Délka jména a příjmení

daasqua
18. bře 2018

Ahoj, zajímalo by mě jen tak pro představu a odlehčení, jak kolik písmen mají jména+příjmení vás, partnerů a vašich potomků. Všude je plno pouček, jak jména nemají být ultra krátká či mega dlouhá, ale brali jste na to ohled? Dali jste klidně dlouhé jméno, protože se vám prostě líbilo a bylo jedno, kolik má slabik?
Přemýšlíme pořád nad jménem pro holčičku (pohlaví ještě pořád nevím) a ty, které by se mi líbily, mi možná přijdou dlouhé k našemu příjmení, i když znám i plno delších jmen...

marcetta_k
18. bře 2018

Já mám: 16, manžel 14 a dcera 18. Na délku jsme nakonec ohled nebrali, protože to už bychom nevybrali jméno snad vůbec 😃 A stejně člověk nikdy do budoucna neví, koho si pak vezme a jak se bude jmenovat (samozřejmě v případě holky). Takže třeba nakonec bude mít jméno kratší 🙂 Příjmení máme 9 písmen.

dc2015
18. bře 2018

Já jsem pro holku radši pro kratší, protože se jí může změnit v průběhu života příjmení na nějaké superdlouhé... Ale nejdůležitější je, aby se vám líbilo. A aby se s příjmením vyloženě netlouklo (hodně sykavek či r, to pak dělá problém dětem při vyslovování...). Jinak já mám 14 písmen a manžel a syn taky.

kejt29
18. bře 2018

Ja za svobodna 16, vdana 17. Dcera 17 a syn 15. Nehledela jsem na delku. Mi tech 17 nijak neprekazi.

ladyhacek
18. bře 2018

Manžel ma krátké příjmení se synem mají 9 a já mám 11 ( za svobodná 12)
Nevybírala bych dle délky. Sestra třeba uvažovali o holce a ty by s jejich příjmení měla 19 nepřijde mi to rozhodující. Spíše jak k době pasují ( holka se však stejně může vdát. Nelíbí se mi třeba americké jméno a klasické české příjmení

dancamich
18. bře 2018

Mám příjmení na 10 a ještě dost pitomé, takže dcera dostala křestní jméno na 3 🙂

soleilll
18. bře 2018

Já mám dvě příjmení (protože mi neprošlo nechat si rodné), ale kraťounké křestní jméno, takže 19 (3+9+7), manžel 11 (5+6), syn 11 (5+6) a dcera 13 (4+9).
Ano, na délku jsem rozhodně brala ohled, protože vím, jak je často složité vměstnat je do kolonek formulářů. 😃 Naštěstí máme ovbčejné příjmení a holdujeme klasickým jménům (dvouslabičným), tak nebyl problém. Lituju kamarádky, které mají třeba 4-slabičné jméno a k tomu dlouhé 6-tislabičné příjmení. 🙂

dzogobela
18. bře 2018

My to moc neresili, holka se stejne snad vda a bude se jmenovat jinak. Navic jsme meli problem se shodnout na jmenu 🙂 Jinak ja 14 pismen (za svobodna 13), manzel 13, dcera 17 🙂

dzogobela
18. bře 2018

@dancamich predpokladam, ze Ema 🙂

hojda
18. bře 2018

u nás v rodině křestní 8 a příjmení 10, jméno krásné, ale je to fakt dlouhé

vetyver
18. bře 2018

Příjmení máme 9, já mám (6+9) 15,manžel (6+6) 12. Dcera (4+9) 13 a syn (3+6) 9. Dcera má dvojslabicne české jméno, syn taky, ale jen tři písmenka 🙂 na délku jsdme koukali, i když by se mi líbila třeba Kateřina tak by se mi to s příjmením zdálo už moc dlouhé...

pajita
18. bře 2018

Za svobodna jsem mela 17 (5 jmeno, 12 prijmeni) ted 14, manzel 15, dcera 17, segra mela 18, ted ma 12, svara 9, neter 11, synovec 9... Na delku nikdo nebral ohled nikdy, ale podle libivosti

35_a_budu_mamka
18. bře 2018

Ja i dcerka mame 15.

mili_ilim_ilmi
18. bře 2018

Tak ja mam ted 15, po svatbe budu mit 19. Pro holku mame vybrano jmeno na 6 pismen, pro kluka na 7, takze holka by mela celkem 16 a kluk by mel 14. Nad delkou jsem nepremyslela, jen u kluka mi dobre zni dohromady s prijmenim delsi jmena. Delka jmena mi neprijde nijak zvlast dulezita. Dulezity pro me je, zda se mi jmeno libi a zda umoznuje vice domackych podob.

ninive211
18. bře 2018

Já + dcera 14, manžel +syn 12. Ale třeba kamarádka se při výběru jména pro dceru délkou rozhodně neřídila a jméno i příjmení má obojí po 4 slabikách a celkově 18 písmen. A ve jménu i příjmení mají R (stejně jako její i manželovo jméno obsahuje R uprostřed - příjmení dokonce 2 R, takže to všechno hrrrčí ostošest). Teď čeká druhé a osobně tipuji, že to bude opět jméno s R (aby to chudákovi nebylo líto). Já naopak jméno s R vysloveně nechtěla, protože ho právě v příjmení máme taky.

normalnimatka
18. bře 2018

dlouhý jméno neřešim...to jen kdyby měla holka třeba šestislabičný příjmení, tak bych asi nedávala dlouhý křestní.
kdyby byla holka, máme vybraný jméno čtyřslabičný a příjmení taktéž. pro někoho to asi dlouhý je, mně to přijde v normě a prostě se nám líbí, tak bych to kvůli tomuhle neměnila. důležitý mi řpidje, aby se to dalo dobře vyslovit...a jakože jsou lidi schopný dát jméno typu tadeáš škarda, kupř., to mi přijde daleko horší. nebo dát prostě blbý jméno, kdy třeba vysvětluješ celý školní léta, že nejsi kristýna, ale kristina apod.

marketa11112
18. bře 2018

Ja mam 16, za svobodna 14, manzel 12, syn 13, dcera 16.
..delku jsme resili okrajove, spis slo o to se schodnout na jmenu, aby pasovalo k prijmeni, navic bez r, to mame v prijmeni, chteli jsme mene pouzivane jmeno, jmeno po nikom z rodiny....kriterii az az

mabendov
19. bře 2018

Ja mela za svobodna 14 (7+7) coz mi prislo v pohode a nikdy jsem to neresila. Ted mam 18 (7+11) a nevim zda je to jen o zvyku, ale me to tedy prijde uz moc. Takze pro dceru jsem chtela kratke (nejlepe 3, ale to mi neproslo) a ma 15 (4+11). Manzel 13 (5+8 ). Ale kdyby byla dalsi dcera tak chce manzel dlouhe no... Tak uvidime.

leymea
19. bře 2018

Ja za svobodna 14, ted 12. Manzel 10 a syn 12. Podle delky jsme jmeno nevybirali. Ani me to nenapadlo.

lv
19. bře 2018

Holky 18, 4slabičná křestní jména

marii90
19. bře 2018

Ja za svobodna 16, ted 14, manzel 10, junior by mel mit "jen" 8, puvodne mi vic k prijmeni pasovalo jmeno a celkem by to bylo 11, ale manzelovi se vic libilo jine jmeno nakonec... ☺ ale na delce to asi az tak nezalezi, spis mi prijdou divne ty ultramoderni kombinace - Abigail KROPACKOVA, Marcus NOVAK atd. Ale kazdyho vec.

rousse
19. bře 2018

my to zohledňovali hodně - jsem učitelka, takže vídám v reálu, jaké to je, když má děcko 2 dlouhá jména a k tomu dlouhé příjmení. Já mám např. po svatbě tak dlouhé jméno, že jsem se nevešla na platební kartu (20 písmen)😀. Navíc mám vystudovanou logopedii, takže jsme zohledňovali i libozvučnost celého jména - aby se neopakovaly konečná a první slabika, aby bylo jméno kratší k dlouhému příjmení a navíc máme příjmení hodně tvrdé, takže aby jméno bylo "měkké" 🙂)) Byl to boj, ale myslím, že jsme ho vyhráli a každý nám volbu chválí.

kafr
19. bře 2018

Příjmení mám teď i za svobodna na 8 a jméno taky. S délkou jsem nikdy problém neměla, aspoň jsem se v seznamech dobře hledala. Dcerka bude mít jméno na 7, takže to vyjde na stejno. Mě se dlouhé křestní jména libi- dovoluji hodně variací. Vybírali jsme hlavně ať nemá svátek moc blízko k narozeninám nebo Vánocům. Já mám vše v jednom měsíci a je to opruz.
Co se mi už vysloveně protiví jsou Emy a Ely, je jich už mraky!

lstuchlova
19. bře 2018

Manžel 14, já 15 a dcera 17. Na délku jsme se neohlíželi.

marii90
19. bře 2018

@kafr Emu jsem chtela od malicka a kvuli tomuhle boomu jsme ji nakonec nevybrali 😡

luckapol
19. bře 2018

Dcera má 13 (4 a 9), já 14 a muž 10.

saoirse
19. bře 2018

První dcerka má dohromady 11, druhá 15 písmen. Asi bych nad tím přemýšlela, jen kdyby příjmení bylo nějak extrémně krátké nebo dlouhé. AZ kvíz už přes 20 let moderuje paní Brettschneiderová a už v dětství mě napadlo, že byl rozhodně dobrý nápad pojmenovat ji Eva😀

orobs
19. bře 2018

V ženském tvaru máme příjmení na 4 slabiky, v mužském na 2. Křestní jména máme vybrána poměrně dlouhá - dívčí 4 slabiky, chlapecké 3. Navíc obě jména i příjmení obsahují R. Délku jmen i ta eRka si uvědomujeme, ale jména se nám prostě líbí a sedí nám s příjmením dohromady. Já jsem Barbora a myslím, že mě "Balbolka" nijak nepoznamenala, takže věřím, že to jednou zvládne i moje dítě 🙂 Výhoda je, že obě námi vybraná jména se dají zkrátit na oslovení i na podepisování na 3 písmena, takže z počátku si to dítě bude pravděpodobně takto usnadňovat, v pozdějším věku už se s tím určitě nějak popere a vyrovná 🙂

krupka1
19. bře 2018

Pritel 13 (8+5), ja ted 15 (4+11), ja po svatbe 9 (4+5) a dcerka 14 (9+5), ja po svatbe a dcerka mame prijmeni v muzskem tvaru. Podpisy se stejne vetsinou davaji jen prijmenim, takze na delce jmena tolik nesejde. Mne se moje prijmeni na 11 pismen prici, podpis trva hrozne dlouho.

gorda
19. bře 2018

Manzel ma 7 (4+3), ja po svatbe 11 (5+6) a dcera 10 (4+6). Kdyz pominu "zvlastnost" prijmeni (pro nekoho), manzel nemel nikdy problem a u dcery jsme meli vybrano davno, i kdyz jsme jeste netusili, ze tak dite opravdu pojmenujem. Ja bych resila pouze extreme dlouha ci slozita jmena. 🙂

konidana
19. bře 2018

S naším prijmenim na 13 jsme vybirali kratší jmena. Dcera ma tedy 5 protoze z kratsich jsme nevybrali, syn ma 3 + 10. Manzel ma 9+10 a nevejde se do kolonek. Ja jsem v ramci moznosti dopadla i po svatbe dobre, mam 4+13.