icon

Dáváte dětem klasické bavlněné punčocháče?

avatar
sagitta33
3. únor 2025

Dáváte dětem ještě takýto klasický bavlněný punčocháče, nebo jsou už překonaný. Mě pořád připadají že jsou nejpohodlnější.

Dáváte dětem klasické bavlněné punčocháče?
Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 7. čer 2026 · 62 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Bavlněné punčocháče se běžně používají jako spodní vrstva pro batolata a pod šaty, protože rodiče hodnotí jejich pohodlí, měkký materiál a u některých modelů i vhodnost pro alergiky ( „čistá bavlna“ ).
  • Hlavní praktické alternativy jsou termoprádlo, termo/ zateplené legíny, softshell/oteplováky a kamaše, které rodiče volí kvůli snadnějšímu oblékání, lepšímu odvodu vlhkosti a praktičnosti při mokrých nohách.
  • Uváděné nevýhody bavlněných punčocháčů jsou sklouzávání u některých dětí, nutnost převléknout celé spodní vrstvy při promočení u modelů s uzavřenou špičkou a nižší společenská obvyklost u starších školních dětí.


Nejčastější otázky

Q: Kdy jsou bavlněné punčocháče nejvhodnější jako oblečení pro děti?
A: V diskusi jsou punčocháče doporučovány hlavně pro batolata a jako spodní vrstva pod kombinézu nebo šaty; někteří rodiče uvádějí jejich časté užití do 2–4 let nebo jako vrstvu na lyžování.

Q: Jaké materiály jsou lepší než bavlna pro tepelnou izolaci a aktivitu?
A: Jako alternativy rodiče uvádějí termoprádlo, termo/termolegíny a softshellové zateplené kalhoty, které lépe odvádějí vlhkost a jsou praktičtější při venkovních aktivitách.

Q: Jsou bavlněné punčocháče vhodné pro děti s citlivou pokožkou nebo atopickým ekzémem?
A: V diskuzi bylo zmíněno, že 100% bavlněné punčocháče vyhovovaly dítěti s atopickým ekzémem; toto tvrzení je však anecdotalní a vychází z osobní zkušenosti rodičů.

Q: Kdy je lepší nedávat punčocháče do školky nebo do školy?
A: Někteří rodiče uvádějí, že školky punčocháče občas zakazují kvůli obtížnému samostatnému oblékání, a více komentářů doporučuje přestat s punčocháči v mladším školním věku (u některých se uvádí 4. třída jako hranice), přičemž jde o spornou praxi mezi rodiči.

Q: Kde koupit kvalitní bavlněné dětské punčocháče nebo 100% bavlnu ve větších velikostech?
A: V diskuzi byly zmíněny značky a prodejci Dotex, Tatrasvit, Dedoles, Světěpunčoch a e-shop cenyrez.eu (příklad uveden: „70 dětské punčocháče 100% bavlna“); někteří rodiče doporučují prohlédnout e‑shopy těchto značek.

Q: Jak řešit problém sklouzávání nebo nemožnosti převléknout jen ponožky u punčocháčů?
A: Řešení v diskuzi zahrnují nákup kvalitních typů, volbu modelů „bez ťapek“ (např. bambusové od Trepon zmíněné jako bez ťapek) nebo přechod na termo/ zateplené legíny a kamaše, které lépe drží a umožňují vyměnit pouze ponožky.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Punčocháče se běžně používají jako spodní vrstva nebo pod šaty a někteří rodiče je považují za nejpohodlnější variantu z bavlny.
  • Termoprádlo a termo/ zateplené legíny jsou v diskuzi prezentovány jako praktičtější alternativa pro delší pobyt venku a pro školní aktivity.


Sporné názory

  • Někteří rodiče považují bavlněné punčocháče za praktické a pohodlné i pro větší děti, zatímco jiní je považují za nevhodné pro školní děti a doporučují je jen pro batolata nebo na lyže.


Otevřené otázky

  • Do jakého věku by měly být punčocháče preferovanou spodní vrstvou vzhledem k praktickým i společenským faktorům?
  • Jak srovnat tepelnou ochranu bavlněných punčocháčů a moderního termoprádla v konkrétních venkovních podmínkách (např. dlouhý pobyt při -6 až -10 °C)?


Zmíněné značky a firmy

Dotex, Tatrasvit, dedoles, Trepon, Tchibo, Lidl, H&M, Světěpunčoch, cenyrez.eu

Zmíněné produkty a metody

bavlněné punčocháče, 100% bavlna, bambusové punčocháče (Trepon) bez ťapek, termoprádlo, termo legíny/termoleginy, zateplené legíny, softshell/softky, kamaše, legíny

Místa a osoby

Vysočina, Praha

Strana
z3
avatar
podaji
5. únor 2025

Ano dávala, za mě praktické, pokud máte kvalitní puncochace. Za nás rozhodně na lyžování, do sněhu a tak. Do školky jsem dávala tepláky, aby to sami zvládli. Do školy ne. Ale i teď dáváme pod oteplovaky...A nejlepší byli s těmi ksandami, pamatujete😁

avatar
monaluza
5. únor 2025

@sagitta33 Mým dětem nejvíc vyhovovaly bambusové od zn. Trepon, byly bez ťapek, takže se daly převléknout jen ponožky, když je náhodou měli mokré. Teď jsou ve druhé a třetí třídě a už je nosit nechtějí.

avatar
sagitta33
autor
5. únor 2025

@jipe Právě mu bývá i ve třídě zima když celou hodinu sedí a nehýbe se.

avatar
sagitta33
autor
5. únor 2025

@llluckaaa
@kamino Také jsem je nosila na základce, a trapný mi to nepřišlo.

avatar
jipe
5. únor 2025

@sagitta33 tak pokud je mu to pohodlné, tak proč ne.. na pohyb venku bych dala spíš něco funkčního, termo, ale do třídy to účel splní a asi je to praktické

avatar
kamino
6. únor 2025

@sagitta33 Každý to má jinak, jak je vidět i z této diskuze. Jak vidíš, jsou tu jak odpůrci, tak i příznivci. Pokud tvému synovi vyhovují, proč ne, pokud ne, tak je čas na změnu.

avatar
terulin
6. únor 2025

Dávala a moc ráda. Naše školka je přímo zakazovala, že se dětem hůř samostatně obléká. Takže je měli, když byly s námi.
Do školy je nosí obě holky zcela dobrovolně (tedy k šatům/sukním nikdy samostatně), ale mladší přijde domů zahodí sukni a běhá tu v punčocháčích do večera. A popravdě v zimě je nosím k šatům i já...

avatar
evelin1251
6. únor 2025

Punčocháče jsem dětem skoro nedávala, synovi jen když byl batole, dcerka je neměla vůbec, jako spodní vrstvu má legíny, co nosí na doma. Přijdou mi prostě divný 😅, maximálně v zimě pod šaty, beru je jako spodní prádlo. Moc nechápu, děti který je nosí ve školce jen tak. Syn do školy chodí v džínech, v puncochacich by se upekl.

avatar
swan42
6. únor 2025

Ano, davam. Detem nevadi, naopak- nefouka jim na kotniky a neskrti je.

avatar
tehulinka91
6. únor 2025

@sagitta33 jo úplně normálně, za mě jsou super od dedoles, hlavně dávám dětem pod zimní kombinézy, za mě nejlepší 👌🏻 ale nejstaršímu už spíš budu dávat termoprádlo, když bude potřeba

avatar
monny3
6. únor 2025

Sama jsem je nesnášela ve školce, kdy se mi špatně oblékaly, takže synovi jsem nekoupila ani jedny. Od mala nosil termoprádlo a ponožky, což mi přijde praktičtější a taky estetičtější ☺️ U školních dětí resp.kluků mi to přijde zvláštní, u holek k sukni/šatům jsou punčochy obvyklé, u kluků ne, asi mi to přijde jako holčičí kus oblečení 😉 Mému synovi je 7 a přestože chodil do lesní školky a teď i školy, kde je vkus dětí opravdu hodně různorodý a nehraje se tam na módní značky, tak mu záleží na tom, co nosí a oblečení si vybírá. Neřešil by asi, že má punčochy jiný kluk, ale sám by si je rozhodně nevzal. To spíš já bych se trochu pozastavila nad 10 letým klukem v punčochách, ale to je jen můj první "konzervativní" dojem 🤭 Ale pokud je mu to pohodlné a nosit je chce, tak ať je nosí, co na tom změní diskuze na MK 😁

avatar
veruuu_kubesovic
6. únor 2025

Vy, co tu píšete jak jsou super na lyžování, od kdy se toto dělá ve školce a pak ve škole během vyučování???
Navíc dětem bude téměř 6let a 9let...ten 9lety by v té škole opravdu nemusel vypadat jak mimino, stačí koupit černé termo leginy a ano jsem i pro kluky (kupuju je synovi).

avatar
jipe
6. únor 2025

@veruuu_kubesovic a kdo to ve škole vidí, když to má pod riflema, vyjma převlečení na tělocvik? Já bych zas spíš na ten sport dala něco z funkčního materiálu a ne bavlnu jako spodní vrstvu.

avatar
ovecky
6. únor 2025

Nosime kdykoli je zima, skola a skolka, i na lyze. Akorat teda ne nejake bio, ale vzorovane treba Tchibo, Lidl, HM. Nepadaji, nestava se mi, ze by se namocily. U legin mi vadi couhajici kotnik, nesladeny ponozky a vrchni vrstva s u kluku se mi leginy nelibi vubec.

avatar
sagitta33
autor
6. únor 2025

@evelin1251
@terulin Taky to beru jako spodní prádlo a jen v punčocháčích jinde než doma nechodí.

avatar
sagitta33
autor
6. únor 2025

@veruuu_kubesovic Proč mimino, mě se zas nelíbí legíny.

avatar
sagitta33
autor
6. únor 2025

@ovecky Vzorované nebo Tchibo má taky, jen ty bavlněný jsou nejpohodlnější

avatar
martulka88
6. únor 2025

@veruuu_kubesovic Synovi koupím termo prádlo, ale né legíny. To je za mne zase nevkusný pro kluka. A to máme doma žížalu po manželovi.

avatar
enoli
6. únor 2025

@sagitta33 jestli mu to vadí, tak mu je nedávej. Upřímně ve 4.tride to trapné je. Pokud to vztahnu na svoje tretaky, tak punčochy nenosí ani holky. Když půjdu o rok výše, což je můj syn, tak ten by si to na sebe neoblekl ani pod podrážkou trvalého odebrání mobilu a Nintenda nebo zákazu hokeje. Jestli mu je zima, řešením je termoprádlo, to občas ještě na dětech vidím.

avatar
izz76
6. únor 2025

@sagitta33 Jsem fotku punčocháčů ukázala dceři,chodí do 4tr a zeptala se jestli to nosí kluci ze třídy.. Prý ne, protože nejsou postiženy 😆

avatar
sagitta33
autor
6. únor 2025

@izz76 😲

@martulka88
@enoli V termoprádle by se udrbal. Jsme na Vysočině a autobus mu moc nenavazuje.☹

avatar
veruuu_kubesovic
6. únor 2025

@sagitta33
Tak mu je dávej a neptej se 🤷‍♀️ evidentně jen tvůj názor je správný a vůbec nezáleží na věku staršího dítěte...
Mam dceru ve 4.tride, chysta si obleceni sama, navic ve tride nikdo punčocháče nenosí, že prý nejsou mimina 🤦‍♀️ navíc, kde bereš tu šílenou zimu? Vždyť byl nadprůměrné teplý leden...

avatar
aktakd
6. únor 2025

@sagitta33 Moje děti nějaký mají, ale kvůli oblékání je moc nenosí - špatně se oblékají a já chci aby byly co nejsamostatnější. Ale jinak nic proti nim nemám a nepřijdou mi rozhodně divné. Jinak legíny taky beru jako spodní prádlo.
A je to asi měsíc co punčochy ve skříni objevil syn (8 let) a nevím proč, ale udělaly mu velkou radost a fakt je nosil pár dní pořád - dobrovolně a rád.
A k té zimě - na Vysočině v lednu docela mrzlo, nespočetkrát jsme byli bruslit na rybníku. A tento týden když šli děti do školy bylo - 6, -8, -4 a to už za další vrstvu docela stojí. Výsměch mi přijde zbytečný.

avatar
rebe
6. únor 2025

@veruuu_kubesovic I v Praze teď celý týden po ránu bylo -4.

avatar
sagitta33
autor
7. únor 2025

@veruuu_kubesovic OK tak já mu tyhle do školy dávat nebudu.

Nevím zda údaje o teplým lednu bereš jen z tisku nebo i chodíš ven. Ano tento leden byl skutečně "celosvětově" nejteplejší od počátku měření, ale v ČR to určitě neplatí. U nás bruslíme na rybníku od Silvestra celý leden a to není určitě obvyklé a tento týden klesaly ráno teploty pod -10.

avatar
andreacantu
13. únor 2025

@sagitta33 bez nich ani ranu. Pod saty nebo pod softshely ven. Mam klid ze nema hole nohy.

avatar
junaci
22. kvě 2025

Je mi 40 a punčocháče nosím stále u nás v jednom nejmenovanym oddílem děti punčocháče taky nenosí i když to jsou předškoláci a děti ze školy z prvního stupně i když se jim před každou akcí at je to výprava přespávačka nebo třeba tábor tak chodí jak reklama na leto a když se oběví chladná noc nebo se ochladí tak pak za náma chodí že jim je zima

avatar
junaci
25. zář 2025

tak co vytáhli jste už pro děti v těchto chladných dnech punčocháče do školek a škol nebo ještě vyčkáváte až se ještě více ochladí ?

avatar
marketa11112
25. zář 2025

Nevíte prosím, kde koupit černé bavlněné punčocháče ve velikosti 152-158? Potřebovala bych pro dceru. Nerada bych objednala. A zjistila, že jsou ,, umělé,,. To by dcera nesnesla. Děkuji.

avatar
junaci
25. zář 2025
@marketa11112

Nevíte prosím, kde koupit černé bavlněné punčocháče ve velikosti 152-158? Potřebovala bych pro dceru. Nerada bych objednala. A zjistila, že jsou ,, umělé,,. To by dcera nesnesla. Děkuji.

@marketa11112 zkuste třeba tyto https://www.cenyrez.eu/cs/puncochace/70-detske-... sice tam nebudou mít černé bavlněné ale jsou to 100% bavlněné punčocháče takže by malou nemuseli dráždit

Strana
z3