Financování domácnosti. Jak to chodí u vás?

marky07
31. led 2024

Dobrý den, obracím se na vás ostatní holky, ženy, které sdílí společnou domácnost s manželem a dětmi. Delší dobu mě tíží otázka financování domácnosti. Od manžela čím dál častěji slyším, že platím málo a on toho platí daleko víc...dnes mi vyčetl, že platí dceři (5let) a synovi obědy (9let). Nejsme rodina, která má hluboko do kapsy, proto je to pro mě bolestivější, že mi toto předhazuje. Jen abych nastínila....manžel podniká, má svojí truhlářskou firmu, o práci nouzi nemá. Já zatím pracuji na poloviční úvazek (tento rok už ho možná opět zvednu) a mám k tomu vedlejší příjem za pronájem bytu. V mé běžné režii je převážně všechno jídlo, oblékání dětí a veškeré aktuální potřeby pro ně a jiné potřeby do domácnosti. Samozřejmě si platím svůj mobil a jiné mé výdaje. Pokud se musí koupit, platit něco většího, přispívám. Kroužky jsme například platili tak, že dceru já a syna manžel. Manžel má na starosti dům - elektřina, topení (máme tepelné čerpadlo), zákonná pojistka na auto, obědy pro děti, mobil synovi (350,-Kč), vodu máme vlastní, poplatky za rozhlas a TV, poplatky za popelnice dětí - už jsem se dočkala vyčítání, tak za sebe si ji už platím sama.
Zajímalo by mne, jak to chodí ve vaší domácnosti, jak máte platby rozdělené. Otázka je spíše pro ty, kteří máte s manželem každý vlastní účet, jako to je u nás.
Moc děkuji za odpovědi.
Markéta

ladyhacek
31. led 2024

Máme společný účet.
Pokud se mu zdá, že platíte málo tak si sedněte a společně rozepište > kolik kdo vydělává, kolik co platí ...

zmrzlinka
1. únor 2024

@marky07 my jsme měli společný účet do doby než se nám narodilo druhé dítě.Pak jsem si založila svůj na základě různých problémů.Ne jenom co se týče peněz.U nás je to vždy chvíli lepší a chvíli horší.Ja jsem všechny peníze co jsem měla nacpala do baráku a z polovičního úvazku po mateřské jsem toho fakt moc nenašetrila....Zatím to nějak jde,tak se rozvádět nebudu.Ale otázka je jak dlouho....

brunetka11
1. únor 2024

@marky07 Pak je načase začít evidovat náklady domácnosti a založit si společný účet, kam budete posílat poměrnou částku, která pokryje náklady (pozor na ty skryté - pojištění, roční za odpady, technické prohlídky apod.), plus rezervu.
U nás se kolem toho kdysi vedly také velké diskuze - oba jsme měli pocit, kolik toho hradíme oproti druhému. A vyšlo pak z toho, že jsme oba (při rodičáku) rádi, když nám zbytek peněz to pokryl sotva obědy. Takže jsme pak přeorganizovali náklady a mužův soukromý účet začali používat jako společný. Zřídil mi k němu práva, oba posíláme dohodnutou částku, já vzhledem k mým příjmům o něco málo vyšší. Oba ještě posíláme peníze na spořící, tam zase sype výrazně víc peněz muž, každý máme i své vlastní účty.
To řešení, jak to dělat jinak, je poměrně nepříjemné období. Ale pak si člověk přijde na to, že takto máme oba přehled o nákladech, výrazně jsme díky tomu ušetřili.
Zkus to začít evidovat, mluvte spolu. Ale nenech se vmanipulovat do situace, že budeš platit víc. Ty mu vytváříš zázemí, on je živitel rodiny.

jahodi
1. únor 2024

přesně. Dle mého když jeden platí nějaký typ nákladů a druhý zas jiné náklady, tak vždycky každému přijde, že určitě platí víc než ten druhý.

Diskuze se krásně jmenuje financování DOMÁCNOSTI. To jsou všichni, kdo v ní jsou.

Jak už bylo řečeno, při výrazně odlišných příjmech nejde, aby jeden dal do společného provozu třeba 20 tis a zbylo mu dalších (10-20-30-50 tis to je jedno kolik přesně) a druhý dal taky 20 a zbylo mu 1000. To pak nejsou partneři.

Společný účet, kam každý pošle stejné % z příjmu, a pak už se z něj prostě hradí provoz CELÉ domácnosti, krásně ukáže co vlastně ten provoz opravdu stojí.

Udělala jsem si jen takový minipříklad

její příjem: 15000 60% na provoz: 9000 zbyde jí: 6000
jeho příjem: 50000 60% na provoz: 30000 zbyde mu: 20000
na provoz se sejde: 39000

To jsme jen u peněz. Dál by se mělo rovným dílem mluvit o času, který oba věnují provozu jejich společné domácnosti. Ten provoz domácnosti tvoří prostě jednak peníze, a jednak čas.

Na inspiraci o férovém pojetí času u partnerů bych doporučila knížku Supermatky nemusí být šílené od Eve Rodsky.

U výrazného rozdílu příjmů bych to viděla i na větší % u toho víc vydělávajícího. Prostě jako jo, ať tomu víc vydělávajícímu zbyde i víc, ale při výrazném rozdílu už pak jsou přesně trapné situace - chceme třeba jet na neobvyklou dovolenou, ten víc vydělávající by na ni dal jen kousek ze svého přebytku, a ten míň vydělávající na ni ani nemá. Mezi partnery prostě trapné. Jako dle mě i ten víc vydělávající by v tomhle modelu měl cítit, že druhého partnera zahání do divné situace.

A pořád tam je ta otázka toho, jak se mezi nima dělí čas, co věnují provozu rodiny. Prostě nejde mluvit jen o jedné straně mince, když mince má nutně i druhou stranu.

lennus
1. únor 2024

@marky07 My jsme řešili společné výdaje v poměru k platům hned když jsme spolu začali bydlet - bydlení + jídlo. Ostatní tenkrát každý sám, ještě jsme studovali. Když se narodilo první dítě, přidal mě muž na svůj účet a jedem společně. Máme zvlášť účet od mladého věku na jídlo, jsem ráda, když mám ty výdaje pod kontrolou. Teď si pomalu navyšuju i svůj příjem. Rádi bychom měli k tomu i časem každý svůj - mít prostě soukromí na svoje výdaje vč dárků pro druhého apod.

Mrkni třeba na Investovaniproholky. Ta Eva tam má i hezkou tabulku příjmů a výdajů.

Asi bych si sedla, vše sepsala a dohodla se poměrově, kolik kdo bude posílat - mít společný na rodinné a společné výdaje a pak každý svůj na svoje výdaje tzv. kapesné. Takto opravdu nevíte, kdo platí víc, jen tušíte, ale pak jsou ty neshody. Bude to čitelné a vy vše přehledně uvidíte.

petrasipkova1
1. únor 2024

@honatko092 přesně tak, taky pracuji na poloviční úvazek,´ale pokud by chlap jen něco prohodil, tak ihned odcházím pracovat na 8,5 hodiny a tím se půlí veškerá péče o domácnost a děti. U nás by manžel musel změnit zaměstnání, protože by ani jeden den nestihl odvézt děti, ani přivézt. Jsem v tomhle dost rezolutní, člověk se nemá nechat šikanovat. Takže ano, mám poloviční úvazek, proto vozim děti z a do zařízeních, jsem s nemocnýma doma, lítám po doktrorech jen já, lítám na kroužky, úkoly, doma uklízím, peru, vařím, nakupuji. Ale všechny peníze co manžel vydělá jsou absolutně společné.

hojda
1. únor 2024

@jahodi Ano přesně tak, není to jen čistě o penězích, ale také o čase a práci, které se vkládají do rodiny.

drep
1. únor 2024

@jahodi já mám trošku jinou vizi. Jeden bere 40000, druhý 70000, celkem tedy 110000. Rodina měsíčně spotřebuje 60000, zbývá tedy 50000. Tedy je fér, aby oběma zbylo 25000 pro vlastní potřeby. Tedy první pošle 15000, druhý 45000. Oběma zbyde stejně, oba se podílí. My to nemáme až tak dané, ale v principu to vychází a oběma nám zbývá plus mínus stejně na životní radosti

dejvitka
1. únor 2024

@marky07 mame kazdy svuj ucet, trvale platby mame rozhozene tak, ze neco platim ja a neco manzel. Ja mam ty platby, ktere se obcas meni - pojistky, energie, rezijni za byt, protoze pokud se k tomu neco resi a meni se platby, muj muz na administrativu neni a nebyl by spoleh, ze vcas zmeni trvalak apod. On plati co se nemeni - hypoteka a auto. Ale veskere penize mame společne do koruny. Nic neni jeho a moje. Vim kolik bere
, on vi kolik ja. Takze jidlo a potreby pro deti potom jedeme kdo zrovna se k tomu nachomitne a kdo to jde s detni platit. Jidlo taktez kupujeme oba. Co nam na konci mesice zbyde jde na spolecny sporici. Tam mame zase přístup oba. Mam jeste rodicak, ale uz u nej dost pracuju. Kdyz jsem byla jen na rodicaku, vsechny ucty platil manzel a tak pul jidla (jezdil na velke nakupy). Mne zbyl rodicak prevazne na peci o deti (obleceni, pleny, boty, krouzky nebo soukroma skolka), drogerii celkove a cast jidla. Plus samozrejme pokud jsem neco potrebovala ja. Kdyz mi doslo, mame ten jiz zmineny sporici ucet kam muzu sahnout.

kolka357
1. únor 2024

@marky07 máme 1 společný účet, chodí nám tam oběma výplata a odchází z něj veškeré platby, nedělíme si peníze na moje a manželovo, peníze jsou prostě naše... měli jsme to tak už před svatbou a vyhovuje nám to oběma

kackabis
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
misa_pise
1. únor 2024

Žít bych takhle nemohla, to je pro mě jak dva cizí lidi. My máme každý svůj účet, manžel platí provoz domu a aut (benzín ne), já jídlo, drogerii, děti atd., když nemá on, přijde, řekne, pošlu mu, když náhodou potřebuju já, že mají holky větší výdaje (lyže), tak zase pošle on mně. Vůbec neřešíme, kdo co, jsou to naše peníze a podle potřeby je posíláme, kam je to nutné. Na dovolenou šetříme, manžel vydělává víc, tak spíš on než já, každopádně nikdy nic neřešil, jsme rodina, takže i když nemáme společný účet, tak máme finance zcela společné. Vyčítání by mě bolelo a přijde mi to nefér.

jahodi
1. únor 2024

@drep jo, určitě. To byl spíš takový příkládek. Protože mi připadá, že i posílání nějakého procenta z příjmu každého by nejspíš v tomto případě bylo víc fér, než jak to je nastavené teď.

Ale naprosto souhlasím, jak píšeš - vlastně díky tomu tvému příkladu by se nádherně vyrovnala odlišná ČASOVÁ dotace do společné domácnosti - "první pošle 15000, druhý 45000, oběma zbylo 25000 pro vlastní potřeby" - tím pádem první má jakoby vlastně zaplacený ten čas, co vložil a vkládá, větším poměrem peněz co má zbylé pro vlastní potřebu.

jahodi
1. únor 2024

@drep v tomhle příkládku kdyby jeden vydělal dokonce třeba 18000 (vycházím z polovičního úvazku, tak nejspíš i to je možné) a druhý 82000, celkem 100 tis - rodina spotřebuje 60000 = ten víc vydělávající by jakoby měl táhnout rodinu finančně a tomu méně vydělávajícímu by ještě 2 tis měl přispět.

nazka
1. únor 2024

@marky07 my máme oddělené účty. Manžel platí vše kolem domu, auta (servisy, leasing), dovolená u moře je v jeho režii. Na tu v ČR jdeme polovičním dílem. Já platím vše kolem jídla, oblečení, dárků, domácích mazlíčků a benzín, který projezdim. Kroužky jedeme na půl. Každý platíme obědy za jedno dítě. Telefon za oba občas platí manžel, občas já. Za dceru platím já. Do té doby, co jsem byla na rodičovské a k tomu dělala na poloviční úvazek jsem měla poměrně problém vyjít a manžel měl problém mi dát peníze navíc (ne že by neměl). Teď se situace trochu uklidnila.

martinka0209
1. únor 2024

Máme každý svůj účet,já jsem na rodičovské,takže dostávám ,,almužnu",takže manžel přispívá víc než já,trošku mi to je blbý,ale manžel to bere v pohodě,manžel platí vodu, elektřinu,hypotéku,jídlo( jezdí na velký nákupy),dětem koupi oblečení, boty,platí školkovné,jídlo ve školce,SRPŠ ve školce,občas platí kroužky dětem,já platím kroužky dětí - u těch kroužku se dohodneme který bude kdo platit,občas koupím oblečení i já,jídlo když jdu nakoupit menší nákup platím taky já,drogerii pro děti většinou koupím já,jo a manžel se mě ptá když jdu s kámoškou na kafe jestli nechci peníze,takže chování tvého manžela neúnosné,možná budu platit toho víc až začnu pracovat,ale myslím si že ve hře bude poloviční úvazek kvůli vyzvedávání dětí ze školky

eviicka
1. únor 2024

@petrasipkova1 přesně tak, pokud by měl manžel (jakože nemá) jakýkoliv problém s tím kolik musí platit navrhnu to úplně stejně, jdu na plný úvazek a veškerá péče včetně OČR se bude dělit stejně jako peníze (jsme ze stejného oboru, takže technicky by to nebyl problém).

lenniik
1. únor 2024

Máme účty oddělené, máme zúžené SJM, ale máme domluvené, že on platí vše ohledně domu (je jeho). Já platím vše "co se dá odnést". Věci jako jídlo, kroužky pro děti platí zrovna ten, kdo je u toho. Obecně platím za dárky, věci pro děti, jako oblečení, pokud zrovna nejsme spolu. To vždy platí on, i v restauraci, dovolené. Ptá se, jestli nechci poslat peníze, zda mám. Postará se o děti, uklidí, uvaří, odveze. Přijde mi to jako samozřejmost, že mám partnera a ne dozorce a kontrolora. Hlavně, když jsem na rodičovské.

marky07
autor
1. únor 2024

@brunetka11 Děkuji👍 to vidím jako řešení.

te_reza
1. únor 2024

Všechno jsem nečetla, ale co je tohle za de_ila? Logicky když vydělává víc, tak víc platí, ne? Máte společnou domácnost, děti a bude ti něco vyčítat? On se nějak nadměrně věnuje domácnosti a dětem nebo je všechno na tobě? My máme účty oddělené, nejsme manželé. Hypo+bydlení platí partner, jídlo a jiné výdaje já. Když nevycházím, peníze mi bez keců dá.

teate
1. únor 2024

@marky07 2 děti, každý svůj účet. Partnerovo příjem přesně ani neznám, vím ho jen zhruba. A je podle mě vysoký. A platí z něj víceméně všechno. A ještě mi 5.000 nechává. Vše kolem bydlení, auta, výlety, dovolené, velké nákupy, oblečení, školku, kroužky … Já pracuji na rodičáku z domova za pár šlupek a to mi zůstává “pro sebe”. Zařizuji veškerou drogerii (kapsle, pračka, sprcháče, toaleťák a tyhle věci) a některé velké nákupy třeba přes Košík/Rohlík.

tipata
1. únor 2024

@marky07 já mám kapesné a manžel výplatu. Dělám b úvazek 0,75 a plat he směšný, manžel vydělá trojnásobek mého. Máme každý svůj účet, ale peníze neřešíme. Většinu nákladů platí on. Domácnost vedeme společně i v péči. Alev životě jsem od něj neslyšela, že vydělám málo nebo platím méně věci. Oceňuje, že mám čas na naše děti, ale třeba 1 odpoledne v týdnu je na HO a úkoly a tu starost o chod přebere on. Popravdě tohle by pro mě byl signál, že se něco děje a čekala bych průser. Třeba tenhle víkend vyletělo 10t z jeho účtu, protože dcera jede na lyzak a jen konstatoval, že se slečna prodražila. Že jsem já nic neplatila z toho všeho ho vůbec nenapadlo.

veronicka89
1. únor 2024

Me se to ani nechce cist cele ptz podobny text tu je skoro denně.

Jako my mame kazdy svuj ucet

Ja platim jidlo , narazove benzin , natazove obleceni deti a vse co se tyka me ...

Cca 20.v mesici mam 0

Pote dostanu kartu od chlapa a pokracuju v nakupech a ve vsem placeni dale ...

Absolutne nechapu rozdeleni ze moje/tvoje ...ja platim/ty platis ...

Takovemu chlapovi bych uz neslusne rekla at si najde uklizecku a chuvu a ze pujdu na fulltime job...

Jenomze takovemu chlapovi od autorky by asi i ty penize od autorky byly mslo ptz by nejspis znamenaly ze zena nebude mittak velky prijem jako chlap co podnika...( nemusi byt)...

veronicka89
1. únor 2024
fire85
1. únor 2024

@marky07 promiň ale hypo 5000 je v dnešní době pár korun, tvůj muž je škrt!...co dárky, kupujete ti někdy? Vezme te na večeri atd asi ne co? Jak s tou popelnici , to mě rozsekalo...je to smutný, kdybyste byly nějaký chudáci, ale jak píšeš že máte normální peníze. Nečetla jsem tedy celé.

petaov
1. únor 2024

Mi tedy připadá, že platíš víc jak manžel. Píšeš, že hradíš jídlo, oblečení a další výdaje dětí. Nevím, kolik platí manžel za dům a auto, ale jídlo a oblečení mi přijdou jako dražší položka, aspoň u nás to tak je, že za jídlo dám víc jak za byt. Máme oddělené účty, ale muž mi posílá určitou část platu na domácnost. Platím tedy vše a on už se o nic nemusí starat.

celaskon87
1. únor 2024

Účet máme jeden, spravuje ho manžel, oba k němu máme svou kartu. Manžel je OSVČ, já jsem na rodičovské dovolené (s malou pauzou už 9 let). Nikdy nikdy mi nevyčetl, že nepřispívám do rozpočtu, i když těch peněz jsem zrovna já za poslední roky vydělala opravdu málo v porovnání s ním. Od podzimu budu opět v práci, moje výplata bude určitě menší než jeho, vůbec to nebereme jako že jeden z nás málo přispívá. Asi mám štěstí, ale manžel tohle vůbec neřeší a já na druhou stranu nejsem ta, která by rozfrčela peníze ve velkém.

oplatecka
Autor odpověď smazal
Zobraz
xeniaborok
Autor odpověď smazal
Zobraz
tehulinka91
1. únor 2024

@marky07 s přítelem máme každý svůj účet, ale peníze máme od začátku společné, prostě se dají peníze dohromady, máme sepsání co se měsíčně platí a co je potřeba koupit. Ze svého účtu platím nejstarším školku, plus mám nějaký dluh, tak ten si platím a že zbytku hradím jídlo na měsíc pro 4 lidi a to mám RP, z přítelova platu jde všechno ostatní. Máte to dost podobně jako má kamarádka, je to hrozně smutné, že ti chlapi jsou tak hloupí, protože jinak to opravdu nechápu, kamarádka je doma s druhým synem, který jde v září do školky a ona se bude vracet do práce, ale celou dobu ji udání aby si našla na RD brigádu, jako peněz mají dost, a on ji vyčítá, jak za ně platí bydlení a že musel zase nakoupit jídlo a že platí auto, a to mají obě děti spolu a byt patří jemu, dostal ho od dědy a auto využívá z 90% jen on. Je mi z toho smutno 😔