Čím víc se těhotenství blíží ke svému velkému finále (tedy k porodu), tím důležitější informací se stává umístění miminka v bříšku a jeho poloha v něm. Víte, jak můžete vy samy miminku pomoci s otočením? Existuje mnoho různých - normálních i bizarních metod.


Co jste možná nevěděly o porodu miminka koncem pánevním


V rychlosti si pro začátek připomeňme jen pár nejdůležitějších faktů o porodu koncem pánevním:


Nezapomínejme hlavně na to, že i miminko, které je uložené v bříšku v poloze koncem pánevním, je ve fyziologické poloze.  Při splnění několika podmínek je samozřejmě možné, aby proběhl vaginální (i přirozený) porod. I tak se ale mnoho maminek z důvodu neotočení miminka do správné polohy hlavou dolů trápí a snaží se najít cestu, jak miminku pomoct otočit se.


Další důležitou připomínkou je fakt, že miminko se do očekávané polohy hlavou dolů může otočit v podstatě kdykoliv, třeba i již při rozběhnutém porodu nebo pár minut před naplánovanou sekcí. Je tedy zbytečné dopředu podléhat panice, naopak tuto informaci berte s klidem a pořádně si promyslete různé možnosti, co se bude dít dál.


V Českém prostředí je samozřejmě mnohem jednodušší rodit miminko, které je otočeno "správně" - tedy hlavou dolů. Z tohoto důvodu se tak velká většina maminek, jejichž děti se nachází v poloze koncem pánevním, snaží dětem pomoci, aby se v bříšku otočily. 


Pojďme se tedy společně podívat na některé metody, jež slibují zvýšení šance na otočení miminka. Při čtení následujících vět vás zajisté napadne zásadní otázka: "Funguje to stoprocentně?". Bohužel ne. Některá miminka mají prostě svoji hlavu a neotočí se, ani když je budete přemlouvat, cvičit všechny možné cviky, atd.


"Sama to znám velice dobře, protože jeden takový exemplář paličatého dítěte mám doma. V těhotenství jsem zkoušela vše možné (a snad i to nemožné) a stejně ten malý tvrdohlavec  při porodu nejprve na svět vystrčil zadeček."


Na druhou stranu je popsáno mnoho případů, kdy metody "přemlouvání" zabraly a miminka se skutečně přetočila. U většiny metod však stejně nebudete mít nikdy stoprocentní jistotu, že je to právě vaší zásluhou a miminko by se neotočilo tak jako tak.Metody pro otočení miminka

A nyní už dost obecného povídání, pohodlně se usaďte a přečtěte si o známých i méně známých, "normálních i trochu bizarních metodách" pro otočení miminka v děloze:

 • cvičení - princip cvičení spočívá především v tom, že je při něm miminko v takové poloze, která mu není úplně příjemná a má tak velkou motivaci dostat se do jemu příjemnější polohy. Velká výhoda cvičení je v tom, že ho můžete provádět v podstatě kdykoliv a v pohodlí svého domova. Cvičení je patrně nejrozšířenější laickou metodou pro otočení miminka a setkává se zde kombinace tzv. babských rad s fundovanými radami porodních asistentek. Určitě vás zajímá, které konkrétní cviky pro otočení miminka se doporučují:
  • Bayerův pasivní most - při tomto cviku si lehneme na záda a podložíme je v bederní oblasti tak, aby byla pánev asi 30 cm nad zemí. Pod hlavu si dáme polštář, aby se nám leželo v prohnutí do mostu pohodlně tak 5 až 10 minut. Pak se překulíme do kleku a opřeme se o dlaně. Cvičíme ráno a večer.
  • Další variantou je indický most, kdy v lehu na zádech s mírně roztaženýma nohama zvedáme pánev. Ne násilím a ne nijak extrémně. Pokud je to pro nás obtížné, tak si pánev jen vypodložíme polštářem a zhluboka dýcháme do břicha.
  • Poloha na všech čtyřech - výchozí pozicí pro tento cvik je klek s mírně roztaženýma nohama a s oporou o dlaně. V něm se uvolníme a pak se spustíme hrudníkem na zem, opřeme se o předloktí. Podle chuti tak setrváme. Cvičíme třikrát denně.
  • S plným žaludkem, a pokud možno i s plným močovým měchýřem, si lehněte na záda. Pokrčte nohy v kolenou a podložte si pánev tak, aby byla přibližně 30 cm nad podložkou. Vydržte tak asi 5 až 10 minut, pak se překulte do kleku a opřete se o ruce. Tento postup opakujte 3× denně. V první fázi cviku se může stát, že se vám bude hůř dýchat kvůli tomu, jak děloha s plodem tlačí na plíce. Cvičení v takové situaci přerušte a v kleku, opřená o ruce, se dostatečně vydýchejte.
  • Pokud při cvičení cítíte, že se dítě otočilo, udělejte dřep s široce rozkročenýma nohama, aby hlavička děťátka sestoupila co nejníže a zafixovala se v pánvi.

Se cvičením cviků pro otočení miminka má zkušenost i uživatelka Modrého koníka dianee, která se ve fóru Pomohly Vám cviky na otočení miminka? svěřila se svou zkušeností: "Mně cvičení bohužel nepomohlo, cítila jsem sice, jak se malá několikrát otočila hlavičkou dolů (byl to nepříjemný tlak na stydkou kost a chodila jsem pak jak kačer), ale potom se vždy otočila zpět, nevyhovovalo jí to."

 • stojka ve vodě - pokud chodíte během těhotenství plavat, můžete vyzkoušet ve vodě i stojky.      
 • svícení baterkou - některé rady a metody vám mohou připadat úsměvné a toto bude pravděpodobně jedna z nich. Miminko je údajně možné navést do správné polohy pomocí světla baterky přiložené na bříško. Pomalu svítilnou pohybujte směrem žádoucího otočení a doufejte, že prcek dostane chuť světlo následovat.  
 • zvuky - na podobném principu jako fungovala předchozí babská rada pracuje i tato metoda. Zde máte dvě možnosti - buď můžete lákat miminko na příjemnou hudbu (všechny zdroje doporučují právě radostnou klasicistní hudbu od W. A. Mozarta). V tomto případě položte sluchátka nad svou stydkou kost a uvidíte, zda se něco bude dít. Druhý způsob zase pracuje naopak s nepříjemnými zvuky, které by měly miminko motivovat k otočce a snaze nepříjemnému rámusu se tak vyhnout. V tomto případě se hudba (či nepříjemné zvuky) přikládá k místu, kde se nachází hlavička děťátka.


 • akupunktura a akupresura - jsou staleté techniky, které pracují na principu dráždění přesně stanovených míst na povrchu těla. Pro otočení plodu do správné polohy se doporučuje každý den aktivovat body B 67 a LIV 3. V tomto případě ale určitě vyhledejte odborníka, který vám ukáže, jak na to. Poté již budete moc "cviky" provádět doma, třeba i s partnerem.
 • moxování - moxování je technika, která využívá aktivaci určitých bodů na těle, ke kterým se přikládají hořící pelyňkové "cigarety". I zde se nejprve obraťte na odborníka, který vám vysvětlí techniku a přesně ukáže ona místa, jež potřebujete aktivovat. Většinou vám také pomůže se sehnáním materiálu a vy už pak budete opět moci moxovat v pohodlí svého domova. V tomto případě je ale určitě lepší mít doma někoho, kdo vám bude pomáhat. Bod, který je potřeba moxovat, se totiž bohužel nachází pro těhotnou ženu v ne zrovna dobře přístupné zóně .
 • domlouvání a imaginace - tato metoda je zaručeně tou nejjednodušší ze všech zde uvedených. Spočívá v tom, že si se svým děťátkem prostě povídáte, a je jedno, jestli k němu mluvíte nahlas, či jen v duchu. Vysvětlujte mu, že by bylo lepší, kdyby se narodilo hlavičkou napřed a že je pro vás moc důležité, aby se otočilo. Zároveň si představujte, jak se v bříšku otáčí a jaké to bude, až bude spočívat hlavou dole, tak jak má.
 • homeopatika - pokud chce člověk vyzkoušet opravdu vše, najde možnou pomoc i v homeopatii. Konkrétní homeopatika podpoří aktivaci dělohy a dítěte, což může být impulsem k otočení plodu.
Všechny výše uvedené metody byly spíše jen možnostmi, jak miminku zkusit domluvit a pomoci mu otočit se. Některé z nich samozřejmě skýtají větší šanci k úspěchu než jiné. Pokud však výše uvedené možnosti nezabírají, nevěšte prozatím hlavu, existuje ještě jedna možnost - navíc ta, která má nejvyšší procento pravděpodobnosti úspěchu. A tou je manuální obrat zevními hmaty. Jelikož je toto téma opravdu spíše na delší povídání, najdete ho rozpracované v následujícím článku ze série, která se věnuje tomuto širokému tématu : Poloze miminka koncem pánevním.


Zdroje:

https://www.babyweb.cz/konecne-hlavou-dolu

http://www.rodina.cz/clanek7655.htm

https://www.maminka.cz/clanek/jake-mate-moznosti-kdyz-je-plod-otoceny-zadeckem-dolu

https://www.nejenmaminkam.cz/52-tehotenstvi/tehotenstvi/1321-jak-na-pretoceni-miminka-od-a-do-z