Státní x soukromá školka, která je vhodnější?

mysicka_lb
27. kvě 2017

Milé maminky, zajímal by mě váš názor. Když nebudete uvažovat otázku financí, myslíte, že je pro tříleťáka vhodnější státní, nebo soukromá školka? Člověk by řekl, že když se za něco víc platí, bude to "lepší", ale je to opravdu tak? Obešla jsem snad všechny soukromé školky u nás ve městě a valnou většinou je to o tom, že si nějaká paní bez pedagogického vzdělání usmyslela, že se po mateřské nevrátí do práce, ale otevře si soukromou školku. Vybudovala ji v nevhodných prostorách (rodinné domy s malými místnostmi a prudkými schody, budovy v centru města bez jakékoli zahrádky či možnosti venčení....) a jako zaměstnance přijala své rodinné příslušníky či kamarádky. Doplnila samozřejmě vzdělání nějakým dálkovým studiem, jinak by to asi nešlo.... a začala přijímat všechny děti ve věku 1 - 6 let, které projevily zájem, aby naplnila kapacitu. Určitě je to skvělé pro rodiče, jejichž děti nevzali do státní školky.... Ale když je na výběr mezi státní a soukromou školkou, myslíte, že dá ta soukromá tříletému dítěti víc? V té jedné jediné soukromé školce, kam bych malého dala bez přemýšlení, mě od toho odrazují, že tam budou jen mladší děti, které nepřijali do státních školek, a bude mezi nimi zaostávat ve vývoji. Chci pro syna to nejlepší, zaplatila bych za to cokoli, ale pořád přemýšlím, jestli "to nejlepší" nakonec není ta velká školka s krásnou zahradou u nás na sídlišti, ke budou samé stejně staré děti. Řešil někdo něco podobného?
P.S.: Prosím bez hádek a psychoprofilů mé osoby🙂

blahova_andrea
27. kvě 2017

@123jana123 a státní školka vám nabízí docházku i o prázdninách, že se divíš, že soukromé jsou zavřené? u nás jede i státní jen dva týdny, větší část prázdnin je zavřená a stejně to člověk musí pokrýt a vymyslet jinak

marketa11112
27. kvě 2017

Ja skolku zatim tedy nehrotim..synovi ted bude 2,5 roku a ja za chvili porodim, tak bude s nami doma..ale..jsme na vesnici, mame zahradu , zvirata, chodime na hriste mezi deti....zacina si s nimi hrat.....tak za rok asi zkusime prihlaseni do statni skolky do vedlejsi vesnice, davala bych ho tam jen na dopoledne.....kazdopadne do soukrome skolky , navic s nejakym vyucovanim cehokoli navic, bych sve deti nedala...chci, aby mohli byt detmi co nejdele, zamerneho a nuceneho uceni budou mit jeste dost a dost....

Vcera prisel nastvany i manzel....se synem na ruce zasel za kolegy do prace.nejaky cizi muj zacal manzela premlouvat, at da syna k nim do soukrome skolky, ze ho tam srovnaji, ze je moc zavisli...manzel mel syna na ruce.....ze ho budou ucit anglicky......tak to ani nahodou.........vidim to pak u manzelovo sestry...jeji kluk v peti letech zvatla, spatne vyslovuje, neumi ani cesky, ale hlavne ze umi par anglickych slovicek....

mollyweasley
27. kvě 2017

@blahova_andrea No tam, kde pracuju teď, jsou spolu učitelky od 10 do 12:15. Takže na řízené činnosti vůbec. A v našem městě se dvouleťáci dostávají v pohodě, my zrovna dostaneme v září myslím dva, co budou slavit druhé narozeniny v létě.
Je to všechno o školce, někde to funguje, někde s obtížemi, jinde vůbec. Já osobně jsem za věkové rozdělení ráda, u nás jsme teď jenom dvě třídy, takže to je prostě na "mladší a starší".

verdos
27. kvě 2017

@mysicka_lb Nečetla jsem odpovědi. Jen vysvětlím (psala jsem o tom i článek) - státní dostávají dotace od státu. Soukromé je buď dostávají v menší míře (rejstříkové) nebo v žádné míře (kluby apod.). Jasně, že vysoké náklady mají všichni, takže zbytek se musí dorovnávat placením - ve státních školách/školkách symbolicky (hl. na materiály na tvoření a takové věci), v nestátních se musí dorovnat i ten schodek vůči státním penězům. Kvalita všech škol se neřídí penězi, ale lidmi, kteří danou školu tvoří a také vaším očekáváním o tom, co kvalita vlastně je (o tom už jsem se rozepisovala také na více místech). Ujasněte si, co chcete pro své dítě, co očekáváte, a podle toho mu najděte vhodnou školu (bez ohledu na zřizovatele a na peníze - máte-li na to) ;). Ani jedno z toho s kvalitou (obecně) nesouvisí...

123jana123
27. kvě 2017

Ano u nás jedou státní školky minimálně měsíc o letních prázdninách. A jinak běžné funguji o Velikonočních , podzimních , zimních prázdninách apod . Soukromé, mají zavřeno vždy současné s tím jak mají děti prázdniny ve škole @blahova_andrea

karol89
27. kvě 2017

Klaudinka je v soukromé školce, kde jsou děti smíšeně od dvou let do předškolního věku. Školka využívá prvky montessori a waldorfu, podporuje samostatnost dětí. Pokud nastane konflikt, tak se řeší aktivně s těmi dětmi, vše se jim vysvětluje. Dochází tam za nimi anglicky rodilý mluvčí, jedna z učitelek na ně mluví anglicky a ve třídě mají i přímo chlapečka, který mluví jen anglicky + vietnamce, který taky česky moc nefunguje. Mají řízenou a volnou činnost, jednou týdně každý pátek jógu. Stravování zdravé, zákaz bonbonů a sladkostí. docházka o prázdninách je jen červenec, srpen je zavřený. Na školku pak navazuje základní škola a gympl. Státní školku mám hned pod okny ale dojíždíme MHD 2,5 kiláku do této a neměnila bych. Je to pro mě na prvním místě i když stojí 30tisíc ročně. Starší se starají o mladší, pomáhají je oblíkat, pomáhají jim vyrábět a mladší se učí od těch starších, protože se s nimi musí umět domluvit a berou je třeba i jako vzor. Řízená činnost je kolikrát rozdělená podle věku. Často tam pečou a vše je ve zdravějších verzích .. nedávno dělali bonbony z ovoce. Určitě udělám všechno pro to aby tam za pár let mohla nastoupit i Sofinka.

kacenecka_24
27. kvě 2017

Tak můj syn vyzkoušel státní jesle i když jenom na jeden/dva dny v týdnu. Spokojený. Jednu státní školku - nespokojený, začal se počůrávat, brečel, že tam nechce jít. Druhou státní školku - absolutně spokojený, do školky se těší, když je nemocný, tak ho mrzí, že nemůže do školky jít. Takže za mě je to o lidech a o tom, co dítku vyhovuje.

reinne
27. kvě 2017

Co se školky týče, je to o lidech. Státní školka může být dobrá a špatná a soukromá taky. Co se soukromé týče, tak je výhodou flexibilita, delší otevírací doba, otevřeno i v období prázdnin a hlavně menší počet dětí, Mě přijde šílené, když je ve třídě 20 dětí a dvě učitelky. Je pravdou, že v soukromýc učitelky nemusí mít nutně pedagogické vzdělání, ale já osobně to jako mínus neberu .Pro mě je podstatné, jaký vztah ty učitelky k dětem mají. Co by mi bylo platné, kdyby byla učitelka VŠ v oboru, ale neměla k dětem vztah? Takže vzdělání personálu pro mě až tak důležitou roli nehraje, podstatné je, jakou má personál motivaci. Chce to vyzkoušet.

panickatlamicka
27. kvě 2017

@karol89 30 litru za rok? To je „zadarmo". Mnohde das tu samou castku za jediny kvartal.

lucieandrlova
27. kvě 2017

@mysicka_lb nejlépe si zjistit reference ostatních maminek, třeba si sednout pŕed školku, pozorovat, zeptat se maminek a dětí. Jak už tady někdo psal, je to hodně o učitelkách... máme zkušenosti z obou školek. Soukromé jesle super!! Dcera udělala velký pokrok, potom šla ve stejné školce do vyšší třídy a přestalo se jí tam líbit. Další rok šla do státní a naprostá spokojenost... soukromá školka má taky nevýhodu, že přijme každého, pokud si to zaplatí... tedy i problémové děti..
Státní - ze začátku jsem měla strach z velkého kolektivu, ale zbytečně. Dceru to aspoň "srovnalo" a trochu pochopila o čem je život...
Státní školky mají obvykle větší zahrady a třídy a to je to, co větší děti potřebují...
Mimo to do soukromé školky často chodí děti, které tam rodiče přivezou odkudkoliv a zase je pak odvezou, takže dcera měla odpoledne málo kamarádů... do státní školky chodí děti z okolí a potkávají se potom na hřišti, v obchodě...

eva1987
27. kvě 2017

@blahova_andrea Nevim jak to myslis, ale v soukrome aby byli 4-5 lete s mininama mi prijde rozhodne problem, ted ve statni jsou 5-6 lete spolu a nikdo mladsi tam neni.

karol89
27. kvě 2017

@panickatlamicka my měli odložený splátky o dva měsíce a je to dražší pokud dítěti nejsou 3 roky, takže září bylo dražší než když jí pak už ty 3 roky byly .. takže jsme platili 3250Kč jinak vychází na 2500Kč což fakt neni zlý .. a k tomu je cca 1000Kč jídlo + do toho započítávají i školní akce .. často jezdí do divadla nebo byli v keramické dílně apod.

Jinak ještě dodám, že jsem si o jiných školkách nic nezjišťovala .. hodně dopředu jsem pro tuto byla rozhodnutá .. převládají tam z 90% dřevěné hračky, nic kýčového mluvícího hrajícího plastového tam neni ..

reinne
27. kvě 2017

@karol89 za tyhle peníze se dá sehnat soukromá školka??? To bych brala taky. U nás se člověk na 7500 bez jídla ani nepodívá, a to je ještě super cena

karol89
27. kvě 2017

Jinak mě docela mrzí, že si někdo myslí že v soukromých školkách je záměrné a nucené učení čehokoliv navíc a že tím děti ztratí dětství .. nevím, kam na takové názory chodíte ale vůbec to tak neni. To, co se tam učí se učí formou objevování, zjišťování a hraní. Baví je to a učí se to naprosto přirozeně. Nic neni nucené ani záměrné. Funguje to tam stejně jako doma .. nebo vy je doma neučíte barvy, tvary, zvířata apod?

Ani ve škole pak neni žádné nucené učení, všechno se učí objevováním, zajímáním se .. a prostě jinak .. žádné osnovy a žádný tlak .. mají tam okruhy kterými se řídí ve všech předmětech. Na učení písma používají pískovničky apod. Prostě je to úplně jiný styl než v klasice. Žádný tlak a žádné nucení, jdou na to jinak a právě proto ta škola vznikla.

Cizí jazyky jsou v tomto věku navíc obrovskou výhodou, neberou to jako něco cizího .. přirozeně to poslouchají a přirozeně tomu věnují pozornost, jde jim to do hlavy v podstatě samo. V tomto věku jsou jako houby a nasávají informace.

Soukromé školky jsou přátelské, rodinné, s respektující výchovou, to neni žádná vojenská školka aby tam děti srovnávaly ..

karol89
27. kvě 2017

@reinne jojo a vznikají slevy se sourozencemi nebo při zaplacení celého roku najednou .. fakt to neni blbý a to si nemůžeme vyskakovat ale jsem nadšená, Klaudinka ještě víc a neměnila bych v žádném případě 🙂

eva1987
27. kvě 2017

@karol89 Tak to je pěkná cena, my platili 11.800Kč za měsíc, takže ročně 141.600Kč což je opravdu dost, a to jsme vesměs na vesnici kousek od Prahy. Ale zase malá to tam milovala, docházíme tam i dodnes za angličtinou, za kamarády, a třeba včera tam byla malá na pyžamové párty 🙂

mollyweasley
27. kvě 2017

@karol89 Ve státní školce se ale děti učí úplně stejně. Jak jinak by se tříleté měy učit? V Rámcovém vzdělávacím programu pro předškolní vzdělávání kladou na hru velký význam a celkově se ví, že dítě se učí skrze hru, samo objevuje. Ve státních školkách ty děti nesedí v lavicích a neučí se zpaměti básničky.

karol89
27. kvě 2017

@mollyweasley no však jo .. právě proto nechápu komentář výše ..

mollyweasley
27. kvě 2017

@karol89 A jaký ale? Já jsem si žádného nevšimla, přišlo mi, že obhajujete něco, na co nikdo nenarážel 🙂

karol89
27. kvě 2017

@mollyweasley nahoře od Markéty, která píše že by dítě nedala do soukromé školky, kde se učí něco navíc, že na nucené učení budou mít ještě času dost a že chce aby mohly být dětmi co nejdéle .. na to jsem narážela svým komentářem, že se nic nuceně neučí a že naopak cizí jazyk je velkou výhodou, protože to berou naprosto přirozeně. Že je škoda, že si tahle někdoo soukromých školkách myslí, že se tam učí něco navíc nuceně a ztrácí se tim dětství přitom to je jinak.

martinka_33
27. kvě 2017

A my nemáme na soukromou peníze ☹ Dcera (2,5 roku) chodí na dvě dopoledne týdně do soukromé a klidně bych jí tam nechávala víc! Ale mě je šumák, že si jedna máma na mateřský otevřela školku, je mi šumák jaký to jsou prostory, hlavní je, že tam chodí ráda a že si nikdo nestěžuje, že mlátí jiný děti (ono tam moc dětí totiž nechodí), vážně jsem spokojená, že se tam vylítá a dostane se jí dostatek pozornosti, což by ve větším kolektivu nešlo..

ivular
27. kvě 2017

Syn chodil půl roku do soukromé MŠ a pak další dva roky do státní. V jeho případě byla soukromá školka nesrovnatelně lepší - učitelky se snažily ty děti opravdu rozvíjet, netlačit je do modelu "nevyčnívajícího průměru".
Bohužel jsem z finančních důvodů nemohla syna v té soukromé MŠ nechat déle. Na státní si následně zvykal strašně dlouho - pořád mě prosil, aby se mohl vrátit do té soukromé.. Tu státní vlastně začal zvládat až v 5,5 letech.

mysicka_lb
autor
27. kvě 2017

@reinne S tím počtem dětí s tebou naprosto souhlasím a je to i hlavní důvod, proč bych tak ráda dala syna do soukromé školky. Co se týče toho vzdělání.... Setkala jsem se třeba s "tetou" v soukromé školce, která měla 14 letou dceru a žádné jiné děti, pracovala v úplně jiném oboru a pak dostala nabídku od své kamarádky, tak do toho šla. Tvrdila o sobě, jak ji to chytlo a jaký má k těm dětem vztah. No super.... Jenže se mě hned ve dveřích zeptala, jestli mám dítě do dvou let (měla jsem tříletého, co vypadá i se projevuje jako starší). Bylo vidět, že nemá ani tušení, jak vlastně vypadá tříleté dítě. A člověka pak logicky napadne, že asi nebude mít ani tušení, co od tříletého dítěte očekávat a jak se k němu chovat. Pak to může dojít až k takovým absurditám, co jsem viděla zase v jiné soukromé školce. Teta hodnotila děti, kdo co jak zvládá, a "zrovinka náhodou" všechno vyhrával pětiletý kluk a dvouletý byl ve všem "ostuda". Vůbec ji nenapadlo, že by třeba na dvouletého měla mít jiné nároky. Věřím, že to můžou být strašně hodné ženské, co mají rády děti, ale jsou prostě úplně mimo a já bych jim to své nesvěřila.

tulena
Autor odpověď smazal
Zobraz
pincola
27. kvě 2017

@mysicka_lb Souhlasím!!! Zrovna jsem to chtěla napsat!!! Já v soukromé školce pracovala a od té doby ví, že soukromou školku NIKDY. Ve státní to může být blbé, když je zlá učitelka, ale mají normy ohledně vzdělání pedagogů, zkušeností, hygieny, jídla, režimu dne, je tam ředitelka, která za vše odpovídá. Soukromá? Asi jsou i dobré, ale záleží na lidech. V té naší: přišla jsem na první pohovor. Ředitelka řekla, že si mne chce vyzkoušet, ať vezmu děti ven!!Cizí děti dala ven mne-cizí ženské!!!Aniž by to matky věděly!!!

Jídlo. Slibovala kdovíjaké Bio obědy. Nakonec vařila doma a občas nestihla, tak i nařídila, ať dětem dám kojeneckou kaši, která tam byla stále. taková ta sunarka pro miminka! Svačiny jsem často kupovala dětem ze svého. Nedovezla nic.

Záchod jeden pro všechny, děti, dospělé..

Druhá učitelka bez speciálního vzdělání, přijatá jen že uměla anglicky. O dětech nevěděla nic a dávala jim na zadek, když nechtěly spát!!!

Jinak program sjme si dělaly myslím pěkný , dětem se u nás líbilo. Maminky říkaly, že děti se celý víkend těší, to bylo fajn. Ale to jídlo ta ty prachy celkem síla. I ta kolegyně, bez vdělání k tak malým dětem.

navíc k nám chodily i děti, kteér do státní nebyly přijaté pro nějakou poruchu, takž eano měly jsme každá 5 dětí, ale z toho dvě ne uplně zdravé. jeden byl třeba autistický a druhý těžce hyperaktivní (extrémní nedonošenec). Ředitelka je přijala, potřebovala klienty. Takže zas o tolik víc času na ty jednotlivé děti taky nebylo.

Říkám si, jak to je jinde. No co kdybych ty děti té ředitelce nedovedla zpět, tehdy na tom pohovoru!!Nevzalasi ani občanku, nic. porstě paní, co si založila školku a nic o tom nevěděla.

1miska
27. kvě 2017

Muze byt skvela soukroma i statni, obe muzou byt propadak.... zalezi hlavne na ucitelkach, my dali malou v necelych trech ketech do soukrome, do statni se nedostala a moc jsme to neresili. Letos by se uz dostala, ale jeste rok ji tam nechame, ac jsme to tak puvodne neplanovali, pac nam to prijde skvele, maly kolektiv, super ucitelky, nadsene, vystudovane, bohaty program, jeden den pecou sami kolace, udelaji si testo atd. dalsi den jdou na celodopoledni vylet na ovci farmu atd... ale hlavne bezproblemova domluva o vsem, ohledne spani, jidla, vseho... ale za rok pujde uz skolky i jeji segra tak pofrci obe do statni a verim ze to bude taky fajn, ale mit na to finance urcite je necham v tady te skolce... ale skolkovne 8500 + jidlo x 2 deti...:( to je moc🙂

rebe
27. kvě 2017

U nás je to tedy přesně naopak. Přímo v ulici máme mega školku s obří zahradou, do které chodí 300 dětí. Ale když chodíme v zimě okolo na procházky, vypadá to, že je školka zavřená. Děti jsou venku cca hodinu týdně. Ano, týdně!!! Některé dny nejdou ven vůbec, a to vážně nemusí ani pršet nebo být kdovíjaká zima. Letos byla boží zima, spousta sněhu a krásné počasí, hned za plotem školky je louka, kde se dá sáňkovat – děti ze školky jsme tam potkali 3x, pokaždé to bylo max. 20 dětí (z těch 300, které tam chodí). A přístup učitelek? Samozřejmě netuším, jak to probíhá ve třídách, ale venku pořád po dětech pokřikují a chovají se s k nim bez respektu a pochopení. Nikdy!
Takže vozíme dceru do soukromé. Venku jsou v zimě pořád kromě svačinky, oběda a spaní, v létě jsou venku pořád a děti mohou na zahradě i spát – upřímně, to pro mě byla jedna z nejdůležitějších věcí. Je tam max. 15 dětí na 2 lektorky, věkově smíšené. Dceřiny nejlepší kamarádky mají 3 a 5 let, obě se navíc i hodně kamarádí s mým dvouletým synem. Takže nějaké "mimina a předškoláci" vážně nevidím jako minus, ale jako obrovský přínos. Učitelky se chovají respektujícím způsobem, dětem kromě vzdělání poskytují i opravdový citový vztah (když se někdo potřebuje pomazlit nebo pochovat, vždycky pro něj mají otevřenou náruč). S kamarády ze školky se vídáme i ve volném čase, takže vůbec nevadí, že nejsou z okolí. A v okolí máme navíc kamarády další. Provozovatelka školky má nejlepší možné vzdělání, lektorky jsou většinou studentky, ale práci dělají s obrovským zápalem.
Za sebe bych opravdu nedělala rozlišení soukromá/státní, je jasné, že v obou kategoriích může být velký rozptyl v kvalitě. Ale při stejných výchozích podmínkách mi připadá, že soukromá nabízí opravdu hodně bonusů navíc. Neměnila bych, i když platit ji dvěma až třem dětem naráz bude mazec...

hojda
27. kvě 2017

Každá školka je jiná, některá státní super, některá ne. To samé u soukromých - ale u těch člověk tak nějak pozná, když tam dojde, jestli je to opravdu školka, nebo jen hlídací koutek. Pak jsou soukromé školky exkluzivní a o těch se to taky v okolí ví, které to jsou🙂. Přeju šťastnou ruku při výběru. Já se byla taky podívat v soukromé školce a hned jsem poznala, kde se na nás dívají jen jako na možný příjem a děti jsou jim vlastně šumák☹. Máme vyzkoušenou soukromou, státní i lesní a naštěstí všechny byly super🙂. Ptej se rodičů v okolí.

hojda
27. kvě 2017

@rebe Tak u nás zase neopak, soukromá školka ven skoro nechodila. Záleží na ředitelce a učitelkách. Jinak státním školkám na to dokonce chodí i kontrola a mají předepsáno 2 hodiny čistého času venku, což se vlastně nedá ani stihnout (ráno řízená činnost, svačina, oblékání, procházka, svklékání, oběd). Jsem se musela smát, že státní školky jsou vlastně kolikrát víc venku než třeba lesní - v zimě určitě dopoledne 2 hodiny venku čistého času nebylo v lesní díky oblékání (když je krásně, tak jsou venku celý den).

rebe
27. kvě 2017

@hojda Tomu moc nerozumím, jaké oblékání v lesní školce? Tam je velká výhoda v tom, že děti jsou po příchodu rovnou venku, nikdo je nesvléká, tudíž je nikdo potom ani neobléká. Většina lesních školek má jako zázemí jurtu nebo teepee, jak by tam děti mohly nebýt venku?
Jinak si myslím, že problém s časem je u běžných školek právě v tom, že se řízená činnost odehrává pouze vevnitř. Proč by se řízená činnost a vzdělávání nemohla odehrávat venku? U nás se to takhle děje, takže pobyt někde uvnitř není vůbec potřeba.
Na rodičovské schůzce ve státní školce ředitelka prohlásila, že si zakládají na pobytu venku, že jsou s dětmi venku opravdu hodně venku, takže nám může zaručit, že s nimi budou venku každý den minimálně 20 minut (!!!). Tak nevím, školkám v Praze o těch normách asi nikdo neřekl...