Pomluvy ze strany nájemníků, poškození pověsti pronajímatele. Jaké máme možnosti obrany?

Zodpovězené
29. zář 2023

Dobrý den,

chtěla bych se zeptat, jaké máme možnosti obrany proti lživým pomluvám ze strany nájemníků.

Pronajímáme být v rodinném domě a současní nájemníci se budou ke 30.9. 2023 stěhovat pryč. Z jejich strany dochází k pomluvám jak osobním, tak i ve vztahu k samotnému nájmu. Příklad osobních naprosto scestných a nevyprovokovaných pomluv je např., že se nekoupeme a že máme nepořádek, ale mnohem závažnější pomluva je, že je okrádáme a "stáčíme jim vodu" a podobné nesmysly.

Po odhalení tohoto konkrétního obvinění jsme si pozvali jak instalatéra, tak i pracovníka vodovodu a kanalizací, pro jistotu jsme nechali vyměnit odpočtové hodiny, přestože byly v pořádku a předložili jsme vysvětlení a doklady z úřadu k faktuře za stočné - vše se dá doložit v náš prospěch. Jediný skutečný problém je ten, že nájemníci nepobrali moc rozumu a nechápou vyúčtování vody. Po opakovaném důkladném vysvětlení a předložení výpočtů a dokladů konečně usoudili, že žádný problém neexistuje, nicméně předtím již stihli roznést pomluvy, které nám mohou nyní bránit v nalezení dalších nájemců - bydlíme na malém městě. Proto jsem nájemníky písemnou formou vyzvala k okamžitému ukončení pomluv a vysvětlení všem osobám, kterým tyto pomluvy sdělili, že se jedná o lež.

Moje otázka zní, jelikož se jedná o velmi problémové lidi....Jaké jsou naše další možnosti, pokud tyto pomluvy nepřestanou?

Předem děkuji za odpověď.

Dobrý den,

pomluva jako taková je přímo trestný čin, který trestní zákoník v ustanovení § 184 odst. 1 definuje následovně: Kdo o jiném sdělí nepravdivý údaj, který je způsobilý značnou měrou ohrozit jeho vážnost u spoluobčanů, zejména poškodit jej v zaměstnání, narušit jeho rodinné vztahy nebo způsobit mu jinou vážnou újmu, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

Ochrana proti pomluvě je možná. Domáhat ochrany práv se můžete podáním trestního oznámení na policii. Následně se trestním oznámením bude zabývat policie a pokud bude jednání vašich nájemníku shledáno a kvalifikováno jako trestný čin, bude se takové jednání dále řešit u soudu. Nájemníkům, kteří o vás šíří pomluvy, pak může být uložen trest odnětí svobody až na dvě léta a povinnost k náhradě škody, kterou vám pomluvami způsobili (např. ušlý nájem atd.).

Občanský zákoník zakotvuje právo každé fyzické osoby na ochranu své osobnosti, svého soukromí a jeho projevy osobní povahy. Takže je dále proti pomluvě možné se bránit podáním žaloby na ochranu osobnosti u okresního soudu podle místa bydliště. K takové žalobě byste mohli jako důkaz přiložit právě trestní oznámení, které jste ohlásili na policii.

Tato ochrana míří proti takovému jednání, jehož důsledek postihuje osobnost daného člověka. Je vždy na posouzení soudu, zda konkrétní tvrzení zasáhlo například do Vaší pověsti. Pokud soud shledá, že informace zasáhla do vašeho právem chráněného zájmu, pak máte právo domáhat se, aby od tohoto počínání a neoprávněného zásahu bylo co nejdříve upuštěno, a byl odstraněn vzniklý následek.

Zmíněnou žalobou se můžete domáhat také omluvy (zpravidla takovým způsobem, jakým byla uskutečněna pomluva – tedy ve vašem případě ústně) a současně se můžete domáhat odškodnění za újmu, která vám byla způsobena.

Pokud se tedy s nájemníky nepodaří domluvit, a ani po opakovaných výzvách od svého protiprávního jednání neupustí (dále budou šířit pomlouvačná a nepravdivá tvrzení), pak doporučuji ohlásit toto jednání prostřednictvím trestního oznámení na policii a následně podat žalobu na ochranu osobnosti k místně příslušnému soudu.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44