Strach, že už to nepůjde. Jak to udělat, abych byla v klidu tak jako dříve?

Zodpovězené
14. kvě 2022

Dobrý den,

koukám, že je tu podobná diskuze a občas mi to přijde, jako bych to psala i já. Prodělala jsem revizi v 8. tt, kdy jsem byla potřetí těhotná. Jen mě asi tolik nezasáhla ztráta miminka jako taková (vím, že se to bohužel děje tak hrozně moc často), jako to, že mám strašný strach z toho, zda se mi povede otěhotnět znovu a následně donosit zdravé dítě. Jsem vyděšená z toho, že ne.

Všechny tři těhotenství se mi povedly na první dobrou, stačilo jen pohlídat ovulaci. Nyní jsem už ve fázi, kdy se znovu snažíme o miminko a ejhle. Ovulaci jsem si pohlídala jako dříve, leč menstruace přišla. Je dost možné, že je to právě o té mé hlavě. Nevím, jak to udělat tak, abych byla v klidu jako dřív. Možná mě to nakonec zasáhlo vic, než jsem ochotna připustit. Ta noc, kdy jsem začala krvácet, byla hrozná. Proberečela jsem ji na gauči a muž mi říkal, že to určitě dobře dopadne. Já věděla, že ne.

Jen bych si strašně přála, aby se to povedlo.

Děkuji

Hezký den,

je mi líto, že prožíváte těžké období.

Jak sama píšete, velké množství těhotenství v začátku samo zanikne. Je to tak, ale to neznamená, že když se to stane přímo nám, že nás to nezasáhne. Vědomí, že se to stává a je to "normální", nezahojí naši bolest. A už vůbec ne to, když nám to říkají ostatní - lékaři, rodina, přátelé.

Je normální a zcela v pořádku, že pociťujete strach. Je to pro vás nová a nepříjemná zkušenost, zejména proto, že obě předchozí těhotenství se povedla bez problémů. Přijmout to, co se stalo, chce odvahu a hlavně čas. Netlačtě na sebe - nemusí to jít lehce a hlavně ani rychle.

Dopřejte si možnost se s miminkem rozloučit, truchlit a odžít celou tuhle situaci. Každému to trvá jinak dlouho. Možná jste to už i udělala a chtěla jít dál. Tak se zkuste ještě jednou vrátit, dát tomu víc pozornosti a netlačit na sebe.

Uvědomit si, že to, co se stalo, nevypovídá nic o Vás osobně. Není to Vaše vina, nemohla jste pro život miminka udělat nic víc, než jste dělala. Milovala jste ho, těšila jste se na něj a hlavně - dala jste mu život. To je nejvíc. Nejste o nic horší žena - maminka než ty, jejichž těhotenství dospěla do zdárného konce. Vy stále můžete být maminkou pro další miminko, které k vám přijde.

Ano, pocit, že to je "v hlavě" je oprávněný. Co můžete zkusit, ale postupně a pomalu, je vracet se do té lehkosti a bezstarostnosti, v jaké jste byla před třetím těhotenstvím. Kdy vaše realita byla taková, že otěhotnět a donosit miminko je jednoduché. Těšit se na další dušičku, která k vám bude chtít přijít a věřit tomu, že se to stane v ten správný čas.

Ne všechno v životě si můžeme naplánovat a ovlivnit, že se to bude dít tak, jak si představujeme. Ale můžeme tomu věřit. A když uvěříme - beze strachu a s pokorou k tomu, jak a kdy se to stane - tak pak se to opravdu stane.

Posílám Vám sílu a odvahu k tomu, abyste uvěřila. 💗

Kamila
tvoje průvodkyně na cestě po ztrátě miminka
autorka projektu Když smrt předchází zrození

⚜️ FB: kamilahusakovacz
⚜️ e-mail: kamila@kamilahusakova.cz