Dilema školka/práce. Jak zdravě skloubit obojí?

Zdravím maminky, jsem si jistá, že to, co aktuálně řeším já jste řešily nebo budete řešit všechny.. hledám názory, řešení, uklidnění..Dcerka má 3,5roku a od září chodí do školky. Já nastupuji 15.1 do práce kde budu od 7:30-16:00hod. manžel když bude nejhůř může malou v 15:30hod vyzvedávat, občas i dříve. Co si o tom myslíte? Není to na dítě ve školce dlouho?Z malé odpověď nedostanu, když se zeptam pokaždé říká neco jineho podle aktualniho rozpoložení.. teď se treba do školky těší,zitra to tak být nemusí. Finančně jsme na tom dobře,ale manžel cítí tlak a nechci,sby na to byl sám. Chci pracovat.
Za každý příspěvek, nápad a názor předem moc děkuji 🌹

kristyn86
2. led 2024

@veronikaveruverule My jsme a byli jsme vzdy tez hodne aktivni. Syn je hyperaktivni. Takze jsme cele dny litali po venku. Vyzvedavame cca v tech 16:30,a i presto nekdy jdeme na hriste. A oni do te dpby byvaji ma skolnim hristi a hraji si s kamarady. Kdyz jsem brala syna po obede,tak si nestihl pohrat odpoledne s detmi a kdyz jsem ho vzala na hriste,tak jsme tam vesmes touto dobou byli stejne sami,jelikoz ostatni deti jsou jeste ve skolce,skole. A moje deti nebavi byt na hristi sami. Ale kazdy dle sveho. Jen jsem chtela rict,ze ten cas,co jste psala,neni spatny.

95newmommy2020
2. led 2024

Je to v pohodě. Syn mi řekl, že chce abych ho vyzvedla taky jednou já. Ok zvládnu to v pátek a bude tam do 5. Těší se, že si dlouho pohraje a bude tam možná i sám a mít pro sebe paní učitelku. 😄
Já jako malá byla ve školce od 6 do 17:00 a přišlo mi to normální, měla jsem pracující rodiče.
Děti to moc neanalyzují, přijmou normu.

petrasipkova1
2. led 2024

@veronikaveruverule tohle má každý jinak, pro naši rodinu to pozde je, vozim děti na 8 hodinu a vyzvedavam ve 12:15. Dceru ze školy dle rozvrhu. Jsme rádi spolu a chci je vidět růst.

kristyn86
2. led 2024

@petrasipkova1 Tak to ale nepracujes?

surikata131
2. led 2024

@veronikaveruverule já nějak nevidím problém, malá má už 3,5 roku, zatím měla nějakou adaptaci ve školce, teď tam akorát bude zůstávat o něco dýl, ale jestli ji manžel může vyzvedávat v 15:30 nebo i dřív, tak mi to přijde v pohodě. Doteď ve školce nespala, nebo o co jde? Neházela bych flintu do žita a prostě to zkusila takto, počkala nějaký čas, jak si zvykne a kdyby náhodou byl velký problém, tak bych řešila v práci zkrácení úvazku…

mollyweasley
2. led 2024

@petrasipkova1 Hodně rodin je rádo spolu a rodiče chtějí vidět své děti růst, ale taky je potřebují z něčeho živit, šatit a platit střechu nad hlavou...

petrasipkova1
2. led 2024

@kristyn86 pracuju na 4 hodiny denně, od roka a půl mladšího, u kteryho jsme se do 4,5 let než šel do školky střídali s muzem, který pracuje na směny. Nastupovala jsem brzo, protože se uvolnilo místo v jedné firmě známého v místě bydliště, a bylo mi jasne, ze to nemůžu odmítnout,ze taková šance už nikdy nebude, před mateřskou jsem jezdila 1,5 hodiny z domu do Prahy na Letnou a to s dětmi fakt nechceš. Takže jsme to vlastně 3 roky tak různě kombinovali a já mohla pracovat podle manžela, někdy jsem jela 8-12, po manželově nocni treba 11-15, v případě nouze šla i HO, navíc v te době byl i covid, to tomu nahrálo hodně. Proste jsem měla kliku na pracovní místo, ač to tedy bylo na úkor toho, ze jsem nebyla nonstop s mladším, treba ho minuly batoleci kroužky,co jsem chodila s dcerou, ale zase nutno říct, ze má nadstandartni vztah s tatinkem, který o nej od malinka pečoval. Vse je něco za něco a samozřejmě na úkor toho, ze se v něčem uskromnujeme,abysme mohli dat s muzem dětem co nejvíc času v rodine. Bylo by pohodlné mít dvojnásobnou výplatu, ale zatím to máme takto, nutno říct, ze děti nechtějí být déle ve škole či školce, dcera má odpoledne kroužky co ji bavi,
Jen jednou je sama od sebe v druzine do 16 a pak jde sama na cviceni, někdy ji vezu odpoledne do jiného města do ZUŠ, syn ve školce být déle nechce, je predskolak a ve skolce je spousty uplakanych triletaku co brečí ještě ted v prosinci a pro nej nuda.

kristyn86
2. led 2024

@petrasipkova1 Tak to jo,ale prace na 4 hodiny denne v miste bydliste je velky nadstandard a bonus. To je prace snu 🙂 Tohle se kazdemu nepostesti,ani si to kazdy nemuze financne dovolit.

petrasipkova1
2. led 2024

@mollyweasley většina lidi používá peníze vydělané na větší domy, auta na leasing a dovolené v Alpách a na Kanarech , Netflix, Disney a a iPhone, ale to není špatně! Vůbec ne, svět je krásný když si každý muže najít svoji spokojenou cestu, i kdyz to pro někoho je dat 3 měsíční dítě chuve a jít pracovat a nebo nikdy nepracovat a být žena nebo muž v domácnosti. Vše je dobre, pokud je těm dotyčným v te situaci dobre. Jen minimum lidi v mem okolí chodí do práce jen a jen kvůli obživě a uhrazení najmu, i když samozřejmě jsou, je jich hodně, ale taky huli jednu za druhou a basa večer není problém. Je to často jen o volbě jak prožít svůj život. Samozřejmě nejsem hloupá, spoustu lidi je na tom opravdu zle, ale často také jsou sociální dávky větší než můj plat.

petrasipkova1
2. led 2024

@kristyn86 určitě, toho jsem si vědoma, cely život jsem jinak odjizdela 1,5 hodiny tam a pak zase zpět. Takže tohohle si nesmírně vážím.

fifinka2020
2. led 2024

@veronikaveruverule líbí se mi, jak o tom premyslis a jak reflektujes názory druhých, to se dnes moc nevidí🙂.
Asi bych rozlisovala situaci jde to x nejde to (ze strany práce, prostě jsou takové situace, rozumíme si) a pokud to jde uzpůsobit, pak jaká je dcerka... já zas mám naopak kolem sebe spoustu maminek, co už v roce daly děti do dětské skupiny a všem tvrdily, jak ty děti nemůžou být šťastnější... prostě každý si obhaji, to co chce. Já mám třeba velmi citlivého syna, do školky šel až ve 4,5 letech a I tak to u něj bylo na hraně. Teď je predskolak, konečně ho to tam baví, ale i tak ho beru většinou po obědě domů a extra se tam netěší (a asi ani nikdy nebude), a to má perfektní školku! Takže fakt záleží na dítěti, kolik času chceš být s ním a věnovat mu (pro rypalky - připomínám, že mluvím o variantě, kdy si rodič může vybrat) a taky co chceš a cítíš samozřejmě ty. Preju dobre rozhodování!

jane46
2. led 2024

Necetla jsem celou diskuzi... Ale moje deti 6:30 - 15:30 (vic nase skolka neumoznuje). Starsi uz je ve skole a nasledky to na nem nezanechalo 😁 Starsi mel prvni mesice rozjezd, chodil po o... ale mladsi, diky covidu a ze ji nevzali do mistni skolky, mela smulu a musela hned od zacatku ve skolce i spat a to jeste k tomu nemluvila. Vozit deti do ruznych skolek 8 km od sebe, to byl boj. Meli jsme stesti, ze to obe deti zvladly bez place a styskani, ale neni to samozrejmost. Kazde dite je jine. Chce to nadhled, selsky rozum a pred detmi poker face 😆 Zvladnete to, neboj 😉

veronikaveruverule
autor
3. led 2024

@la_amanita vy jste poklad, včera jsem pročítala jak to vlastně aktuálně je a máte pravdu, já ziram.. můžu vam napsat soukr.?Nerada bych obtěžovala..

mikeska2020
3. led 2024

Ahoj já jsem v práci zpět od září.. Dceru některé dny vodím hned na otvíračku na 6:00 a vyzvedavam ji ve 3. Jinak to prostě nejde. Nechodí takto celý týden, většinou tak 2-3x v týdnu. Já mám v práci směny 4 do týdne. Když nemám v práci od 7 tak mám třeba od 10 takže ji vodím normálně na půl 8 a vyzvedava ji tchyně v půl 3 (dřív to nejde, vyzvedavani po spaní je nejdřív v půl 3), vyzvedne ji, počká s ní u nás a já přijdu domů třeba mezi 5-6. Máme to hodně různé, někdy to vychází ze je doma manžel takže ji vyzvedne i on. Ale ve většině případech prostě je ve školce od 6-15 a zvládá to dobře. Ve školce se jí líbí 🙂

ivis_b
3. led 2024

Dcera v říjnu 3 roky, já od listopadu v práci, mám normálně celý úvazek. Mám hodně pružnou pracovní dobu, můžu využívat home office, ale zároveň mám časově i psychicky náročnou práci, takže když vyzvednu dceru někdy z nějakého důvodu dříve, třeba už ve 3, tak pak prostě dělám doma. A doma někdy dělám doma i tak, když je třeba. Manžel totéž, ten dělá běžně až do večera a mě to taky čeká. Je mi líto, že už nemám čas se dětem pořádně věnovat (syn je ve druhé třídě, hlídání nemáme), ale prostě oba máme časově náročná povolání a oba se jich nevzdáme. Částečný úvazek na našich pozicích nepřipadá do úvahy, resp. já kdybych si dupla, tak by to šlo, ale nechci a nepovažuju to v mém případě za kolegiální řešení. Dcera naštěstí školku bere, ze začátku to bylo slzavý údolí, ale teď tam chodí ráda a o Vánocích se jí po školce už stýskalo, pořád se na ni ptala. No ale kdyby se jí tam nelíbilo, nic by to na věci nezměnilo, tak to prostě je. Byla jsem s dětmi doma 2 a 3 roky, věnovala se jim, co to šlo, ale teď je čas se zase věnovat práci, tak to beru. A děti jsou zatím v pohodě. Snad to vydrží.

rkozakova
3. led 2024

Mám dvě deti. Syn si se školku od začátku nesedl. Zvykal si rok,za celou dobu školky tam spal cca 3x. (Ještě,ze jsem byla doma s mladší dcerou) Za to dcera by tam spala klidně pořad. (Stejnak ji ale vyzvedavam nejčastěji po obědě. Dělám kvůli dětem převážně noční směny.

la_amanita
3. led 2024

@veronikaveruverule já nejsem personalistka ani právnička, nevím, co bych ti ještě víc řekla.

ai30
3. led 2024

@veronikaveruverule Z me zkusenosti je to v pohode. Nestresovala bych se tim ted, je to jak to je, resila bych to az v momente, kdy by byly signaly, ze je to na dceru moc.

barunkasem
4. led 2024

@ilone naprosto souhlasim, uz ted se bohuzel muzeme skoro vsadit, ze dcera to uplne dobre snášet nebude, protoze uciti přehnanou nervozitu z matky.
To je realita, tak to prpste funguje. Jsem ucitelka ze skolky a 90% ty nervozni nevrlé deti daji rodiče.

Pardon..

emillyhk
4. led 2024

Mám trochu mladší dítě (tři mu budou za pár dní), od září je v dětské skupině. Vodím v 8, manžel vyzvedává cca v 15:30. Mohl by i o hodinu dřív, hned po spaní a svačině. Zkoušeli jsme to tak, ale synovi to nevyhovuje, nestíhal si ještě pohrát. Proto vyzvedáváme později. My jako rodina jsme s tím v pohodě, dělám různě na směny, několikrát týdně přijdu z práce až když syn spí. A on i manžel to zvládají v pohodě 😉 Jediné co se u nás změnilo, že když už jsem doma, syn na mě víc visí, nemůžu bez něj ani do vedlejší místnosti. A všechno musím dělat já (čistit zuby, převlékat, apod.), táta nemůže nic. Přitom když jsem v práci, tak si na mě skoro ani nevzpomeneme, jen se třeba zeptá, kde jsem a jde si hrát.
Takže se toho neboj, když budeš v pohodě ty a dceři to podáš jako hotovou věc bez prostoru k diskusi, je dost pravděpodobné, že to bude úplně v klidu 😊

lcn162
4. led 2024

Pokud budeš nastavená na to, že to není nutné, tak budeš mít problém ty i dítě. Z vlastní zkušenosti děti vnímají jen to, jestli odchází dřív nebo později než ostatní děti a neřeší, jestli tam jsou 6 nebo 8 hodin. U nás jsme měli zase problém, že dcera chtěla odcházet jako poslední...

svha
4. led 2024

Mám za sebou druhý návrat do práce po RD 😀.
Oba byly náročnější pro mě, mou psychiku. Dětem se ve školce ve skrze líbí. Mám pružnou pracovní dobu. Syn chce být ve škole déle, ale když vyjde poo, je šťastný.
Jde o velice individuální věc.
Moc přeji, ať se sladíte. Ono to vše strašně rychle uteče. Starší už si chodí sama a já se pořád divím,kdy se to stalo 🤔😄.

klaari
4. led 2024

@veronikaveruverule dle mne to je ok, taky jsme to tak měli. Nezminuješ zda má někdo z vas HO možnost, pak jde vyzvednout po O nebo v 15h, treba jednou týdně. Jak přijde jaro, budou venku a nebude chtít domu.

veroniquecz
4. led 2024

@veronikaveruverule za mě ideální úvazek 0,7. Je to i s přestávkou necelých 31 hodin týdně. Měla jsem to tak, že pevnou od devíti do dvou a zbytek jsem si nadpracovala jak jsem potřebovala - máme pružnou pracovní dobu od 7 do 7. Nutno říct, že když jsem potřebovala být v práci déle, tak vyzvedával po třetí manžel. Dcera je sova, tak jsme ráno chodily až na půl 9. Teď končím RD a udělám to zase stejně. Jen starší už chodí do školy, takže si nastavím začátek na dřív. Odpo vstávali ve školce kolem půl třetí, svacina a kolem třetí teprve byli “ready”, takže i vyzvednutí po té třetí ideál. Teď to vidím úplně stejně, za mě nejsi tolik bitá na penězích, ale časově to není od rána do večera.

angelinie
4. led 2024

@veronikaveruverule Ahoj, já musím říct, že v tomhle máme asi dost štěstí s manželem, protože si můžeme dovolit vodit každý den děti do školky / školy spolu a i vyzvedávat spolu. Takže aktuálně nejmladší je ve škole od 7:45 do 15. Semtam jde po obědě, když není tolik práce. Já mám pro tyto účely zkrácený úvazek a nemůžu si to vynachválit. Jak tu někdo psal, mohli bychom mít víc peněz, ale pro nás oba s mužem je priorita rodina a čas strávený s ní. Docela mě zarazilo, když tu někdo psal něco o tom, že bere ohled na kolegy a tak nešel do zkráceného úvazku. To jsou fakt pro někoho důležitější cizí lidé než vlastní rodina? 😯 každopádně abych odpověděla na otázku, přijde mi dlouho, když je dítě ve školce přes 8 hodin denně (tolik netráví ani většina dospělých v práci), můj názor 🖐️

fatal_error
4. led 2024

ja ti reknu, jak jsem to mela ja ted pred touto materskou se tretim synem.

chodila jsem mezi rodicovskou s prostrednim do materske s nejmladsim do prace na zkraceny uvazek 0,7 s tim, ze ctvrtek jsem mela uplne volno a utery jsem pracovala z domova. pracovala jsem od 8 do 15:30. rano odvadel kluky do skolky manzel na 8:30, pracuje od 9, v praci je autem za 15 minut, takze super. ja jsem odchazela z bytu prvni, abych byla v 8 v praci. v praci jsem koncila v 15:30, pak jsem letela do skolky (metro + autobus), do skolky jsem prilitla v 16:15, nekdy i v pul, kdyz stal bus v zacpe a to uz na tebe u nas blbe cumej, ac maj mit do 17.
zpetne vzato to byl akorat stres, honila jsem se a po tehle materske to udelam urcite jinak. urcite kratsi pracovni doba nebo alespon vice HO. treba 2 dny HO, 1 den volno a 2 dny fyzicky do kancelare, nejlepe na 7h i s obedem.

ja si myslim, ze honit se neprospeje fakt nikomu. byt vyflusana, tak to se podepise i na detech. mne osobne treba potom dost tecou nervy, kdyz od rana do odpoledne padam na hubu.

weri1
4. led 2024

dítě může být ve školce spokojené, ale prostě být ve školce třeba 9 hodin je masakr. Pro každé dítě a říkejte si co chcete.

ilone
4. led 2024

@weri1 no já z toho žádná traumata u svých dětí nepozoruji..

me_druhe_ja
4. led 2024

@weri1 proč?

drep
4. led 2024

Měla jsem “ten luxus”, že dcera začala chodit do školky ve dcou a třičtvrtě nejdřív jen na dopoledne. Já měla jeden den 8-18 a vyzvedávala máma a jeden den 7-8 druhého dne, vyzvedával tchán, zbytek jsem pracovala ještě jeden až dva dny na dopoledne. Po 4 měsících tam začala spát jeden den v týdnu a až ve třech a třičvrtě tam spala častěji. Jsem intenzivista, home office a zkrácena pracovní doba nepadá v úvahu, dnes pracuji na plný úvazek a dcera je ve školce 7 (jsme tam suverénně první, pracuju od sedmi a díky primářově benevolenci můžu dobíhat později) až 15:15 (manžel dělá do tří) a i když někdy vyzvedávám v 15:50, nepláče po mamince. Je fakt, že ji občas vyzvedne tchán po obědě, když jdu domů po službě, tak já taky (min. Jednou týdně), ale především to máme s mužem prostě v hlavě srovnané, že jinak pracovat nikdy nebudeme, tak to nemá jiný řešení.