Odmítá si mě vzít - jsem ve čtvrtém měsíci

cathnox
2. kvě 2023

Dobré odpoledne, milé diskutující 🙂 Spíše než s žádosti o radu, se jdu nejspíš jen vypovídat. S partnerem jsme spolu dva roky. Je nám 33, pomalu jsme začínali mluvit o rodině, když mi gynekolog řekl, že ze zdr.důvodu mi to až tak snadno nepůjde. Tak jsme si řekli, no co, a přestali se chránit, a že to tedy začnem zkoušet už teď :D Jaké překvapení, když se po několika měsících ty dvě čárky fakt objevily. Partner měl a má obrovskou radost, těší se, bude vynikající otec, je zodpovědný, spolehlivý a pracovitý. Se mnou je to horší. Uvědomila jsem si, v jak pro mne nepříjemné až svazující situaci jsem. Nikdy jsem nechtěla být svobodna matka, a ejhle. Poukazuje na to i má rodina, často se mne na svatbu někdo ptá, a mi nezbývá nic než říkat, že o to přítel nestojí. Podotýkám, že moc dobře ví, že si z celého srdce přeji, aby se bejby narodilo do úplné rodiny. Nedovedu se ani z těhotenství radovat, když vím, že o mne až tak úplně nestojí, když jsou mu tyhle mé opravdu velké trápeni lhostejné. Diskuze proběhly, buďto skončí hádkou, mlčením, pláčem. Tyhle situace mi dávají pocítit, že jsem inkubátor, který se bude podřizovat. Vše se točí podle něj. Budeme se stěhovat xx kilometrů do JEHO rodiště, ON koupil byt, ON tady rozhoduje o svém volném čase, ON je tady ten svobodný člověk, ON je ten, kdo rozhoduje, jestli mne nechá s dítětem jako svobodnou matku…..

jerrabina
2. kvě 2023

Nebo možná ještě spíš se sama sebe zeptej, jak by to vypadalo kdybys zůstala jako svobodná matka, jakože fakt na dítě úplně sama dokud kojíš a někdy časem mooožná stridavka nebo neco. A jak by vypadalo se furt podřizovat a byt inkubátor a koule na noze, služka a nic nebude dost (možná,ja to tak měla, tak jsem ho kopla do zadku, táta je dobrý pořád, jako ex je taky fajn 😁) A jsem neskutečně vděčná, že to dítě mám.
Udelej si z dítěte spojence, mluv s ním, dítě v bříšku dokáže být sluníčko, zdroj dobré nálady a podpoří Te, uvidíš. Elisce jsem taky ještě v bříšku vysvětlovala proč jsem ve stresu, ale ač pro sebe jsem uvažovala "ten debil tohle a tamto", dítěti v bříšku jsem říkala "tatínek neumí, bojí se,... Ale má tě rád" a tyjo i tohle pomohlo i mě. Fakt hodně 😁

veronikav31
2. kvě 2023

@jerrabina a co kdyby řekl, že rozchod než svatbu?to si myslím, že ve 4.měsíci těhotenství je trochu už pozdě .toto zkusila moje bývalá kolegyně,byla svatba,mají dvě holky a už se rozvod blíží ke konci.ty si myslíš,že papír něco vyřeší?osobně tohle beru jako vydírání a to se může v hádce změnit ve zbraň,která dokáže ublížit

orchidis
2. kvě 2023

Když ptáčka lapají... no... co chceš slyšet? Že je mu jedno, co ty chceš? Že si vynutí svoje a ty ničeho nedosáhneš? Že tě má teď už v hrsti? Ženit se nebude, byt na tebe psát nebude, stěhování si vynutí, příjmení taky. Logicky. Má tě v hrsti. Nerada jsem špatným prorokem, ale tohle tady nečtu poprvý ☹. Pak to ještě končívá skřípnutím přes prachy. Nestěhuj se, dobře ti radím. Sekni do toho zavčas.

petulkadodo
2. kvě 2023

@cathnox Mně přijde, že to v zaplavě hormonů trochu zveličuješ. 50 % dětí se rodí mimo manželství, pro spoustu lidí je to jen papír, který stejně nezaručuje, že z tebe jednou nebude samoživitelka. Já osobně bych se těhotná ani vdavat nechtěla, s břichem si to člověk moc neužije. Otec bude tak jako tak, jen na matrice podepíše papír navíc. Jen ten majetek nebudete mít společný, což vzhledem k tomu, že byt už koupil, svatba stejně nezmění. A svatba z donucení? Myslím, že ji teď nechce z principu, protože na něj tlačíš.

mafulin
2. kvě 2023

Já nevím, ti dnešní chlapi mají pocit, že svatba je větší zavazek než dítě. A samozřejmě očekávají, že i bez ní se bude dítě jmenovat po nich.
Myslím, že tohle by se mělo řešit před dětmi. Ale když už jsi v takové situaci, určitě bych dítěti dala svoje příjmení. Proč by se mělo jmenovat po něm?

martt
2. kvě 2023

A nemůže být problém i v tom , že on šel do vztahu s tím, že se nechce ženit a ty sama píšeš, že jsi taky po svatbě nikdy nijak netoužila až teď vlivem hormonů se to u tebe změnilo. On se taky může citit být zahnany tímhle do kouta. Promiň , ale tohle jste si měli vyřešit před tím než si otěhotněla. A žádný papír ti nezaručí, že jako matka samozivitelka stejně nezůstaneš .

janule0123
2. kvě 2023

Dite je větší závazek než svatba a mám pocit ze se toho pánové boji paradoxně naopak, dite kolikrát čtení sami, ale ze svatby mají respekt… já to měla za sebe vyřešeno… nikoho do svatby nutit nebudu ani se “pripominat” a dite bude mít příjemní po mě (ať se k tomu budoucí otec postaví dle svého uvážení) … v případě později svatby se přejmenuje i dite, problém bych v tom neviděla … když rodina, tak se máme jmenovat všichni stejně… kdyby něco, tak děti by byly stejně se mnou, většina zařizování kolem děti na me … tak proč by se měli jmenovat jinak než já …jsem v tomhle asi tvrdší..: ale v rodině vidím ze zůstali sami s dvouma detma, obě dali příjmení po otci a oběma slibovali tatinci romanticky představy jak bude dite většina půjde za druzicku …takže to jsem nechtěla

suzanna123
2. kvě 2023

Tohle jste si měli vyříkat předtím než jste se přestali chránit. V tuhle chvíli je to o tom, že ty očekáváš, že si tě vezme a on nevidí důvod. Asi bych neměla potřebu nutit do svatby někoho, kdo nechce. Dát mu najevo, že já chci a mrzí mě to, říct mu svoje důvody - ano, ale on má plné právo to nechtít. Nemusí ti nic argumentovat - prostě nechce. Na druhou stranu, ty by ses podle toho měla zařídit a chovat se s ohledem na to, že společné hospodaření nebude společné, když dojde na rozchod a že jestli je jeho neochota ke svatbě snahou nechat si otevřená zadní vrátka, tak je lepší, aby mimino mělo tvoje jméno (dávat mu svoje jméno natruc nebo jako donucovací prostředek mi teda přijde jako totální pitomost).
Jinak bych se na tvém místě zklidnila - to, že si tě nechce vzít, neznamená, že tě chce opustit a jestli je jinak fajn, tak bych to nehrotila (a jestli není, tak bych se do svatby s ním taky nehrnula). Já třeba o svatbu taky nestála, prostě mi to přišlo jako zbytečná komplikace a dítě jako dostatečný závazek. A řeči mojí babičky, co si o tom kdo myslí a že to vypadá, že to se mnou nemyslí vážně, mi byly srdečně fuk.
A scénami a hádkami ho k tomu asi těžko donutíš, spíš se ho zkus zeptat a pochopit, proč nechce a neber to jako něco proti sobě.

normalnimatka
2. kvě 2023

ježiši dítě je mnohem větší závazek než svatba, takže takovýhle cavyky fakt nechápu...
nicméně, tam asi bude víc problémů...viz ty tvoje poslední tři řádky...

veronicka89
2. kvě 2023

@anetka1701 a k cenu ji to orijmeni je 😀

Mit to postaveni na svatbe jako autorka je mi nějaké jenom úplně putna..

A autoren bych řekla že mě někdo dělat takový natlak tak se mi do svatby taky nechce ...jo a tak mi spíše připadá že ti jde spise o to že to ostatni rede než že bys z toho byla ty úplně až tak spatna...

veronicka89
2. kvě 2023

@cathnox bůhví jak to vše je ...

Když se vůbec nechranim - moznist otehotneni tam vzdy je

Když tam moznost otehotneni je řešit co by kdyby...

Když se stehujete tak jsi to asi taky chtela, ne ?
Proč nekupujes byt TY ?
Proč nerozhodujes o Svem volném čase?

vladkabi
3. kvě 2023

Tak ja bych predne svatbu vubec neresila… oba jste ji nechteli a ty ted najednou jo? Kvuli hormonum? On to tak nema a on ji porad nechce…
Jako nazory vydirat prijmenim ditete? To jako vazne???
Takze vy prinutite chlapa ke svatbe a myslite si ze budete vsichni stastny? Vazne? Kdyz ho prinutite k necemu co nechce?
Jako to, ze ty se mu prizpusobujes je tvoje vec, taky si prece muzes postavit hlavu a rict, ze ne… pak se zkuste nejak dohodnout na kompromisu…
Podle me i ted vlivem hormonu dramatizujes tu posledni cast, ze on porad to a to a ty nic…
Jako kdyby si te vzal a ty sis teda prosadila svoje tak stehovani uz je ok? Nebo?
A co vic si jeste prosazuje krome stehovani? A jeste?? Jak jsi na tom ty s tvoji rodinou a on s jeho? Pokud on ma doba super vztahy a vi, ze Vam jeho mamka treba pomuze kdyz on nebude mit cas nebo tak a tvoje by nepomohla tak taky super ne? Ja se taky prestehovala za pritelem do mesta kde je jeho rodina a jsem za to vdecna, proto ta jeho pomaha! Vzdy kdyz potrebujeme.. to se o te moji rict neda!
Takze tam je toho strasne moc.
Nicmene pokud jsi do tehotenstvi byla spokojena a stastna tak to asi bude hormonama ta tvoje nespokojenost

baris
3. kvě 2023

@cathnox třískají s tebou hormony o 106. Já to chápu, ale tohle jste si měli vyřešit před otěhotněním. On cítí, že na něho příliš tlačíš, ty se cítíš ukřivděná a nepochopená, osamocená ...

Každopádně razím teorii, že dítě se má jmenovat jako matka. Nevidím důvod, proč by se dítě mělo jmenovat po otci. Proč? Že příjemní po otci je víc než po matce? 🙄

Počkala bych, až opadnou emoce, v klidu to s ním probrala. Spíš než svatbu bych řešila společné finance. Aby si tady za chvíli nepsala, že ti skončila mateřská, spadla jsi na rodičovskou, přítel si platí hypotéku a ty máš živit sebe, společné dítě a jeho a nevycházíš. A odejít nemůžeš, protože už jsi utratila veškeré své úspory 😕

pilzzee
3. kvě 2023

Taky nechapu, proc nejak stavis svoje stesti na tom, jestli si te ten chlap vezme nebo ne. Ses tehotna, vubec se nenervuj a nestresuj. Mas rodice, kteri muzou hlidat? Tak zustan bydlet co nejbliz k nim, at mas v budoucnu nejaky ten volny cas pro sebe. At se chlap prizpusobi tobe. A jestli se prestehujes k nemu, tak bud at ti dela sponzora nebo at napise pulku bytu na tebe 😉

janule0123
3. kvě 2023

@vladkabi já to třeba neberu jako vydírání,, netlacila a nebavila bych se o svatbě (nebudu pak poslouchat, ze jsem někoho nutila, tlačila do svatby) , proste se dite bude jmenovat stejně jako já 😃 nic víc nic min, žádný tlačení… já s nim travim a budu trávit většinu času; kdyby to nevyslo, bude se mnou… takže me to přijde praktičtější … než litat někde s “cizima” detma, případně někam nosit rodný list abych prokázala, ze dite je moje 😂 (stalo se sestrence)… mít dite a muset se brát není dneska nutnost, ale taky není nutnost aby mělo stejný příjmení jako otec 😃 jinak obecně, me přijde lepší a jednodušší když je závazek jako deti, manželství … nemusela jsem řešit, manžel přišel se svatbou ještě než jsme začali řešit rozšíření rodiny …ale takto jsem to měla nastaveno, ještě než jsem jej potkala😃

levandule_k
3. kvě 2023

@cathnox Zkus si s ním znovu promluvit, říct mu, že si potřebuješ promluvit o svatbě, věcně mu říct, proč je pro tebe důležité. Zkus si připravit argumenty, proč je to pro tebe důležité, říkat to věcně jako když diktuješ seznam na nákup. Nechtít po něm reakci, dát mu čas až to přechroustá, pak se ho zeptat, jaké jsou skutečné důvody proč on svatbu nechce, čeho se bojí.

@vladkabi Já to neberu jako vydírání, když chci dát před svatbou příjmení po sobě. Pokud oba svatbu chceme, ale jen teď nemáme vhodný čas k řešení je to ok, dám příjemní po muži, ale pokud muž svatbu nechce, ok beru to, ale já nebudu ze sebe dělat blbku, abych dítě pojmenovala po něm. Pokud nemá odvahu potvrdit náš vztah na úřadě, v kostele, nezaslouží si, aby syn nebo dcera měli příjmení po něm. Holt nemůže mít všechny výhody. Je pro něj svatba závazek, bojí se, že přijde o svobodu, tak ať si ji užívá, ale jeho potomstvo ponese mé jméno.

irmamala
3. kvě 2023

@vladkabi Proč vydírání? Já bych prostě nesnesla, aby se moje dítě jmenovalo jinak než já, to není žádný truc.

zelenaesmolda
3. kvě 2023

V zadnem pripade bych nedala prijmeni ditete po chlapovi kdyz mu nestojim za svatbu.
90% veci okolo ditete resi matka,proc by mela mit jine prijmeni nez dite?Protoze on je otec?

zuzkasim
3. kvě 2023

@vladkabi S větší částí s tebou souhlasím, ono to může být u zakladatelky opravdu hormonama. Ale příjmení dítěte po matce mi nepřijde vydírání. V 90% případů vyřizuje věci dítěte matka a upřímně, je mnohem jednodušší, pokud se oba jmenují stejně. Zvlášť, pokud má matka ještě více dětí s více tatínky, tak třeba ve škole musím vědět, že Vomáčka je sourozenec Novákové a jejich matka je Antošová. Příjmení dítěte jde po svatbě změnit. Pokud však bude mít od začátku příjmení po otci, tak změnit ho na matčino myslím tak lehce nejde, pokud to vůbec jde. Praktické důvody mi nepřijdou vydírání.

zelenaesmolda
3. kvě 2023

@zuzkasim
Nejde bez souhlasu bio otce.Takze kdyby se treba jednou rozesli,ona se znova vdala a mela dalsi dite tak sourozenci budou mit jine prijmeni a neudela nic bez jeho souhlasu.

veruuu_kubesovic
3. kvě 2023

A proč je svatba natolik důležitá? Jsi těhotná, tak že by začali fungovat hormony???
Já si svatbu chtěla užít a otěhotněla jsem mnohem dřív, těhotná jsem se teda ani omylem vdávat nechtěla, dcera měla příjmení po tatínkovi, aspoň tak jsem o něm mluvila už v roce 2014, vzali jsme se až byli dceři 2 roky a jsme spolu dodnes...
Jinak ani uspechana svatba během těhotenství, ti nezaručí spokojene manželství 🤷‍♀️

vladkabi
3. kvě 2023

@zuzkasim ja nevim… podle me tohle resi jen matky, zeny co touzi po svatbe… ja mam dve deti s pritelem… a maji jeho prijmeni a nikdy mi to neprislo nejak blby…. Proste prijdu, predstavim se a reknu jmeno a prijmeni deti a neresim… a ze mi dr asi 2x vystavil uctenku na prijmeni ditete je mi srdecne jedno… ale ja netouzim po svatbe a nikdy jsem netouzila…
Naopak.. moje segra ma uplne sileny stavy kdyz ji reknou ve skolce pani a prijmeni ditete oni se teda budou brat ted na podzim, ale po svatbe strasne touzila a tohle taky udavala jako duvod.. ze ji vadi, ze se jmenuje jinak nez dite… ale taky to pouzivala k tomu, aby pritele - ted uz snoubence primela ke svatbe…
Me kdyz se zeptal pri ocekavani prvniho ditete jestli si ho vezmu tak jsem rekla, ze jako svobodna matka budu mit vic penez a on uz to dal neresil a ja jsem byla rada, ze jsem se z toho vyvlikla… na svatbu fakt nejsem😂😂😂😂. Navic jsem ani nechtela jeho prijmeni… on je cizinec… a k memu jmenu by se proste nehodilo… a delat svatbu a nechat si svoje prijmeni je taky asi na hlavu😂😂😂
A hlavne… podle me teda rodinu nedela prijmeni, ale uplne jine veci.
A podle me je pomerne bezne, ze dote ma jime prijmeni nez matka a tak to nikoho nezaskoci nebo neprekvapi…

bara88
3. kvě 2023

@zelenaesmolda a tak proč si nechají ženské udělat dítě ez svatby?to jim nevadí?a u bas třeba 90 % věci zařizujes ty ale u nás to tak v žádném případě není.

suzanna123
3. kvě 2023

@zuzkasim mně taky ne, ale půlka příspěvků tu je ve stylu: `když si tě nechce vzít, dej mu svoje příjmení a ono mu to začne hrát jinou písničku`
@vladkabi mně to blbý přišlo a přijde, i když svatbu jsem nechtěla já. Ale udělala bych to znova, protože moje příjmení mi vadí a nechtěla jsem ho dětem dávat. Akorát bych asi teď změnila to svoje, abychom měli stejné. Ale mít příjmení, s kterým bych neměla problém, tak se bez jakýchkoliv postranních úmyslů děti jmenují po mně.

vladkabi
3. kvě 2023

@suzanna123 kazda to proste vidime jinak no…

sahrazad1
3. kvě 2023

Chlapi vnímají dítě jinak - zatímco my ženy jako celoživotní závazek , větší než svatba , oni to vidí tak , ze dítě je jejich , a to je jisté a matka a vztah s ni naopak nejistý . A tak se jim do oficiálního vztahu moc nechce . Tím spis , ze má byt . Vnímají to jako rizikový podnik . Na tvém místě bych dala svoje příjmení ( buď oboustrannou dohodou , nebo proste nic nepodepišete a příjmení bude automaticky tvoje ) a vyrikala bych si to stěhování . Protože jestliže nechce svatbu , a vy se rozejdete a dítě bude mít bydliště u otce , tak se pak jen tak s dítětem s vašim nevratis ….zásadní je , a to víš jen ty , jaký k tobě je . Z toho vychazej .

veronikav31
3. kvě 2023

@sahrazad1 dítě automaticky získává trvalý pobyt matky,to vím.obe děti byly po narození přihlášený na můj trvalý pobyt k našim,partner si je přihlašoval potom k sobě, byt získal od rodičů, v bytě fyzicky bydlíme všichni a bylo to jednodušší kvůli školce a škole než kdyby měli trvalý pobyt u našich

bara88
3. kvě 2023

@sahrazad1 probohá ale to že nemůže jen tak sebrat dítě a odvést ho pryč od otce by snad řešili i kdyby byli svoji né?

sahrazad1
3. kvě 2023

@bara88 to jo , ale bude to snazší , když tp bude mít u rodičů . Svatba , kterou on nechce , předpokládá společné bydliště .

eviicka
3. kvě 2023

@sahrazad1 proč by měla mít svatba vliv na trvalé bydliště? Ještě 4 roky po svatbě jsem papírově bydlela jinde než manžel a dítě. Ač jsme fyzicky žili všichni spolu. Pak mě přestalo bavit si vyřizovat voličské průkazy😀.