Financování domácnosti. Jak to chodí u vás?

marky07
31. led 2024

Dobrý den, obracím se na vás ostatní holky, ženy, které sdílí společnou domácnost s manželem a dětmi. Delší dobu mě tíží otázka financování domácnosti. Od manžela čím dál častěji slyším, že platím málo a on toho platí daleko víc...dnes mi vyčetl, že platí dceři (5let) a synovi obědy (9let). Nejsme rodina, která má hluboko do kapsy, proto je to pro mě bolestivější, že mi toto předhazuje. Jen abych nastínila....manžel podniká, má svojí truhlářskou firmu, o práci nouzi nemá. Já zatím pracuji na poloviční úvazek (tento rok už ho možná opět zvednu) a mám k tomu vedlejší příjem za pronájem bytu. V mé běžné režii je převážně všechno jídlo, oblékání dětí a veškeré aktuální potřeby pro ně a jiné potřeby do domácnosti. Samozřejmě si platím svůj mobil a jiné mé výdaje. Pokud se musí koupit, platit něco většího, přispívám. Kroužky jsme například platili tak, že dceru já a syna manžel. Manžel má na starosti dům - elektřina, topení (máme tepelné čerpadlo), zákonná pojistka na auto, obědy pro děti, mobil synovi (350,-Kč), vodu máme vlastní, poplatky za rozhlas a TV, poplatky za popelnice dětí - už jsem se dočkala vyčítání, tak za sebe si ji už platím sama.
Zajímalo by mne, jak to chodí ve vaší domácnosti, jak máte platby rozdělené. Otázka je spíše pro ty, kteří máte s manželem každý vlastní účet, jako to je u nás.
Moc děkuji za odpovědi.
Markéta

xeniaborok
1. únor 2024

@marky07 ahoj) možná mám v něčím podobného chlapa. Můj argument je, že peníze nejsou jediným zdrojem přínosu. Je třeba ještě čas. Čím je to hůř? Spočítej mu kolik hodin měsíčně pracuješ doma (vaření, úklid, děti atd), pak násobí ty hodiny a průměrnou hodinovou mzdu. V našem případě můj muž mi ještě dluží po takovém rozpočtu 😄 Jestli chce od tebe půlku penez, tak musi delat pulku práce doma, na to asi není zvyklej.

lilian2111
1. únor 2024

Kopla bych ho do prdele. 🫣

sarihy
1. únor 2024

Máme 1 společný účet - tím je asi řečeno vše... Chování tvého muže je příšerné a pro mě by to byl opravdu velký problém v našem soužití, asi bych takového chlapa vedle sebe nesnesla.

pampelina18
1. únor 2024

Vše platí chlap. V manželství neexistují rozdělené účty... A i když jsou. Tak u nás vše platí chlap. V podstatě mě nosí peníze a já pak s nimi vše platím 😂.

teryem
1. únor 2024

Na co tedy potřebujete manžela? Takový diskuse mě vždycky nadzvednou že židle 😏 takovému žití nerozumím, jde to absolutně mimo mě..měli jsme odjakživa vše dohromady, nikdy by nás nenapadlo, že když jsme spojili naše životy, přivedli na svět děti, že si budeme rozpočítávat peníze jak nějaký obchodní partneři... Nikdy bych si o takového člověka neoprela kolo.. ale každý podle svého..upřímně, v okolí mám pár párů, kteří takhle žijí, respektive většina už nežijí...90% jejich problémů byly finance, protože si každý hrabal na svý účty, pak se trapně dohadovali, kdo dnes vlastně platí útratu 😀 vždycky jsem se za ně mohla hambou propadnout..ale jak je vidno, asi to nebude tak super systém, když si na to stěžuje prakticky každý, který takovýhle systém provozuje..

teryem
1. únor 2024

Vysvětlete mi, prosím, někdo, jak pak v takovém vztahu funguje nějaká intimita? Nebo romantika, prostě partnerství? Jakože hele zaplať si svojí popelnici a ty dva jogurty, a pak se přijď pomazlit zlatíčko? 😀😀 Já tomu nerozumím

xer
1. únor 2024

@marky07 mame kazdy svuj ucet.
Spocitali jsme naklady (bydleni, poplatky, pojistky, dcery obedy a druzina - proste to co se plati kazdy mesic/ctvrtleti/rok) a pulku z te castky mi manzel posila na ucet a z meho uctu odchazi trvalejma prikazama vse.
Krouzky, obleceni pro dceru, potreby na sportovni krouzky apod platim z 90% ja (mam vyrazne vyssi plat tak to neresim)
Jidlo/nakupy kdyz objednavame online tak ja, v obchode manzel (asi to vychazi plus minus pul napul ale nepocitame to a neresime jestli ten zaplatil tenhle mesic o par tisic vic nez ten druhej nebo min)
Veci kolem auta si resi manzel sam - benzin, pojistky, opravy apod.
Dovolene a vetsi investice/opravy plus minus pul na pul anebo o neco vic ja (treba 60/40 - treba ted novej kotel - manzel dal 30tis, ja 40)
Na mensich dovolenych treba cz hory/wellness apod ja treba platim ubytovani, manzel jidla v restauracich - vime ze to vetsinou vyjde plus minus na stejno

hojda
1. únor 2024

@teryem Jako mě točí, že je tolik chlapů, kteří si té práce ženy vůbec, ale vůbec neváží, je to naprosto samozřejmé, že žena funguje jako neplacená služka u většiny z nich, jako to tohle samo nestačilo, tak jim ještě není blbé si říct o peníze, takže pokud chce tento model, tak ho taky musí ufinancovat...... Už na vejšce nám učitel práva říkal, že chlapovi, který řekně, že mateřská je dovolená rozbije hubu😂, protože na ní on sám byl😂.

aedoss
1. únor 2024

Rekla bych, ze u nas je to rozdelene +/- stejne jako u vas. Jen s tim rozdilem, ze to muz nijak nekomentuje a nenavazi se do me. Mela jsem obcas problem vyjit na rodicaku. Kdyz jsem zaplatila, co bylo treba, tak pro me uz nic moc navic nezbylo. Bylo mi blbe mu treba rict, hele potrebuju na boty, protoze v tech starych uz mam diru. Vetsinou jsem slysela, nemam z ceho. Je pravda, ze jsme jeli dost na krev a ze opravdu nebylo kde brat. Nicmene tohle rozdeleni vedlo k tomu, ze muz absolutne netusi, co platim kolem deti a kolik to stoji, ze procentualne z platu jsem na tom vic nefer ja.

hojda
1. únor 2024

Hlavne v tomhle modelu nevychovávejte svoje syny, ať už to proboha touhle generací skončí.🙈

anna165
1. únor 2024

S manželem máme každý svůj vlastní účet,já pracuji na zkrácený úvazek.Penize,ale máme společné, nerozlišujeme to jsou me peníze,jsou prostě naše.

wendie
1. únor 2024

@marky07 každý máme svůj účet plus jeden společný, kam jsme odkládali poměrně výši platu na dovolené a neplánované výdaje. Po mateřské si tam ale odkládá jen manžel, já teď platím výdaje za být, který jsem zdědila po otci, ale využíváme ho jako útočiště ve městě pro děti. Jinak manžel výdaje kolem domu, já výdaje kolem dětí (máme 3). Jeho tedy pojistky, voda, elektřina, hypotéka (cca 6.000), moje zase obědy, skolkovne, narozeniny, svátky, Vánoce, kroužky, sporty, letní tábory, skolandy, kapesné, oblečení. Každý si platíme svůj benzín, ale já jezdím rodinným autem, tedy platím benzín obecně více. Společně pak nákupy, jak to komu vyjde. Loni neplatil dovolenou letecky k moři, něco jsem zdědila, něco doplatila, zase platí kratší rodinné výjezdy. Někdy mám pocit, že platí více on, jindy já, asi to neřešíme. Vždycky mi říká, že to jsou prostě výdaje za naše děti. Poměrové vydělá víc než já a má úlevy na daních za všechny děti. Takže to nějak funguje. Teď jsem byla dlouho na OCR, plus nemáme podporu v zaměstnání na rekreaci, tak mi přidal na dětské tábory, neřešil. Asi je potřeba si to nějak vysvětlit, nastavit.... Držím vám palce.

blondynka400
1. únor 2024

@teryem to že něčemu nerozumíš neznamená, že nemůže fungovat a za mne to nemá nic společného s intimitou, romantikou a partnerstvím. Ano, to co píše autorka je mimo a takto fakt ne. Ale "oddělené finance" můžou fungovat velmi dobře. My to takto máme víc než 20 let, kvůli financím jsme se nikdy nehádali a jsme naprosto spokojení oba. A rozhodně to z nás nedělá horší manželé .-) Já bych zase nemohla fungovat alá společný účet, prostě jsem nastavená jinak. Já popravdě nikdy nepochopím tohle škatulkování. Každý je přeci jiný a vyhovuje mu něco jiného. Proč tomu druhému pořád vnucovat to, že můj systém je jediný správný. A co se týče rodinných financí a společného účtu je toto prostě klasika.... Navíc ta tvoje první věta. A na co potřebujete manžela? Já ho rozhodně nepotřebuji na finance .-)

blondynka400
1. únor 2024

@marky07 u nás nemáme nějaké pevné pravidla, ale manžel platí věci okolo bydlení, já zase jídlo a tak. Každý si platíme "svoje věci", větší věci ohledně dětí, dovolené, větší výdaje 50 na 50. Nic ale přesně nevypočítáváme, neřešíme, že jsem třeba starší koupila bundu za 6 tis, určitě nebudu chtít po manželovi půlku, on to má stejně. Část věcí si vzájemně vracíme, třeba co mu platím z mého účtu (například operativní leasing na jeho auto), mi dává v hotovosti. Ale to je taková naše hra, která nás už baví roky 😀 Celkově nám to funguje už víc než dvě desítky let, fakt si nepamatuji, že bychom se někdy kvůli financím hádali. A ač máme každý "své", nikdo netrpí a necítí se, že má méně a vzájemně bychom si pomohli, když by bylo potřeba. To co popisuješ mi přijde bohužel mimo a dost smutné....

brunetka11
2. únor 2024

@teryem Hele, co mám / měla jsem kolem sebe páry, tak u všech to šlo po narození dětí v sexu do háje. A není se čemu divit.
Co mi kdysi přišlo zvláštní, že velmi často z těch vztahů odcházeli muži. Že prý nejsou kompatibilní s rodinným životem, chtějí si užít svobody apod. Většinou odkráčeli nebo respektive původní rodinu vykopli z bytu / domu a rovnou si ji do pár hodin osídlili náhradnicí, která je rychle usměrnila a hezky si jejich nasyslený finanční polštář užila / užívá.
Párkrát jsem si u podobných akcí vyslechla dost podobnou větu: “Hele, on mne ty roky snad trénoval na to, co přijde. On s náma fakt do budoucna nepočítal.”
A to i v případech, kdy ty jejich dámské objevy byly třeba jen měsíc dva čerstvé.

teryem
2. únor 2024

@brunetka11 tak nějak to asi bude..asi s nima vážně nepočítají.. co si budeme, s nasyslenyma prachama se vždy prchá líp 🤣 a když jsou děti, z 95% jsou doma ženy, a je jasný, že z rodičáku těžko našetří tolik, kolik chlap...no prostě ať si každej dělá co chce...já jsem ráda, že to tak nemám..ani v sexu, tak možná, že mi díky takovým hnusům nekleslo libido 🤣 protože si nedokážu představit, jak bych se po rozpočítání nákladů a odečtení proježděných kilometrů naladila na nejakou romantiku 😎 a je pravda co říkáš, pár takových případů jsem už taky v okolí měla .. stará žila s detmi z rodičáku a malého příspěvku od muže, on sedmkrát větší vejplatu..po rozchodu nová zasedla a nechala se živit, vozit, oblékat a to najednou nevadilo, že to šlo z jeho peněz...no byly vždycky ty nový chytřejší asi no

kupcatko
2. únor 2024

@marky07 mame 2 deti, jsme spolu 10 let, kazdy mame svuj ucet, ale 3/4 vyplaty posila me a ja platim uplne vse. Kdyz uz nemam, posle mi nebo zaplati.

pajii25
2. únor 2024

My máme každý svůj účet, plus mám ještě kartu, kam mi manžel každý měsíc posílá 8 tisíc. Já obstarávam jídlo většinou, oblečení, školní potřeby, drogerii atd. pro všechny, internet. ( Neresi se moje - tvoje- naše dítě ) Kroužky každý svému dítěti dle domluvy s ex partnery, společnému synovi platí školku manžel, obědy kdo zrovna má čas. Manžel platí energie, hypoteku.

Manžel vydělává víc než já, já zas víc vše zařizuji a starám se o děti atd. Nemá problém mi dotankovat auto nebo zaplatit nákup. Nic mi nikdy nevyčítal.

ekira1
3. únor 2024

@marky07 môj komentár ti zrejme nepomôže. My sme mali na začiatku manželstva dva účty, manželovi v jeho banke zdvihli platbu za vedenie účtu, naštval sa, zrušil účet a dal si výplatu posielať na môj. Tak som mu dala podpisové právo a kartu. Všetko sa platí z účtu, každý zoberie koľko potrebuje. Na väčšie veci sa dopredu dohodneme. Bola to I výhoda, keď som bola na rodičáku, nemusela som pýtať peniaze alebo čakať, či mi čo dá.