Nedostatečnost placenty

Nedostatečnost placenty může být způsobena mnoha faktory, avšak ve výsledku vždy vede ke komplikacím, kterých se v těhotenství bojí každá nastávající maminka. Proč nedostatečnost placenty vůbec vzniká a jaké má důsledky? To se dozvíš v našem článku.

Nedostatečnost placenty

Nedostatečnost placenty ve většině případů vede k předčasnému porodu císařským řezem.

Co je nedostatečnost placenty a jaké může mít příznaky?

  • Je to stav, kdy placenta není schopna dostatečně vyživovat dítě a zásobovat ho kyslíkem. Děťátko rostoucí v děloze má tedy omezené podmínky pro svůj růst a vývoj, což vede k celému spektru problémů. Může být způsobena jinou komplikací v těhotenství20 nebo může vzniknout důsledkem nedostatečného vyvinutí placenty.
  • Nedostatečnost placenty se nazývá také – insuficience placenty, placentární nedostatečnost či selhávání placenty.
  • Příznaky jsou závislé na samotné příčině a v drtivé většině případů nejsou ihned viditelné. Při postupném selhávání placenty totiž žena nekrvácí ani nepociťuje žádné jiné symptomy, které by ji mohly navést k dřívějšímu vyhledání pomoci. Často se tedy tento problém odhalí až během běžného či screeningového vyšetření v těhotenství.
  • Insuficienci placenty dělíme na akutní a chronickou:
    • Akutní selhání placenty nastává většinou při jejím předčasném odloučení – tzn. abrupci placenty. Jedná se o interval několika minut nebo hodin, během kterého mají lékaři možnost zasáhnout a zachránit život nejen dítěti, ale také matce. V tomto případě se však primární problém, tedy abrupce placenty, projevuje masivním krvácením.
    • Chronické selhávání placenty probíhá bez příznaků, respektive žena může vnímat jen jakési „obecné“ symptomy – bolest hlavy nebo otoky dolních končetin. V takovém případě jsou však příznaky, které pociťuje, vyvolány primárním problémem, který za chronickým selháním placenty stojí.

Jak se diagnostikuje nedostatečnost placenty?

  • Podezření na chronické selhávání placenty9 se v současnosti může zjistit na screeningových vyšetření v těhotenství. Z toho důvodu je důležité, aby těhotná žena podstoupila screeningy prvního, druhého a třetího trimestru, a to iv případě, že se do té doby v těhotenství nevyskytla žádná podezření na vývojové vady plodu nebo problémy na straně ženy.
  • Na insuficienci placenty může poukázat soubor těchto znaků/vyšetření:
    • velikost dítěte, která je pro daný týden těhotenství netypická – jedná se o tzv. zaostávání v růstu,
    • nedostatečný průtok krve v pupečníku nebo v některých orgánech dítěte,
    • množství plodové vody – nízká hladina nebo tzv. oligohydramnion,
    • abnormální tloušťka placenty,
    • vyšetření krve těhotné ženy – zkoumají se v ní konkrétní parametry,
    • snížení ozev dítěte – srdeční akce, tedy ozvy, se měří pomocí CTG přístroje.

Proč nastane placentární nedostatečnost?

Důvodů může být mnoho, přičemž ne vždy se samotnou příčinu podaří i zpětně odhalit. Nejčastěji však za nedostatečnost placenty mohou tyto příčiny:

1. Problém s placentou

  • Abrupce placenty – předčasné odloučení placenty od děložní stěny způsobí, že placenta více není schopna vyživovat dítě. Může být zapříčiněna vysokým krevním tlakem, úrazem nebo myomy na děloze.
  • Infarkt placenty – laicky řečeno, infarkt placenty představuje přerušení cév v placentě, důsledkem čehož její část odumírá. Přestože jsou infarkty placenty v těhotenství zcela běžné, problém nastává tehdy, jde-li o rozsáhlý nebo opakovaný jev. Placenta, jejíž podstatná část odumřela, nemůže vykonávat svou funkci naplno.
  • Nedostatečné vyvinutí placenty – výjimečně se stává, že se placenta zcela nevyvine, a proto nedokáže v plné míře zajišťovat kyslík a živiny pro děťátko. Lékaři mohou tento stav mohou nazvat také jako tzv. mikroplacenta.

2. Problém v organismu ženy

  • Vysoký krevní tlak – vyšší tlak v cévách 1 může způsobit jejich narušení a zvýšit tak riziko vzniku například abrupce či infarktu placenty.
  • Preeklampsie – jedná se o těhotenské onemocnění, které souvisí právě s vysokým krevním tlakem. Preeklampsie 3 sama o sobě může vyústit v množství komplikací, které mají za následek i nedostatečnost placenty.
  • Porucha srážlivosti krve – pokud se v cévě placenty vytvoří sraženina, zablokuje se dostatečné proudění krve, což vede například k infarktu placenty a následné placentární nedostatečnosti.
  • Cukrovka – cukrovka se považuje za nesmírně rizikový faktor vedoucí k problémům s placentou.

Jaký je další postup, pokud se odhalí insuficience placenty?

  • Vše závisí na aktuálním stavu děťátka a těhotné ženy. Při nedostatečnosti placenty je někdy možné nasadit tzv. podpůrnou léčbu, která dokáže zlepšit průtoky krve v placentě směrem k miminku, ale ve většině případů se vyčkávací postup zvolit nedá.
  • Proto mnoho těhotenství, při kterých byla zjištěna placentární nedostatečnost, končí předčasným porodem císařským řezem. Dřívější týdny těhotenství – konkrétně před 24. týdnem těhotenství, bohužel mnohdy končí i spontánním potratem.

Video: Vše o předčasném porodu

Rozhovor přednostou gynekologicko-porodnické kliniky JLF UK a UNM, doc. MUDr. Kamilem Biringerem, PhD.

Co ve videu zaznělo?


Mohlo by tě také zajímat

HELLP syndrom

Slyšela jsi už o HELLP syndromu? Pravdou je, že se o něm mluví jen velmi málo, ale přitom jde o mimořádně nebezpečný syndrom, který může končit i smrtí matky nebo dítěte. Má HELLP syndrom nějakou spojitost s preeklampsií a jaké příznaky jsou pro něj charakteristické? To a další informace zjistíš v tomto článku.

Polyhydramnion

O tom, jak může nadměrné množství plodové vody zkomplikovat průběh těhotenství, se moc nemluví. I proto se maminky obvykle vyděsí, když je jim řečeno, že s ní mají nějaký problém. Je skutečně důvod k obavám, pokud se ti v těhotenské průkazce objeví výraz polyhydramnion? Co to přesně znamená a jaké jsou příčiny? I to se dozvíš v našem článku.

Eklampsie

Možná jsi už v souvislosti s těhotenstvím slyšela o preeklampsii a eklampsii. Víš však, o jaká onemocnění nebo projevy jde, v čem jsou rozdílné a jaké symptomy je doprovázejí? Pokud ne, pojď si přečíst, co se za nimi skrývá. Ve skutečnosti totiž jde o život ohrožující stavy, jejichž příznaky by měla znát každá nastávající maminka.


Více na Modrém koníku

  • Napiš odborníkovi –⁠ zdarma a s možností anonymity

Hodnocení a zkušenosti s nedostatečností placenty

Máš zkušenost s nedostatečností placenty?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce