Oocyt

Ještě než spermie oplodní vajíčko, musí to vajíčko nějak vzniknout. Oocyt je samičí, respektive ženská, pohlavní buňka, z níž se za pomoci řady dělení a vyvíjení stane vajíčko, které může být oplozeno. Oocyt je tedy prvotní buňka, která umožňuje vznik nového života. Je obklopen podpůrnými buňkami, společně tvoří ovariální folikul.

Oocyt
Popis obrázku: Oocyt obklopený folikulárními buňkami pod mikroskopem

Oocyty se běžně rozdělují na primární a sekundární

Rozdělují se tak podle toho, jak v ženském těle v průběhu života slouží.

Primární oocyt

Vzniká z oogonií (ve vaječníku). Oogonie jsou dělící se buňky, z nichž některé se přestanou dělit a vstoupí do fáze - meiotického dělení, kdy se rozdělí na čtyři buňky, které mu umožňují vyvinout se ve vajíčko. V tomto stadiu se z nich stávají primární oocyty.

Tento proces se odehrává již v době, kdy je budoucí holčička ještě v děloze3 - už v této době v zárodku pohlavních orgánů budoucí ženy se tělo připravuje na to, že se jednou bude chtít stát maminkou.

V budoucí ženě nejprve velmi rychle oocytů přibývá, ale pak začnou mnohé odumírat a po sedmém měsíci těhotenství24 jsou v plodu pouze primární oocyty, navíc obklopené podpůrnými buňkami a tvořící tak primordiální folikul - což znamená všechny ovariální folikuly od narození až po první menstruaci dívky2.

Vaječníky novorozené holčičky obsahují asi 700 000–2 miliony primárních oocytů, na počátku puberty3 jich však je pouze asi 400 000. Nakonec jich pouze několik stovek během života ženy dozraje a účastní se ovulačního cyklu6 souvisejícího s uvolněním vajíčka do vejcovodu3.

Sekundární oocyt

Vzniká z primárního oocytu v období puberty. Každý měsíc se začne vyvíjet asi 15–20 sekundárních oocytů. Pouze jeden z nich však nakonec projde ovulací a uvolní se do vejcovodů, kde čeká na oplodnění spermií. Pouze tehdy vajíčko dokončí druhé meiotické dělení.

Co je meióza

Meiotické či redukční dělení je buněčné dělení, během kterého dochází k produkci buněk se zredukovaným počtem chromozómů (2n → 1n), což je základní proces umožňující pohlavní rozmnožování. Cílem meiózy je tedy zajistit, aby buňka při oplodnění získala pouze polovinu genetického materiálu.

Použité zdroje

  1. Meioza
  2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Oocyt

Použité zdroje obrázků

  1. https://cs.wikipedia.org/wiki/Oocyt#/media/File:Pig_oocyte_dapi_2.jpg

Hodnocení a zkušenosti s oocytem

Máš zkušenost s oocytem?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Těhotenský newsletter

Každý týden dostaneš nejdůležitější info do e-mailu

Neznáš týden těhotenství? Vypočítej si ho v Těhotenské kalkulačce