Babička alkoholik. Jak jí můžeme pomoci?

Zodpovězené
14. říj 2019

Dobrý den,

máme problém s babičkou (70). Již několik let pije víno, vždy si dala večer, skleničku, dvě. Jenže poslední dva roky zůstala ležet na posteli, skoro nejí, pije jen víno (nosí ji ho soused), není už schopná si dojít ani na záchod, takže se podělává, prý nemůže dýchat (celý život průduškář) a nestihne to. Jenže je v tom klidně den, dva... Není schopná se sama umýt, vypadá už jako kostra a stále jen slibuje, jak se to zlepší. Neostříhá si ani nehty, takže je to vše na nás a ještě jsou u toho šílené scény.

S mamkou už jsme naprosto zoufalé, nevíme vůbec, co s ní. Domluvy bohužel nefungují, slíbí, ale nic s tím nedělá. Nechodit tam není vzhledem k jejímu stavu možné, plus jí nosíme denně jídlo, i když ho nikdy nesní. K lékaři prostě nepůjde, prý by tam nedošla.

Je nám asi jasné, že takhle starého člověka už nevyléčíme, ale jsme bezradné a nevíme, co dělat. Bojíme se, že když ji stopneme to pití, zabije ji to. A dát ji do nějaké ústavu, to asi není nejlepší řešení.

Nemáte prosím nějakou radu, jak postupovat u takového člověka?

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

možná by bylo vhodné zvážit vyabstinování bezpečně v lékařském zařízení a poté prostě zamezit přísunu alkoholu, dohodnout se se sousedem. Bohužel jiná možnost pravděpodobně není. Jen bych opravdu byla obezřetná a v takové situaci opravdu zvážila odbornou detoxikaci.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová