Hypotéka v ČR. Jak to funguje, když jsme 11 let žili na Slovensku a budeme se stěhovat a pracovat v ČR?

Zodpovězené
27. říj 2021

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat na možnosti hypotéky v CZ.

S přítelem momentálně žijeme na Slovensku (on je občan SR) a od 1.1. 2022 bude měnit zaměstnání a budeme se časem stěhovat do CZ.

Na SK máme rodinný dům, který plánujeme prodat. Předpokládáme, že pokud se nám dům podaří na jaře prodat, měli bychom mít minimálně 70 000 €, dejme tomu min. 1 700 000 Kč vlastních zdrojů. Měli bychom ale i jednu splátku ve výši 130 €, cca 1 300 Kč, případně by byla vyplacena a vl. zdroje by se snížily o necelých 5 000 €, cca 120 000 Kč.

Přítel bude mít roční mzdu 1 350 000 Kč, já jsem aktuálně na mateřské dovolené s 5měsíční dcerou, děti máme 2. Zaměstnaná jsem samozřejmě na SK, smlouvu mám na dobu neurčitou a tedy práci budu muset po MD měnit.

Otázka zní: Jak fungují hypotéky v CZ?

Smlouvu bude mít přítel na dobu neurčitou. Jak si banka ověří naši bonitu, když jsme byli 11 let na SK?

Bude muset pracovat rok, aby banka měla z čeho vypočítat výšku hypotéky?

Započítala by banka jako příjem i moji rodičovskou? Na SK je rodičovský příspěvek do věku 3 let fixní 378 € měsíčně (cca 9 500 Kč).

V případě, že by bylo uznáno výše uvedené, jakou bychom si mohli vzít hypotéku na nemovitost, kdybychom měli vlastní zdroje min. 1 700 000 Kč a tento jeden příjem?

Předem děkuji za odpověď.

Zdravím Vás,

bonita se bude počítat z příjmu manžela a bude se posuzovat po 3 měsících od nástupu do nového zaměstnání, pokud nebude mít delší zkušební dobu a ideálně, aby měl smlouvu na dobu neurčitou. Musí mít povolení k pobytu, přechodné/trvalé.

Nevím, kolik Vám je let, takže netuším, jak dlouhou můžete mít splatnost. Pokud bych počítal splatnost 30 let, tak se dle dnešních pravidel a úrokových sazeb můžeme bavit o hypotéce cca 10 milionů. Samozřejmě je to nástřel od pasu, protože neznám další okolnosti.

Pokud byste chtěla probrat podrobněji, tak nejlépe zavolejte.

S pozdravem

Ing. Zdeněk Hromek
tel: 736 701 225
zdenek.hromek@partners.cz