Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Co je třeba vyřídit po narození dítěte

Když se narodí miminko, je to pro každého rodiče, neskutečný pocit štěstí, který slovy nejde častokrát ani popsat. Jenže vedle starání se o bezbranné miminko, přichází i starosti spojené s tím, co je třeba vyřídit po narození dítěte.

Matka a dítě

Od rodného listu k zaměstnavateli

 1. Rodný list11
 2. Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny
 3. Poplatek za odpad
 4. Registrace u pediatra
 5. Nahlášení této informace svému zaměstnavateli
 6. Porodné4
 7. Přídavek na dítě1
 8. Důchodové pojištění

Rodný list

Narození dítěte je příslušnému Městskému úřadu (matrika) povinna sdělit porodnice, kde matka přivedla dítě na svět, a to bez ohledu na místo trvalého pobytu. (Tzn. například, pokud má matka trvalý pobyt v Brně, rozhodla se pro porod v Olomouci a dítě se skutečně v Olomouci narodilo, pak porodnice pošle zprávu o narození dítěte na Městský úřad v Olomouci). Jakmile rodiče RL obdrží, je potřeba ohlásit trvalý pobyt dítěte, a to na obecním, či městském úřadě.

U dítěte narozeného v manželství

Rodič (většinou otec) se dostaví na příslušný úřad a přinese s sebou občanské průkazy obou rodičů nebo cestovní pas, oddací list a souhlasné prohlášení rodičů o jméně dítěte.

U dítěte narozeného mimo manželství

 • Svobodná matka - rodný list, občanský průkaz.
 • Ovdovělá matka - rodný list, úmrtní list manžela, občanský průkaz
 • Rozvedená matka -rodný list, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, občanský průkaz - případně protokol o určení otcovství

Rodný list mohou převzít:

 • rodiče dítěte (po předložení dokladů totožnosti)
 • prarodiče, případně sourozenci (po předložení dokladu totožnosti, rodného nebo oddacího listu)
 • zplnomocněný zástupce (po předložení dokladu totožnosti a plné moci s úředně ověřeným podpisem)

Registrace dítěte u zdravotní pojišťovny

Dítě je dnem narození pojištěno u stejné zdravotní pojišťovny jako matka. Je však potřeba, aby do 8 dnů od narození dítěte jeho zákonný zástupce provedl ohlášení na příslušné pobočce zdravotní pojišťovny. K tomuto je potřebný průkaz totožnosti zákonného zástupce dítěte a rodný list dítěte.

Poplatek za odpad

Dítě je nutno nahlásit k platbě za odvoz komunálního odpadu, a to na ten úřad, kde má dítě trvalý pobyt.

Registrace u pediatra

Telefonicky, ihned po návratu z porodnice, je nutné informovat o narození vašeho dítěte pediatra (kterého jste si vybrali, popř. se u něho registrovali) a domluvit si první zdravotní prohlídku dítěte. Většinou první prohlídka probíhá doma a pediatr si s rodiči (matkou) zároveň domluví termín další prohlídky.

Nahlášení svému zaměstnavateli

Povinnost nahlásit narození dítěte mají rodiče i u svého zaměstnavatele - od skutečného data porodu se odvíjí i doba, do kdy trvá mateřská dovolená. Po skončení mateřské dovolené si písemně požádejte o rodičovskou dovolenou. Zároveň může otec dítěte (žijící ve společné domácnosti) u svého zaměstnavatele, dítě uplatnit do odpočtu od základu daně. V obou případech bude zaměstnavatel vyžadovat kopii rodného listu dítěte.

Porodné

Nárok na porodné má každá žena, která porodila své první nebo druhé živé dítě a zároveň se posuzují i příjmy rodiny. Ty nesmí za poslední kvartál před porodem přesáhnout 2,7 násobek životního minima rodiny.

Přídavek na dítě

Aby rodič dostal přídavek na dítě, musí mít trvalý pobyt na území ČR a svou žádost podat na úřadu práce, přičemž nárok na takovou dávku má pouze ta rodina, jejíž čistý měsíční příjem nepřesáhne částku 2,4 násobek životního minima.

Důchodové pojištění

Platí pouze u dvojčat. Do 45 dnů od narození dětí musí matka dětí podat přihlášku k důchodovému pojištění na Okresní správě sociálního zabezpečení. S sebou je nutné donést kopii rodného listu každého miminka, aby mohl úřad dále pokračovat ve vyplácení mateřských dávek.

Více o zařizování po narození dítěte na modrykonik.cz

Použité zdroje

 1. http://socialni-davky-2013.eu/pridavky-na-dite-2013/
 2. http://www.chytrazena.cz/co-vse-vyridit-po-narozeni-miminka-20679.html
 3. https://web.archive.org/web/20170731070318/https://portal.mpsv.cz/soc/ssp/obcane/porodne
Pomohl ti tento článek?
 / Ne

Hodnocení a zkušenosti s vyřizováním po narození dítěte

Máš zkušenost s vyřizováním po narození dítěte?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost
klotylda01  14. zář 2016

Zařizování

Vzhledem k rychlému spádu porodu mi z hlavy vypadlo vše, co se má zařídit po porodu, ale naštěstí po návratu domů jsme začali vše zařizovat. Musím pochválit, že zpmv má online registraci novorozence, dokonce lze rodný list jen vyfotit.

Matrika nám vyšla vstříc i mimo úřední hodiny.

A co bych doplnila je pojištění pro dítě, myslím tím úrazové, které se chystáme udělat.
0 poděkování
cherris  29. dub 2016

Vodárna

Ještě pokud máte vlastní studnu a jste napojeni na kanalizaci, tak se dítě musí nahlásit na vodárnách na stočné.
0 poděkování
kariii  1. únor 2016

Zařizování po porodu

Hned z porodnice jsme šlI k doktorce, druhý den na matriku vyzvednout rodný list a pak na pojišťovnu. :-)
1 poděkování
bajushh  4. pro 2015

V porodnici vás připraví

Už při nástupu do porodnice jsem dostala spousty papírů a instrukcí, co se musí vyřídit hned a na co je čas. Já mám to štěstí, že za mě vyřídil vše manžel. Na matriku došel, na VZP i k nám na úřad kvůli popelnicím. Jediné, co zbývalo na mne, byla naše pediatrička. A vzhledem k tomu, že teta tam dělá sestřičku, měla jsem místo jisté snad už od začátku těhotenství. :)

Asi po šestinedělí chtěl kopii RL zaměstnavatel a sociálka. A to jsme zvládli z tepla domova. :)
0 poděkování
nikolapomahacova  3. srp 2015

Pár týdnů na světě a už platí :-)

Klárka se narodila v květnu a v červnu se u nás platí komunální odpad, je úsměvné, že skoro novorozeně už musí jít s pokladničkou zaplatit popelnici, aby tam mohla maminka házet použité plenky. Stát by mohl mít alespoň pro děti lepší finanční částku. Po porodu je plno věcí, co se musí platit a odpady tomu v určitou chvíli absolutně nepomůžou.

Sociálka a vyřízení rodičovského příspěvku, porodné a přídavek na dítě. Hlavně po císaři vše oběhávat není med. Děkuji rodičům, že Klárku měli v péči, když jsem lítala pro razítka. Nedovedu si představit, čekat dvě hodiny jen frontu a pak rychle řešit, kde ohřát umělé mléko...
3 poděkování
oktarina  3. lis 2014

Pozor změna! termín 8 dní pro ohlášení již neplatí

Ještě před 2 lety jsme dostali rodný list dcery na matrice hned další pracovní den po propuštění z porodnice. Letos jsme čekali na vyřízení 14 dní a prý je lhůta i 3 týdny (matrika Zlín - může se město od města lišit...) na pojišťovnu jsem volala a bylo mi řečeno přijít až s rodným listem. Stejně tak poplatek za odpad nevyřídíte bez rodného čísla a pediatr potřebuje zpětně dohlásit rč (zpravidla při kontrole ve 3 týdnech).
Zaměstnavateli je podstatné doručit kopii rodneho listu co nejdříve (pro uplatnění odpočtu na dani).
2 poděkování
acnaj  28. pro 2013

Já porodila, manžel vyřídil

Po porodu jsme v porodnici dostali instrukce, co je třeba vyřídit na úřadech. Muž zašel pro rodný list, dokonce i do mé pojišťovny přihlásit dítě. Dokonce sám a dobrovolně:-)
Odpady u nás platit mimčo nemusí, takže jsme měli o starost méně. Stejně jako trable se zaměstnavateli, jelikož studuji, takže jsem jen po šestinedělí donesla papíry k rodičovskému příspěvku na úřad práce.

V šestinedělí jsem jen zavolala pediatričce a pak jsme ji po propuštění z porodnice navštívili.
1 poděkování