Jak pomoci synovi v odvykání kouření?

Zodpovězené
31. led 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, zda byste byla tak laskavá a poradila mi, jak pomoci 18letému synovi s odvykáním kouření. Začal kouřit už na střední škole, ale ne tolik, jako nyní. V současné době už rok pracuje, jezdí na montáže, dostal se do kolektivu starších spolupracovníků a začal kouřit mnohem více. Sice stále tvrdí, že vykouří jen 5-6 cigaret denně, jen když jde s kamarády na zábavu, tak více. Jako nekuřačce mi při praní jeho oblečení však
nepřijde, že by těch cigaret bylo opravdu jen šest denně, ale mnohem více.

Už sám chtěl s kouřením skončit od ledna, ale teď se zase vymlouvá, že drží dietu. Obojí dohromady prý nejde, takže až s dietou skončí, zaměří se na odvykání kouření.

Poraďte mi prosím, jak mu mohu pomoci. Vím, že to je hodně komplikované, ale nemohu mu koupit v lékárně nějaké odvykací žvýkačky, náplasti apod.? Jsou vůbec účinné?

Děkuji za odpověď a přeji pěkný den.

Pavla

Hezký den,

z toho, co píšete, mi přijde, že syn není motivován přestat... bez toho, aniž by on sám chtěl, m bohužel příliš nepomůžete...

V případě, že se rozhodne přestat, existují možnosti vhodného nastavení terapie, která ale funguje nejlépe po vhodném promyšlení postupu dle míry závislosti apod.

Je fajn, aby se syn v takovém případě obrátil na adiktologa či na jinou ambulanci pro léčbu závislosti na tabáku, kde mu mohou pomoci dobře vše promyslet a naplánovat.

Dieta není kontraindikací pro odvykání.

S pozdravem

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová