Krupička v obličeji kojence. Máme jít k lékaři? Co pomůže?

Zodpovězené
21. čer 2019

Dobrý den,

dcerka, 7 týdnů, má v obličeji - hlavně na tvářičkách - drobnou krupičku. Většinou je stejné barvy jako kůže a mezi tím je sem tam nějaký ten červený pupínek. Chtěla jsem se zeptat, co by to mohlo být, zda máme jít k lékaři, nebo zda je to běžný problém.

Začalo se jí to dělat cca týden zpátky, co začala větší vedra, ale jako potničky to nevypadá. Má je nyní v obličeji, trochu ve vlasech a na uších. A mám pocit, že se to postupně zhoršuje. Nevypadá to ani jako seborhea (tu mám já a myslím, že bych ji poznala).

Prací gel jsem od narození neměnila, denně omýváme kvůli zpocení z vedra v čisté vodě, nepoužíváme žádná mýdla ani nic jiného.

Máme zajít k lékaři? Nebo něčím namazat a pomoci si doma?

Děkuji 🙂

Dobrý den,

bohužel bez fotky nejsem schopná dobře zhodnotit, o co by se mohlo jednat.

Může to být novorozenecké akné, seborhea (nemusí vždy vypadat tak, jak ji znáte od sebe), kopřivka aka reakce na potraviny, nebo reakce kontaktní, čili na používané materiály a kosmetiku.

Pupínky se mohou tvořit také jako jeden ze symptomů virových onemocnění nebo po jejich odeznění, tam byste ale jistě zaznamenala i další změny, například teplotu, výraznější plačtivost.

Od návštěvy lékaře vás nemohu a ani nesmím zrazovat, obvykle se ale nejedná o vážné problémy, které by se nedaly zvládnout bez kortikoidů nebo farmak, pokud nemá vyrážka infekční charakter, tedy nemokvá, nerozšiřuje se, výrazně nesvědí. Nejčastěji se jedná o novorozeneckou seborheu nebo reakci na potraviny, velmi často reakce na kravské mléko.

V případě, že sama trpíte seborheou, není vyloučené, že se jedná bakteriálně o podobnou záležitost, mikrobiální dysbioza střev matky obvykle vede podobně nevyváženému mikrobiomu dítěte, protože matčina mikroflora významně ovlivňuje mikrofloru dítěte. Opět upozorňuji, že se nyní pohybuji pouze na platformě hypotéz, protože vyrážku jsem neviděla, pouze předávám nejobvyklejší příčiny tak, jak se s nimi v praxi u maminek s ekzematickými dětmi setkáváme.

Konzultací u lékaře nic nezkazíte, pro svůj klid v duši. Můžete mi pak dát znovu vědět a můžeme zkonzultovat, jak lze případně o daný stav pečovat netoxickou péčí, kdyby nebylo nutno nasadit topické farma léky, což věřím, že nutné nebude.

Přeji Vám krásný den.
Pavla