Hypofunkce štítné žlázy u dětí. Co můžu očekávat? Může jí včasné neléčení ublížit?

Zodpovězené
21. bře 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jestli máte zkušenosti s dětmi, které trpí hypofunkcí štítné žlázy.

U dcery (17 měsíců) byla zjištěna pětinásobná hodnota zřejmě THS, tak bych ráda věděla, co můžu očekávat na endokrinologickém vyšetření a jaká je případně léčba.

Asi se nejedná o vrozenou hypofunkci, to by bylo zjištěno při odběru z patičky v porodnici, že?

Zajímalo by mě, jak dlouho to už může u dcery trvat a jestli ji to nemůže nějak ohrozit, pokud se to neléčilo včas.

Děkuji, vážím si každé rady.

Dobrý den,

jestliže byl novorozenecký screening v pořádku, tj. včetně stanovení hormonů štítné žlázy, pak došlo k poruše funkce štítné žlázy až v dalším období (např. po virové či bakteriální infekci).
Jak dlouho je aktuálně hladina TSH (tyreotropinu) zvýšená, těžko odhadovat. I při vysoké hladině TSH může být stále zajištěna normální hladina periferního hormonu štítné žlázy tyroxinu a tím pádem zatím nejsou vyjádřeny známky snížené funkce štítné žlázy (únavnost, zácpa, suchá kůže, svalová slabost, zhoršení fyzické a mentální výkonnosti ...atd.).
Léčba hypotyreózy je nutná a patří do rukou endokrinologa, měla by se zahájit co nejdříve (v řádu týdnů). Podávání hormonu v tabletce (Euthyrox či Letrox) zajistí zcela normální vývoj dítěte.

Přeji Vám krásný zbytek dne.
MUDr. Lenka Emmerová