Pozdní potrat ve II. trimestru. Máte zkušenost?

miccka
20. kvě 2010

Ahoj holky. Bohužel zakládám tohle smutné téma. Chtěla jsem vás poprosit, zda máte některá (nebo vaše známé a kamarádky) zkušenost s potratem v 6.měsíci. Při kontrole na ultrazvuku moje mudra již neslyšela u miminka srdíčko, přitom vše se vyvíjelo naprosto normálně, oba genetické screeningy v pořádku. Vyvolávali mi potrat, dost otřesný zážitek. Miminko bylo v pořádku, žádný uzel na pupečníku, žádné vady. Hledala jsem na netu holky, které mají podobnou zkušenost, ale spíš se jednalo o indukovaný potrat kvůli VV. Já nic takového neměla. Budu ráda, když si o tom budu moct s někým popovídat, kdo má podobnou zkušenost. Mám za sebou už jedno zamlklé těhotenství v 10.týdnu, ale to se vůbec nedá srovnávat. Je to sice také otřesný zážitek, ale uspí vás a provedou revizi, během 15 minut je po všem. Přetrvává jen smutek v duši. Ale porodit mrtvé miminko, to nepřeji ani největšímu nepříteli. Dítko doma ještě žádné nemáme, o to všechno je to smutnější ☹
Díky. Mirka

jhoki
1. říj 2014

@margie První těhotenství nedopadlo dobře. Rodila jsem ve 24.t. Změnila jsem doktora, který byl ochoten to řešit. Zobala jsem celé těhu ATB, vysoké dávky magnézia a měla jsem autovakcínu na některé bakterie. Mám holčičku, která se narodila v 37 t., byla moc šiková, 5. den jsme šli z nemocnice domů. Měla by být trochu nedonošená, ale spíše naopak, předbíhá jiné děti. Po prvním těhu jsem měla udělané hematologické vyšetření, vyšla mi vysoká aktivita faktoru VIII. Po ATB léčbě se to normalizovalo. Jsem hematolog, takže jsem přesvědčena, že se u mě nejedná o žádnou trombofilii, bylo to způsobeno zánětem. Faktor VIII je i marker zánětu nebo je vysoký při nádorech, nemusí se jednat jen o trombofilii.

margie
1. říj 2014

@jhoki No to mě docela zajímá i tvůj názor jako hematologa. Mám mutaci MTHFR, ale trombofilní stav neprokázán a teď mi naměřili faktor VIII 203. Dělali mi testy na různé infekce a jediné co našli je AB/Parvovirus B19 IgG. Na což mi ale každý řekl, že to má skoro každý, že to nic není a ten faktor VIII prý taky nemohl způsobit 3 potraty. Takže moc neví co. Pokaždé jsem ale krvácela a pak mi odtekla voda a byl konec. To víš chytám se čeho můžu, protože fakt si přijdu jako "divná".

jhoki
1. říj 2014

@margie Rozumím, jak se cítíš. Člověk se snaží chytit se čehokoli, co by mohla být příčina, aby to ovlivnil. Na psychice mu nepřidají kočárky a těhu břicha, co každý den potkává. Jsem hematolog, ale nejsem lékař, je to na dlouho vysvětlovat, co dělám. S doktory ovšem nemám kladný vztah z profesního hlediska ani jako pacient. Do všeho moc vrtám. 🙂 Mutace MTHFR může způsobovat tyto věci, brala jsi kys. listovou někdy? Parvovirus také, ale při akutní infekci. Ty protilátky znamenají jen to, že ses s tím virem někdy setkala. Jedno vyšetření f.VIII dle mě nic neříká, chce to zopakovat s časovým odstupem. Krvácení může znamenat i zánět. Bakteriologii jsi měla ok? Chlamýdie a mykopolazmata taky dělají paseku. Taky těžko člověk všechno zjistí, snaží se nechat to na doktorech, že?

jhoki
1. říj 2014

@margie Také je důležité, jak vyšla histologie. U potratů z trombofilních příčin bývají v placentě tromby. Ale jak říkám, měli by to řešit tvoji doktoři. Já si sama stanovuju diagnozy a vrtám do toho a nemají mě pak rádi.

maova
2. říj 2014

Ahoj holky, neco jsem docetla, tak chci jen napsat, ze u Ulcove jsem taky byla, nenasla vubec nic, takze jsme se tenkrat rozloucili, ze az se to povede, abych ji dala vedet. A s tou vymenou tatinka ... myslim, ze pokud fakt neprijdou na neco genetickeho, tak je to blbost. Poprve jsem byla tehotna s prvnim manzelem a potratila jsem ve 23tt a dalsi tehotenstvi byly s manzelem, ktereho mam ted a potratila jsem ve 20tt a 24tt. Takze zmena partnera je v tehlech pripadech podle me zbytecna. Ted me zaujalo co pise @jkohi , co si o tom mysli jeji doktor. Taky by me porad zajimalo, cim to vsechno bylo zpusobene.

jhoki
2. říj 2014

@maova Příčin je více, genetické vady plodu, trombofilie matky, záněty. Také jsem strašně moc pátrala a jsem přesvědčená, že u mě je to špatný imunitní systém a zánět. Zkusím popsat můj případ večer, až budu mít trošku času. Chtěla bych další miminko, ale dost se toho bojím. Byla bych i pro adopci, ale manžel o tom nechce ani slyšet.

potrat
2. říj 2014

@margie...no já se tedy taky myslím,že to partnerem,není,já jsem podruhé vdaná,a s bývalím manželem,se nám to taky nepovedlo,tak nevím jak na to dr.Ulčová přišla.Pokud se v těhotenství objevuje krev,je tam bud myom,a nebo zánet.Což u nás to vypadá na ty zánety.Já je tedy měla najednou 3 infekce a zánět močáku,což by mohla být u mě ta přičina kvuli nedostatečnosti děl.hrdla.vy ste nikdy nepřemýšleli o adopci a nebo příme adopci?Já neschopenku ukončila,a kvuli tomu co se děje u nás v práci jsem šla znovu marodit.Taky to u nás není nic moc s prací.já si taky myslím,že mi to nabídne,třeba z toho Ulčová na něco přijde.A jak psala@zhortova...že jí dají tekutinu,a zjistí jestli to hrdlo vydrží,to taky nemusí být špatné.Zeptám se na to. 🙂

margie
2. říj 2014

@jhoki Ahoj díky za názor. U mě v pitvě vyšlo, četné infarkty různého stáří a velikosti. Takže sraženin tam bylo dost. Faktor VIII mi dělali po druhém potratu v 2011 a byl 163. Bakteororologie mi vyšla čistá, doktor mě nechal testovat na vše možné. Listovku jsem brala vždy i před otěhotněním a píchala si mikromol.varfarin. DOktoři na mě koukají na exota.
Máš pravdu s tou psychikou, přijde mi že v televizi snad nedávají nic jiného, než malé děti, těhotné ..... člověk je teď na to hodně citlivý a vidí to všude, je to děs. No uvidíme co i ještě řekne Ulčová k té imunologii a pak se asi budu muset dát na modlení, nebo už nevím.

maova
2. říj 2014

@potrat ja jsem byla i na tomhle vysetreni nedostatecnosti delozniho hrdla a na nic se neprislo.Tak vam nechci brat nadeji, ale neni to pry moc caste. Nejcastejsi jsou asi fakt ty infekce.

margie
2. říj 2014

Holky s tou výměnou tatínka, mě fakt dostala do kolen. Myslím, že jsem docela psychicky silná, ale z tohohle jsem se fakt rozbrečela a celou cestu domů v autě mi tekly slzy (45km). Přijde mi to hodně necitlivé od té doktorky. Ona mi pořád říká, jak má tuhle pacientku co tolikrát potratila a tuhle, ale to je vlastně úplně jedno. Ať mi řekne co mi je, a nebo že neví a neví co se mnou a já se s tím vyrovnám. Ale dávat člověku naději, chlácholit ho, pak řekne, vyměnit otce a být pokusným králíkem.
Upřímně pro adopci nejsme ani jeden z nás. Jsme oba zaujatí a bohužel jiné dítě než bílé bychom nechtěli a pokud někam napochoduju a řeknu, že chci bílé malé zdravé dítě, je mi 35, muži 42 tak v našem systému asi moc nepochodím. Takže u nás adopce určitě ne.
@maova koukám, že máš 2 princezny, jak jsi to teda nakonec dokázala? Nechali jste to osudu, nebo nějakou léčbu zkusili?

maova
2. říj 2014

@jhoki je dobre, ze si aspon myslis, cim je to u tebe zpusobene. A pokusis se s tim neco delat. Hlavne jsi jednu holcicku donosila a tak mas urcite nejakou nadeji 🙂 Me hlavne zaujalo, ze jsi porad brala atb a ze to mozna pomohlo. Drzim palce, aby to priste bylo zase ok 🙂

maova
2. říj 2014

@margie my mame holcicky obe adoptovane 🙂

margie
2. říj 2014

@maova Jsi fakt neskutečně statečná, čím jsi si vším musela projít. Přečetla jsem si tvoje články a prožili jste si toho fakt hodně. I ta odvaha adoptovat děti. Já si zatím nějak nedokážu připustit, že bych neměla vlastní dítě.

zhortova
2. říj 2014

@margie Já s Tebou naprosto souhlasím. Říkat takové věci, že by teda byla nejvhodnější vyměnit otce...jako kde jsme. Vyšetření zatím žádný závažný problém neukázala, už jsi toho absolvovala mnoho...skutečně je hodně případů, kdy se bohužel podaří až na několikátý pokus. Není to vůbec jednoduché, ale už ses psychicky se vším srovnala, jsi silná ženská, tak nevidím důvod, proč by to do třetice nemělo vyjít. Její názor bych chápala, kdyby se tam něco objevilo na straně muže...ale vy nemáte problemy, tak neví, co ta Ulčová mele. S tím jsi zarazila i mě a ani se nedivím, že jsi z toho byla v šoku. Ale být Tebou, tak to skutečně nevzdávám. Uvidíš teď po tom zákroku, jestli ještě něco zjistí tam. A když by pak bylo vše v pořádku, tak neber ohledy na nějakou Ulčovou...

zhortova
2. říj 2014

@maova Tak to jsem teda fakt zvědavá. Celkem jsem si říkala, že by se na tom mohlo něco ukázat. Protože mě teda docela přesvědčivě tvrdí, že ta infekce, která se nakonec ukázala jako hlavní přičina, se do těla musela dostat právě nedostatečností toho hrdla, protože v červnu na posledním vyšetření hematologie, žádná infekce v těle nebyla a prý jediná cesta je přes otevřené děložní hrdlo....no nejsem odborník, tak uvidíme, jestli se tam něco ukaže. Jak to vyšetření probíhá?

zhortova
2. říj 2014

@jhoki To je teda docela zajímavé. Ten faktor VIII Ti zjistí z klasického rozboru krve nebo je to nějaké speciální vyšetření. Taky mi na hematologii dělali všechny možné rozbory, vyšel jen polymorfismus...tak jsem píchala Fraxiparine...ale spíše preventivně. Nicméně teď při druhém potratu ve 23.týdnu se opět objevilo rozsáhlé retroplacentární krvácení...tak už nevím, z čeho by to mělo být...Na hematologii jdu koncem příštího týdne, tak třeba doktorka poradí...Na posledním odběru bylo vše ok, jen byla mírně zvýšená jakási hladina DD...což už právě mohlo ukazovat na celkový zánět...ale tehdy mi říkali, že to může být jen z nachlazení...no a asi ta infekce v tom těle už prostě nějak vegetovala a rozlízala se.

zhortova
2. říj 2014

@maova Ty jsi po tech pozdních potratech neuvažovala, že byste to ještě zkusili přirozeně? Já to pořád nechci vzdát, neboť ta touha je fakt velká. Ale už mě dost deptá, že se stale neví jasná příčina. Pořád si říkám, že mám prostě problém s čípkem, když jsem absolvovala tu konizaci. Ale pokud se neprokáže ta nedostatečnost hrdla....tak jsem zase v .....

pulecp
2. říj 2014

Snažte se udělat něco se svými pocity - pomoci by Vám mohl malý manuálek v článku na mém fotoblogu. Je ale dost obecný, takže víc mohu nasměrovat v odpovědích na dotazy ve skupině Emoční terapie, kam Vás tímto zvu. Emoce a přesvědčení dokáží strašně moc, od placebo/nocebo/ancebo efektů až po vytvoření stigmat. Je to významná oblast, jak ovlivnit funkce svého těla.

maova
2. říj 2014

@margie taky jsem to tak dlouho mela.Ale pak se to nejak prehouplo a ja uz jsem byla tak vycerpana, ze jsme si rekli, ze uz pockame na adopci.

maova
2. říj 2014

@zhortova uvazovala, kazdem potratu jsem to zase chtela zkusit co nejdriv, ale pak mi proste dosly sily. Hlavne uz nebylo co vic testovat, zadny doktor uz nevedel co delat, vysetreni jsem mela vsechna a zbyvalo jedine porad zkouset dalsi pokusy. A ja jsem si neumela predstavit, ze budu zase rodit miminko, ktere pi narozeni hned umre. Ale i tak mam v sobe porad pocit, ze bych si nekdy chtela projit cele tehotenstvi a porodit zdrave miminko 🙂

zhortova
2. říj 2014

@maova Tak tomu naprosto rozumím, že tam ten strach je a v tomto případě je dobré, že je možnost aspoň té adopce, když bohužel člověk z nějakého důvodu nemůže mít vlastní děti. Ale já jsem pořád toho názoru, že pokud není zdravotní problém, tak je dobré to prostě zkoušet. I když je to bohužel za cenu hrozícího potratu. Ale pořád pevně věřím, že to zkrátka musí vyjít. Ale na druhou stranu 2x potratit není taky zrovna až tak běžná věc.

potrat
2. říj 2014

@maova...no právě,že mě každý doktor říká,že je to u mě zpusobeno tím čípkem,tak uvidíme co mi řekne Ulčová,doufám,že něco zjistí.A jak dlouho si čekala na tu adopci?Stejně je to divný,že ti na nic nepřišli,po konizaci taky nejsi a prostě to nejde,člověk už propadá zoufalství.Jsi na tom s těmi potraty uplně stejně i na týdny.četla jsem tvuj fotoblog,koukala jsem,že už jsi prošla NM,a nevyšlo to.Taky nad tím přemýšlím,a vubec nad vším,jak mít miminko. ☹

margie
2. říj 2014

@zhortova Mě ten faktor VIII měřili při velkých hematologických testech, po druhém a třetím potratu. Vždy vyšel dost vysoký, ale zřejmě ne na tolik aby to bylo významnější se tím zabývat. Závěr preventivně píchat injekce v těhu a víc pro ně nejsem pacientem. Žádné významné mutace či trombofilie se nenašli. Možná ti ho taky měřili, zeptej se na to až tam půjdeš. Začínám zjišťovat, že pokud se pacient sám nesnaží něco najít a pokládat neustále lékařům otázky, tak tě akorát odbudou a to nemluvím o lidském přístupu.

potrat
2. říj 2014

Holky s tou adopcí je to pravda,mi do toho šli,a když jsme si řekli o bílé miminko,moc jsme nepochodili,prý takový děti nejsou,takže stále čekáme a muj chlap začíná couvat,jelikož se mu zdá,že to trvá všechno dlouho,a pokaždé,když jim voláme,jestli už mají pro nás dítě,řeknou,že děti bílého etnika prostě nejsou,že máme slevit,ze svých požadavku,ale to mi nechceme.Tak se ani nedivím některým párum,že do toho nejdou.

veruska007
2. říj 2014

@potrat Dodám Ti naději. Kousek od nás žije rodina, oba jsou starší - manžel už šediví, typuju, že má cca 50, žena přes 40. Mají dvě adoptované děti, obě dostaly jako miminka ještě v hlubokém kočárku a tak nějak okolo zimy, takže já osobně jsem třeba vůbec nevěděla, jestli paní byla či nebyla těhotná. Starší dítě už chodí do 1. třídy, mladší má okolo roku. Takže to určitě jde. Ze svých požadavků neslevuj, pokud o tom nejsi přesvědčená. Držím palce. Miminko se najde. Jen asi čeká na ten pravý okamžik.

maova
2. říj 2014

@potrat a jak dlouho uz na adopci cekate? Myslim, ze uz jsi to psala, ale ted si to nepamatuju.

maova
2. říj 2014

@potrat My jsme meli fakt velike stesti, cekali jsme jen rok a pul od podani zadosti a Katu mame z prime adpce.

jge
2. říj 2014

@potrat Neslevuj! Sice ne z vlastni zkusenosti, ale sousedi od svagrove adoptovali 2 deti, obe kolem 6 mesicu a obe z 'bileho etnika'. Urcite i pro vas miminko bude, jen vydrzet, jak vim, jednoduse se rika.... 😉

potrat
2. říj 2014

@...díky všem za podporu...určitě ze svých požadavku neslevím.čekáme už rok a pul,tak ještě vydržíme.Zajímám se i o přímou adopci a náhradní mateřství,ale NM stojí plno peněz,a vím jen,že jediní instituce je ve Zlíně,což je dost daleko.@maova kde jste sehnali biomaminku?Přes inzerát?Zkouším co se dá,ale pokud by mi řekli,že ještě jednou,bych mohla zkusit těhotenství,po všech výsledkách,asi bych do toho šla naposled ☹ ,ale s velkým strachem.

potrat
2. říj 2014

@zhortova...tak jak to jde v páci...nuda?No aspon přijdeš taky na jiný myšlenky 🙂 tak se opatruj.....