Ekzém u 4měsíčního miminka. Poradíte, prosím?

Zodpovězené
16. únor 2020

Dobrý den,

asi před měsícem byl syn na očkování proti pneumokokům a od té doby se mu postupně začal objevovat ekzém. (Třeba to s tím nemá spojitost.) Nejdřív jen na spáncích a v malé míře, vždy jsem namazala Biodermou Atoderm a bylo. Ale teď v posledních 14 dnech se to o hodně zhoršilo. Má to na obou spáncích, čele, na bříšku a občas tu a tam na nožičkách.
Plně kojím, ale nejsem si vědoma, že by jsem snědla něco jiného než před tím. Peru pořád ve stejném, dětský Persil, mažu také stejné krémy. Používala jsem Hipp do koupele a olej na promazávání celého těla. Teď mažu tělo Biodermou a koupu pouze ve vodě.
Od pediatra jsem v pondělí dostala namíchanou mast z ox.zinečnatý, ol.olej a Ichtil (nebo tak nějak). Zatím po 3 dnech žádné zlepšení nevidím. Malý je hodně podrážděný, asi jak ho to svědí, hlavně když mu to myji vodou a mažu, jsem z toho zoufalá.
Moje mamka říkala, že když jsem byla já malá, měla jsem taky ekzém na tvářičkách a i teď v dospělosti mě to občas potrápí, jinak jsem diabetik na inzulínu, takže si stravu docela hlídám. Také nás trápí šupinky ve vlasech a nevím, čím už to mazat.

Poradíte, prosím?

Přikládám pár fotek. Ta mast nejde moc dobře umýt, jak to je bílé, na kůži se mu tam pak tvoří takové šupinky.

Děkuji moc a přeji pěkný den.

S pozdravem
Lucie

Dobrý den,

zhoršení nebo i výskyt ekzému po očkování je bohužel poměrně bežný jev. Bohužel lékaři jej málokdy zmiňují, případně podceňují a neradi ho dávají do souvislosti s očkováním, respektive vždy se drží politiky, že benefity převažují nad případnými negativy. Jinými slovy, možný ekzém je pro ně menší zlo, než pneumokok. Což je sice pravda, ale dle četnosti výskytu a zhoršení ekzému po vakcinaci nelze přehlížet fakt, že nějakým způsobem očkování zasahuje do funkční imunity dítěte a nastává reakce kůže, která svědčí o jisté vnitřní disbalanci.
Pokud byste na téma imunita, očkování, toxická zátěž a strava chtěla samostudiem načerpat opravdu obsáhlé informace, vřele doporučuji přečíst českou verzi knihy Gaps terapeutický protokol.
https://alten-berg.cz/pro-zdravi/31-gut-and-psy...
Jakmile již dítě začalo trpět ekzémem, můžete v podstatě zapomenout na to, co mu dříve nevadilo, respektive o čem jste si myslela, že mu nezpůsobuje potíže, protože v současné době, kdy se imunita začala chovat takto, tomu tak již nemusí být.
Z tohoto důvodu velmi doporučuji přehodnotit produkty zejména z oblasti drogerie-primárně praní a dětskou kosmetickou péči.

Pro lepší pochopení problematiky odkazuji na tyto videa:
<>

Prostudujte také praní v rámci netoxické péče v textové podobě zde:
https://svetnontoxic.org/netoxick-svt#/pran-a-p...

Praním bych začala, u ekzematika je více než vhodné zajistit minimální dráždění z textilu, ve kterém je dítě ve styku celý den.
Z běžně dostupných netoxických pracích přípravků mohu doporučit například gel Sonett senzitiv (seženete v široké nabídce eshopů a mnohdy už i v kamenných prodejnáh zdravých výživ), případně moje oblíbené kokosové prací mýdlo Alchemix-laboratory bez parfemace, ke kterému se již nepřidává žádný změkčovač a tím opět snižujete míru možného dráždění. Lze použít vločky nebo tuhou formu mýdla a tu si pak doma najemno nastrouhat. Používá se velmi malé množství přímo do bubnu s prádlem.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Kokosove-mydl...

Mazání a péče:
Zinkovou mast je vhodné použít v tenčí vrstvě, toto je příliš "zabetonované", nepůjde smýt a bude ulpívat ve strupech. Zinek v rámci nt péče používáme velmi rády a často, ale zde se mi v té kompozici na "mastný ekzém" příliš nelíbí ten olivový olej, volila bych případně zinkovku s jiným složením, například zde:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...

K vysušení papulek a puchýřků bych použila spíše oplach ředěného hypermanganu, návod najdete v souboru ekzém zde:
https://svetnontoxic.org/netoxick-svt#/ekzem/

V obličeji opatrně vatičkou potřít tváře a pokožku čela a hlavičky s vyrážou, vyhnout se oblasti kolem očí, tělo v místech ekzému.
Pohledově se mi to jeví spíše jako seborea/kvasinka, proto je potřeba pečlivě vybírat mazání. Některé oleje totiž mohou tento typ vyrážky zhoršovat, takže složení zinkové masti jakou používáte nemusí být optimální, obsahuje olivový olej, který není v péči o kvasinkový ekzém zrovna vhodný. Kvasinka je lipofilní, některé oleje jí zhoršují. Nicméně nemůžeme jen vysušovat, něčím mazat se musí, jinak dojde k přesušení kůže a ta pak bude pnout, zarudávat a svědit.
Z běžně dostupných výrobků můžete zkusit použít některou Weledu, například fialovou zklidňující řadu - nejlépe nemastné tělové mléko.
https://www.netoxickadomacnost.cz/Weleda-Zklidn...

Pokud by však vadila (může dráždit z důvodu alkoholu), bude nutné hledat mast s bezalkoholovým konceptem.
Než si budete jistá, zda dítě snese v masti alkohol a extrakty, udělejte malý pokus s touto hydratační bází s aloe od Alverde, která má sloužit jako primer pod makeup, ale nám se hodí jako prostý netoxický, zklidňující, nemastný Aloe vera gel. Aloe gely totiž běžně neseženete v slušné non toxic kvalitě, proto můžete zkusit tuto bázi jako alternativu. Co se mi na této bázi líbí, že neobsahuje žádné ani přírodní parfumace ve formě esenciálních olejů (mohou u ekzému vadit a malým dětem by vůbec na kůži neměly přijít), a dále poměrně slušně hydratuje bez maštění. Pokud by tato báze vadila, nepoužívala bych tedy v budoucnu ani Weledu, protože pak by mohl vadit alkohol. Tato báze malé množství alkoholu obsahuje. Nenašla jsem bohužel odkaz na české dm stránce, ale v dm tento gel běžně objevíte v sekci dekorativní kosmetiky.
https://getsomebeauty.com/product/alverde-natur...

Toto je tedy takový základ, který můžete vyzkoušet v rámci non toxic péče, a pak se lze odpíchnout dál, pokud by tento gel ani Weleda neseděly, můžeme zkusit čisté mango máslo, nebo není špatné dětské tělové máslo od Purity vision, tam je ale nutno vždy počítat s nanášením v tenké vrstvě a na vlhkou pokožku. Samotná másla a směsi olejů a másel nemají hydratační schopnost. V případě, že bojujeme se seboreou nebo kvasinkovým ekzémem, je důležité najít vhodný poměr mezi vysušováním a maštěním, protože jak jsem psala výše, přehnaně mastné krémy nebo hodně tuku v krémech, může kvasinku množit.
Samotné vysušování ale nelze aplikovat ani u těchto ekzémů, kůže by tím časem trpěla. Hypermangan lze zalternovat dle potřeby například i odvarem z dubové kůry, nebo pokud je přítomna nějaká lehčí infekce, tak klidně i ředěným Jodisolem, ten se pak potírá na léze nebo afekty, ale opět záleží na individuální snášenlivosti, nemusí každému sedět. Tam, kde vadí alkohol, bych se držela toho hypermanganu a dubové kůry a promazala lehce PV dětským tělovým máslem.
V rámci nt péče lze vyzkoušet i nějaké lehčí krémy, v případě, že Vám nebudou másla sedět, pak bych jako další krok vyzkoušela I+M freistil sensitiv hydratační krém. https://www.netoxickadomacnost.cz/i-m-Naturkosm...

Pamatujte ale na to, že mazání není řešení ekzému, není to terapie, jedná se jen o podpůrnou péči, aby měla pokožka dostatek složek, které potřebuje, ale nenahradí terapii jako takovou, tedy komplex faktorů, který vede k nastolení normální imunitní reakce a normálního stavu kůže. Tj. netoxická péče, strava, psychická pohoda, posilování dobré obranyschopnosti a optimalizace stavu střev.

PS: Odkazy z nt eshopu netoxickadomacnost.cz jsem použila pro případ, že byste si přála vyzkoušet a nakoupit více nt produktů na jednom místě, jinak je seženete samozřejmě i na jiných eshopech, dle Vašich preferencí.

Přeji Vám krásný den.
Pavla