Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

maova
20. pro 2010

Ahoj holky, měla jsem nějak horší dny, ale tak nějak se vzpamatovávám 🙂 Musím pořád věřit, že jednou se toho štěstí dočkáme 🙂

@r_jitu je mi líto co vás potkalo ☹ A je strašně hezké, jak píšete, že se o děti staráte a že se jim snažíte aspoň jako to jde pomoct a podpořit je. Je to hodně důležité a myslím, že vám za to budou vděční. Hlavně na to nezapomenout i do budoucna, protože problém je, když to všichni berou jako minulost, ale vaše děti, kterým se to stalo, to budou mít v sobě hodně dlouho, třeba budou mít problém vidět malé děti nebo cokoliv jiného a důležité je, být jim v tomhle oporou i dál.

kackag
20. pro 2010

@maova ahoj, netrap se , už se to blíží a brzy se dočkáte 🙂 já vím ono se to říká 🙂 já mám v posledních dny taky hodně špatné , blížící se vánoce mi nedělají dobře a vlastně se blíží termín, kdy bych měla rodit, tak na to myslím čím dál více 🙂 do toho s manželem nevycházíme, prostě letos bych ty vánoce smazala. ☹

@r_jitu moc mně mrzí, že vás to muselo potkat ☹ ale uvidíte,že to dobře dopadne a za chvíli se to dětem podaří 🙂
nejlepší lék na dušičku je brzké otěhotnění 🙂samozřejmě pokud budou testy v pořádku 🙂

maova
20. pro 2010

@kackag to mi povídej, taky bych Vánoce vymazala, ale pamatuju si, že vloni jsem měla naprosto stejný pocit touhle dobou, jen teď je to teda ještě o nějaké věci horší. Už aby byl leden viď 😉 To mě mrzí, že ještě k tomu všemu nevycházíte s manželem ☹ Snad se to brzy zlepší, je to prostě pro všechny náročné ☹
Ale Anička je ještě malá, tak ta se na Vánoce určitě těší, tak s ní si to doufám hezky užijete 😵

kackag
20. pro 2010

@maova jojo, je pravda, že nebejt aničky, tak nevím jak u nás proběhnou vánoce 🙂 ale ty už příští vánoce budeš mít taky veselejší 🙂 🙂

maova
20. pro 2010

@kackag taky doufám 🙂 I když občas čtu, jak někdo čeká strašně dlouho, tak se malinko bojím, jak to bude. Ale snad budeme mít štěstí 🙂 Někdy se to přece musí otočit a být to období už šťastnější 🙂

veruska007
20. pro 2010

Nam se povedlo 4. cyklus,... ty tri tydny, nez me doktorka uvidi, jsou k nevydrzeni. Ale zkusila jsem po tydnu testik a testovaci carecka je dvakrat tlustsi nez kontrolni, zacina mi byt spatne... tak tentokrat snad vsechno dobre dopadne.

Je fakt, ze my taky na Vanoce naladu nemame. Nakoupili jsme darky, ale cukrovi nepeceme a jestli bude stromecek, zatim netusime. Netece u nas totiz od zacatku prosince voda, tak ani poradne pect nemuzeme, a stromecek nemame v malem byte kam dat, aby ho na sebe Honzik nestrhnul 😖 . Snazime se prestehovat do vetsiho, tak snad to vyjde. Uz mame vazneho zajemce 😵 .

Se dvema kamaradkami jsem mela stejny termin, tak kazdy den cekam smsku, ze uz maji doma maleho Jeziska. My zatim mame jen malou bobulku v brisku... taky jsme uz meli byt ctyri...

maova
20. pro 2010

@veruska007 vím, že je to všechno smutný, to je jasný, ale aspoň podle sebe si pamatuju, že když jsem byla vždycky znovu těhotná, všechno hned bylo veselejší a krásnější a i když kamarádky psaly o narození miminke, tolik mi to nevadilo 😉 Tak doufám, že to tak máš taky a jsem ráda, že čárka na testu tak krásně zesílila 🙂

veruska007
20. pro 2010

Jj, aspoň máme naději. Navíc mám kamarádku, která přišla o mimčo o dva měsíce dříve než já a teď už je za půlkou těhotenství a všechno je v pořádku... tak snad bude i u nás. I když je mi stejně z těch Vánoc trochu smutno. Taky budu muset s doktorkou pořešit, zda mě nechá doma na rizikovém nebo požene do práce - v březnu totiž končím rodičovskou a budu tam mít zhruba 3 měsíce mezi další mateřskou a musela bych shánět jesle pro malého... tož to se všechno dozvím v lednu 😉 . Zas je lepší, že jdu k doktorce až na přelomu 8. a 9.tt, protože pak už za měsíc bude velký ultrazvuk, a za další měsíc krevní testy, a za další měsíc zase velký ultrazvuk... snad to dobře dopadne. Kočárek máme úplně nový, byl ještě pro Jakoubka... tak ať nadarmo nestojí ve sklepě.

maova
20. pro 2010

@veruska007 hezky už máš rozplánované ultrazvuky 😵 Já myslím, že pokud máš rozumného doktora, tak tě určitě na tu přechodnou dobu nechá na nemocenské 🙂
My máme takhle od prvního těhu doma postýlku. To bylo jediné, co jsme koupili, protože kamarádka předělávala dětský pokojíček. Dlouho nám stála rozložená v nedodělaném pokoji, ale ten jsme pak udělali, takže teď už jí máme strašně dlouho postavenou v ložnici. Už aby v ní taky leželo miminko 🙂

veruska007
20. pro 2010

No, já bych hlavně měla mít rizikovou první půlku těhotenství kvůli předchozímu potratu... tak mě snad doktorka nepožene v 5. měsíci do práce. Což o to, já bych klidně šla, ty tři měsíce bych se aspoň odreagovala od mateřské a za tři měsíce v práci nic nepokazím. Ale chudák Honzík, než by si v jeslích zvykl, tak bych si ho zase nechala doma (mateřskou plus jesle bychom neutáhli).

maova
20. pro 2010

@veruska007 to jo, pro Honzíka by tohle asi nebylo moc dobrý. Takže budete mít lepší, že zůstanete spolu doma 🙂

lucie.krajcarova
20. pro 2010

@veruska007 tak doufám, že tě nechá doma rovnou. moje mi to taky slíbila dopředu, abych kvůli pár měsícům nemusela vše měnit.

r_jitu
21. pro 2010

Zdravim vás všechny. Veruško, co se týká druhé mateřské, tak ti po ní nemusí zaměstanvatel držet pracovní místo. Vím, že při očekávání miminka se to zdá zanedbatelné, ale pak by mohl nastat problém. Pokud si chceš původní práci udržet, tak stačí nastoupit do práce třeba jen na 3 dny a potom už ti to místo podržet musí. Těch pár dní by Honzík nemusel snad ani do školky. Snad by s ním mohl zůstat třeba manžel na dovolené nebo by vypomohl někdo z rodiny. Rozhodně bude ale záležet na tom, jak se budeš cítit. Měla bys pak nárok i na placenou nemocenskou a to z odhadnuté mzdy a to je vždy celkem výhodné.
Co se týká naší Jáji, tak ji včera pustili z nemocnice domů. Včera prý byla zaražená, ale pevně věřím, že to s podporou okolí oba zvládnou. Nevím ale, jak bude reagovat na miminka v okolí a jak se to v ní bude lámat o Vánocích a pak v době původního porodu. No, snad to zvládne. Moc bych jí to přála.
Co se týká Vánoc, také jsem pekla až teď, když byla Janina v nemocnici. A to jen z toho důvodu, že jsem se chtěla odreagovat. Teď se ale obávám, aby to nebylo víc slané než sladké. Pořád jsem brečela. Je mi tak líto, když k něčemu tak ošklivému dojde. Dnes píší na neto o nějaké potvoře (Slovence), co v Plzni tajně pordila zdravou holčičku a po porodu jí brutálně ubila k smrti. Proč Bůh takovým mrchám ponechá možnost být matkou a vám, které byste svá miminka hýčkaly klade tak velké pžekážky. Je to fakt nespravedlivé jak k vám, tak těm prcíčkům.
Děvčátka, snažte se užít krásné a klidné svátky. Udělá vám určitě dobře být v klidu s blízkou osobou.
Co se týká neschod s manželem, vím také své. Můj dnes už bývalý si rád přihnul a pak byl velmi agresivní. Vydržela jsem to víc jak 20 let. Dnes bychom měli výročí svatby. Už jsme ale více jak 4 roky rozvedení a jám 4 roky báječného přítele. Nikdy dříve jsem si nedovedla představit, že bych mohla mít chlapa, který se ke mě i mým synům bude chovat tak hezky. Celou dobu spolu bydléme a on je pořád stejně úžasný. Je ale pravda, že co jsem v partnerství šťastná, tak mi život přináší různé a velmi těžké komplikace. Ale s podporou mého přítele se to nějak zvládá. Moc vám všem přeju, abyste taky něco tak krásného mohli zažívat. Protože mít vedle sebe chlapa plného empatií je fakt k nezaplacení.

kackag
21. pro 2010

@r_jitu děkujeme, hrozně hezky jste to napsala 🙂 určitě bude mít janinka ze začátku problém s miminkama kolem a těhotnýma kamarádkama, vždycky když je vidím nebo mi o nich někdo vypráví,chtce se mi brečet, přemýšlí v jakém bych byla dnes tt a jaké bych měla bříško ..... a tak ☹ ale když bude mít vedle sebe takové bezvadné lidi jako jste, tak to bude pro ní snažší 🙂 přeji hezké a klidné vánoční svátky

maova
21. pro 2010

@r_jitu taky jsem ten článek o té matce v Plzni ráno četla ☹ Běhal mi mráz po zádech ☹
Podle toho co píšeš, tak mám myslím dost podobného přítele. Je taky pořád tak úžasný jako byl na začátku a empatický jako nikdo jiný. A jedině on mě v tom všem drží, že mám pocit, že se tohle všechno vydržet dá. A asi osud věděl, že nás čekají špatné věci, tak nám nadělil ty nejlepší partnery 😵
Pro Jáju to budou asi hodně smutné Vánoce, snad bude co nejdřív v pořádku.

lucie.krajcarova
21. pro 2010

@r_jitu Napsala jste to fakt hezky... Tak už máte nevěstu doma, snad jí tam bude líp než v nemocnici. přece jen vánoce ji mohou přivést na hezčí myšlenky. ale to víte, že kočárky a miminka v její blízkosti budou zdrojem pláče 😔 vím, jak to bylo u mně. doufejme, že čas zahojí rány a pomůže. nejlepší by bylo najít si te´d nějakou jinou zábavu - cestování, sport, výrobu něčeho pěkného. mně to docela pomohlo. nejvíc teda péče o syna, ten mi moc času na černé myšlenky nedal, naštěstí.

my o vánocích uvidíme 18 dní starého synovce, docela se toho bojím.. nejradši bych jela svým autem, abych v případě nouze mohla odjet... fakt se toho setkání bojím.. vždyť jsem mohla mít stejně starou holčikču 😔 😔 😔 A manžel chtěl za nima jet dřív a nějak mu nedošlo, že se mi tam fakt nechce.

veruska007
21. pro 2010

@r_jitu Jitu, opravdu mi nemusí zaměstnavatel držet při druhém těhotenství místo? Já myslela, že ano, pokud mám smlouvu na dobu neurčitou. A platí to i v případě, že pracuji na částečný úvazek? Od listopadu jsem totiž začala pracovat na čtvrtinový úvazek z domu.

Já měla po ztrátě Jakoubka, až jsem se dala trochu dohromady, hroznou chuť někam vypadnout. Tak třeba zkuste mladé vyhnat někam na dovču, ať můžou být spolu a zažít něco nového, pěkného. My nakonec nikde nebyli a dost mi to chybí.

lucie.krajcarova
21. pro 2010

@veruska007 nevím, jak je to přesně s tím místem, ale žiju tím, že do roka ti MUSÍ DRŽET TVÉ MÍSTO, ale později už jen místo ve firmě odpovídající tvé kvalifikaci. tak nevím, jestli by ti těch pár dní v práci pomohlo.
@r_jitu ano Veruška má pravdu, taky jsem chtěla jet hned na dovolenou, přijít na jiné myšlenky. ale takový wellness víkend v lázeňském městě není taky špatný, když by člověk neměl dost dovolené. a spousta serverů je ted nabízí se slevami, tak je z čeho vybírat.

veruska007
21. pro 2010

@lucie.krajcarova No, ja vim, ze by me v praci chteli zpatky klidne hned. V mem oboru zas tak moc odborniku neni. A kdyz mi nabidli praci na doma, tak se mnou snad budou pocitat i pote. A v nejhorsim doufam, ze bych si praci nasla i jinde. No, doufam.

veruska007
21. pro 2010

Zrovna ted mi prisla nabidka na suprovou praci...no, ale vzhledem k miminku ji neberu 🙄 . Tak snad budu pro trh prace zajimava i za tri roky 😝 .

berule
21. pro 2010

Ahoj holky, tak hlásím, že jsem měla dnes poradnu, přesně jak jsem předpokládala mi neudělal utz, když zítra jedu na utz do Brna, ale už mi dal i žádanku na utz v 20.tt. že se mám objednat. Takže mě jen prohlídl a že prý pěkně rosteme. Copak to prohlídkou jde zjistit, jak rosteme? Pak jsem měla kontrolu na endokrinologii a tam taky dobrý, jen se p. doktorka divila, že se cítím dobře a nejsem unavená, že jsem první těhotná co si nestěžuje 😀 .Pak jsme probrali, že je dobře, že mi hematolog nasadil Fragmin . Takže dnes docela úspěšný den, doufám, že i zítra to bude v pořádku, jaksi už mám nervičky, dnes jsem z nervů proseděla dopoledne na wc, už je ze mě hysterka 🙂

kackag
21. pro 2010

@berule ahoj, tak to je dobře, jen tak dál 🙂 🙂 nedělěj si z toho hlavu 🙂 teď budeme hysterky všechny,když budeme těhotné, já už jsem a někdy si přijdu jak psychopatka 😀
Holky, nevíte co felicitta, dlouho se neozvala, doufám,že je vše v pořádku 🙂

berule
21. pro 2010

@kackag Taky jsem na ní před chvílí myslela, že se už dlouho neozvala, doufám, že je všechno v pořádku 🙂

r_jitu
22. pro 2010

Veru, pokud je tvůj zkrácený pracovní úvazek na hlavní pracovní poměr, tak se ho týká stejný zákon, jako plného úvazku. Pokud šlo ale jen o práci na DPČ nebo DPP, tak ti místo nemusí držet ani při dodržení odpracovaných dní mezi mateřskou a nástupem na neschopenku a následnou mateřskou, pokračující rodičovskou dovolenou. Pokud máš někde pracovní poměr jako hlavní pracovní poměr a to na dobu neurčitou, musíš pokud chceš, aby ti zaměstnavatel držel místo (dle zákoníku práce) nastoupit mezi oběma mateřskýma, resp. mezi rodičovskou dovolenou a druhou mateřskou na min. dobu do práce (u min. doby si nejsem teď hned jistá, zda jsou to 3 dny nebo 5 dní. Pokusím se to zjistit a dám vědět. Bylo by to ale asi po svátcích, teď nevím, kde mi hlava stojí. Veru, jakou práci vlastně děláš? JInak je ještě jedna možnost, ta je ale nejitá a to je písemná dohoda mezi tebou a zaměstanvatelem o tom, že ti to místo bude držet i po dobu druhé mateřské. Jak ale říkám, je to nejisté. Může dojít ke změně ve vedení společnosti a předchozí dohody se pak lehce revokují.
Berule, doufám, že i dnešní prohlídka dopadne/dopadla dobře. Růst miminka se dá poznat i normální kontrolou. utz. by se neměl dělat často a bez příčin. Když je vše při kontrolních, které jsou běžné v pořádku, tak by to nebylo k ničemu dobré. Chápu, že chcete mít, že vaše děťátko v naprostém pořádku, ale takhle se dle mého názoru hrozně nervujete a to nedělá dobře vám, ani mimi. Pokuste se dát do klidu. Už bude to krizové období brzo za vima a vy si pak vydechnete. Tentokrát určitě vše dobře dopadne 😉 .

veruska007
22. pro 2010

@r_jitu Ahoj, mám to jako normální práci, žádnou dohodu navíc jsem nepodepisovala, tak myslím, že to mám v rámci hlavního pracovního poměru. Ale jinak to pro mne bude akutni az v breznu.

Ja jdu na kontrolu az 7. 1., tak snad bude vse dobre. Je mi uz pekne spatne, hlavne po ranu 😉.

Jitu, ja moc nesouhlasim s tim, ze rust miminka se da poznat i jinak nez ultrazvukem. Kdyz mi vyvolavali v nemocnici porod u Honzika kvuli tomu, ze se uz mesic nevyviji a ma malo kysliku, doktorka to na kontrolach co tyden cely mesic nepoznala. A s Jakoubkem jsem byla na kontrole ve stredu, spontanne se narodil v 19.tt v pondeli nad ranem a doktorce pohmatem prislo, ze velikost odpovida nebo ze je spis o neco vetsi, a pritom odpovidal tak o 3 tydny mladsimu. A pokazdy to byla jina doktorka a neodhadla to ani jedna 😠 .

felicitta
22. pro 2010

Ahoj holky,vše je v pořádku,bojujeme dál,malá zatím statečně do mámy kope co se do mě vejde...Měla jsem trochu depku,jsem četla co psala Jitu a nějak mě to sebralo,už jsem se viděla opět na sále, no to znáte...Musím přiznat jsem si to představovala lehčí,teť je každý den hrozný boj..Pořád malou sleduji kolik kope a jestli kope dostatečně silně,propadám panice a nedokážu si domluvit..
Jitu,moc Vás lituji ☹

@berule Gratuluji,gratuluji,to je fajn že( malá?)krásně roste 🙂 Držte se!!!

kackag
22. pro 2010

@felicitta uff, to jsem ráda 🙂 musíš se těšit z toho,že je vše v pořádku 🙂 to se podaří, věřím tomu, vždyť jsi hlídaná a dneska je ta medicína taky o něčem jiném než před 13 lety 😉 uvidíš to bude dobré . Užij si hezky vánoční pohody a všechny črné myšlenky vyžeň z hlavy ven, nemají tam co dělat 🙂

veruska007
22. pro 2010

@felicitta Ahojky, hele, zkus aspoň relaxovat, zapálit aromalampu nebo něco... a zkus se soustředit i na něco jiného, jinak se zblázníš. Kdybys rozumněla statistice, pošlu Ti data z disertačky 😀 . Nebo koukej na pohádky. Ale hlavně se zkus uklidnit a věř, že tentokrát to dobře dopadne. Od koho jiného by se to mělo miminko dozvědět, když ne od tebe 😵 !

r_jitu
22. pro 2010

Felicitta - k té aromalampě by byla fajn masáž chodidel. Popros partnera, je to pro relax fajn. Jinak je mi moc líto, že vás to, co jsem psala rozesmutnělo. Budu se snažit vás dobře naladit. Vaše holčička to s vaší pomocí určitě zvládne. Jste šikulky a vaše paní doktorka je myslím vemli pečlivá 😉 .

Veru, je pravda, že se to někdy poznat nedá. Můj gynekolog je báječný odborník i člověk a vždy jsem se u něj cítila uvolněná. Škoda jen, že naše mladá chodila k doktoru v Mariánkách.

Držím každé z vás palce.

lucie.krajcarova
22. pro 2010

@berule tak to je prima, že vše dnes dopadlo dobře, v Brně se asi dovíš víc, míry a tak, držím palce 🙂