Školní aktovky

Školní aktovky (nebo také školní tašky, školní batohy) slouží dětem pro nošení školních potřeb, svačiny a láhve s nápojem. Mladší děti obvykle využívají školní aktovky, starší děti batohy, ale dnes už se vyrábějí i školní batohy vhodné i pro prvňáčky.

Výroba školních aktovek a batohů v České republice je řízena technickou normou o brašnářství a školních aktovkách ČSN 796506. Tato norma je platná pro výrobu, zkoušení a dodávání školních aktovek a batohů standardní jakosti z usní, koženek, plastiků, textilií a poromerů, bez podšívky nebo s podšívkou.
Norma je platná od 8.5.1991.

Školní aktovka pro kluka, chlapce

Jak vybrat školní aktovku

Hmotnost

Hmotnost aktovky by neměla být pro mladší děti vyšší než 1,2 kg, pro děti na druhém stupni ne vyšší než 1,4 kg. Začínají se objevovat i školní aktovky na kolečkách, což je pro páteř dítěte nejzdravější varianta. Nevhodné jsou kvůli jednostranné zátěži aktovky přes rameno, s jedním popruhem. Aktovka by neměla být přeplňována, přetěžována, školák by měl nosit nanejvýš 10 až 12% své hmotnosti, případné nadměrné požadavky na množství školních potřeb řešte s třídním učitelem dítěte, pro záda dítěte jsou ideální volbou dvoje učebnice - jedny doma a jedny ve škole.

Tvar školních aktovek

Důležitý je celkový tvar školní aktovky, měla by rovnoměrně roznášet zátěž. Aktovka by měla být spíš vyšší než širší, aby umožňovala vyvážené rozmístění věcí a dobrý pohyb dítěte v hromadné dopravě, ale nesmí být příliš vysoká, nemá sahat školákovi až po zadek, ideálně by měla sahat 10 cm pod žebra. Aby bylo vhodně umístěné těžiště, jsou lepší (z bočního pohledu) užší aktovky a těžší předměty by se měly v tašce umísťovat co nejblíže k zádům.

Konstrukce školních aktovek

Aktovka by měla mít pevnou a ergonomicky tvarovanou zádovou část, aby bylo redukováno špatné držení těla, aktovka školáka nikde netlačila a nebolela ho z ní záda. Kromě zádové části by aktovka měla mít i vyztužené, tvarově stálé dno, nošení je pak pohodlnější a nehrozí poškození věcí uvnitř aktovky.

Popruhy školních aktovek

Popruhy aktovky se nesmí dotýkat krku dítěte. Podstatný je i tvar popruhů a správné nastavení jejich délky. Nepolstrované popruhy musí být pro pohodlné nošení široké alespoň 4 cm, pokud jsou polstrované, může stačit i šířka 3 cm, takové popruhy pak netlačí a nezařezávají se. Je potřeba vybírat aktovku s dostatečně dlouhými popruhy, aby je bylo možné nastavovat s růstem dítěte i podle ročního období (nejdelší popruhy jsou třeba v zimě). Délku popruhů by mělo jít nastavit snadno, ale zároveň pevně, aby při zatížení aktovky popruhy neprokluzovaly.

Bezpečnost školních aktovek

Děti si školní aktovku obvykle vybírají podle barvy a obrázků. Kvůli bezpečnosti v silničním provozu, např. při přecházení silnice, by měla být aktovka barevná (alespoň pětina povrchu aktovkyy by měla mít signální barvu) a měla by mít na dostatečné ploše reflexní prvky - fóliové proužky, nášivky a odrazky. Aktovka by neměla mít žádné ostré hrany a rohy, aby se školák nemohl poranit. Použité materiály musí být zdravotně nezávadné a bezpečné.

Praktické vlastnosti školních aktovek

Do aktovky by nemělo zatékat při dešti nebo sněžení, zapínání aktovky se nesmí samovolně otevírat. Vnitřek školní aktovky by měl být rozložen na přihrádky, alespoň na prostor pro učebnice, sešity, penál a jiné školní potřeby a na prostor pro jídlo ke svačině a láhev s pitím, vhodné jsou i menší kapsy na zip na klíče, peněženku a jiné drobnější předměty.

Školní aktovka pro děti na 1. stupni by měla mít jmenovku, která není viditelná, pokud je aktovka zavřená.
Školní aktovka pro holčičku, dívku

Aktovka pro prvňáčka

Při výběru vhodné aktovky pro prvňáčka by se měli rodiče zaměřit na:

 • označení výrobku - informace, že se opravdu jedná o školní aktovku, popř. školní batoh a je vyrobena v souladu s normou ČSN 79 6506.
 • prodlouženou záruční dobu na 3 roky - prodloužená záruční lhůta by měla být samozřejmou součástí nutné výbavy pro prvňáčka.
 • bezpečnostní prvky - jde hlavně o reflexní prvky, které slouží jako odrazky pro auta při snížené viditelnosti. Reflexní pásek by měl mít minimální šířku 2,5 cm a měl by být umístěn na přední části a obou bočních částech aktovky.
 • hmotnost aktovky - prázdná aktovka by měla mít maximálně 1,2 kg.
 • nepromokavost aktovky - školní aktovka by měla být nepromokavá a měla by chránit učebnice a sešity i před krátkodobým pobytem na dešti. Lepší jsou nepromokavostí vybavené aktovky, které se nezavírají na zip, ale pomocí přiléhavé klopy. Při postavení aktovky na zem jsou proti dešti odolnější ty, které mají na spodní část aktovky připevněné nožičky.
 • pevnost konstrukce aktovky - pevná konstrukce by měla aktovce zajistit stabilitu při postavení na zem, a nezáleží na tom, zda je aktovka prázdná nebo plná školních potřeb. Stabilita usnadňuje prvňáčkovi nandávání a vyndávání obsahu aktovky oběma rukama. V případě, že je aktovka nestabilní a nemá pevný tvar, může být nošení aktovky pro dítě nepříjemné. Aktovka jej může táhnout dozadu nebo do stran a dítě bude mít nutkání se hrbit, aby se mu aktovka nesla dobře. Později tak může dojít ke špatného vývoji a deformaci páteře. Při výběru aktovky by se rodiče měli raději zaměřit na pevnost a stabilitu aktovky a ne na množství přitahovacích řemínků nebo vystužení zad.
 • nadčasový design aktovky - při výběru aktovky by se rodiče neměli nechat zlákat obrázkem zrovna oblíbené pohádkové postavičky, může se stát, že obrázek za půl roku nebo za rok dítě omrzí a bude chtít aktovku novou. Při výběru by se měli rodiče s dětmi dohodnout na kompromisu a vybrat takovou aktovku, která se bude líbit všem. Pokud bude dítě donuceno k výběru aktovky, kterou preferují rodiče, může se stát, že dítě nebude s výběrem spokojeno a bude aktovku nosit nerado nebo se za ní stydět.

Značky školních aktovek

 • Bagmaster (český výrobce)
 • Emipo (český výrobce)
 • Karton P+P (český výrobce)
 • Stil (český výrobce)
 • Herlitz (německý výrobce)
 • Topgal (německý výrobce)

Víc o školní tašce na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1.  http://www.dtest.cz/clanek-951/jak-vybrat-skolni-aktovku-a-skolni-batoh
 2.  http://ona.idnes.cz/nejlepsi-skolni-tasky-musi-byt-zpevnene-a-vazit-nejvys-kilo-a-pul-p9m-/deti.a...
 3.  http://zena.centrum.cz/deti/skolaci-a-pubertaci/clanek.phtml?id=789367
 4. http://www.ceske-normy.cz/csn-796506-08051991
 5. https://web.archive.org/web/20170812154203/http://www.skolnibrasny.cz/aktualita.php?id=14407

Hodnocení a zkušenosti se školními aktovkami

Máš zkušenost se školními aktovkami?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
lucasice  28. dub 2020

Školní aktovka

Když dcera dostala roční odklad ve školce kvůli její celkové drobnosti a hubenosti, tak jsme si dávali s manželem opravdu záležet na tom, jakou aktovku jí při nástupu do školy vybereme. Hodně jsme koukali na ergo záda a taky na celkovou velikost.
soniacer  31. črc 2017

Naše zkušenost

No, co se našich zkušeností s výberem školních batohů týče,tak jsou dost špatné. :(

První batoh jsme si vybrali od známého vyrobce. Mysleli jsem si, že známá značka rovná se kvalita. Ale bohužel. :( Dcera s batohem nebyla vůbec spokojená. Neseděl ji, popruhy padaly, no prostě naprostá nespokojenost. Vydržela to rok, druhý rok jsme už vybírali pečlivěji.

Po této zkušenosti už jsme ale opravdu vybírali pečlivěji. Nejvíc se nás oslovily batohy boll, které teď i máme a který nám sedí perfektně. Oceňujeme hlavně to, že batoh bude růst s dětmi. Má totiž rostoucí záda, která se přizpůsobují růstu dítěte. U dcery samozřejmě čekám, že dřív nebo později přijde s tím, že chce tašku třeba přes rameno, ale syn by s ním mohl vydržet dlouho.
markyskaaa  14. kvě 2016

Pozor na módní trendy

Bezva přehled!

Já osobně dávám přednost českým výrobcům a určitě bych chtěla zdůraznit i důležitost "nadčasového designu". Z osobní zkušenosti vím, že módní trendy v délce cca půl roku, kdy všichni musí mít věci s danou postavičkou, jsou za chvíli spíše out a pak to děti prostě nechtějí. Takže raději mít něco neutrálnějšího, co je hezké a tzv. nevyjde z módy.

Po této zkušenosti jsme nakonec vybrali aktovku od Stilu, splňovala dané požadavky, cenově podle mě je dostupná a designově je hezká.

Už bych určitě nikdy žádné školní věci či věci, které chci, aby vydrželi déle než půl roku, nekupovala s dětskou "módní" ikonou!
locikk  27. dub 2016

Aktovka

My jsme dceři ted koupili aktovku "Ledové království". Nevím ted značku, koupili jsme na eshopu. Ale splňuje ty normy, co má, je fakt dobrá a pěkná.
lauramyn  13. únor 2015

Čtyři děti radí

Mé čtyři školní děti radí Topgal, jednoznačně super batoh. Dokonce jsem několikrát prala v pračce a vypadal jako nový. Vydržel ve výborném stavu celý první stupeň, t.j. 5 let a pokud by nebyl velikostně malý, tak své dva kluky nepřemluvím na větší batoh. Jeden jsem odložila pro nejmenšího, protože je pořád funkční. Znám maminky, které měnily aktovky po roce, nebo po dvou. My nemuseli.
3 lidé považují za užitečné
zzuzinda  27. říj 2014

Aktovka Herlitz midi

Také máme doma prvňáčka. Aktovku/batoh jsme vybírali intenzivně :-) Obcházlei jsme obchody, zkoušeli, vybírali, fotili, porovnávali. Nakonec jsme měli 3 favority: TopGal, Emipo a Herlitz v tomto pořadí.

Našli jsme obchod, kde měli spoustu batohů i aktovek k vyzkoušení a naše vybrané 3 značky pěkně pohromadě :-) Strávili jsme tam asi 2 hodiny (naštěstí tam mají hrací a malovací koutek, takže se naše mladší slečna nenudila) a Adam zkoušel aktovky s náplní i bez, na bundě, mikině, tričku, chodil s nimi, běhal, skákal, otevíral, zavíral, prohlížel a vybíral. Nakonec to vyhrála aktovka Herlitz midi blue dragon. Je z ní nadšený, krásně mu sedí na zádech, je přehledná a prostorná. A navíc je hodně lehká (necelé kilo). Ve škole sice několik dětí Herlitz má, ale nikdo ve stejném vzoru.

Určitě doporučuji, aby si budoucí prvňáček aktovku vyzkoušel a pořádně zkusil, jak mu bude vyhovovat. My nakonec vybrali tašku, kterou jsme ze začátku spíš vyřadili. A ještě si jí Adámek šel k pokladně sám zaplatit a byl hrdý a pyšný :-)
1 člověk považuje za užitečné
pavlicka  3. čer 2014

Aktovka Lego - Ninjago

Před nástupem do školy viděl syn na návštěvě 1. třídy u někoho tuto aktovku a bylo rozhodnuto (v tu dobu v pohádkách ulítával na sérii Ninjago). Takže i přes vyšší cenu jsme ji koupili - do první třídy jde jednou v životě, navíc na aktovku chtěli přispět prarodiče, takže vysoká cena 2400 Kč nebyla až takový problém.

Má krásně pevné dno (defacto by mohla stát i v kaluži), jeden hlavní přehledný prostor s boční kapsou (ale tu asi nepoužívá na nic, protože knížky i sešity má v takové té pevné složce). Co je super je přesná kapsa na penál a pod ní přesná termokapsa na svačinový zaklikávací box. Vybavený penál byl součástí dodávky. Aktovka určitě plně vyhovuje, využije ji i ve druhé třídě. Je lehká, zatím v nádherném stavu. Rozbila se nám jen lahvička Lego (syn zubama utrhl pítko- klasika:), takže používá jakoukoli jinou, má ji v boční síťované kapse. Baťůžek, který byl součástí dodávky a přidělává se na aktovku, takto nepoužívá, má ho v šatně družiny na oblečení.

Lego prostě vyrábí nejen kvalitní stavebnice, ale dohlíží, aby i ostatní merchandisingové produkty měly odpovídající kvalitu (jako třeba originál oblečení).
Za nás doporučuji.
1 člověk považuje za užitečné
myskin  2. čer 2014

Školní taška Lego Active

Taška je lehká, uvnitř dobře členěná. Je pevná, jednoduché zavírání. Líbí se mi taška na tělocvik, co jde připevnit na aktovku. Dno je pevné, taška dobře sama stojí.

Má termo kapsu na svačinu, která mi přijde zbytečně malá. Hlavní negativum pro nás je, že dceři špatně sedí na zádech. Taška je hodně hluboká, takže na zádech vypadala jako krabice, na první pohled bylo jasné, že jí nesedí.

Koupili jsme tašku Scout, která je o něco těžší, ale sedí na zádech perfektně, váha tašky je pěkně rozložená. Takže není důležitá jenom váha aktovky, ale podstatnější je jak sedí, protože sebelehčí aktovka, když nesedí dobře, tak je na záda zkrátka špatná. Chce to zkrátka vyzkoušet.
2 lidé považují za užitečné
bledulka  29. lis 2013

Školní taška - Leasyn

Syn nastoupil do první třídy a dlouho jsem váhala, jakou aktovku koupit.
Nakonec jsem zvolila aktovku českého výrobce - LEASYN a jsme se synem plně spokojeni.

Máme verzi "batoh" - tzn. skořepina je pevná jako u aktovky, ale má měkké víko.
Je lehká, pevná, s vodoodpudivou úpravou. Pevné dno s nožičkami (neprosákne, pokud se položí do vlhka).
Má přesku, což mi vyhovuje více než zapínání na zip. Tři malé kapsy (svačina atd) a jedna velká na učení s rozdělovačem (což jsem upřednostnila před aktovkami s mnoha kapsami, neboť můj syn by v tom ztrácel přehled.)
Ve stejném designu lze zakoupit penál, desky na sešity, pytlík na obuv a peněženku. Navíc jsou ve firmě velmi ochotní a ve stejném designu nám vyrobili i tašku na sport.

Při rozhodování u koupi tašky hrálo v mém případě toto:
- Je taška vodoodpudivá + má pevné dno, aby nedošlo k znehodnocení sešitů a učebnic? (pláštěnku jsem nechtěla - můj syn by ji zcela jistě nenasadil a radši by zmokl.)
- Je polstrovaná? Má pevná záda, pohodlné popruhy?
- Kolik taška váží?
- Má dostatek reflexních prvků? Odrazky jsem chtěla i na boku, neboť když dítě přechází přes přechod, je nutná viditelnost z boku.
- Dokáže aktovka sama pěkně stát, aniž by se kácela? - mj. i proto, aby dítě mohlo oběma rukama lovit v aktovce ;-)
- Při odklopení víka - nevrací se víko zpět? - aby při lovení věcí z aktovky víko nepadalo na hlavu dítěti.
- Druh zapínání - já upřednostňuji přesku, neboť myslím, že v rychlosti se lépe otevírá než zip.
- Množství kapes - já upřednostňuji velký přehledný oddíl s jednou vnitřní přepážkou, aby syn hned viděl co v oddíle má. Ale samozřejmě musí být i oddělené kapsy na svačinu atd..
- Celkově kvalita zpracování - doporučuji si jakoukoliv tašku nejdříve prohlédnout v kamenném obchodě
- Cena
- A samozřejmě i zda se dítěti líbí :-N
1 člověk považuje za užitečné
killi  28. lis 2013

Zkušenost s aktovkou SCAUT Mega Sweety

Aktovku jsem koupila na základě recenzí a testů ÖKO-TEST.
Chtěli jsme prvotřídní kvalitu a moderní design, což tahle aktovka splňuje na jedničku. Velký vnitřní prostor s přihrádkou na knížky a organizérem a přihrádka na mobil. Je velmi lehká a prostorná, má boční přihrádky, kde dáváme svačinu a pití. Aktovka je testována TÜV. Výrobek roku 2007 společnosti Pro-K, známka 2,2 od Stiftung Warentest a Prémie „red dot“.

Ergonomické polstrování zadní části a super dlouhé popruhy. Spousta reflexních prvků, aby bylo dítě vidět i ve tmě.
Určitě bych doporučila všem, kteří chtějí kvalitní a nádhernou aktovku. ;-)
1 člověk považuje za užitečné
ewelina  28. lis 2013

Aktovka do 1. třídy - zn. Lego

Po dlouhém uvážení jsme sysnovi koupili do 1. třídy aktovku od Lega.
Je hubený a batoh by měl na zádech jako padák. Aktovka je velmi lehká, 890g. Objem 20l. Popruhy perfektně sedí. Má pevné dno, takže ji může jednoduše postavit na zem a nikde ji nepovaluje.
Je pevná, má jeden hlavní prostor a v něm ještě vnitřní přihrádku A4, do které se krásně vejdou pracovní sešity (raději ale v pevných deskách).
Dále přesnou kapsu na penál, který byl součástí a izolovanou tašku na svačinovou krabičku, také byla součástí.
Dále dvě boční kapsy, jedna na suchý zip a jedna na lahvičku, opět součástí.
K aktovce byla ještě brašna, např. na tělocvik. Ta má popruhy, že ji lze vzít na záda jako malý batůžek nebo připnout přímo na víko aktovky, takže nepřekáží v ruce.

Jsme zatím maximálně spokojeni. Neumím si představit, že by syn měl batoh s mnoha kapsami na zip, kde by neustále něco lovil. Takhle má vše naprosto přehledně.
Navíc, jelikož jsme kupovali v Německu, je aktovka u nás svým způsobem originál a nestalo se, že by měl stejnou jako další tři kluci ve třídě (jako je to např. u Herlitzu nebo Topgalu).
2 lidé považují za užitečné
leiladelly  28. lis 2013

Školní taška Topgal

Syn je v první třídě, koupili jsme mu tašku od firmy Topgal.
Je kvalitní, vzhledově pro děti atraktivní, cenově je dobrý poměr mezi cenou a kvalitou (u nás ve firemní prodejně asi bude cena o dost nižší než například na internetu).
K aktovce máme ve stejném designu pouzdro, peněženku a obal na drobnosti (stravenky atd.). Součástí tašky byl potah na tašku (proti dešti), pytlík na papuče a také krabička na svačinu.
Taška má vyztužená záda, dostatek oddílů na věci.

Tašku tohoto výrobce mohu doporučit, za tři měsíce nošení nemáme žádné praktické výhrady.
4 lidé považují za užitečné