Plastická operace prsou

Nová prsa. Toto zažité slovní spojení se člověku vybaví jako první, když se řekne plastická operace prsou. Není to však úplně pravda. Plastičtí chirurgové prsa ženě pouze vylepšují. Důvody, proč ženy touží po změně jsou různé. Ke klientkám plastických chirurgů patří stejně ženy bezdětné, i po období kojení. Některé ženy chtějí prsa zmenšit, jiné zvětšit, některé jen upravit. Při plastických operacích prsou obzvláště platí známé pořekadlo: "Sto lidí, sto chutí!". I v prostředí plastické chirurgie jsou přítomny určité trendy. V posledních letech žádají ženy co nejpřirozenější vzhled prsou, tzv. "Unoperated look". Dnes je možné plastickou operací dosáhnout takových výsledků, že ani zkušený lékař nerozezná, zda prsa byla nebo nebyla operována. Plastickou operací mohou ženy dosáhnout hledanou symbiózu těla a duše. Získat vytoužené sebevědomí se dá poměrně jednoduchým zákrokem, a to často převyšuje možná rizika, které s sebou operace nese.

Video: Všechno, co byste měli vědět o plastice prsou

Rozhovor s plastickým chirurgem, MUDr. Mariánem Koperniechem.

V rozhovoru s MUDr. Mariánem Koperniechem najdete odpovědi na tyto otázky:

 • 0:00 Úvod.
 • 0:55 Proč ženy touží po “novém” poprsí?
 • 1:55 Nechávají si ženy prsa spíše zvětšovat nebo zmenšovat?
 • 2:27 Modelace prsou - úprava bez použití implantátů
 • 3:37 Jaké možnosti máme při zvětšování poprsí?
 • 4:43 Výplň vlastním tukem - jaké má výhody a nevýhody?
 • 6:25 Jaká část výplně vlastním tukem se po čase vstřebá?
 • 7:02 Jaké implantáty jsou dnes v módě? Kulaté, a nebo anatomické?
 • 8:51 Jak prsa ovlivňuje kojení? Je možné kojit i s implantáty?
 • 10:24 Může se tvar prsou po operaci lišit od našich představ, případně vizualizace?
 • 13:08 Kde hledat informace o operacích a zkušenostech s nimi?
 • 14:15 Jak probíhá úvodní konzultace s plastických chirurgem, co si na ni přinést a jak se na ni připravit?
 • 16:04 Je dobré vzít si na první konzultaci i partnera? Nechávají si ženy upravit prsa i kvůli partnerovi? Co dělat, když vás do operace partner tlačí?
 • 20:23 S jakými bolestmi je třeba při operaci prsou počítat?
 • 22:20 Jak je drahá operace prsou? Kolik peněz si připravit?
 • 23:50 Je možné operaci prsou reklamovat? Co když výsledek nedopadne podle očekávání?
 • 27:19 Jaké záruky poskytují samotní výrobci implantátů? Co když implantát praskne?
 • 29:07 Prasknutí (ruptura) implantátů. Děje se často? Jak vzniká a je třeba se toho bát?
 • 30:17 Může implantát při ruptuře vytéct?
 • 32:43 Mají implantáty nějaké “nežádoucí účinky”?
 • 34:42 Dokáže plastický chirurg spolehlivě rozpoznat, která prsa jsou “vylepšená” a která “přírodní”?
 • 36:05 Doplňky výživy na zvětšení poprsí. Co si o nich myslet? Mají nějaký efekt?

Druhy plastických operací prsou

Plastická operace prsou je operace, během níž chirurg prsa buď zvětší (augmentace) nebo zmenší (redukční mammaplastika) a upraví jejich (mastopexe).

Zmenšení prsou (mammaplastika)

Ke zmenšení prsů vedou ženy často zdravotní problémy (ortopedické, neurologické, kožní), ale stejně i ty psychologické. Prsy nadprůměrné velikosti, ochablé, či s pokleslým dvorcem a bradavkou dokáží ženu omezovat v běžném životě. Zmenšení prsou probíhá v celkové anestezii a trvá přibližně 2-3 hodiny. Při zmenšování se odebírá tkáň uvnitř prsu, zmenšuje / modeluje se prsní žláza, odstraňuje se určité množství kůže tak, aby se bradavka a dvorec přesunuly na vyhovující místo. Výsledek práce možná není natolik esteticky "čistý" a je spojen s větším počtem jizev, ale ženy jsou za něj velmi vděčné, protože se jim kvalita života ve velké míře zlepší.

Modelace prsou - úprava bez použití implantátů

Stále větší procento žen si žádá úpravu prsů tzv. modelací, pozvednutím, při které se mění poloha dvorců. Úprava poprsí tedy může, ale nemusí být nutně spojena s použitím implantátů. Ty však mohou dodat prsu objem a požadovaný tvar podle očekávání ženy.

Zvětšení prsou použitím implantátů

Pokud mluvíme o zvětšování poprsí, myslíme tím zvětšení objemu prsů. Jednou z možností, jak tento efekt dosáhnout, je použití silikonových implantátů. Je to zákrok, který se provádí z několika důvodů. Hlavními jsou malá prsa (hypoplazie prsou), mírně ochablá prsa nebo vrozená asymetrie prsů. Augmentací je možné dosáhnout kýženého vzhledu a velikosti prsů.

Silikonové implantáty jsou různých druhů, typů, výšek, profilů, bází a podobně. Plastická chirurgie pracuje s velmi širokým sortimentem od nejrůznějších výrobců. Přirozeně, každý jeden z nich deklaruje prvotřídní kvalitu. Je však dobré nabídnout ženě na výběr z několika možností.

Operační zákrok probíhá v celkové anestezii a trvá přibližně hodinu. Pomocí řezu na kůži chirurg vytvoří prostor pod velkým prsním svalem, vloží implantáty a rány se zašijí.

Zvětšení poprsí vlastním tukem

Určitě už nejedna žena konstatovala, že by bylo super, kdyby se tuk dal odebrat tam, kde je ho příliš a přidat tam, kde je ho málo. Není to nemožné. Představa získat upravené poprsí bez použití jakéhokoliv, pro tělo cizího, materiálu, je pro mnohé ženy opravdu lákavá představa.
Zvětšení poprsí vlastním tukem lze přirovnat ke transplantaci. Tuk, který se ženě odebere je soubor buněk, které mají určitou vitalitu a nebo tzv. pravděpodobnost přežít. Po odebrání tuku z jednoho místa se naruší výživa a omezí vitalita buněk. Ta je klíčová pro pro výsledek operace - kolik tuku tam i opravdu vydrží, zůstane a jak se bude chovat.

Výsledný efekt je finální až po několika měsících, půl roku až roku, po oplasknutí a úplném zahojení prsů. Během tohoto období se část aplikovaného tuku vstřebá. Předvídat o jaké množství půjde je však velmi těžké. Existují případy, kdy se v průběhu roku vstřebá veškerý objem, stejně však i takové, že veškerý zůstane. Průměr se pohybuje kolem 50%. Proto se obecně doporučuje původní objem předimenzovat. Nicméně, pokud se dá tuku příliš, snižují se možnosti jeho přežití.

Rovněž je třeba si uvědomit, že tuk se bude vždy chovat jako tuk. Tím, že ho přemístí na jiné místo, své vlastnosti neztratí. A tak se jednoduše může stát, že pokud žena z jakéhokoliv důvodu rapidně zhubne, zhubne na všech partiích, z hrudníku nevyjímaje.

Toto jsou hlavní nevýhody použití vlastního tuku, jako výplňového materiálu. Výhody jsou, je to vlastní tkáň, na které jsou velmi ojedinělé nežádoucí reakce, ať už v podobě infekce nebo odmítnutí organismem.

Trendy v plastické chirurgii

Existují 2 základní typy prsních silikonových implantátů a to anatomické nebo kulaté. V obou je kohezní zdravotnický silikonový gel a jejich povrch je hladký nebo texturovaný. Implantáty mají různé rozměry: šířku, výšku, objem a projekce.

I plastická chirurgie registruje určité trendy v požadavcích žen. Stále se najdou ženy, které touží po velkém poprsí, ale stále častěji se klade důraz na přirozený tvar. Toho se podle většinového názoru chirurgů dá dosáhnout pomocí implantátu anatomického tvaru, tzv. slzičky. I kulatý implantát však může vypadat přirozeně, dokonce mnohem přirozenější než anatomický. A to za splnění dvou podmínek - pokud se nepoužije extrémní velikost a žena má na to vhodná prsa.

Kojení a prsní implantáty

Tělo každé ženy je jiné. A tak i kojení může a nemusí zanechat nějaké výraznější změny na prsou. Některým ženám se prsa během nebo po kojení vůbec nezmění. Část žen se setká s tím, že jim prsa výrazně narostou, ale neochabnou. Jiným ženám se prsa zmenší a i ochabnou.

Mnoha ženám, které nad plastickou operací po ukončení kojení uvažují, často není jasné, zda by po operaci mohly plnohodnotně kojit i další dítě. Možná ho sice neplánují, ale ani nevylučují. Dobrou zprávou je, že samotný implantát nevylučuje kojení, ani nezvyšuje riziko, že by žena kojit nemohla. Je pravdou, že implantát vytváří na prsní žlázu určitý tlak, který však kojení neznemožňuje, pokud je implantát přiměřené velikosti.

Pokud je pravděpodobné, že by žena ještě mohla mít dítě, je velmi důležité tento fakt zohlednit při otázce přístupu, tedy toho, jak se chirurg dostane na místo, kde vloží implantát. Implantáty lze vložit přes paži, z podprsní rýhy nebo z okolí dvorce a jsou umístěny z větší části pod prsní svaly.

Pokud je žena v reprodukčním věku, chirurgové se většinou vyhýbají přístupu kolem dvorce a tedy jizvám a přechodu přes prsní žlázu. V tomto případě je možnost udělat jizvu v podpaží nebo zespodu prsní rýhy. Tento typ umístění nezpůsobuje žádný problém s kojením, mamografií, sonografií, CT nebo MRI.

Vzít s sebou na konzultaci i partnera?

Pokud přichází žena do ordinace plastického chirurga i s partnerem, je to ideální stav. Jednou ze základních otázek, na kterou se lékař zeptá je důvod, proč si chce nechat žena prsa upravit. Ať je to z její iniciativy nebo chce jen vyhovět požadavkům partnera. Je to velmi důležité pro vnímání samotného výsledku. Protože i dokonalá prsa nemusí přinést ženě uspokojení, pokud na to není psychicky nastavena.

Právě z toho důvodu se na to chirurg ptá přímo, ne vždy je v jeho silách, možnostech a schopnostech to odhadnout. Proto jsou na konzultaci vítáni i partneři žen. Lékař má možnost pozorovat pár, jejich symbiózu, komunikaci a vzájemné vyzařování. Pokud to žena dělá jen aby uspokojila partnera, či naopak, mu to tají, jsou to extrémy, a není vhodné je řešit operací.

Jak vypadá úvodní konzultace?

Na první konzultaci by měla žena přijít alespoň s určitou představou, co se jí líbí. Ideální je, pokud má s sebou i nějaké obrázky, aby si mohli s lékařem ujasnit, jakou má představu. Vítány jsou obrázky poprsí, které se jí líbí, ale stejně je vhodné, pokud má připraveny ukázky i toho, co se jí vysloveně nelíbí.

Mnohé ženy žádají od plastického chirurga, aby jim on řekl, co by bylo podle něj vhodné. Jaký tvar, či velikost. Úloha chirurga je však spíše zhodnotit, co se technicky zrealizovat dá a nakolik jsou očekávání ženy reálné. Také, zda riziko nepřevyšuje benefit, který se operací dosáhne.

Dále se rozebírá její režim po operaci. Žena musí vědět co ji čeká, jak probíhá proces rekonvalescence. Na klinice ve většině případů stráví jednu noc a při odchodu potřebuje doprovod.

Pooperační režim při zvětšování poprsí

Prvních 10 dní po operaci je nutné nepřetržitě nosit pooperační podprsenku a pás a nesprchovat si horní část těla. 6 týdnů po operaci je třeba nosit kompresivní pooperační podprsenku (první 3 týdny non-stop a další 3 týdny na noc), fyzicky se šetřit, spát na zádech a maximálně omezit řízení z důvodu minimalizace rizika možných komplikací. Kontroly jsou po 10 dnech a v šestém týdnu od operace, ideálně i poté každý rok. Rok po operaci nedoporučujeme otěhotnět z důvodu možné alternace výsledného efektu po augmentaci. Definitivní výsledek lze očekávat za 3 až 6 měsíců, v závislosti na individuálním hojení.

Pooperační režim při zmenšování a úpravě poprsí

Pro minimalizaci rizika možných komplikací je třeba nosit podprsenku, fyzicky se šetřit a spát na zádech minimálně 6 týdnů od operace. Kontroly jsou po prvním, druhém a šestém týdnu od operace. Výsledný vzhled prsů lze očekávat po 3 měsících od operace, v závislosti na individuálním hojení.

Bolí operace?

Vnímání bolesti je velmi individuální záležitost. Některé ženy bolest po plastické operaci prsou vnímají jako tlak na hrudi, velmi silně namožené svaly, těžký hluboký nádech, ale v podstatě žádné závažné problémy. Jiné ženy mají problém vstát z postele.

Kolik stojí plastická operace?

Ceny plastických operací jsou různé. Každý plastický chirurg je má většinou uvedeny na své stránce. Přibližně 30% částky, kterou za zvětšení poprsí zaplatíte, tvoří cena za implantáty. Často se ženy domnívají, že zbytek jde do kapsy chirurgovi. Ve skutečnosti je v té ceně zahrnut nájem operačního sálu, operační nástroje, práce ostatního personálu (na sále se často vyskytuje najednou 11 lidí), převazy, kontroly. Všechny tyto úkony, bez implantátu stojí okolo 50 000 Kč. K tomu je tedy třeba si připočítat cenu implantátu. Ta se liší v závislosti na značce. Ceny se pohybují od 18 000 po 55 000 Kč za pár implantátů. Cenu ovlivňuje i tvar implantátu. Kulaté bývají obvykle řádově o 2 500 - 7 500 Kč levnější ve srovnání s anatomickými implantáty. Vyplývá to pravděpodobně z požadavků trhu.

Výsledek operace vs. vizualizace před operací

V dnešní době technologického pokroku je velmi oblíbená tzv. vizualizace, která by měla ženě ukázat pravděpodobný výsledek operace. No některé kliniky od jejího využívání časem upustily. Proč? Výsledek operace ovlivňují tři aspekty:

 • základ prsu, který žena v dané chvilce má,
 • typ implantátu,
 • chirurgický postup.

Vizualizace zhodnocuje pouze dva z těchto činitelů. Chirurgický postup nezohledňuje. Přitom, i když dva chirurgové odoperují ženy stejným implantátem a výsledek nebude identický. Samozřejmě, rozdíly nejsou velmi velké, ale viditelné.

Tvar poprsí ovlivňuje ve finále i samotný proces hojení. Jinak budou vypadat prsa po měsíci, půl roku, dokonce se tvar může změnit i po roce od operace.

Každý plastický chirurg disponuje databází fotografií, na kterých dokáže klientce ukázat, jak vypadala prsa před operací a jak po ní. Na internetových stránkách klinik jsou přirozeně zveřejněny ty nejlepší výsledky. Ty méně povedené operace se do fotogalerie kliniky plastické chirurgie s určitostí nedostanou.

Jestli chcete poznat reálné zkušenosti a vidět fotky před a po, hledejte raději v diskuzích s reálnymi lidmi, než na stránkách klinik. Můžete se tak dozvědět od reálných lidí, jak byli spokojeni s celým procesem, o rizicích a komplikacích, které mohly nastat a jak se lékař k tomu postavil.

Měli byste se zajímat nejen o výsledek operace, který se časem bude měnit, ale i o samotný proces operace komunikace lékaře a personálu. Proto je důležité absolvovat několik konzultací. Zkušený plastický chirurg nemůže být ješitný a požadovat, aby pacientka byla jen u něj. Pacientka musí vědět, že i při nejlepší práci chirurga nemusí být výsledek úplně stoprocentní. Chirurg pracuje s živým organismem, který se mění v čase. A někdy lékař sice udělá vše proto, aby byl výsledek dokonalý, ale není. Chirurg tedy musí být schopen s pacientkou řešit i možná rizika, aby když nastanou, nadále panovala mezi lékařem a pacientkou vzájemná důvěra.

Kdy je možné reklamovat plastickou operaci prsou

Součástí konzultace s plastickým chirurgem by měla být i odpověď na tuto otázku. Je to citlivá otázka pro obě strany, ale je velmi důležitá. Někomu se nelíbí po operaci věci, které však chirurgicky řešitelné nejsou. Lékaři se snaží svým klientkám vysvětlit, že si platí ne za výsledek, který chtějí dosáhnout, protože ten ani při své nejlepší vůli není lékař schopen uhodnout. Platí si proces, který k tomu výsledku spěje. Během toho procesu může dojít ke komplikacím, estetickým i zdravotním (hnisání, rozpad rány, apod.). Každá klinika si podle svého obchodního modelu nastavuje určitý způsob reklamace, co se na ni může vztahovat a co ne. Je to obsažené v informovaném souhlasu, který vám před operací dají přečíst. Není to jen formální záležitost, proto si ho vždy přečtěte dříve, než ho podepíšete. Pokud s nějakou částí nesouhlasíte, nebojte se ptát a konzultovat vaše připomínky.

Jiným předmětem reklamace může být i implantát. Záruku a tedy i reklamaci na něj zastřešuje ne plastický chirurg, ale výrobce implantátu. Záruka se samozřejmě liší v závislosti od značky implantátu. Některé firmy poskytují doživotní záruku na prasknutí implantátu, jiné 10 let. Že se něco takového stalo, žena nezjistí sama. Zjistí to lékař během ultrazvuku. V takových případech během záruční doby poskytne náhradní implantát výrobce zdarma, ale reoperaci si už musí žena zaplatit sama.

Prasknutí implantátu

Ruptura nebo prasknutí implantátu se objevuje ojediněle, ale je to reálně možná záležitost. Ze sta žen praskne implantát v průměru jedné až třem za jejich život. Ve většině případů to nebývá následek nějakého úrazu, pádu. Právě naopak. Většinou je to velmi tichá záležitost, vznikne spontánně, únavou materiálu. Žena nemusí mít obavy, že by implantát vytekl. Jeho konzistence je tuhá, kohézní, gelová. Prasknutí implantátu nebezpečné není. Každý výrobce ho v případě ruptury doporučuje vyměnit.

Pro koho není vhodné zvětšení prsou plastickou operací?

Jako nevhodný adept na zvětšení je prs, který je sám o sobě velmi velký a ochablý natolik, že objem, který by bylo třeba doplnit, aby se prs postavil a vypadal plný by byl natolik nepřiměřeně velký, že by na té postavě nevypadal dobře. V takovém případě je třeba dělat modelaci a samotný implantát to nevyřeší.

Mají implantáty nežádoucí účinky?

Vložení implantátů může mít ojediněle za následek onemocnění, které se nazývá Breast Implants Illness (BII). Je to onemocnění, které je charakteristické souborem různých nespecifických příznaků, jejichž příčinu je velmi obtížné odhalit. Mezi ně patří například únava, bolest na hrudníku, vypadávání vlasů3, bolesti hlavy5, zimnice, světloplachost, chronická bolest, vyrážky,
úzkost1, poruchy spánku, deprese, neurologické problémy, hormonální problémy. Často jsou autoimunitního charakteru a nelze je dokázat na základě přítomnosti protilátek v krvi.
Článek budeme doplňovat o nové informace a aktuální témata.

Text po odborné stránce zkontroloval:
MUDr. Marián Koperniech
plastický chirurg
koperniech.sk

Použité zdroje:

 1. https://www.koperniech.sk/
 2. https://www.surgery.org/sites/default/files/downloads/BII-Talking-Points-FINAL-1.15.19.pdf

Hodnocení a zkušenosti plastickou operací prsou

Máš zkušenost plastickou operací prsou?
Poděl se o ni a pomoz tak ostatním maminkám.
Napiš svou zkušenost

Přihlas se do těhotenského newsletteru