Křtiny. Co všechno je zapotřebí?

vendulka
2. led 2009

Ahojky holky,
mám na vás velkou prosbu a žádost o radu a pomoc. S manželem přemýšlíme, že bysme nechali naše dítě pokřtít, ale nevíme, co je k tomu potřeba a co a jak se zařizuje, můžete mi některá poradit?
Vím, že je to v kostele, tak asi budeme muset zajít někam na farnost a tam se s nimi domluvit, ale chci vědět předem od vás, co je k tomu zapotřebí a jak se postupuje (zda musí být oba rodiče také pokřtěni, jestli se za to něco platí, jestli to mohu mít v kterémkoliv kostele v ČR, zda je k tomu stále potřeba "kmotr/a" ?)
Předem děkuji a pokud tu takové téma už je, tak se omlouvám za založení nového a když tak mě přehoďte tam......

antoinet
6. kvě 2019

@sudylichozrout je to slavnostni udalost, tak at vam to slusi🙂 etiketa je mirnejsi nez na svatbu, ale muz v obleku a zena v satech je trefa.
Darky davam ruzne, bud detskou Bibli nebo neco extra pro dite - krasne kozene capacky, kos na hracky, povleceni, knizku... Nekdo dava zlato, na to si moc nepotrpim.
Hezke je taky neco o svetci, co je patronem (po kom se dite jmenuje), staci obrazek, zivotopis apod., za par let to dite bude zajimat.

sudylichozrout
6. kvě 2019

@antoinet moc dekuju za odpoved, myslim, ze uz rozumim. Jeste se zeptam, rodice ditete (manzelova sestra a jeji muz) zadne dary nedostavaji? Co kvetiny? Saty predpokladam s krytymi rameny, ze? Zalezi na barve? (asi ne cerne, bile, cervene, ze?)

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
lenatko91
6. kvě 2019

@ttm proč se nedávají ani květiny? Mě by to třeba potěšilo 😃 Dítěti dává dárek jen kmotr nebo všichni pozvaní?

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
sudylichozrout
6. kvě 2019

Holky, moc dekuji. Vyberu nejakou peknou knizku a jeste neco k tomu 🙂

werumka
6. kvě 2019

@sudylichozrout V Soukenický na Novým městě je knihkupectví Samuel - doporučuju. Na dětský knížky s křesťanskou tématikou jsou skvělý 🙂 Mají i eshop, můžeš kouknout.

gracinka7
6. kvě 2019

@ttm fakt všichni? 😮 Manžel je z hodně věřící rodiny a dárek synovi dávala akorát kmotra 🤔 Tak asi jak se komu kde chce.

ttm
Autor odpověď smazal
Zobraz
merope
6. kvě 2019

@lenatko91 U evangelíků se křtí i miminka, ale zatímco u katolíků je to "pravidlo", tak u evangelíků je to dost o volbě rodičů, zda pokřtí už mimčo nebo potom starší dítě až si řekne samo. Zrovna zítra máme sezení s farářem a budeme řešit, zda tedy naše mrně pokřtít necháme či nikoli - pořád v tom nejsme jednotní. Paradoxně partner křtěný jako mimčo by to nechal na později a já křtěná v dospělosti bych křtila malého. Prostě každý má pocit, že lepší je to opačné 😀. Ale je snad i nějaký obřad jenom jako požehnání / přijetí do církve a tak, tak uvidíme, zda neskončíme u toho a necháme na něm potom později.

@sudylichozrout Nepovím stran darů a tak, to popravdě taky netuším 🙂. Co se týče oblečení, tak bych vzala nějaké slavnostní, ale ne úplně "svatební". Já měla i na vlastní křest něco prostě "hezké, ale normální".

ajja87
6. kvě 2019

@lenatko91 nene evangelíci také křtí miminka,u nás v rodině jsme všichni pokřtění evangelici a pokřtění jsme byli jako miminka

lolam10
6. kvě 2019

@pavluska28 prvni ve 4m,druhe ve 2m.druhe to zvladlo mnohem lip,cele to prospal

biedronka10
7. kvě 2019

Tak co se tyce krtin... Zakladni pravidlo. Kmotr musi byt taky pokrteny, ten se zavazuje vest dite k vire a nabozenskemu povedomi. To neni jako u svatby, kde svedci mohou byt nepokrteni.
Dite musi mit koupenou krestni rousku a krestni svici, ktera se pri msi zapaluje a drzi ji vetsinou otec ditete. Co se tyce darku pro dite, to je tradice navic i kdyz podstatou krtu neni. Dava ho vetsinou kmotr a jedna se o ruzne pripominky daneho svetce, po kterem dite dostalo krestni jmeno. Obleceni musi byt vhodne a decentni do kostela, zadne vystrihy, odhalena ramena, kratke sukne i kdyz rada nasich knezi to toleruje pri msi. Co se tyce veku ditete u krtu, u nas to neni podminkou, dulezita je priprava. U nemluvnete se pripravuji rodice, u dospelych uz sami krtenci.

andelka
7. kvě 2019

@pavluska28 starší byl křtěný v 5 měsících, mladší v 15 měsících. Je to jedno, záleží na vás. Klidně hned po narození nebo kdykoliv potom.

andelka
7. kvě 2019

@sudylichozrout u nás dávali dárek jen kmotři. Oba dostali knížky. Svíčku jsem kupovala já, roušku babička. Ale můžou i kmotři toto obstarat. Oblečení společenské. Já měla vždycky halenku a sukni, lodičky. Kmotra měla šaty. Dokonce nevědomky sladěné se mnou,bylo to pěkné. Sukně je kolenům nebo pod,ne mini pod zadek. Ramena bych zakryla už proto že bývá v kostele chladno. A žádné vyrvane vzory a barvy. Prostě umírněně,ale hezky.

kolibricek36
7. kvě 2019

@gracinka7 mala dostala od vsech neco. Ale je pravda ze pri narozeni nic nedostala od pribuznych.
Ale neni to zvykem - proste kdo chce dat da.

puhelin
7. kvě 2019

Dcerka je pokrtena ve 2,5 mesicich. Svicku a rousku jsme koupili my rodice. Darky dostala od vsech pozvanych, vetsina ji videla od narozeni poprve. Pozvali jsme vsechny babicky, dedy, tety, strycky a vlastniky, aby se mohli seznamit. Od vericich dostala darky s krestanskou tematikou, od nevericich obleceni nebo hracky. My rodice jsme nic nedostali. Pripravu jsme zadnou neabsolvovali, jsme oba pokrteni, verici a snatek jsme meli katolicky. Kmotra je pokrtena, pripravuje se na katolicky snatek.

pavluska28
8. kvě 2019

@puhelin mohu se zeptat,kde jste kupovali roušku a svíčku?Děkuji

puhelin
8. kvě 2019

@pavluska28 Dobry den, oboji jsem objednavala tady: http://www.kroje.cz/rouska-krestni-198 http://www.kroje.cz/svice-krestni-487 Na rousku jsme nechali napsat jmeno dcerky. Reagovali celkem rychle. Za 12 dnu byla objednavka vyrizena.

pavluska28
8. kvě 2019

@puhelin moc děkuji 🙂