Červené fleky. Z čeho by mohly být?

Zodpovězené
28. led 2020

Dobrý večer,

mám na Vás menší prosbu. Už nevím na koho se obrátit. Mám dceru, která bude mít 7 měsíců. Je plně kojena od začátku. Po zavedení příkrmů bylo všechno bez problémů. Nikde žádná vyrážka. A z ničeho nic se objevovaly červené fleky. Šla jsem k doktorovi a on sám neveděl z čeho to je. Tak nabral krev a všechny hladiny v normě. Prý ji něco doma dráždí. Dávali jsme Fenistil a fleky ustaly. Stěhovalo se to sem tam, jednou to bylo na bříšku, potom zase na ruce a vždycky ty původni zmizely. Jenže minuly týden měla horečku, dávali jsme čípky a fleky se zase objevily. Tak nevím, zda to nebylo způsobeno čípky. A to měla být očkována...Pan doktor řekl, že ne, že až to zmizí. Potom abych sledovala, co jí a zkoušela, co jí to vyvolává. Prý kosmetika nebo prácí prášek.
Od porodu jsem nic neměnila a bylo všechno ok. Tak už nevím, zda je to z jídla nebo kosmetického původu.
Přikládám foto. Budu moc a moc ráda za Vaši odpověď.

Děkuji a hezký večer.

Dobrý den,

odhalit původ ekzému a vyrážek se nemusí při vší snaze povést ani rodiči, ani lékaři. Mnohdy je totiž ekzém podmíněn hned několika faktory. Také mnoho potravin může začít vadit , díky narušenému střevu, které u dětí a pacientů s ekzémy nebývá v optimálním stavu. Může se to měnit, alergeny mohou přibývat a nemusíte tudíž vypozorovat žádný konkrétní spouštěč. S tím, jak dcera roste, mění se jí mikrobiom střev, vyvíjí imunita a mění se také toxická zátěž těla a nároky na imunitu (setkání s virózami, růst zubů, změna stravy, přechod na příkrmy atd.), mohou se dle toho vyvíjet i kožní projevy.
Bohužel tím dnes trpí velká řada dětí a ani krevní testy a pozdější rozsáhlé testy v rámci imunologie ve většině případů neodhalí přesnou příčinu.
Musíte tedy počítat se vším, to znamená faktory vnější, tedy kontaktní reakce, do kterých spadá citlivost nebo až alergie na některé chemické látky, dále alergie z prostředí, pyly, roztoči, plísně, srts (na tyto se testují až větší děti), tak i tzv. potravinové intolerance. Čili citlivost nebo až nesnášenlivost některých potravin, která se projevuje kožními vyrážkami a někdy i změnou stolice nebo horším trávením, bolesti, zácpy nebo naopak průjmy (trávicí potíže být ale nemusí vůbec, potravinové intolerance se mohou projevit jen reakcemi na kůži).
Kde tedy začít? Asi bych primárně vyměnila co nejvíce nejběžnějších chemických prostředků, které v domácnosti a péči používáte za alternativní non toxic produkty, aby se jednak mohla upravit případná kontaktní reakce a tím snížíte i toxickou zátěž dítěte.
Řiďte se soubory uvedenými buď na naší fb skupině Svět non toxic, nebo pokud nejste členem, tak základní informace najdete na webu www.svetnontoxic.org

Bez ohledu na to, v jakém věku se vyrážka objeví, a že jste do té doby používali zdánlivě bez problémů nějaké chemické produkty, je vhodné změnit primárně prací prostředek. Kontaktní reakce se může objevit kdykoli, není vůbec pravidlem, že se dítě narodí a hned začne reagovat na chemický prášek. Citlivot může vzniknout až po nějakém čase, kdy již z různých důvodů přestane dítě tolerovat jistou míru škodících/dráždivých chemických prostředků.
Praní bych řešila jako první věc, dítě je v přítomnosti chemikálií z prádla celý den (oblečení, lůžkoviny).
Nápomocné Vám může být toto první a druhé video a dále soubor doporučené produkty na praní, který také najdete na webu a skupině.

Kosmetika na děti tohoto věku komerční (převažuje škodlivá chemie) nepatří žádná, nechte se inspirovat videem. Pouze čisté netoxické mýdlo a případně mazání po koupeli, vhodné non toxic produkty pro děti s ekzémy najdete například zde: www,prirodaregeneruje.cz
nebo zde www.netoxickadomacnost.cz

Na mazání na noc určitě non toxic zinkovku, na eshopech výše seženete. Přes den dle snášenlivosti, je možné, že dítě bude reagovat momentálně na vše, pokud by bylo nutné promazávat (kůže by se jevila suchá) lze zkusit i zklidující mléko od Weledy, ale u velmi ciltivých dětí může vadit i alkohol v produktu nebo rostlinné extrakty, v takových případech doporučuji raději dětské tělové máslo od Purity vision (seženete v každé DM),
https://www.dm.cz/purity-vision-bio-detske-telo...
nebo čisté mangové máslo. Másla je nutno vždy použít na vlhkou pokožku, jinak se hůře vstřebávají a roztírají.

Osobně při dotazu na konkrétní prací produkt u dětí s podezřením na kontaktní reakci doporučuji nejčastějí Sonett prací gel sensitive nebo alchemix prací mýdlo kokosové čisté. K sehnání například zde:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Kokosove-mydl...

Pokud dítě reaguje také na potraviny, čeká Vás ještě náročný úkol sledování potravin a základní eliminační dieta, zde bych se v počátku zaměřila hlavně na všechny mléčné produkty. Eliminace by měla trvat minimálně 8-21 týdnů a pak postupně v malých dávkách zkoušet zavádět a rotovat cca po 4 dnech, ale některé děti nemusí tolerovat mléčné mnohem déle. Eliminační diety jsou na sestavení poměrně náročné, protože pokud se vysadí přiliš mnoho potravin, začnete bojovat s nedosyceností a malnutricí, nedostatkem důležitých živin, což paradoxně pak také může vést ke zhoršení stavu střev, takže se ocitnete v bludném kruhu. Navíc pokud se eliminuje mnoho potravin a dieta dlouho stagnuje jen na několika druzích, i na ně se časem může objevit reakce a nesnášenlivost. Diety jsou tedy náročné na logistiku a z mého pohledu vyžadují velmi dobrou orientaci ve výživě, což pochopitelně každá maminka nemá, mnohdy ani lékař, navíc lékař nemá čas s Vámi probírat konkrétní jídelníčky a přemýšlet nad každou jednou potravinou a její úpravou.
Velmi dobře problematiku stravy a symptomy jakými jsou ekzém a alergie popisuje kniha Gaps terapeutický protkol, doporučuji ji každému, kdo se chce věnovat v rámci samostudia pečlivěji tématu strava vs imunita a ekzém.
Pokud na to maminka nemá kapacitu, nebo se raději obrací na lékaře- odborníky, tak může využít pražské centrum Imunoflow, kde řeší stravu v souvislosti s alergiemi a ekzémy poměrně detailně, z mého pohledu asi nejlepší odborné zařízení, nicméně ani tam nejsou všemocní, nespoléhat, že vše vyřeší návštěva centra a rada lékaře. Spíše mohou pomoci se odpíchnout a zorientovat se v základech, pokud si maminka sama neví rady nebo chce zkusit eliminační diety pod dohledem lékaře. Na běžného pediatra bych v poradenství ohledně stravování u alergika/ekzematika příliš nespoléhala

Přeji Vám krásný den.
Pavla