud jsi a kam to máš blíže. Jet můžeš buď do Prahy nebo do Brna. Kontakty na obě pracoviště najdeš u nás na webovkách, na www.stastny-usmev.cz. Na liště si klikneš na "léčba rozštěpu" a navede tě to dále. Hlavně bych nejdříve doporučovala podrobné UZ vyšetření na specializovaném pracovišti, kde ti budou schopni říci, zda se jedná "jen" o rozštěp nebo jestli je to vážnější. Pak teprve bych kontaktovala lékaře plastika a domluvila si s ním návštěvu.

martas321
23. bře 2014

@krausule Ještě jsem ti chtěla napsat to nejdůležitější. Kontaktuj Rozštěpové centrum v Brně a nech si od plastického chirurga léčbu vysvětlit. Jak může tvá dcera po operacích vyadat, již určitě víš z fotogalerie na webu Šťastného úsměvu, který s Brnem spolupracuje. Najdeš tam i kontakt na plastiku Rozštěpového centra http://stastny-usmev.cz/klinika-plasticke-a-est... a nebo na plastiku FN - Dětskou nem. http://stastny-usmev.cz/fakultni-nemocnice-brno... Jsou tam i lékaři, kteří rozštěpy operují. My jezdíme k primáři Výškovi a nedám dopustit na jeho zlaté ruce. Kdybys něco potřebovala, ráda ti pomohu nebo poradím. Pokud bys chtěla, můžeme se i osobně setkat...

krausule
autor
23. bře 2014

Dekuju všem za příspevky,at už byli ostré a hodne bolestivé a u mnohych jsem si i pobrečela..i když poslední 4 dny nedelam nic jineho-važím si vaše nazory..je strašne jednoduche radit-ja sama bych možna mnela podobny nazor(i když u nekterych obvzlašt nelichotivych a dost krutym spusobem napsanym reakcim)což bych ja nikdy neumela takto ublížit nekomu,kdo je zrovna dost psych.na dne,ale budiž beru to a rozumím-soudí se velice lehce,je snadne radit-taky bych radila..neprožívat to na vlastní kuži..ale pořad si myslím,že se da říct svuj nazor..trochu empatičteji a ne uražlivym a dost krutym spusobem..vubec jsem netušila když jsem tady tuto diskuzi davala,že to vyvola až tak "bujnou"reakci..co na to říct..každa sme jina..a reagujem jinak..odeznelo tady že jde pouze o kosmetickou vadu,ktera se da řešit..ale veřte mi..kdyby to byla pouze "kosmeticka vada"rtu..jak tady nektere psali nevahala bych ani minutu a absolvovala bych tyto kosmeticke operace,protože vím jak to u nekterych deti šlo spravit k nepoznani..jde o mnohem važnejší chybu-je to v hlavičce..a stim muže byt spojene cokoliv..to se teprv vše uvidí po porodu-bylo mne řečeno..-ano muže a taky nemusi mit zasaženy mozek..ouško cokoliv co je s hlavičkou spojene..-.nikdo nevi dopředu jake by to bylo..jde o to,jestli ma človek odvahu a hlavne je dost psych.silny "risknout"to..a "slepe veřit"..že to nebude tak rozsahly problem..jako doktoři řikaji..a nebo na to proste nema..a bude žit celej život s vedomím,že se rozhodl jinak..tak či tak pokud se rozhodnu jinak- ponesu si to v sobe celej život a budu s tím muset žít..ono představa samotneho porodu kterej by mne čekal-s vedomím-že to bylo me rozhodnuti..neni vubec lehka představa..proto si nemyslím že volim tu jednoduchší cestu..je to krute..a vše si budu muset poctive"odtrpet"..o tom co bude pak..ani nemluvím..ono balit si veci do porodnice a jit tam s vedomím..co mne čeka-je tak strašna a psych.naročna vec..nestat sama před tímto rozhodnutím..nikdy bych neveřila..jaka neskutečna to je bolest..vím,že tad psali maminky že maji i huř "postižene detičky" třeba i s dawnovym syndromem a tak dale..a ja před nema opravdu smekam..ale jak jsem už psala ne každa sme tak silna..že mame odvahu do toho jit..a "doufat" že se doktoři pletou,že to nebude tak hrozne..že se s tim poperem..proto si ale nemyslím,že je nekdo horší..a zly..když na to odvahu nema..tak mne prosím nesoudte,protože vubec netušíte čím si ted prochazím..a veřte mi-nikomu-bych to nikdy nepřala..

laurital
23. bře 2014

@krausule Drz se a mysli na to, co jsem ti psala-nikdo nebude zit tvuj zivot za tebe, proto nema pravo te soudit.Nenechej si nikym vnutit pocit selhani ci viny.
Moc na tebe myslim a neni to jen psana fraze.

krausule
autor
23. bře 2014

@laurital Dekuju moc..opravdu..

lucie2604
23. bře 2014

já vím, že to sem možná nepatří, je to pohádka, ale krásná a všechny maminky, které si něco podobného zažily a mají dítě s jakýmkoliv zdravotním problémem se v tom mohou najít. Tak snad se na mne za tento příspěvek nebudete zlobit 🙂
A pak se Bůh zamyslel a řekne Andělovi jedno jméno a usměje se: "Dej jí dítě s postižením.
Anděl vyzvídá: "Proč téhle? Je tak šťastná."
"Právě," usmívá se Bůh. "Copak bych mohl dát dítě s postižením matce, která se neumí smát? To by bylo kruté."
"A má dost trpělivosti?" ptá se Anděl.

..."Nechci aby měla příliš trpělivosti, protože by se mohla utopit v moři sebelítosti a zoufalství. Jakmile šok a zlost pominou, zvládne to."
"Dnes jsem jí pozoroval. Je si vědomá svého Já a je samostatná - to je tak vzácné a tak důležité pro každou matku. Víš, dítě které jí chci dát bude mít svůj vlastní svět. A ona jej bude muset vpustit do svého světa a to nebude jednoduché."
"Ale pane, myslím, že ve Vás ani nevěří."
Bůh se usmívá: "To nevadí, to se spraví. Tahle je ta správná - je tak akorát sobecká." Anděl nevydrží: "Sobeckost? Je to snad nějaká ctnost?"
Bůh vrtí hlavou: "Když se nedokáže čas od času odpoutat od svého dítěte, nezvládne to. Ano, tohle je žena, kterou požehnáme dítětem které není dokonalé. Ona si to zatím neuvědomuje, ale bude mít něco, co jí budou lidé závidět. Slova pro ní nebudou vším. A žádný krok pro ní nebude obyčejný. Až její dítě řekne poprvé "máma", bude svědkem zázraku a bude si toho vědoma.
"Dovolím jí jasně vidět věci které sám vidím….. nezájem, krutost, předsudky.. a povznést se nad ně. Nikdy nebude sama. Budu po jejím boku každou minutu každého dne jejího života, protože ona vykonává mojí práci tak jistě jako by byla zde, po mém boku."
"A kdo bude patronem?" ptá se Anděl, připravený s knihou.
Bůh se usměje: "Zrcadlo jí bude stačit.

zuza01
23. bře 2014

@krausule Život bývá pěkně nespravedlivý. Moc mě to mrzí, co si kdo myslí neřeš, je to jiné, když se jen radí. Je to situace, která se prostě nedá rozhodnout "správně". A vaše rozhodnutí je moc bolestivé a bude chtít moc síly. Tak vám přeju, ať to zvládnete.

lucie2604
23. bře 2014

a jeden věcný příspěvek http://www.fnol.cz/ustav-lekarske-genetiky-a-fe.... Paní doktorka Dhaifalah. Je to skvělý odborník. Máš tam na ni telefon i mail. Kontaktuj ji, objednej se na vyšetření. Diagnostikuje velmi přesně, máme na ni reference od dalších rodičů.

lucenek
23. bře 2014

panebože.......
kolik je tady empatických matek schopbných respektovat?????
jako názory ustřelit si hlavu...no tak holka běž, ty seš fakt vykráchaná.

Víte o tom, že je možné mít u rozštěpu patra a rtu plus trigeminus (toto krasule potvrzeno má) mít nedokonale vyvinutel moizek? ageneze CC, porucha ve foramen evlae-odstup kmene do míchy...pak takové dítě bude živola bohužel.

Krasulko, zajdi na ten magnet tam budeš mít jistotu, rozsah a podle toho se rozhodni. Ty budeš prožívat vnitřní boj, ty budeš trpět a plakat a ty budeš s tím žít do smrti, nikdo z nás nemá právě tě soudit a odsuzovat.
Pokud na to nemáš, jednej podle svých a manželových poctiů, co a jak zvládnete co nezvádnete s čím se vyrovnáte a s čím nikoli.

PS pokud máš otázky ohledně neurologických stavů, písni mi do IP, nechci tady zbytečně vyvolávat rozruch svými !chytrými! radami, opakovaně to některé matky špatně snáší.

martas321
23. bře 2014

@krausule Můžu se zeptat, jelsti ti diagnostikovali něco jiného než celkový jednostranný rozštěp (rtu, čelisti a patra)? Ten mozek nepostihuje ! Ouška také ne. Problematika sluchu u rozštěpů patra je z jiného soudku. Jedná se o špatnou funkci eustachovy trubice, která se věkem sama upraví. Přechodný stav se řeší grometami...
Nevím, jak ti říct, že rozštěp je dobře léčitelný. I celkový tedy rtu, čleisti i patra ☹ Nevím o jaké chybě v hlavě píšeš. Moje dcera měla široký roztěp patra, pokud tím tedy myslíš tu chybu v hlavě. Prosím, pusť si video

https://www.youtube.com/watch?v=WheWArz84I0

Uvidíš děti i s širokými rozštěpy, oboustrannými... Zajeď ještě do rozštěpového centra než definivně řekneš ne ☹

jessika
23. bře 2014

@krausule Opravdu doporučuju si projít tuto stránku:
http://zanovymusmevem.cz/

lucie2604
23. bře 2014

Troufám říci, že se velmi intenzivně rozštěpovou problematikou zabývám. Nikdy bych si netroufla radit, kdybych neměla vlastní zkušenosti a neznala osobně mnoho dalších lidí, kterým se dítě s rozštěpem obličeje narodilo. Snažím se podle svého nejlepšího vědomí a svědomí dávat sem konkrétní odkazy, kde lze najít konkrétní odpovědi. To, že rozštěp může být pouze přidruženou vadou je mi známo, ale právě proto jsem sem dala odkaz na olomoucké pracoviště (ze Zlínska to tam snad není tak daleko) a paní přednostka je vyhlášený odborník, udělá UZ a pak pokud se jí něco nezdá pošle maminku ještě na magnetickou rezonanci. Rodiče rozštěpových dětí nám na ni píší pozitivní reference a proto jsem ji doporučila. Možná by stálo za to jít nejdříve na toto vyšetření a pak teprve zvažovat potrat. Paní přednostka je schopná vysvětlit všechna rizika

lucie2604
23. bře 2014

@jessika ano Občanské sdružení Za novým úsměvem také podporuje rodiny dětí narozených s rozštěpem obličeje. Soustředí se hlavně na rodiny, které se jezdí léčit do Prahy. Pokud je krasule ze Zlínska předpokládám, že spíše, pokud se rozhodne miminko donosit, pojede na operaci do Brna. To potom najde konkrétní informace týkající se léčby na stránkách Šťastného úsměvu

jessika
23. bře 2014

@lucie2604 To jsem nevěděla 🙂
Každopádně stojí za to vidět to video, co mají na stránkách. Z cyklu Vizita.