Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

maova
23. říj 2016

@lu1710 držím moc palce, aby třetí pokus dopadl už dobře a teď se držte jak jen to jde. Jsou to těžká období ☹
Pro nás je to už několik let, co se nám něco podobného stalo třikrát (23tt, 19tt a 24tt) a do teď se mi o tom težko mluví.
Ale píšu to hlavně proto, ať se nevzdáváte. My jsme po pátém těhotenství už neměli sílu pokračovat, máme dvě úžasné adoptované holčičky a nakonec i dvouměsíčního chlapečka donošeného do 39tt 🙂 Trvalo to deset let a už mě vůbec nenapadlo, že budeme mít ještě další miminko a povedlo se 🙂 Měla jsem udělanou laparoskopickou cerclage a chodila na infuze Privigenu. Co z toho pomohlo těžko říct, ale dopadlo to dobře 🙂

lu1710
24. říj 2016

@maova jéjda :( a můžu se jen zeptat z jaké příčiny byly ? semnou si taky neví rady ještě jedeme na repro imunologii do plzně jestli náhodou něco třeba v imunitě. Taky už jsem uvažovala o adopci nebo pěstounství. Takže se nakonec povedlo donosit, to jsi mě moc potěšila ale chtěla jsem se zeptat na tu laparoskopickou cerkláž já měla tu normální - držela akorát ten zánět no o té vnitřní mi doktor taky říkal, ale do toho bych až tak nechtěla jít, pak si rodila císařem nebo jak ? Infuze Privigenu copak to je ? Děkuji moc za odpověď

jhoki
24. říj 2016

@maova Moc zdravím a gratuluji ke chlapečkovi. Mohla bych se zeptat, kde jsi byla sledována to poslední těhu a jak se přišlo na ty infuze imunoglobulínu? Já jsem nad tím taky uvažovala, ale to byl jen můj nápad a přesvědčovat o tom tady ty doktory, tak si budou myslet, že je třeba mě zavřít do psychiatrické léčebny. Teď nemám moc času, ale zkusím tady trošku pak popsat, jak to je se mnou...

jhoki
24. říj 2016

@lu1710 Ahoj, teď to čtu...chce se mi brečet.. ☹ to ti řekli ve fakultce, že jsi kuriozita pro kazuistiku? Ať mě neštvou...mě taky pořád tam říkali, že mám nepříznivou prognozu a takové řeči...pisni mi zprávu, ju? Myslím na tebe...

maova
24. říj 2016

@lu1710 @jhoki pokusím se holky večer všechno sepsat 🙂 Teď nestíhám 😉

jhoki
24. říj 2016

@maova Jasné, 3 děti jsou makačka, mám 2 a teď jsou oba nemocní, rostoucí zuby, a na mne už to taky leze 😒

ivulela
24. říj 2016

@petuliee
@xmele004
Děkuji, jak půjdu na kontrolu po šestinedělí, tak se zkusím zeptat.

maova
24. říj 2016

@lu1710 @jhoki zkusím vám to sem všechno napsat, na co jste se ptaly, třeba to někdy někomu pomůže 🙂
Na příčiny se nikdy nepřišlo, podle všech vyšetření jsem úplně zdravá 🙂 Na imunologii v Plzni jsme taky byli, i tam bylo všechno v pořádku. Až se pak jeden pán doktor divil, protože říkal, že paní doktorka vždycky každému něco najde 😀
Jinak mě se vždycky začal provalovat vak blan a praskla mi pak plodová voda. U druhého těhotenství jsem už poznala, že něco není v pořádku, jeli jsme na pohotovost, kde mi druhý den cerklaz chtěli udělat, ale rozjelo se to moc rychle a už se to nestihlo. Takže u dalšího těhotenství jsem měla udělanou cerklaz od 14tt (došli jsme do 24tt). V té době mi pan doktor řekl, že jedinou možnost už vidí právě jen v té laparoskopicke cerklazi. U které se už bohužel nedá rodit přirozeně, ale jen císařem. Ale po pravdě, radši jsem podstoupila císaře, než znovu rodit předčasně 😉
No a k tomu Privigenu ... napsala jsem do poradny doktoru Kouckemu, jak by po tech potratech postupoval v dalším těhotenství. Doporučoval právě imunologii v Plzni a když i tam je všechno v pořádku, tak, že by viděl ještě možnost v aplikaci IVIG. Když jsem koukla na net, co to přesně je a dočetla se nežádoucí účinky, řekla jsem, že do toho nepujdu. Ale i tak jsem napsala paní doktorce a ta mě objednala a říkala, že se nemusím bát a ze v mém případě by do toho stoprocentně šla 🙂 Chodila jsem na ně cca jednou za tři až čtyři týdny až do 34tt. Nic špatného to se mnou nedělalo. Ale co to přesně je si musíte někde načíst, to nedokážu napsat, protože už jsem to pak radši ani moc vědět nechtěla 😀 Když jsem s tím přišla za svým gynekologem, tak řekl, že k tomu mi nemůže nic říct , že o tom nic neví, takže z gyn.hlediska jsem řešila cerclage a z imuno zase Privigen.
Tak snad jsem odpověděla na všechno, co jste chtěly, omlouvám se za chyby, píšu to z mobilu a nechce se mi to po sobě kontrolovat 😀 a kdyby něco nebylo jasné, tak se klidně zeptejte 🙂
Držím všem, koho se tyhle problémy týkají, moc palce, aby se miminko podařilo donosit 🙂

maova
24. říj 2016

@jhoki ještě jsem zapomněla, chodila jsem do Prahy do Podolí 🙂
A vy se teď hlavně všichni uzdravte 🙂 a napiš, jak to máš ty. Plánujete ještě třetí miminko? 🙂

lu1710
24. říj 2016

@maova ahá a můžu ještě vědět kdyžti dělali tu cerkláž ve 14 tt jaktože jste došli jen do 24 ? jestli se steh prořezával nebo taky nějaký zánět? mi do příště taky chtějí dělat cerkláž dříve, proto se ptám.

maova
24. říj 2016

@lu1710 zase se tenkrát ten vak blan začal provalovat a tím, že ten klasický steh je ve spodní části čípku, tak to prostě nedokázal udržet ☹ Na zánět se žádný nepřislo, ani na nic jiného.

lu1710
24. říj 2016

@maova ahá, jj už chápu no mi steh držel jen malinko povolil a to jsem byla ve 23 týdnu tak by asi ještě nějakou dobu držel nebýt zánětu. Tak snad příště, o té laparoskopické cerkláži mi taky říkal, ale do toho zatím jít nechci teda, brrr. ¨Děkuji za hodnotné informace moc mi pomohly.Mimo to musela jsi u té laparoskopické cerkláži dodržovat klidévý režim nebo si fungovala normálně?

sarka133
24. říj 2016

Ahoj holky, moc vám držím palce. Mám to samé za sebou a vím, jak vám je a jak se cítíte. Me se stalo neco obdobného- prolabující vak blak 2x ve 22tt. Po třetí jsem vydrzela do 31+5tt , ležela jsem a pak byla v Podolí a po čtvrté udelaná cerkláž v 17tt a pak uz jsem se jen modlila,abych nedostala infekci a jedla magnesko a zavadela utrogestan. Vydrzela jsem do 39tt. Nevím, cím to bylo,proste asi slabý čípek nebo nevím.

jhoki
24. říj 2016

@maova Zatím neplánujeme, malý má 9 měsíců, ale chtěli bychom s manželem třetí. 🙂 Jenže, takové těhotenství, jaké jsem měla se nedá zvládnout se dvěma malými dětmi. Až povyrostou, čekat nemůžu, už mi je 36. Pořád jsem ležela, břicho mi strašně tvrdlo, čípek se zkracoval a zobala jsem pořád ATB. Já ty imunoglobulíny znám z práce, ale né u těhotných a v souvislosti s jinými problémy. Objevila jsem to ovšem, když jsem četla nějaké studie, že je to jedna z možností, která se zkouší, tak, jak se zkouší utrogestan a nízkomolekulární heparin. Je to ovšem pro pojišťovnu náročná léčba.

maova
24. říj 2016

@lu1710 jsem ráda, že ti informace pomohly 🙂 Klidový režim jsem dodržovat nemusela. Když byly holcicky dopoledne ve školce, tak jsem se snažila polehavat a třeba netahat moc těžké veci. Ale jinak jsem fungovala úplně normálně 🙂 U toho těhotenství, které doslo do 24tt jsem skoro pořád jenom ležela s podloženýma nohama a nepomohlo to, takže teď jsem to už neprehanela 😉

maova
24. říj 2016

@jhoki tak jestli to ještě jednou zkusíte, tak ti moc přeji pohodové těhotenství, abys si ho mohla užít 🙂
Vidíš, to jsem ani nenapsala, Utrogestan jsem brala do 36tt a Fraxiparin taky celé těhotenství. Ze to je finančně nákladné vím, ale když to má důvod, tak to pak asi problém není 🙂

maova
24. říj 2016

@sarka133 to je dobře, že i přes tolik problémů se to nakonec povedlo a podruhé až do 39tt 🙂

jhoki
24. říj 2016

@sarka133
@lu1710
@maova Co jsem věděla je, že každý, každý porod vzniká na podkladě zánětlivé reakce mezi matkou a plodem, ovšem normálně ve 40. t.t. U mě také zánět vyloučili, protože jsem měla negativní zánětlivé markery. Ale záhada je moje imunita, protože nikdy nemám pozitivní zánětlivé markery, ať už jsem na smrt nemocná. 🙂 Momentálně už mám měsíc trvající virozku a nemůžu se z toho dostat. A taky ten čípek, podle mě, když nedrží, nemá takové vlastnosti, jaké má mít, nikdy držet nebude.

jhoki
24. říj 2016

@maova Vidíš, tak jsi měla vše, co se doporučuje...utroš jsem měla taky, ovšem má jednu dost nežádoucí reakci, zhoršuje těhu příznaky a měla jsem strasné deprese z toho.

maova
24. říj 2016

@jhoki někdy je to asi fakt záhada, proč se tohle stává. Je dobře, že to aspoň většinou nakonec dobře dopadne, i když to někdy trvá dlouho 🙂

maova
24. říj 2016

@jhoki mě naštěstí ten Utroš nic špatného nedělal 🙂 Ale i tak už jsem pak byla ráda, že jsem v tom 36tt mohla skončit 🙂

maova
24. říj 2016

Ale jinak Utrogestan i Fraxiparin jsem brala i to těhotenství před tím a nepomohlo to.

lu1710
24. říj 2016

@sarka133 vidím 22 týden a ježí se mi chlupy. Vidím že dvakrát tak jak mi, jsem ráda že vidím že třetí a čtvrté dopadlo dobře a u toho třetího si ani nebyla zašitá a vydržela si? tý jo, je fajn vidět že pak to vyšlo. člověk má hned pak větší sílu dál bojovat a věřit že to vyjde. Po té cerkláži si chodila jak často na kontroly čípku?

sarka133
24. říj 2016

@lu1710 ano prave, ze dvakrát a jeste ve stejném týdnu. Kdyz jsem četla tvůj příspěvek, tak jsem si vybavila sebe. U třetího jsem hodně lezela,zasita jsem prave nebyla, můj gynekolog to nedoporučoval prave kvůli infekci. Šlo to a ve 29tt si me nechali ve spitale pac mi tvrdlo dost bricho, tak na kapacky.na měření cipku co týden,vždy nervy jak blazen, zda se nezkracuje. Čtvrté jsem konzultovala v nemocnici v Lbc s primarkou a kdyz viděla me diagnózy, tak ze jediné cerklaz. Věřila jsem ji IKdyž to můj gynekolog moc neschvaloval. Bylo to těžký se rozhodnout. Zasili, pak magnesko, utrogestan v rukavicich zavádět, žádný sex, nic. , žádná vana, jen sprcha. , žádné mýdlo. Po wc mýt v bidetu. Pomalu s každým prdem na pohotovosti, naštěstí byli hodný. Nelezela jsem. Jen v zacatku, ale s ditkem to stejne moc nejde. Ve 38sundali steh a ve 39 mi jeste udělali Hamiltona abych vůbec porodila. Zázrak??? Netuším , nikdo nikdy vám nepoví , jak to dopadne, chce to, aby ten nahoře trochu pomohl a štěstí. Moc vám to přeju

lu1710
24. říj 2016

@sarka133 jj ta infekce, můj mi právě říkal že mi dá atb před cerkláži a po taky nachvíli. Takovou hygienu si dodržovala? My doma ani bidet nemáme.To je ale zajimavé že ve 22 tádnu dva potraty a potom si to dlouho vydržela bez cerkláže. Děkuji ti taky za příspěvek, věřím že je naděje a my to zvládneme.

sarka133
25. říj 2016

@lu1710 jj já také mela antibiotika před cerkláží,aby bylo "čisto", po už mi dali jen nejaké globulus natrio na zavádění na týden. Občas jsem cítila pálení, hlavně po cerkláži,tak jsem plašila,ale bylo to normální po zákroku. Přeci jen, je to zásah. U té infekce človek nikdy neví. Takže ano, u mě byla taková hygiena na míste. Jasný, že když nemáš bidet, tak se nebudes mít po každém wc, ale já tu možnost mela a jsem ráda. Asi taky hodne zálezí na tobe, jak se k tomu postavíš a hlavně jestli trpís třeba na kvasinky, či zanety močáku v normálním stavu. Já ne. A to si myslím, je také zasadní. Joo a hodně jsem baštila probiotika práve pro normální ph v pochvě. Nevím, zda ti to třeba také nepomuze ;) TAky jsem se divila, ze dva potraty - ale to jsem se nijak neomezovala, citila jsem se dobre, jen mi tvrdlo bricho a to bylo asi také zasadní u me. Pak sex to je druhá zasadní vec, u neho mi praskla voda-uz prolaboval vak blan. Bylo to strasny. U druhého jsem se také vubec nehlídala,probíhalo obdobne jako první,protoze vsichni rikali, ze to uz bude dobré, ani me víc nehlidal dr. U tretího jsem zmenila gynekologa a uz jsem jen lezela s nohama nahore, bylo to na palici-hodne na palici a toho strachu ani nemluvim. Ale dr byl perfektní, jezdila jsem k nemu co tyden na merení cipku. Ale kdyz me odvazeli do Podolí, tak to bylo taky strasný, clovek nikdy neví, jestli bude mimi v poradku. Nastestí je a nikdo by nepoznal , ze je o dva mesice driv. Vzdy jsem si davala zachytné body, do kdy musím vydrzet, hlavne okolo toho 22tt to bylo hrozny, chce to hlavne i psychickou podporu od druhého. A pak kdyz se to preklenulo po 30tt, tak je clovek trochu vic uklidnenej,ale stejne, pak chce vic a vic ;) no a ze po ctvrté a vydrzím az do konce? Taky nechapu,ale u me rozhodne pomohla cerkláz. Kazdé tehotenství je jiné. Určitě to zvladnes, musís byt ale hodne silná. A to my ženy jsme. TAk tfuj tfuj

radka721
4. lis 2016

Ahoj,
pročítala jsem si vaše příspěvky a musím za ně poděkovat. Nikomu tyhle hrůzy nepřeju, ale pomáhá mi, že v tom nejsem sama.
Mám zdravou čtyřletou holčičku. Těhotenství i porod bez komplikací, tak jsme se bez obav loni vrhli do pokusu o sourozence. V 15. týdnu mi začalo tvrdnout bříško a objevilo se lehké krvácení. Doktoři žádný problém neviděli, všechno se zdálo v pořádku, ale obtíže se stupňovaly. Bohužel jsem v 17. týdnu chlapečka potratila. Příčinu mi nikdo nedokázal říct, miminko bylo naprosto v pořádku. Stále mě uklidňovali, že to byl náhodný jev, tak letos přišel další pokus.
Jenže opět v 15. týdnu mi začalo tvrdnout bříško. Od 17. týdne jsem ležela v nemocnici s krvácením, bolestmi a tvrdnutím. Vydrželi jsme téměř dva měsíce. Modlila jsem se za každý den, kdy moje holčička bojovala. I když jsem pořád krvácela, miminko prospívalo, genetika v pořádku, porodní cesty uzavřené, vody dostatek. Pak přišlo jedno nešetrné vaginální vyšetření, po kterém jsem začala velmi silně krvácet a za chvíli už jsem ucítila první kontrakci. Porodu nešlo zabránit. Byla jsem 23+6 a maličká vážila 490 g. Byla nádherná, bohužel jí po porodu přestalo bít srdíčko.
Doktoři mi doporučili miminko neoživovat kvůli velkému riziku krvácení do mozku a následnému postižení. Nikdy nepřestanu přemýšlet na tím, co by se stalo, kdybych se takhle nerozhodla...
Jsou to přesně tři týdnu a bolí to snad den ode dne víc...
V obou případech jsem měla trochu níž položenou placentu, ale jinak vše v naprostém pořádku. Nevím, jak se s tím smířit. Nevím, co se stalo, proč jsem musela ztratit dvě krásné, zdravé děti...

hanickaa.d
4. lis 2016

@radka721 ach jo....moc me to mrzí, že se to opakovalo.... hrozny....

jabadabadoo
4. lis 2016

@radka721 ☹ to je mi moc líto

ivulela
6. lis 2016

Ahoj holky, potkala mě podobná událost, ve 24 tt jsem potratila 2 holčičky.:(
Nyní mám 32 dní po porodu, je možné že už dorazila menstruace?