Vrácení zaslaných peněz přes účet. Je na to nějaký nárok?

Zodpovězené
9. lis 2022

Dobrý den,

měla bych dotaz ohledně odeslaných peněz z účtu, jestli je v tomto případě nějaký nárok na vrácení.
Na zač. r. 2020 jsme zaplatili zálohu za ubytování v Rakousku, ale zavřeli hranice a my nemohli odjet. Domluva probíhala s recepční (možná majitelkou) Češkou, částečně žijící v Rakousku. Platba proběhla v CZK na účet v české bance.

Po uzavření hranic jsme se s paní písemně domluvili, že necháme zálohu na příště. V 2021 mělo Rakousko zavřené ubytování, 2022 ona neotevřela ubytování, a teď už nereaguje na zprávy a webové stránky ubytování jsou nedostupné.
Tohle jsme nečekali, už jsme tam byli 2x ubytovaní... Jde o zálohu za 3 apt placenou dohromady z jednoho účtu.

Děkuji

Dobrý den,

jelikož nemám k dispozici smlouvu ani konverzaci, předpokládám jenom, že se bude jednat o bezdůvodné obohacení ze strany pronajímatelky. Otázkou je, zda bude příslušnost soudu v České republice nebo v Rakousku.

Z pohledu českého práva platí, že samotná rezervace v případě, že poskytovatel služeb rezervaci potvrdí, lze to již považovat za neodvolatelnou nabídku na uzavření smlouvy o ubytování ve smyslu ust. § 1736 zákona č. 89/2012 Sb., ve znění pozdějších předpisů (dále jen „OZ“). Obecně lze říci, že smlouva o ubytování je uzavřena tím, že se strany shodly na jejích podstatných náležitostech, přičemž podstatnými náležitostmi smlouvy jsou ujednání o místě poskytování ubytování, době trvání ubytování a úplatnosti služeb. Typicky k uzavření smlouvy dochází na základě písemné objednávky zájemce o ubytování (ubytovaného) a následného písemného potvrzení rezervace.

Dle mého názoru se bude místo sudiště i rozhodné právo určovat dle práva země, ve kterém má poskytovatel služeb bydliště či sídlo a místo sudiště bude určeno místem, kde byly nebo měly být poskytnuty služby, tedy kde bylo nebo mělo být poskytnuto ubytování, tedy Rakousku. Uvedené vyplývá z nařízení EU tzv. Řím I, Řím II a Brusel II bis.

V případě zájmu ohledně poskytnutí právních služeb jsem Vám k dispozici.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44