Používáme cookies. Více informací zde.
Zavři

Ucpaný nos v těhotenství. Můžete mi prosím poradit nějakou neinvazivní léčbu?

Zodpovězené
11. čer 2020

Dobrý den,

jsem v 21.tt a poslední tři měsíce mám neustále ucpaný nos. Některé dny se to tak zhorší, že žádné kapky ani sprej nepomáhají a jen kýchám. Nikdy jsem nebyla alergička. Některé dny je to lepší, ale i tak nemohu dýchat bez kapek. Gynekolog mi řekl, že občasné stříkání Nasivinu nemůže uškodit, ale já se obávám, že to už přeháním. Zkusila jsem tedy Olynth pro děti, ale nevím, jestli to bylo správné. Bojím se, abych i tím kýcháním a stříkáním kapek neuškodila miminku.

Můžete mi prosím poradit nějakou neinvazivní léčbu?

Proplach konvičkou nepomáhá a ani napařování.

Děkuji předem.

Dobrý den,

va Vašem případě by se mohlo jednat o příznaky návyku na nosních kapkách/sprejích, který pak paradoxně tento stav trvalého nosu způsobuje.
Kapky/spreje by se totiž neměly nikdy, ani v případě rýmy, používat déle, než týden. Pokud se stříkají déle a to i tehdy, když je neužíváte denně , ale třeba ob dva tři dny, vzniká postupně návyk, který se projevuje trvalým zduřením sliznice, tento stav pak pocítíte jako neustále ucpaný nos, respektive sice z Vás neteče žádný hlen, ale stále se vám špatně dýchá.
Kdybych to kdysi nezažila na vlastní kůži, neuvěřím. Měla jsem tehdy před lety menší virózu s nachlazením, trpěla jsem na silně ucpaný nos, takže jsem si klasicky stříkala pár dní nosní spreje. Rýma po týdnu odezněla, ale občas jsem ještě měla pocit plnějšího nosu, takže jsem si občas nárazově ještě kapky na doléčení stříkla. Stále jsem ale necítila, že by ten stav ucpaného nosu odezněl zcela, naopak jsem měla pocit, že třeba na noc se mi stále nos ucpává a já už jsem pak nedokázala vlastně usnout bez toho, abych si stříkla jednu dávku nosního spreje na uvolnění dutin.
Když tento stav trval už dobrý 2. měsíc, uvědomila jsem si, že to není normální a začala jsem hledat informace, myslela jsem si, že se u mě projevila alergie. Spojila jsem se s lékařem na orl a zjistili jsme, že problém je v návyku na nosních kapkách. Musela jsem začít s odvykací kůrou, donutit se přestat je zcela používat i za cenu toho, že mě ten pocit ucpaných dutin vůbec neopouštěl. Stříkala jsem místo toho Stérimar nebo vincentku. Zhruba po 4 dnech jsem již cítila ústup potíží, první tři dny byly tedy krušné, ale pak to začalo odeznívat. Po týdnu jsem již mohla bez problémů volně dýchat a pocit ucpaných dutin se již nevracel. Doporučuji Vám stejný postup, pokud by to nepomohlo, bylo by vhodné obrátit se na alergologa.
Velmi nápomocné mohou být také kvalitní esenciální oleje, můžete použít nosní inhalátor a v případě, že budete mít pocit ucpaného nosu, několikrát k němu přičichněte. Nakapat do inhalátoru můžete například eo levandule, eukalyptus, nebo borovice. Stačí cca 5 kapek na savý polštářek, který je součástí balení. Na tomto eshopu naleznete i vysoce kvalitní esenciální oleje francouzské značky Florihana.
https://www.aroma-atelier.cz/inhalacni-tycinka

https://www.prozeny.cz/clanek/zavislost-na-kapk...


Přeji Vám krásný den.
Pavla