Pervitin v těhotenství. Co bude dál v nemocnici při a po porodu?

Zodpovězené
28. pro 2023

Dobrý den,

chci se zeptat. Jsem ve 31. tt a beru pervitin. Ne ve velkém množství, ale beru.

Než jsem otěhotněla, brala jsem hodně skoro každý den. Nakonec jsem otěhotněla, chtěla jsem přestat, ale vystrašili mě, že nesmím přestat brát ze dne na den, protože bych z abstinenčních příznaků mohla o miminko přijít. I tím, že jsem brala silná antidepresiva, která jsem hned vysadila kvůli miminku, tak tohle by mohlo dopadnout, že bych teda o to miminko určitě přišla. Tak jsem to dost zmírnila na miminimum.

Jsem tedy aktuálně už ve 31. tt. Miminko je prý zdravé a nemělo by mít, díky bohu, zatím žádný problém. Jenže já mám opravdu velký strach, protože už teď vím, že po porodu z krve pervitin zjistí a už mě každý zase straší dalšími věcmi a informacemi, ze kterých jsem dost ve stresu a nevím, jak to bude dál doopravdy probíhat v nemocnici, nebo co vlastně bude doopravdy následovat.😔 Mám opravdu velký strach. 😔 Např. mám špatný pocit a myšlenky i z toho, jak každému teče už teď mléko atd., mně doteď nic.

Je to špatně ?

Nebo, co to všechno vlastně znamená?

Děkuji za pomoc a odpověď.

Hezký den,

s přímou péči o těhotné uživatelky nemám aktuálně delší dobu zkušenost. Doporučila bych Vám zkusit se obrátit na PhDr. Ilonu Preslovou ze Sananimu, která je odborník na tuto problematiku a bude schopna vám poradit jak po zdravotní, tak s ohledem na sociální stránku věci, která s tímto souvisí.

Nyní je na místě co nejdříve probrat i možnosti neužívání pervitinu - kdy a jak. Píšete, že jste zmírnila na minimum, což je stále ne příliš vypovídající údaj a asi by bylo dobré sama sobě odpovědět na otázku, co konkrétně vám brání v tom příště látku neužít?

Pokud neužíváte pravidelně/denně, tak mezitím stejně hladina látky v těle klesne.

Určitě vám doporučuji vyhledat odbornou pomoct - adiktologa v místě bydliště, obrátit se na výše zmiňovanou p. Preslovou - stále ještě není pozdě již před porodem zahájit kroky, které následně budou ochranné pro vás a vaše dítě. Pokud se budete léčit, pokud budete motivovaná dodržovat abstinenci, bude v zájmu všech, aby dítě bylo s vámi. Léčba je možná i s dítětem - např. TK Karlov (Sananim) - ale je potřeba se pro ni odhodlat a rozhodnout. Máte to v rukou jen vy.

Držím palce!

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová