Problémy u 2letého synka. Ekzém či alergie?

Zodpovězené
28. črc 2020

Dobrý den,

prosím o Váš názor na problémy u 2letého synka. Cca před 5 týdny se u syna objevila vyrážka, cca 15 pupínků, velikostně asi jako štípanec od komára, na hlavě a zádech, v prostředku žlutá tekutina.
Dětská lékařka stanovila, že syn má neštovice a tak jsem začala mazat Virosoothem, pupínky se zhojily (zvláštní bylo, že nikdo, ani můj druhý syn se nenakazil, a to jsou spolu 24 hodin denně v kontaktu), hojení trvalo asi 2 týdny - po týdenní pauze, kdy byl čistý, se vzadu na krku objevily pupínky v jednom shluku a diagnóza zněla kopřivka. Nasadila jsem podle MUDr. fenistilové kapky a gel. Za 3 dny to zmizelo a byl pár dní klid. Nicméně nyní se opět objevily stejně vypadající pupínky jako v prvním případě (neštovice) na obličeji, krku a rukou. V loketním ohybu ruky vyrážka připomínající ekzém. Už si nevím rady, co na synka používat. Má od malička sušší pokožku, a tak používáme Uriage. Nechci do něj zbytečně rvát Fenistil na každou vyrážku, co se objeví. Myslím si, že ani v prvním případě nešlo o neštovice, ale nějakou alergii.

Prosím o Váš názor, o jaký problém se jedná a jaké přípravky použít. Za 14 dní jsme objednaní na alergologii na pravidelnou kontrolu, v půli roce se objevila mírná alergie na vejce a mléčné výrobky. Na kontrole v 1. roce bylo vše už čisté a žádné příznaky alergie se neobjevily, a tak jsme postupně vejce i mléčné vyrobky začali zařazovat a bez problémů, ty se objevily až nyní.

Mám si zažádat o nějaké speciální odběry na alergii na jídlo?

Děkuji

Dobrý den,

dle mého názoru by se mohlo jednat o druh impetiga, zažádala bych si u dermatologa, nebo pokud to bude možné udělat i přes alergologa, o kožní stěr a stanovení kultivace a citlivosti. Pokud by se impetigo potvrdilo, bývá někdy nutné přeléčit lokálními atb, zejména pokud se pupínky rozšiřují.
V rámci non toxic terapie můžete podpořit dezinfekci zanícených míst ředěným jodisolem (roztok jodisolu ředit převařenou nebo filtrovanou vodou 1:10), potírat řepíkem, můžete zkusit také potírat roztokem Actimaris sensitiv, který slušeně hubí množení patogenních bakterií, včetně stafylokoka.
https://www.benu.cz/actimaris-sensitiv-300ml-ro...

Na promazání bych volila šetrnější verze, než ropné chemické masti, mezi které patří i zn. Uriage. Z běžně dostupných například Weleda, tam bych volila verzi měsíčková baby face, která má lehkou konzistenci, případně ještě lepší složení a velmi pozitivní vliv na pokožku má netoxický krém Odylique repair lotion, seženete na eshopech, např.zde:
https://www.netoxickadomacnost.cz/ODYLIQUE-Emol...

Na noc bych místa s vodnatými pupínky vysušovala zinkem, ideálně zinková mast s non toxic složením. V případě infekčním ekzémů, pokud dítě nemá alergii na propolis, lze použít tuto, ve které se pojí hojivé účinky zinku a dezinfekční a hojivé účinky propolisu:
https://www.netoxickadomacnost.cz/Zinkova-mast-...

Přeji Vám krásný den.
Pavla