Bakerova cysta

Bakerova cysta je ortopedické onemocnění. Jde o stav, kdy se v oblasti podkolení vytvoří cysta1 (váček), která je naplněna tekutinou. Název je podle lékaře, chirurga, který poprvé popsal tuto cystu, William Morrano Baker.

Příčina vzniku

Tato cysta vzniká na základě chronického, čili dlouhotrvajícího zánětu v podkolenní oblasti. Při zánětu jsou koleno a jeho části oteklé a začne se zde hromadit tekutina. Bakerova cysta se nejčastěji objeví při následujících stavech:

  • Zánět kolenního kloubu - tzv. artritida
  • Revmatoidní artritida
  • DNA - onemocnění, při kterém se ukládají mikrokrystalků kyseliny močové do oblasti kloubů
  • Poškození kolenních menisků
  • Poúrazová - jako následek prodělaného úrazu

V některých případech se nezjistí příčina vzniku Bakerové cysty.

Projevy

Bakerova cysta je často náhodný nález na sonografickém vyšetření dolních končetin. Pacient nemusí mít žádné potíže. Mezi možné projevy patří:

  • bolest v lýtku
  • bolest kolena
  • otok lýtka
  • pacienti si někdy často samy nahmatají cystu v podkolenní oblasti
  • pokud dojde k prasknutí cysty, pacienti pociťují náhle vzniklou bolest, otok a pocity škubání v noze

Komplikace

Nejčastější a vážnou komplikací Bakerové cysty je hluboká žilní trombóza. Je to vznik krevní sraženiny v žilách dolní končetiny. Při sraženině v dolní končetině hrozí její uvolnění do krevního oběhu. Takto uvolněná sraženina putuje do plicních cév a způsobuje plicní embolii. Při plicní embolii má pacient pocit ztíženého dýchání, vysoký nebo velmi nízký krevní tlak a zrychlenou srdeční frekvenci. Při takových projevech musí být pacient hospitalizován v nemocnici.

Diagnostika

Cysta se dá obvykle nahmatat v podkolenní jamce. Pokud má lékař podezření na toto onemocnění, musí si pořádně prohlédnout pacienta. Diagnóza se potvrdí pomocí sonografického vyšetření. Pro přesné určení rozsahu cysty se dělá počítačová tomografie CT, při které se přesně zobrazí velikost cysty. Lékař vidí, kde přesně je cysta umístěna. V některých případech se využívá i magnetická rezonance.

Léčba

Ne vždy je u pacientů nutná léčba. Pacienti, kteří jsou bez příznaků, nevyžadují chirurgickou léčbu. Pacient je ale v pravidelném ortopedickém sledování.

Pokud má pacient bolesti, je třeba zjistit příčinu vzniku cysty a následně léčit příčinu. Chirurgický zákrok se provádí až jako poslední možnost, protože při zákroku hrozí riziko poškození cév a nervů.

V některých případech se podávají kortikosteroidy přímo do cysty, aby se redukoval zánět v cystě. Bolest se tlumí léky2 proti bolesti, a také se na bolestivé místo přikládají ledové obklady.

Bakerovy cysty v dětském věku často spontánně vymizí, bez nutnosti jakékoliv léčby. Pacienti by se měli vyhýbat sportovním aktivitám jako je běh, lezení a další jiné.

Více o Bakerově cystě na modrykonik.cz

Použité zdroje

Hodnocení a zkušenosti s Bakerovou cystou

Máš zkušenost s Bakerovou cystou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru