Kočárky

Kočárky dnes patří ke každodennímu životu, ale z hlediska historického jsou, dá se říci, novinkou, v průběhu dějin byly a i dnes jsou používány různé způsoby nošení dětí49. Na trhu s kočárky je možné vybrat si z opravdu široké škály značek kočárků, které poskytnou dítěti komfort a bezpečí. Kočárky jsou každý den nemalým pomocníkem mamince, která v kočárku vozí své dítě. Často je považován za prostředek k utišení pláče, protože jeho kývavé pohyby mohou přivést dítě ke klidu.


Kočárky


Kočárky a jejich materiál

Několik let se mnoho výrobců snaží naplnit potřeby rodičů tak, aby s kočárkem byli maximálně spokojeni. Vyrábějí je z nejlehčích materiálů tak, aby kočárky nebyly při přenášení příliš těžké. Lekhé provedení kočárku s jakoukoli nástavbou na konstrukci ocení hlavně maminky, které jsou s dítětem, či dětmi na mateřské/rodičovské dovolené samy. Vytáhnout kočárek1 do schodů a nebo ho vytlačit do kopce, může být s nízkohmotnostním kočárkem o mnoho jednodušší.
Kočárky a jejich materiál

Materiály jsou to ve většině případů velmi kvalitní, odolávají drkotání kočárku a každým rokem se výrobci snaží o vylepšování použitých materiálů. V případě podvozdů jde někdy i o chromované provedení, v případě rukojetí o kožené materiály a nebo o využití kůže v jednotlivých nástavbách na kočárek. To samé platí i o příslušenství, kdy určitě značky kočárků preferuje v zimních doplňcích zvířecí materiály - kůže, kožešinky, aj.

Kočárky a jejich skládání/rozkládání konstrukce

Výrobci kočárků v dnešní době navrhují a konstruují všechny své výrobky tak, aby byl kočárek rychle rozložitelný i složitelný - nejideálněji jedním pohybem/tahem, na nějakou pojistku a nebo za pomocí určitého mechanizmu. Kočárky se mohou skládat do tzv. deštníku a nebo do placky. V případě první možnosti se toto daleko více vyskytuje u golfek, než u běžných kočárků s hlubokou vaničkou, či sportovní sedačkou. Jsou ale i takové kočárky, které jsou natolik specifické svým skládáním, že defacto nemají ani jednu z těchto možností, např. kočárky Stokke Xplory5.
Kočárky Stokke Xplory

Před koupí by si rodiče měli uvědomit, že všechny kočárky mají zcela jiné rozměry při rozložení a ne každý kočárek se tak vleze do kufru auta. U některých značek a typů je přímo napsáno, že se hodí malého kufru, protože jeho rozměry po rozložení jsou opravdu malé. Není ale nic zvláštního a ojedinělého, když se při rozložení a následném vložení do kufru auta bude muset kočárek ještě více demontovat, a sice odejmutím koleček. Kočárky jsou i tak konstruovány, aby šla kolečka rychle sesadit a nasadit. Nicméně komfortnější určitě je rozložený kočárek rychle vložit do kufru a nic již nedemontovat. Vše ale záleží na výběru značky a kočárku versus velikost kufru auta.

Kočárky a kolečka

Výrobci se taktéž soustředí na kolečka a brzdy, která jsou u kočárku důležitá co se týká terénu, ve kterém se s kočárkem rodiče pohybují. Je výhodou, pokud se kolečka dají zaaretovat a neotáčí se tak o 360° na každém terénu. Stejně tak jsou k dostání jak kolečka gumová, tak kolečka vyrobená z měkkých materiálů, odolávajících nerovnostem povrchu. Obě tyto varianty mají samozřejmě svá pozitiva a negativa a snad je to i o osobním vyzkoušení, popř. zvážení, na jakých cestách se s kočárkem rodič chystá pohybovat.
Kočárek a jeho kolečka

Co se týče brzdových systémů, ty jsou dnes u kočárků už také velice propracované. Některé typy nabízí brzdy ruční, které jsou přímo na rukojeti a nebo jsou to brzdy na zadních kolečkách, které je třeba zašlápnout nohou a pro uvolnění je opět nohou prošlápnout.

Kočárek - rukojeť, bezpečnostní pásy a polohování

U některých kočárků je možné výškově nastavit rukojeť, která tak vyhovuje jak menším, tak vyšším rodičům. Důležité také je, aby mělo sedadlo 5-ti bodové bezpečnostní pásy a v případě, že nejsou 5-ti bodové, mělo by mít aspoň pásy tří bodové. To vše jen a pouze pro bezpečí dítěte tak, aby z kočárku nevypadlo.

Kočárky a jejich rukojeťDětem i rodičům vyhovují taktéž polohovatelné opěrky zad a nohou, kdy je možné dítě v kočárku položit až do lehu. Fakt, že je kočárek6 polohovatelný až do lehu znamená, že v něm může být voženo i novorozené dítě7. To totiž ještě samo nesedí, a tak je pro něj poloha ležmo tou nejideálnější. Při vybírání kočárku mohou rodiče v tomto směru narazit i na hluboké vaničky, které jsou z lehu polohovatelné i do sedu. Výběr takového kočárku pro rodiče znamená, že nemusí kupovat sportovní sedačku zvlášť. Ve sportovních nástavbách pak rodiče ocení i odnímatelné madlo a nebo okénko ve stříšce nástavby. Není to samozřejmostí u všech značek a sportovních nástaveb, ale pakliže má sportovní část nánožník, je dobré, když je polohovatelný, protože roste s dítětem a dítěte tak nožičky nevisí z kočárku.

Kočárek a příslušenství k němu zakupitelné

V této oblasti záleží u jednotlivých značek a jejich typů kočárků hlavně na tom, co mají v základní výbavě při koupi kočárku. Pokud si rodiče pořizují pouze hluboké kočárky, tedy kočárky s hlubokou vaničkou, musí počítat s tím, že bude třeba dokupovat autosedačku a v případě odrostlejšího dítěte i sportovní nástavbu nebo golfky14, popř. jiný sportovní kočárek. Existují ale i takové kombinace, kdy si rodiče mohou pořídit kočárek 2v1 (hluboká vanička a autosedačky, hluboká vanička a sportovní sedačka, atd.) a poslední 3 kus si dokoupí a nebo koupí rovnou všechny nástavby, tedy kočárek27 3v1.

FusakV základních výbavách bývají například i nákupní košíky, přebalovací tašky nebo tašky na rukojeť, pláštěnky, síťky proti hmyzu, nánožníky. Pokud ale v základních sadách nejsou, stejně jako další z příslušenství, mohou si je rodiče dokoupit. Ostatními doplňky jsou fusaky, isofixy, adaptéry na utosedačky, cestovní sady, nánožníky, slunečníky, držáky na nápoje, skateboardy pro starší sourozence, a mnoho dalších v závislosti na výrobě dané značky.

Kolikrát je daleko lepší kupovat si věci originální, tedy takové, které vyrábí sám výrobce, protože i barevně a odstínově sedí ke zvolené barvě kočárku. Samozřejmě ale výrobce nemusí mít v nabídce úplně vše, a tak si rodiče zakoupí například fusaky úplně jiné značky a jeho barvu přiblíží té, ve které mají kočárky. Pokud jde ale o příslušenství, které sedí pouze na danou konstrukci kočárku (držák na pití, slunečník, aj.), budou muset rodiče zakoupit originál přímo od výrobce. Ve sféře příslušenství existují vedle značkových výrobců i jiné firmy, které se věnují šití takových doplňků a přizpůsobí vše danému typu kočárku - např. letní vložky, zimní sady, nánožníky, fusaky, deky aj.

Související články

Více o kočárcích na Modrém koníku

Použité zdroje

  1. www.inglesina.cz (obrázek)
  2. www.stokke.com (obrázek)
  3. www.kocarky-teutonia.cz (obrázek)

Externí linky

Pomohl ti tento článek?
 / Ne