Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Atopický ekzém?

Zodpovězené
12. led 2019

Dobrý den,
dostala jsem na Vás doporučení tady na Koníkovi.

Dcera začala mít zarudlá místa v oblasti pleny (třísla, genitálie, zadeček). Doktorka poradila mazat Sudocremem. Ten ale nezabral. Vyměnila jsem běžné pleny za bio a vlhčené ubrousky nahradila oplachováním vodou. Trochu to ustoupilo. Jenže pak se to objevilo znovu a nyní to má i na ručičce, takze z plín to nejspíš nebude. Holky v diskuzi psaly, že je to možná atopický ekzém. Co myslíte? (Přikládám foto ručičky).

Včera jsem koupila mast Robátko, trošku pomohla, ale i tak mám strach. Kortikoidům od doktorky bych se ráda vyhnula, zároveň však nechci nic zanedbat.

Předem moc moc děkuju! ❤️

J.Vránová

Dobrý den, děkuji za dotaz.

Ono je v podstatě jedno, jak ten ekzém nazveme. Atopický ekzém je takové nicneříkající označení pro vyrážky, které jsou způsobené imunitně. Což je dnes prakticky většina ekzémů u dětí. Dítě se již rodí s jistou toxickou zátěží, které bohužel z maminky přechází na plod, pak se musí potýkat s dalšími vlivy okolí, zejména s chemií, očkováním, průmyslovou stravou, léky. Toto vše negativně ovlivňuje nejen dětský mikrobiom, ale imunitu celkově. Vystavení dítěte chemii stav rozhodně zhoršuje, někdy je následek toho působení viditelný hned a někdy je spíše plíživý a projeví se na disbalanci obranyschopnosti.

Jakmile se objeví vyrážky, tak je základ řešit pleny, stravu a praní. Sudocrem jsem zmiňovala již dříve, za mě to je zbytečný ropný produkt se zbytečnou toxic složkou (syntetický parfum) a lékaři jej doporučují tak nějak ze setrvačnosti, aniž by vlastně hlouběji přemýšleli nad dopadem takových chemických látek.

Důležitý je pro ně momentální efekt a potlačení symptomu. Z mého hlediska je tento přístup validní, potlačení symptomu nerovná se vyléčení příčiny. Velkou zodpovědnost má na bedrech maminka, která se musí sama zajímat a řešit, jakou jinou, než chemickou cestou, by se dalo o dítě pečovat. Předně doporučuji vyřadit chemicky ošetřené konvenční pleny, bez ohledu na to, že máte pocit, že ty na to vliv nemají. Nikdo není schopný pouhým pohledem posoudit, co se děje uvnitř v systému, jak chemie pronikající z těchto výrobků ovlivňuje imunitu a tkáně. Nespoléhejte tedy jen na vizuální odezvu na kůži, to je jen vrcholek ledovce.

Bezcukrová a dočasně bezmléčná dieta je zde na místě, nasaďte ji. Najděte si k tomu potřebné informace na fb skupině o protikvasinkové dietě u dětí. Místo sudocremu a robátka bych zvolila čistě NT mazání, na noc na zklidnění svědění domácí zinkovku (oxid zinku smíchaný s vhodným jednodruhovým olejem, nebo pokud by nevyhovoval olej, lze použít bambucké máslo, případně i destilovaná voda). Oxid zinku lze poptat v některých lékárnách, nebudou-li ochotní prodat, pak seženete například zde: https://eshop.ekokoza.cz/cs/oxid-zinecnaty.html Pokud nechcete mast míchat sama, zinkovka s hezkým složením například tato:http://www.vcelarstvihorakovi.cz/prirodni-kosmetika-c1...

Začněte prát netoxicky, neiritujte dětskou pokožku chemickými pracími prostředky. Škodlivé látky, konzervanty, rozjasňovače, škodlivé syntetické parfumy, toto vše pak zůstává ve vláknech a narušuje imunitu dítěte. Tip na netoxické praní jsem uváděla například v tomto dotazu: https://www.modrykonik.cz/forum/poradna-prirodn...... O sudocremu jsem také psala ve dřívějších dotazech, najdete zde: https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna-prirodni-lecby-alergii-ekzemu-a-dermatitid/jak-na-ekzem-u-miminka-na-um-pouzivat-sudocrem-2/ ... Další inspirace k péči o atopický ekzém můžete dohledat také v tomo vlákně: https://www.modrykonik.cz/ask-an-expert/poradna-prirodni-lecby-alergii-ekzemu-a-dermatitid/ekzem-u-dcery-jak-ho-zcela-vylecit/ Vhodná mast na mazání těchto afekcí, kterou bych si troufla takto dle fota doporučit, se mi jeví propolisová dětská mast, stejný výrobce jako již zmíněná zinkovka. Máme ji vyzkoušenou u dětí s podobnými lézemi a maminky si ji velmi chválí. http://www.vcelarstvihorakovi.cz/prirodni-kosme...


Přeji Vám krásný den.
Pavla