Endometrióza. Je operace řešení?

Zodpovězené
15. pro 2020

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda se přikláníte spíše k názoru, že endometriózu nelze léčit a jediná možnost je umělý přechod a blokování cyklu hormony a nebo k variantě chirurgického odstranění ložisek endometriózy a srůstů.

Trpím velkými bolestmi, můj ošetřující lékař stav v malé pánvi pouze každé 4 měsíce sleduje UTZ, předepisuje Norethisteron na případné krvácení mimo cyklus... Nyní po vyšetření u jiného lékaře mi byla nabídnuta sanace malé pánve, jako jediné řešení bolestí.

Co je podle Vás správné řešení?

Děkuji Vám za odpověď.

Dobrý den,

léčba endometriózy je symptomatická, tj. léčíme jenom projevy. Hodně žen, které mají tuto diagnózu, nemají projevy a často o tom nevědí. Jestli máte velké bolesti, bohužel musíte brát hormony nebo podstoupit chirurgické odstranění ložisek endometriózy v malé pánvi. Po chirurgické léčbě budete mít méně bolestí, možná nějakou dobu je nebudete mít i vůbec, ale jestli jste mladá, symptomy se můžou vrátit.

MUDr. Mastura Kadyrová
GENNET - Centrum lékařské genetiky a asistované reprodukce
www.gennet.cz
info@gennet.cz