Rozvod a vyplácení. Mám právo na vyplacení celé částky najednou?

Zodpovězené
7. bře 2024

Dobrý den,

zajímá mne, jak je to v případě rozvodu dohodou.

Na všem jsme se domluvili dohodou, ale manžel mi chce finance vyplácet měsíční splátkou po dobu téměř 5 let.

Mám právo na vyplacení celé částky najednou?

Chci to dát dětem na spořicí účet.

Moc děkuji za odpověď.

Dobrý den,

v případě dohody manželů o vypořádání SJM záleží především na jejich vzájemné domluvě a na podmínkách, jak si společný majetek vypořádájí. Je možné se dohodnout na splácení v pravidelných splátkách, ale také v jediné splátce, tedy najednou. Záleží tedy především na domluvě mezi Vámi a manželem. Soud schválí jakoukoliv dohodu mezi manželi, pokud s ní oba manželé souhlasí.

Jedinou podmínkou při tvorbě dohody o vypořádání SJM je to, aby dohodou nebyla ohrožena práva třetích stran. To může nastat například v případě, kdy si jeden z manželů převezme dluhy, ale zároveň nemá dostatek majetku ze společného jmění k jejich splacení.

Dohoda o vypořádání společného jmění manželů musí být zaznamenána písemně a obsahovat identifikační údaje obou stran, tj. jméno, příjmení, rodné číslo a adresa. Kromě toho musí obsahovat soupis majetku a jeho rozdělení mezi manžely, včetně rozdělení dluhů a finančních závazků, což zahrnuje informace o bankovních účtech a hypotečních závazcích. Dále musí specifikovat bytovou situaci, tj. adresu, na které bude každý z manželů bydlet, a zda budou žít odděleně nebo společně. Součástí dohody jsou také úředně ověřené podpisy obou stran a případné stanovení vyživovací povinnosti manželů, pokud dohoda mezi nimi takovou povinnost stanoví. Tato dohoda a související návrh na rozvod se společně podávají na okresní soud v posledním společném bydlišti manželů.

Je třeba také zmínit, že dohodu je nezbytné uzavřít do tří let od nabytí právní moci rozsudku o rozvodu manželství.

Pokud jste se tedy v dohodě domluvili na splácení v opakujících se částkách, a dohoda už je podepsaná, nemůžete částku po manželovi vymáhat najednou. Pokud dohoda zatím podepsaná nebyla a jedná se jenom o ústní dohodu mezi Vámi, můžete si to upravit dle vzájemné dohody a Vy tak můžete požadovat celou částku najednou. Zákon však povinnost vyplácet celou částku najednou neupravuje.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44