Dcera začala fetovat. Co dělat a jak s ní mluvit?

Zodpovězené
3. bře 2020

Dobrý den,

už jsem o tom psala v dizkusi, moje 23letá dcera žačala brát pervitin a koks. Nevím si s ní rady. Byla jsem na ni tvrdá - nepomohlo, byla jsem milá, snažila jsem se ji pochopit a ani to nepomohlo. Teď mi ani nezvedá mobil...už nevím, co dělat, do léčebny ji nedostanu. Jsem úplně zoufalá, přijde mi, že jsem jako matka úplně selhala.

Co mám, prosím, dělat? Jak s ní mám mluvit?

Děkuji za radu.

Hezký den,

předně bych Vám ráda napsala, že je mi opravdu líto, jakou situaci musíte řešit. Nicméně taky bych ráda napsala, že to určitě nejde tak snadno uzavřít selháním rodičů, tohle se, žel, stává a vlastně často ani nesejde na tom, o jakou se jedná rodinu. Bohužel dcera je nyní dospělá a nemůžete ji přinutit se léčit, pokud ona sama nechce. Jediné, co v tuto chvíli lze, je zaujmout k celé situaci jasné stanovisko a být v něm pevná. Dcera pravděpodobně potřebuje zjistit, že tato situace pro ni není komfortní a nevyplatí se jí. Ačkoliv jako matce se mi to neříká snadno, jako odborník vím, že někdy takovým tím držením dítěte těsně nad pomyslným dnem (že prostě mají komfort pohodlí domova), tak se celá situace významně protahuje, protože prostě nemají důvod nebo měnit.
Doporučuji navštívit kontaktní centrum nebo adiktologickou ambulanci ve Vašem okolí a probrat celou situaci. Doporučí Vám konkrétní kroky a budou Vám oporou.
Přeji mnoho sil.

Přeji Vám vše dobré,
Marika Michajlovičová