Tři děti a hypotéka. Zvládáte finančně?

hanulkaha
12. dub 2020

Ahoj holky 😊 mohu poprosit ty z vas, ktere mate hypoteku a tri deti, nejlepe jiz skolaky, jestli se to da financne zvladat, nebo musite otacet kazdou korunu?
Mame dva kluky, 1a 3 roky a oba bychom s manzelem radi jeste treti ditko, jenze mam strach, abychom to utahli financne, hlavne az budou deti ve skole (krouzky, skoly v prirode...) mame hypoteku a oba plat cca 25000,-, nejsme nijak narocni, zijeme skromne...
Dekuji moc 😃

ebak
13. dub 2020

@orchidis jednoho doma mám a sestry obě taktéž, nevím, co je na tom hloupého, každý je jinak náročný a např. nejnovější mobil opravdu mít nemusím i když na něj mám...podstatné jsou náklady, které prostě odložit nejde. Je snad rozdíl mezi nutným a tím, co už je nadstandard, ne?

llluckaaa
13. dub 2020

@orchidis A já s tebou opět souhlasím 😉 je fajn, když nám nemusím pořád vařit obědy do práce a můžeme si oba zajít na hotovku, když výlet zakončíme na pizze nebo v cukrárně, když můžeme jet jeden víkend do lesa a druhý do zoo, když nemusím dávat ultimátum, že buď výtvarka, nebo tanec, víc financí nám dává možnost volby...

cekypetra
13. dub 2020

@orchidis muzu se zeptat, 50 000KC pro peticlenou rodinu je mysleno pred nebo po zaplaceni hypo/najmu?

orchidis
13. dub 2020

@cekypetra To je asi otázka na někoho jiného - asi na zakladatelku 🙂.

pasiba
13. dub 2020

Já mám tři děti. Dvě ve škole a dvouleté. Máme hypotéku 9700 a příjmy cca 45 000. Rozhodně to není náročné finančně. Hodně nám ale pomáhají dvě finanční stříkačky. Jedna je teď v dubnu kdy nám vracejí 70 000 na daních a druhá je v srpnu kdy nám vracejí přeplatky. Díky tomu opravujeme barák a platíme ty větší věci. S těma by jinak byl trochu problém. Teď opravíme např komín za 40 000 z toho. Kroužky něco stojí. Jedna dcera tancuje cca za 3000 na rok a na to nám přispívají milující babičky. Takže za mě dobrý 👍

lennus
14. dub 2020

@llluckaaa Přesně tak, spousta věcí - práce a úkonů se musí doma dělat jak s jedním, dvěma či třemi

zuzineckah
14. dub 2020

Ono to má i praktickou stránku věci. My jsme třeba s příchodem třetí museli pořídit druhé auto, sedmimístné, protože do Superba Combi jsme se nevyskládali. Dvě autosedačky a jedno dítě mezi nimi není komfortní ani bezpečné. Tři autosedačky by se tam upnout ani nedaly. Někdo se bez auta obejde, my třeba nikoliv. Další věc je, že v 5 kusech se prodražuje každá dovolená, už jen kvůli tomu, že standardně naprostá většina hotelů, pensionů a resortů počítá max s 2 + 2 na jeden pokoj. A ano, tři děti jsou i tom, že prostě "sežerou" víc času a pozornosti. Pokud někdo chce uhánět hned do práce (protože musí), tak ok, pak ovšem docela nerozumím tomu "chtíči" po třetím dítku. Já osobně jsem doma, nepracuji, resp. pracuji z domu, ale čas si organizuji sama, tak abych primárně pořešila děti a rodinu a nebyla uhoněná jak zvíře. Toho času vyžadují spoustu, a to nejen teď, když je mám tady všechny nakýblované už měsíc 😎 Co se týče peněz, tak to je pořád něco - jednou boty, pak bundy, nejstarší třeba doučování, telefon, lítačka, menším výlety ze školy (jezdí často, školka méně), plavecký, vybavení na sport (včetně TV), to mám pocit, že kupuji neustále. A vím, že to není všude, ale u nás jsou tedy všichni tři jedlíci, takže za tenhle měsíc, co jsme doma všichni padlo na nákupy 25 tisíc. To jsou jen takové ty základní věci, kde jsou kina, lyže, dovolené, kroužky... My bychom prostě s 50k nevyšli ani omylem. Ani kdybychom utáhli vše na minimum, a to jsme všichni zdraví, takže žádná omezení, léky, diety...

orchidis
14. dub 2020

@zuzineckah My teda dietu máme a je to pekelně drahá záležitost. A jako letos jsem kupovala devatery! boty jen začátkem září... (družina, basket, škola, normál podzimní, do TV a už to jede) a to prosím pěkně dědíme vše, co jen lze, tedy v rámci sourozenců i boty...:-P 🙂.

astyna88
14. dub 2020

@orchidis

Kluci mi taky dedi obleceni, ja radsi koupim lepsi kvalitni, ktere vim,ze hodne uzije a pak treba ze sekace na behani na hristi a do skolky,kde je veci potreba vic. Co kupuju nove,tak jsou jen semtam boty. Druhe dite nas tedy zatim tolik nestalo a treti bude dedit take spoustu veci. Nejdrazsi bylo prvni dite.

veruska007
14. dub 2020

Ahoj, za mne v pohodě. Máme tři děti, dvě ve škole, jedno školkové - příští rok půjde do školy taky. Splácíme hypotéku, příjmy máme podobné jako vy. Děti mají týdně dohromady 17 kroužků. Finančně se to utáhnout dá, ale na rozhazování určitě není. Za mne bych neměnila, jsem zvyklá se uskromnit - ale je třeba s tím počítat. Pro sebe i děti nakupuji v sekáčích anebo při výprodeji v Pepcu, nové kupuji jen boty a spodní prádlo. O letecké dovolené k moři můžu jen snít. Ale zase se dá sehnat levný prázdninový dům u jezera v Maďarsku nebo i u moře, třeba Černou Horu jsme si zamilovali. Auto máme pětimístné, bazarové, žádnou dodávku.
Co se týče nákladů, tak u tří dětí se nejvíc pozná rozdíl v kroužcích a táborech. Oblečení děti zpravidla dědí nebo mají bazarové, boty nejčastěji kupuji ve slevách a klidně i dopředu, jídlo vyjde skoro nastejno, s pomůckami do školy se dá počítat dopředu. Telefon dostal nový nejstarší syn skoro v 11 letech, do té doby měl starý tlačítkový, teď ho má druhák.

petronelka20
14. dub 2020

@llluckaaa kdyz si to tak vezmu, tak nas vyjde nastejno jak dite ve skolce, tak dite v prvni tride. Oba maji krouzky, takze stejne penize na krouzky a obleceni ( i kdyz starsi jsme kupovali kimono a mladsimu jen cvicebni ubor), plavani jsme platili taky ve skolce a ve skole, starsi odpadlo placeni anglictiny, jelikoz ji maji jako povinne nepovinny predmet, ve skolce ji stale platime. Je pravda, ze starsi ma zaplaceny tabor s krouzkem karate, mladsi, ktery je v pripravce jet jeste nemuze. Ale jinak rozdil mezi skolkackem a skolackou doma financne nemame.
@hanulkaha myslim si, ze se to zvladnout da, ale s vasim aktualnim prijmem bych do toho nesla. Ted mate deti male, ale budou starsi, tak to bude cim dal tim financne narocnejsi (urcite porostou casem i prijmy, ale ale ve finale s vyssimi vydaji to nepocitite). Ted jde jeste o to, mate auto, kam se vam vejdou tri autosedacky? Pokud ne, tak to mas dalsi nezanedbatelny vydaj navic.

aleenka1234
14. dub 2020

@veruska007 no jo, ale tohle není zrovna fajn finanční život. Sekáče a Pepco? Počkejte, jak budou děti na druhem stupni, už nebudou chtít sekac a Pepco výprodeje. Budou se stydět, tak to bohužel je. Já mám skoro čtyřicet a nakupovat v sekáči bych teda nedala.

llluckaaa
14. dub 2020

@petronelka20 Tak u nás je to na začátku roku rozdíl několik tisíc. V létě, když se zajišťují tábory a hlídání je sakra rozdíl, jestli platíš školku nebo příměstský tábor...

astyna88
14. dub 2020

@aleenka1234

On neni sekac jako sekac. My mame u domu outlet a veci maj i visacky a, stoji treba tretinu. Vloni jsem tam koupila hannah kombinezu na lyze pro syna za 500kc,ktera jinak stoji kolem dvojky. Kazdy sekac neni smradlava hrabarna po sidlisti...

zuzineckah
14. dub 2020

@orchidis to věřím, v širší rodině byla jednomu členovi nedávno diagnostikována celiakie a je to teda masakr...
@petronelka20 no náš mladý tedy spolkl na začátku první třídy podstatně víc peněz než školkarka🙈

petronelka20
14. dub 2020

@zuzineckah jako anio, musel se koupit skolni batoh, vybava... Ale tech par tisic zas takovy rozdil neni.
@llluckaaa nase na primestsky tabor nepojede, casove by mi to v praci nepomohlo, takze je to zbytecny. Budeme se muset vystridat s manzelem a zapojit pribuzenstvo, preci jen jedno dite nekam "upichnout" je lehci nez dve 😂

loylii
14. dub 2020

@hanulkaha Přečetla jsem všechny odpovědi na tvůj dotaz a já teda nevím... 50tis příjem, hypotéka 10, zbyde 40. Všichni tady píšou kolik stojí deti, kde kupovat pro ne obleceni, platit kroužky, školky, obědy, tábory, lyzaky, telefony atd.. ale, přeci se neplatí věci jen dětem?? Kde jsou náklady na vás dospěly? Obleceni, nějaká zábava, telefony ucet, energie, pohonné hmoty, darky příbuzným, dovoleny, výlety? 5ti členna rodina vyzit s 40 tisíci je pro mě sci-fi. Já si zapisuju výdaje a jen za jidlo pro 4 členkou rodinu a obleceni pro deti plus jedny boty pro me jsem v mesici březen dala 24tis. A fakt nerozhazuju. Hodně pecu, varim, vozim jidlo občas rodičům.

zuzineckah
14. dub 2020

@loylii ano, to jsem si taky všimla, že se tady opomíjí další výdaje. Přitom jsou důležité a taky markantní - inkaso, telefony, benzín/nafta atd. Jsou to možná menší částky, ale ve finále hodí taky slušnou sumu.

ebak
14. dub 2020

@zuzineckah ale tyto částky se nijak razantně nezmění, když máte 2 nebo 3 děti. Když jedete autem - projedete stejně, mobil-tarfify totéž,...takže o těchto položkách by měla mít tazatelka jasno. Důležitá zmínka je to nové auto - my máme fabii a kvůli třetímu dítěti musíme pořídit 7-místné, což je jednorázový výdaj, ale značný.

zuzineckah
14. dub 2020

@ebak ano, jistě, já jen, že se tady ty další výdaje v případě zakladatelky nijak zvlášť neřešily. Jen hypotéka.

fire85
14. dub 2020

to jsou vysoké hypo...my máme hypo 4000,-, příjem oba dohromady něco přes 40000,- a nevysakujeme si...ale jsem na rodičáku a měsíčně dám cca 6000,- bokem, takže to je super.bydlíme na vesnici, ale zase musíme mít dvě auta. ted půjde starší do školy.výhoda-neplatíme nic za kroužky-zpívání, fotbal.

lolam10
14. dub 2020

Ja spis premyslim zda budu mit na 3.dite energii nez jestli ho uzivim...nevim jak vy ale ja byla jako mala v chude rodine a vubec nic mi nechybelo a naopak si myslim ze umim hezky setrit a hospodarit a vzpominky na detstvi mam pekne protoze se mi doma venovali,rozhodne si to pamatuju vic nez dovolenou apod...

petronelka20
14. dub 2020

@fire85 my treba take ve skole (pocitace, vytvarka, dramatak) a skolce (dramatak) neplatime nic, ale pak jsou krouzky mimo a za ty platime.
@zuzineckah souhlasim, my treba na ostatnich vydajich (auto, elektektrina, plyn, sipo, pausal, internet, netflix, hbo go, pojistky) dame cca 15 000 kc. A kde jsou krouzky, obleceni, boty, vylety, jidlo....

aleenka1234
14. dub 2020

@astyna88 to sice ano, ale paní, tím, že píše vyprodeje v Pepcu atd....Tak asi výběrový sekáč se značkovýma věcma nemyslí.

fire85
14. dub 2020

@petronelka20 a kolik těch kroužků mají? malý ted bude prvnák a nechám na týden jen ty dva kroužky

zuzineckah
14. dub 2020

@lolam10 to je, samozřejmě, další aspekt, neméně důležitý. Jenže ono to souvisí s penězi a v dnešní době víc než kdysi. Pokud chce mít někdo třetí (nebo prostě další) dítě a zároveň ví (žena), že požene po pár měsících do práce protože jinak nebude na základní potřeby, pak to fakt nechápu. Tam prostě není prostor pro čas jako takový, věnovaný dítěti (dětem).
@fire85 náš kluk třeba chodí na 2x týdně tenis (Sparta, čtvrtý rok momentálně), který stojí 14 tisíc na půl roku. A to nemá žádné privátní lekce. K tomu má jen atletiku za symbolickou cenu (asi 3 tisíce/rok). Do toho ale musíme platit angličtinu, protože ji nemají v rámci školy, ale považujeme ji za důležitou a ve vyšším ročníku plynule naváže. Takže nic moc co do počtu, ale co se týče peněz, tak docela výrazně.

petronelka20
14. dub 2020

@fire85 Elina ma ve skole, pc, dramatak a vytvarku (v ramci druziny si odskoci- pondeli, utery a patek), mladsi placenou anglictinu ve skolce (vodime ho o pul hodky jednou tydne drive nez normalne) a jednou tydne dramatak a pak maji dvakrat do tydne karate (starsi utery a ctvrtek a mladsi pondeli a stredu).

fire85
14. dub 2020

@zuzineckah tak to je pecka ten tenis, ale pokud ho to baví a je v tom dobrý tak je to super.

zuzineckah
14. dub 2020

@fire85 jinak bychom to nedělali. Vždycky je tady riziko, že se na to v pubertě vyflákne, ale snad ne😜 Nicméně, Sparta z toho vyšla ještě poměrně dobře na to zvučné jméno a na to, ze tam potkáváme Kvitovou, Berdycha, Plíškové... V no name vesnicích kolem Prahy to vyjde klidně o par tisíc víc a zadná přidáná hodnota🤷‍♀️Ale ano, tak jako tak, je to spousta peněz. Ovšem s manželem jsme oba bývalí profi sportovci (i když ne tenisti) a víme moc dobře, co kvalitní příprava obnáší. Děti do sportu (na profi úrovni) nutit nehodláme, ale doufáme, ze by je to mohlo chytit a šly by za tím ze své vůle 👍nám to přineslo nejkrásnější léta našich životů, kamarády po celém světě, mnoho otevřených možností, z kterých čerpáme doteď🙂 a v neposlední radě jsme se potkali 😂což bylo určitě to největší štěstí, žejo😜

astyna88
15. dub 2020

Ja spis koukam,ze 5 lidi nevyzije s 40 tisici.....
A pak,maji vase deti take nejaky volny cas? Jen pro sebe,bez krouzku na kazdy den. Ja si to ani nedovedu jako dite predstavit,ze bych kazdy den nekde po skole jeste sedela, to mi zavani tim,ze to spis chteji rodice. to pak i trosku chapu,ze krouzky jsou cerna dira na penize. Synator ma taky v skolce xy krouzku,ale ty deti z toho nic nemaji,ja se treba naucila na klavir sama....